Turneul de baschet masculin divizia I NCAA din 1987 - 1987 NCAA Division I Men's Basketball Tournament
Sezon | 1986–87 | ||||
---|---|---|---|---|---|
Echipe | 64 | ||||
Site-ul finalelor |
Louisiana Superdome New Orleans, Louisiana |
||||
Campioni |
Indiana Hoosiers (al 5-lea titlu, al 5-lea joc al titlului, al 6-lea Final Four) |
||||
Competitorul de pe locul 2 |
Syracuse Orangemen (primul joc cu titlu, al doilea Final Four) |
||||
Semifinalisti | |||||
Antrenor câștigător | Bob Knight (al treilea titlu) | ||||
MOP | Keith Smart (Indiana) | ||||
Prezență | 654.744 | ||||
Golgheteri |
Steve Alford Indiana Rony Seikaly Syracuse (138 de puncte) |
||||
|
Turneul de baschet masculin din divizia I NCAA din 1987 a implicat 64 de școli care joacă într -o singură eliminare pentru a determina campionul național de baschet universitar NCAA Divizia I masculin . A început pe 12 martie 1987 și s-a încheiat cu jocul de campionat pe 30 martie în New Orleans, Louisiana . Au fost jucate în total 63 de jocuri.
Indiana , antrenată de Bob Knight , a câștigat titlul național cu o victorie de 74–73 în jocul final asupra Siracuzei , antrenat de Jim Boeheim . Keith Smart din Indiana, care a lovit câștigătorul jocului în ultimele secunde și a interceptat pasul complet în ultima secundă, a fost numit cel mai remarcabil jucător al turneului .
Turneul a prezentat, de asemenea, o „echipă Cenușăreasa” în Final Four, deoarece Providence College , condus de Rick Pitino , necunoscut pe atunci , a făcut prima apariție în Final Four din 1973.
La un an după ce a ajuns în Finala Patru ca rang # 11, LSU a făcut o nouă cursă profundă ca rang # 10 în regiunea Midwest. Tigrii au eliminat Templul # 2 în semifinal în runda a doua și numărul 3, DePaul, în Sweet 16, înainte de a pierde cu 77-76 în fața Indiana, în Elite Eight.
Acesta a fost ultimul turneu în care echipelor li s-a permis să aibă avantaj pe teren propriu: subcampionul național Syracuse (2E), DePaul (3MW), Arizona (10W) și UAB (11SE) au deschis turneul jucând pe terenurile lor de acasă. UAB și Arizona au pierdut fiecare în prima rundă, în timp ce DePaul a câștigat de două ori la Rosemont Horizon . Conform regulilor adoptate în 1988 , echipele nu pot juca într-o instalație în care joacă patru sau mai multe jocuri de sezon regulat.
Turneul de baschet masculin NCAA din 1987 a fost, de asemenea, primul turneu care a folosit lovitura în trei puncte .
Program și locații
Următoarele sunt site-urile care au fost selectate pentru a găzdui fiecare rundă a turneului din 1987:
Prima și a doua rundă
- 12 și 14 martie
- Regiunea Est
- Regiunea Midwest
- Regiunea Sud-Est
- Regiunea Vest
- 13 și 15 martie
- Regiunea Est
- Regiunea Midwest
- Regiunea Sud-Est
- Regiunea Vest
Semifinale și finale regionale (Sweet Sixteen și Elite Eight)
- 19 și 21 martie
- East Regional , Brendan Byrne Arena , East Rutherford, New Jersey
- Southeast Regional , Freedom Hall , Louisville, Kentucky
- 20 și 22 martie
- Midwest Regional , Riverfront Coliseum , Cincinnati, Ohio
- West Regional , Kingdome , Seattle, Washington
Semifinale și campionat național (Final Four și Championship)
- 28 și 30 martie
Pentru a doua oară, Louisiana Superdome a găzduit Final Four. Au existat patru stadioane cupolate în turneul din 1987, inclusiv Indianapolis, New Orleans, Seattle și Syracuse. Au existat două locații noi, Hoosier Dome din Indianapolis și Rosemont Horizon, situate în suburbia Chicago. Aceasta a marcat prima dată când Turneul s-a întors în zona Chicago în douăzeci de ani. Aceasta a marcat, de asemenea, ultima apariție a Charlotte Coliseum original, mutându-se în noul Coliseum în 1991.
