Australia la Jocurile Olimpice de vară din 1996 - Australia at the 1996 Summer Olympics
Australia la Jocurile Olimpice de vară din 1996 | |
---|---|
Cod IOC | AUS |
NOC | Comitetul olimpic australian |
Site-ul web | www |
în Atlanta | |
Concurenți | 417 (250 de bărbați, 167 de femei) în 26 de sporturi |
Purtator de steag |
Andrew Hoy (deschidere) Mike McKay (închidere) |
Medalii clasate pe locul 7 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate Australasia (1908-1912) |
Australia a concurat la Jocurile Olimpice de vară 1996 în Atlanta , Statele Unite ale Americii . Australia a trimis 417 sportivi, 250 de bărbați și 167 de femei, la Jocurile din Atlanta.
Un segment australian a fost prezentat la ceremonia de închidere , deoarece Australia urma să găzduiască următoarea ediție a Jocurilor Olimpice de vară de la Sydney patru ani mai târziu.
Medaliști
Aur
- Wendy Schaeffer , Phillip Dutton , Andrew Hoy și Gillian Rolton - Concurs de echitație, echipe de trei zile
- Michelle Andrews , Alyson Annan , Louise Dobson , Renita Farrell , Juliet Haslam , Rechelle Hawkes , Clover Maitland , Karen Marsden , Jenny Morris , Nova Peris-Kneebone , Jackie Pereira , Katrina Powell , Lisa Powell , Danni Roche , Kate Starre și Liane Tooth - Hochei pe teren, competiție feminină pe echipe
- James Tomkins , Drew Ginn , Nicholas Green și Mike McKay - Rowing, Men's Coxless Fours
- Kate Slatter și Megan Still - Canotaj, perechi Coxless pentru femei
- Michael Diamond - Împușcături, Împușcături pentru bărbați
- Russell Mark - împușcare, dublă capcană pentru bărbați
- Kieren Perkins - Înot, 1500 m liber masculin
- Susie O'Neill - Înot, 200 m fluture feminin
- Todd Woodbridge și Mark Woodforde - Tenis, dublu masculin
Argint
- Cathy Freeman - Atletism, 400 metri feminin
- Louise McPaul - Atletism, Aruncarea cu javelină feminină
- Michelle Ferris - Ciclism, Sprint feminin
- Rob Scott și David Weightman - Canotaj, perechi Coxless pentru bărbați
- Daniel Kowalski - Înot, 1500 m liber masculin
- Scott Miller - Înot, 100 m fluture masculin
- Petria Thomas - Înot, 200 m fluture feminin
- Nicole Stevenson , Susie O'Neill , Samantha Riley , Sarah Ryan , Helen Denman (manșă) și Angela Kennedy (manșă) - Înot, ștafetă feminină 4 × 100 m
- Mitch Booth și Andrew Landenberger - Sailing, Tornado masculin
Bronz
- Michele Timms , Allison Tranquilli , Jenny Whittle , Fiona Robinson , Shelley Sandie , Rachael Sporn , Michelle Chandler , Trisha Fallon , Robyn Maher , Carla Boyd , Michelle Brogan și Sandy Brondello - Baschet, competiție pentru echipe feminine
- Clint Robinson - Canoe, K1 1000 m masculin caiac simplu
- Danny Collins și Andrew Trim - Canoe, perechi de caiaci de 500 m pentru bărbați
- Katrin Borchert și Anna Wood - Canoe, perechi de caiac pentru femei K2 500 m
- Bradley McGee - Ciclism, urmărire individuală masculină de 4000 m
- Bradley McGee , Stuart O'Grady , Tim O'Shannessey și Dean Woods - Ciclism, urmărire în echipă masculină de 4000 m
- Stuart O'Grady - Ciclism, Cursa de puncte pentru bărbați
- Lucy Tyler-Sharman - Ciclism, Cursă de puncte pentru femei
- Stuart Carruthers , Baeden Choppy , Stephen Davies , Damon Diletti , Lachlan Dreher , Lachlan Elmer , Brendan Garard , Paul Gaudoin , Mark Hager , Paul Lewis , Grant Smith , Matthew Smith , Daniel Sproule , Jay Stacy , Michael York și Ken Wark - Hochei pe câmp , Competiție masculină pe echipe
- Ronald Snook , Duncan Free , Bo Hanson și Janusz Hooker - canotaj, cvadruplu masculin
- Anthony Edwards și Bruce Hick - canotaj, dublu scut masculin Lwt
- Rebecca Joyce și Virginia Lee - canotaj, dublu scut feminin
- Deserie Huddleston - împușcare, dublă capcană pentru femei
- Natalie Ward , Brooke Wilkins , Nicole Richardson , Melanie Roche , Natalie Titcume , Malina Milson , Tracey Mosley , Haylea Petrie , Joyce Lester , Sally McDermid , Francine McRae , Suzanne Fairhurst , Tanya Harding , Jennifer Holliday , Carolyn Crudgington , Kerry Dienelt , Peta Edebone , Belinda Ashworth , Joanne Brown și Kim Cooper - Softball, competiție feminină pe echipe
- Daniel Kowalski - Înot, 200 m liber masculin
- Daniel Kowalski - Înot, 400 m liber masculin
- Scott Goodman - Înot, 200 m fluture masculin
- Phil Rogers , Steven Dewick , Scott Miller , Michael