Echipe
Regiune | Semințe | Echipă | Antrenor | Terminat | Adversar final | Scor |
---|---|---|---|---|---|---|
Est | ||||||
Est | 1 | Carolina de Nord | Dean Smith | Subcampion regional | 2 Siracuza | L 79–75 |
Est | 2 | Siracuza | Jim Boeheim | Competitorul de pe locul 2 | 1 Indiana | L 74–73 |
Est | 3 | Purdue | Gene Keady | Runda a 32-a | 6 Florida | L 85-66 |
Est | 4 | TCU | Jim Killingsworth | Runda a 32-a | 5 Notre Dame | L 58–57 |
Est | 5 | Notre Dame | Digger Phelps | Șaisprezece dulci | 1 Carolina de Nord | L 74-68 |
Est | 6 | Florida | Norm Sloan | Șaisprezece dulci | 2 Siracuza | L 87–81 |
Est | 7 | Virginia de Vest | Gale Catlett | Runda a 64-a | 10 Western Kentucky | L 64-62 |
Est | 8 | Marina | Pete Herrmann | Runda a 64-a | 9 Michigan | L 97-82 |
Est | 9 | Michigan | Bill Frieder | Runda a 32-a | 1 Carolina de Nord | L 109–97 |
Est | 10 | Vestul Kentucky | Murray Arnold | Runda a 32-a | 2 Siracuza | L 104–86 |
Est | 11 | Statul NC | Jim Valvano | Runda a 64-a | 6 Florida | L 82–70 |
Est | 12 | Statul Middle Tennessee | Bruce Stewart | Runda a 64-a | 5 Notre Dame | L 84–71 |
Est | 13 | Marshall | Rick Huckabay | Runda a 64-a | 4 TCU | L 76-60 |
Est | 14 | Nord-Est | Karl Fogel | Runda a 64-a | 3 Purdue | L 104-95 |
Est | 15 | Georgia de Sud | Frank Kerns | Runda a 64-a | 2 Siracuza | L 79–73 |
Est | 16 | Penn | Tom Schneider | Runda a 64-a | 1 Carolina de Nord | L 113-82 |
Midwest | ||||||
Midwest | 1 | Indiana | Bob Knight | Campion | 2 Siracuza | V 74–73 |
Midwest | 2 | Templu | John Chaney | Runda a 32-a | 10 LSU | L 72-62 |
Midwest | 3 | DePaul | Joey Meyer | Șaisprezece dulci | 10 LSU | L 63-58 |
Midwest | 4 | Missouri | Norm Stewart | Runda a 64-a | 13 Xavier | L 70-69 |
Midwest | 5 | Duce | Mike Krzyzewski | Șaisprezece dulci | 1 Indiana | L 88-82 |
Midwest | 6 | Sf. Ioan | Lou Carnesecca | Runda a 32-a | 3 DePaul | L 83-75 |
Midwest | 7 | Georgia Tech | Bobby Cremins | Runda a 64-a | 10 LSU | L 85–79 |
Midwest | 8 | Castaniu | Sonny Smith | Runda a 32-a | 1 Indiana | L 107–90 |
Midwest | 9 | San Diego | Hank Egan | Runda a 64-a | 8 Auburn | L 62-61 |
Midwest | 10 | LSU | Dale Brown | Subcampion regional | 1 Indiana | L 77–76 |
Midwest | 11 | Statul Wichita | Eddie Fogler | Runda a 64-a | 6 Sf. Ioan | L 57–55 |
Midwest | 12 | Texas A&M | Shelby Metcalf | Runda a 64-a | 5 Ducele | L 58-51 |
Midwest | 13 | Xavier | Pete Gillen | Runda a 32-a | 5 Ducele | L 65-60 |
Midwest | 14 | Louisiana Tech | Tommy Joe Eagles | Runda a 64-a | 3 DePaul | L 76-62 |
Midwest | 15 | Sudică | Ben Jobe | Runda a 64-a | 2 Templul | L 75-56 |
Midwest | 16 | Fairfield | Mitch Buonaguro | Runda a 64-a | 1 Indiana | L 92-58 |
Sud Est | ||||||
Sud Est | 1 | Georgetown | John Thompson | Subcampion regional | 6 Providența | L 88–73 |
Sud Est | 2 | Alabama | Wimp Sanderson | Șaisprezece dulci | 6 Providența | L 103-82 |
Sud Est | 3 | Illinois | Lou Henson | Runda a 64-a | 14 Austin Peay | L 68-67 |
Sud Est | 4 | Clemson | Cliff Ellis | Runda a 64-a | 13 sud-vestul statului Missouri | L 65-60 |
Sud Est | 5 | Kansas | Larry Brown | Șaisprezece dulci | 1 Georgetown | L 70–57 |
Sud Est | 6 | Providența | Rick Pitino | Semifinale naționale | 2 Siracuza | L 77–63 |
Sud Est | 7 | New Orleans | Benny Dees | Runda a 32-a | 2 Alabama | L 101–76 |
Sud Est | 8 | Kentucky | Eddie Sutton | Runda a 64-a | 9 Statul Ohio | L 91–77 |
Sud Est | 9 | Statul Ohio | Gary Williams | Runda a 32-a | 1 Georgetown | L 82–79 |
Sud Est | 10 | BYU | LaDell Andersen | Runda a 64-a | 7 New Orleans | L 83–79 |
Sud Est | 11 | UAB | Gene Bartow | Runda a 64-a | 6 Providența | L 90–68 |
Sud Est | 12 | Houston | Pat Foster | Runda a 64-a | 5 Kansas | L 66–55 |
Sud Est | 13 | Sud-vestul statului Missouri | Charlie Spoonhour | Runda a 32-a | 5 Kansas | L 67–63 |
Sud Est | 14 | Austin Peay | Lacul Kelly | Runda a 32-a | 6 Providența | L 90-87 |
Sud Est | 15 | Carolina de Nord A&T | Don Corbett | Runda a 64-a | 2 Alabama | L 88–71 |
Sud Est | 16 | Bucknell | Charles Woollum | Runda a 64-a | 1 Georgetown | L 75-53 |
Vest | ||||||
Vest | 1 | UNLV | Jerry Tarkanian | Semifinale naționale | 1 Indiana | L 97–93 |
Vest | 2 | Iowa | Tom Davis | Subcampion regional | 1 UNLV | L 84–81 |
Vest | 3 | Pittsburgh | Paul Evans | Runda a 32-a | 6 Oklahoma | L 96–93 |
Vest | 4 | UCLA | Walt Hazzard | Runda a 32-a | 12 Wyoming | L 78-68 |
Vest | 5 | Virginia | Terry Holland | Runda a 64-a | 12 Wyoming | L 64-60 |
Vest | 6 | Oklahoma | Billy Tubbs | Șaisprezece dulci | 2 Iowa | L 93-91 |
Vest | 7 | UTEP | Don Haskins | Runda a 32-a | 2 Iowa | L 84-82 |
Vest | 8 | Georgia | Hugh Durham | Runda a 64-a | 9 Statul Kansas | L 82–79 |
Vest | 9 | Statul Kansas | Lon Kruger | Runda a 32-a | 1 UNLV | L 80–61 |
Vest | 10 | Arizona | Lute Olson | Runda a 64-a | 7 UTEP | L 98–91 |
Vest | 11 | Tulsa | JD Barnett | Runda a 64-a | 6 Oklahoma | L 74–69 |
Vest | 12 | Wyoming | Jim Brandenburg | Șaisprezece dulci | 1 UNLV | L 92–78 |
Vest | 13 | Centrul Michigan | Charlie Coles | Runda a 64-a | 4 UCLA | L 92–73 |
Vest | 14 | Marist | Dave Magarity | Runda a 64-a | 3 Pittsburgh | L 93-68 |
Vest | 15 | Sfanta Clara | Carroll Williams | Runda a 64-a | 2 Iowa | L 99–76 |
Vest | 16 | Statul Idaho | Jim Boutin | Runda a 64-a | 1 UNLV | L 95-70 |
Suport
* - Denotă perioada de ore suplimentare
East Regional - East Rutherford, New Jersey
Prima runda | Runda a doua | Semifinale regionale | Finale regionale | ||||||||||||||||
1 | Carolina de Nord | 113 | |||||||||||||||||
16 | Penn | 82 | |||||||||||||||||
1 | Carolina de Nord | 109 | |||||||||||||||||
Charlotte | |||||||||||||||||||
9 | Michigan | 97 | |||||||||||||||||
8 | Marina | 82 | |||||||||||||||||
9 | Michigan | 97 | |||||||||||||||||
1 | Carolina de Nord | 74 | |||||||||||||||||
5 | Notre Dame | 68 | |||||||||||||||||
5 | Notre Dame | 84 | |||||||||||||||||
12 | Statul Middle Tennessee | 71 | |||||||||||||||||
5 | Notre Dame | 58 | |||||||||||||||||
Charlotte | |||||||||||||||||||
4 | TCU | 57 | |||||||||||||||||
4 | TCU | 76 | |||||||||||||||||
13 | Marshall | 60 | |||||||||||||||||
1 | Carolina de Nord | 75 | |||||||||||||||||
2 | Siracuza | 79 | |||||||||||||||||
6 | Florida | 82 | |||||||||||||||||
11 | Statul NC | 70 | |||||||||||||||||
6 | Florida | 85 | |||||||||||||||||
Siracuza | |||||||||||||||||||
3 | Purdue | 66 | |||||||||||||||||
3 | Purdue | 104 | |||||||||||||||||
14 | Nord-Est | 95 | |||||||||||||||||
6 | Florida | 81 | |||||||||||||||||
2 | Siracuza | 87 | |||||||||||||||||
7 | Virginia de Vest | 62 | |||||||||||||||||
10 | Vestul Kentucky | 64 | |||||||||||||||||
10 | Vestul Kentucky | 86 | |||||||||||||||||
Siracuza | |||||||||||||||||||
2 | Siracuza | 104 | |||||||||||||||||
2 | Siracuza | 79 | |||||||||||||||||
15 | Georgia de Sud | 73 |
Rezumatul final regional
CBS
|
Sâmbătă, 21 martie
|
# 2 Syracuse Orangemen 79 , # 1 North Carolina Tar Heels 75 | ||
Pts : R. Seikaly - 26 Rebs : D. Coleman - 14 Asts : S. Douglas - 9 |
Puncte: K. Smith - 25 Rebs: J. Wolf - 10 Asts: K. Smith - 7 Scor la pauză: Siracuza, 41-30 |
Brendan Byrne Arena - East Rutherford, New Jersey
Arbitri: Tyler Honsen |
Sud-est regional - Louisville, Kentucky
Prima runda | Runda a doua | Semifinale regionale | Finale regionale | ||||||||||||||||
1 | Georgetown | 75 | |||||||||||||||||
16 | Bucknell | 53 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 82 | |||||||||||||||||
Atlanta | |||||||||||||||||||
9 | Statul Ohio | 79 | |||||||||||||||||
8 | Kentucky | 77 | |||||||||||||||||
9 | Statul Ohio | 91 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 70 | |||||||||||||||||
5 | Kansas | 57 | |||||||||||||||||
5 | Kansas | 66 | |||||||||||||||||
12 | Houston | 55 | |||||||||||||||||
5 | Kansas | 67 | |||||||||||||||||
Atlanta | |||||||||||||||||||
13 | Sud-vestul statului Missouri | 63 | |||||||||||||||||
4 | Clemson | 60 | |||||||||||||||||
13 | Sud-vestul statului Missouri | 65 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 73 | |||||||||||||||||
6 | Providența | 88 | |||||||||||||||||
6 | Providența | 90 | |||||||||||||||||
11 | UAB | 68 | |||||||||||||||||
6 | Providența | 90 | |||||||||||||||||
Birmingham | |||||||||||||||||||
14 | Austin Peay | 87 * | |||||||||||||||||
3 | Illinois | 67 | |||||||||||||||||
14 | Austin Peay | 68 | |||||||||||||||||
6 | Providența | 103 | |||||||||||||||||
2 | Alabama | 82 | |||||||||||||||||
7 | New Orleans | 83 | |||||||||||||||||
10 | BYU | 79 | |||||||||||||||||
7 | New Orleans | 76 | |||||||||||||||||
Birmingham | |||||||||||||||||||
2 | Alabama | 101 | |||||||||||||||||
2 | Alabama | 88 | |||||||||||||||||
15 | Carolina de Nord A&T | 71 |
Rezumatul final regional
CBS
|
Sâmbătă, 21 martie
|
# 6 Providence Friars 88 , # 1 Georgetown Hoyas 73 | ||
Pts : B. Donovan - 20 Rebs : D. Kipfer - 5 Asts : B. Donovan - 6 |
Puncte: R. Williams - 25 Rebs: P. McDonald - 10 Asts: B. Winston - 4 Scor la pauză: Providence, 54-37 |
Freedom Hall - Louisville, Kentucky
|
Midwest Regional - Cincinnati, Ohio
Prima runda | Runda a doua | Semifinale regionale | Finale regionale | ||||||||||||||||
1 | Indiana | 92 | |||||||||||||||||
16 | Fairfield | 58 | |||||||||||||||||
1 | Indiana | 107 | |||||||||||||||||
Indianapolis | |||||||||||||||||||
8 | Castaniu | 90 | |||||||||||||||||
8 | Castaniu | 62 | |||||||||||||||||
9 | San Diego | 61 | |||||||||||||||||
1 | Indiana | 88 | |||||||||||||||||
5 | Duce | 82 | |||||||||||||||||
5 | Duce | 58 | |||||||||||||||||
12 | Texas A&M | 51 | |||||||||||||||||
5 | Duce | 65 | |||||||||||||||||
Indianapolis | |||||||||||||||||||
13 | Xavier | 60 | |||||||||||||||||
4 | Missouri | 69 | |||||||||||||||||
13 | Xavier | 70 | |||||||||||||||||
1 | Indiana | 77 | |||||||||||||||||
10 | LSU | 76 | |||||||||||||||||
6 | Sf. Ioan | 57 | |||||||||||||||||
11 | Statul Wichita | 55 | |||||||||||||||||
6 | Sf. Ioan | 75 * | |||||||||||||||||
Rosemont | |||||||||||||||||||
3 | DePaul | 83 | |||||||||||||||||
3 | DePaul | 76 | |||||||||||||||||
14 | Louisiana Tech | 62 | |||||||||||||||||
3 | DePaul | 58 | |||||||||||||||||
10 | LSU | 63 | |||||||||||||||||
7 | Georgia Tech | 79 | |||||||||||||||||
10 | LSU | 85 | |||||||||||||||||
10 | LSU | 72 | |||||||||||||||||
Rosemont | |||||||||||||||||||
2 | Templu | 62 | |||||||||||||||||
2 | Templu | 75 | |||||||||||||||||
15 | Sudică | 56 |
CBS
|
Duminică, 22 martie
|
# 1 Indiana Hoosiers 77 , # 10 LSU Tigers 76 | ||
Pct : S. Alford - 20 Rebs : D. Garrett - 15 Asts : S. Alford - 7 |
Puncte: N. Wilson - 20 Rebs: O. Brown, B. Woodside - 7 Asts: O. Brown - 8 Scor la pauză: Indiana, 47-46 |
Riverfront Coliseum - Cincinnati, Ohio
Arbitri: Jim Burr, Tom Frahm, Paul Housman |
Regiunea Vest - Seattle, Washington
Prima runda | Runda a doua | Semifinale regionale | Finale regionale | ||||||||||||||||
1 | UNLV | 95 | |||||||||||||||||
16 | Statul Idaho | 70 | |||||||||||||||||
1 | UNLV | 80 | |||||||||||||||||
Salt Lake City | |||||||||||||||||||
9 | Statul Kansas | 61 | |||||||||||||||||
8 | Georgia | 79 * | |||||||||||||||||
9 | Statul Kansas | 82 | |||||||||||||||||
1 | UNLV | 92 | |||||||||||||||||
12 | Wyoming | 78 | |||||||||||||||||
5 | Virginia | 60 | |||||||||||||||||
12 | Wyoming | 64 | |||||||||||||||||
12 | Wyoming | 78 | |||||||||||||||||
Salt Lake City | |||||||||||||||||||
4 | UCLA | 68 | |||||||||||||||||
4 | UCLA | 92 | |||||||||||||||||
13 | Centrul Michigan | 73 | |||||||||||||||||
1 | UNLV | 84 | |||||||||||||||||
2 | Iowa | 81 | |||||||||||||||||
6 | Oklahoma | 74 | |||||||||||||||||
11 | Tulsa | 69 | |||||||||||||||||
6 | Oklahoma | 96 | |||||||||||||||||
Tucson | |||||||||||||||||||
3 | Pittsburgh | 93 | |||||||||||||||||
3 | Pittsburgh | 93 | |||||||||||||||||
14 | Marist | 68 | |||||||||||||||||
6 | Oklahoma | 91 * | |||||||||||||||||
2 | Iowa | 93 | |||||||||||||||||
7 | UTEP | 98 | |||||||||||||||||
10 | Arizona | 91 * | |||||||||||||||||
7 | UTEP | 82 | |||||||||||||||||
Tucson | |||||||||||||||||||
2 | Iowa | 84 | |||||||||||||||||
2 | Iowa | 99 | |||||||||||||||||
15 | Sfanta Clara | 76 |
CBS
|
Duminică, 22 martie
|
# 1 UNLV Runnin 'Rebels 84 , # 2 Iowa Hawkeyes 81 | ||
Pts : A. Gilliam - 27 Rebs : A. Gilliam - 10 Asts : M. Wade - 12 |
Puncte: K. Gamble , BJ Armstrong - 18 Rebs: B. Lohaus - 7 Asts: R. Marble - 5 Scor la pauză: Iowa, 58-42 |
Kingdome - Seattle
|
Final Four - New Orleans, Louisiana
Semifinale naționale | Jocul Campionatului Național | ||||||||
E2 | Siracuza | 77 | |||||||
S6 | Providența | 63 | |||||||
E2 | Siracuza | 73 | |||||||
M1 | Indiana | 74 | |||||||
M1 | Indiana | 97 | |||||||
W1 | UNLV | 93 |
Rezumatele jocului
CBS
|
Sâmbătă, 28 martie
|
# 1 Indiana Hoosiers 97 , # 1 UNLV Runnin 'Rebels 93 | ||
Pts : S. Alford - 33 Rebs : D. Garrett - 10 Asts : R. Calloway - 6 |
Pct: F. Banks - 38 Rebs: A. Gilliam - 10 Asts: M. Wade - 18 Scor la pauză: Indiana, 53-47 |
Louisiana Superdome - New Orleans
|
CBS
|
Sâmbătă, 28 martie
|
# 2 Syracuse Orangemen 77 , # 6 Providence Friars 63 | ||
Pts : G. Monroe - 20 Rebs : D. Coleman - 12 Asts : S. Douglas - 6 |
Puncte: C. Ecran - 18 Rebs: J. Duda - 7 Asts: B. Donovan - 7 Scor la pauză: Syracuse, 36-26 |
Louisiana Superdome - New Orleans
|
Campionatul Național
CBS
|
Luni, 30 martie
|
# 1 Indiana Hoosiers 74 , # 2 Syracuse Orangemen 73 | ||
Pts : S. Alford - 23 Rebs : D. Garrett - 10 Asts : J. Hillman, K. Smart - 6 |
Pct: S. Douglas - 20 Rebs: D. Coleman - 19 Asts: S. Douglas - 7 Scor la pauză: Indiana, 34-33 |
Louisiana Superdome - New Orleans
|
Trivia
- 59th Premiile Academiei Spectacolul a fost difuzat pe rețeaua ABC , în același timp , ca și rețeaua CBS difuzat de joc de campionat dintre Indiana si Syracuse. Gazda spectacolului Oscar, Chevy Chase, a spus mai târziu seara: „Jocul s-a terminat deja?” Emisiunea Oscar va fi ulterior programată în jurul turneului difuzat, mutându-l mai târziu în aprilie timp de doi ani.
- Cel de-al zecelea LSU a ajuns la Elite Eight pentru al doilea an consecutiv fără a fi favorizat să câștige un joc. Au ajuns anterior în Final Four ca 11-seed în 1986, pierzând în fața eventualului campion național Louisville Cardinals. Tigrii au ratat o lovitură în buzzer și au scăpat de o altă călătorie în Final Four, pierzând cu 77-76 în fața eventualului campion național Indiana. A marcat a cincea oară în șapte apariții la turnee între 1979 și 1987 LSU a fost eliminat de eventualul campion național.
- Aceasta a marcat prima dată când CBS Sports a folosit „ One Shining Moment ” în timpul epilogului turneului lor. Inițial, piesa ar fi trebuit să fie redată după Super Bowl XXI (care a fost difuzat și pe CBS), dar din cauza constrângerilor de timp, debutul său a fost întârziat până la jocul campionatului național. Cuvintele de deschidere pentru versiunea de fotbal au fost „Mingea este lovită”; în versiunea reprelucrată, cuvântul „lovit” a fost schimbat în „înclinat” pentru a se potrivi turneului.
- Cei trei antrenori care au pierdut în Final Four au câștigat în cele din urmă titluri naționale. Jerry Tarkanian a fost primul care a făcut acest lucru, câștigând în 1990 cu UNLV învingând Universitatea Duke Blue Devils 103–73. În anul următor 1991, Duke a învins UNLV în semifinala națională pentru a pune capăt șansei UNLV de a termina neînvinsă. Rick Pitino l-a urmat în 1996 cu Kentucky , învingând echipa lui Syracuse a lui Jim Boeheim în finală. Boeheim ar câștiga în 2003 cu Syracuse învingând Universitatea din Kansas Jayhawks.
- În turneu nu au existat echipe din Conferința Metro , Big South Conference sau Gulf Star Conference . Conferința Metro a permis statului Memphis , care în acel an a fost interzis un turneu NCAA în acel an, să concureze la turneul său de conferință, pe care l-a câștigat învingând campionul național în apărare din 1986, Louisville Cardinals, cu scorul diferit de 75 la 52 pe terenul de acasă al cardinalilor, Freedom Hall din Louisville, Kentucky. Comitetul turneului de baschet NCAA a declarat că, în timp ce conferința și-a angajat dana automată, va merge la câștigătorul turneului conferinței, conferința și-a pierdut dana automată în acel an și nici o altă școală nu a primit o intrare generală. Majoritatea conferințelor interzic acum echipelor care au interdicții de post-sezon să participe la turnee de conferință ca urmare sau au oferte automate provizorii acordate echipei eligibile care a avansat cel mai mult. Steaua Golfului și Big South nu au avut oferte automate la turneu, deoarece multe dintre școlile din aceste conferințe treceau de la alte divizii.
- În timpul spectacolului de selecție, a rămas un loc deschis pentru sămânța # 12 în regiunea de sud-est. Kansas , al 5-lea cap de serie din regiune, trebuia să înfrunte Washingtonul sau Houstonul în prima rundă. Washingtonul se confrunta cu UCLA în finala turneului Pac-10 în momentul anunțării selecțiilor. UCLA a ținut să învingă Washingtonul cu 76-62, punând Houston pe terenul 64.
Crainici
- Brent Musburger și Billy Packer - Prima rundă (Virginia – Wyoming) la Salt Lake City, Utah; A doua rundă la Indianapolis, Indiana și Rosemont, Illinois; East Regional la East Rutherford, New Jersey; Finala regională Midwest la Cincinnati, Ohio; Final Four la New Orleans, Louisiana
- Dick Stockton și Tom Heinsohn - Prima (Oklahoma – Tulsa) și a doua rundă la Tucson, Arizona; Semifinala regională de sud-est (Georgetown – Kansas) și finala regională la Louisville, Kentucky
- Verne Lundquist și Billy Cunningham - Runda a doua la Charlotte, Carolina de Nord și Atlanta, Georgia; Semifinale regionale Midwest la Cincinnati, Ohio; Finala Regională de Vest de la Seattle, Washington
- Tom Hammond și Larry Conley - Semifinala regională sud-est (Alabama – Providence) la Louisville, Kentucky
- Tim Brant și Bill Raftery - Runda a doua la Syracuse, New York; Semifinale regionale din vest la Seattle, Washington
- Mike Patrick și Larry Conley - Prima (Alabama – Carolina de Nord A&T, Providence – UAB) și a doua rundă la Birmingham, Alabama
- Gary Bender și Hubie Brown - A doua rundă la Salt Lake City, Utah
- Jim Thacker și Jack Givens - Prima rundă (Carolina de Nord – Pennsylvania, TCU – Marshall) la Charlotte, Carolina de Nord
- Frank Herzog și Bucky Waters - Prima rundă (statul Notre Dame – statul Tennessee mijlociu, marina – Michigan) la Charlotte, Carolina de Nord
- Mike Gorman și Ron Perry - Prima rundă (Syracuse – Georgia de Sud, Purdue – Nord-Est) la Syracuse, New York
- Phil Stone și Bill Raftery - Prima rundă (statul Florida – NC, Virginia de Vest – Kentucky de Vest) la Syracuse, New York
- John Sanders și Joe Dean - Prima rundă (Georgetown – Bucknell) la Atlanta, Georgia
- John Sanders și Dave Gavitt - Prima rundă (statul Kentucky – Ohio) la Atlanta, Georgia
- Fred White și Joe Dean - Prima rundă (Kansas – Houston) la Atlanta, Georgia
- Fred White și Dave Gavitt - Prima rundă (Clemson – SW Missouri State) la Atlanta, Georgia
- Bob Rathbun și Dan Bonner - Prima rundă (Illinois – Austin Peay, New Orleans – Brigham Young) la Birmingham, Alabama
- Tom Hammond și Jim Gibbons - Prima rundă (Indiana – Fairfield, Missouri – Xavier) la Indianapolis, Indiana
- Ralph Hacker și John Laskowski - Prima rundă (Duke – Texas A&M, Auburn – San Diego) la Indianapolis, Indiana
- Mick Hubert și Gary Thompson - Prima rundă (Temple – Southern, DePaul – Louisiana Tech) la Rosemont, Illinois
- Wayne Larrivee și Bob Ortegel - Prima rundă (statul St. John's – Wichita, Georgia Tech-LSU) la Rosemont, Illinois
- Frank Fallon și Lynn Shackelford - Prima rundă (UNLV – statul Idaho) la Salt Lake City, Utah
- Bob Carpenter și Irv Brown - Prima rundă (UCLA-Michigan central, statul Georgia-Kansas) la Salt Lake City, Utah
- Pete Solomon și Bruce Larson - Prima rundă (Iowa – Santa Clara) la Tucson, Arizona
- Ted Robinson și Dan Belluomini - Prima rundă (Pittsburgh – Marist, UTEP – Arizona) la Tucson, Arizona
Vezi si
- Turneul de baschet masculin divizia II NCAA din 1987
- 1987 NCAA Divizia III Turneu de baschet masculin
- 1987 NCAA Divizia I Turneu de baschet feminin
- 1987 NCAA Divizia II Turneu de baschet feminin
- 1987 NCAA Divizia III Turneu de baschet feminin
- Turneul Național de Invitație din 1987
- Turneul național de invitație feminină din 1987
- 1987 NAIA Divizia I Turneu de baschet masculin
- 1987 NAIA Divizia I Turneu de baschet feminin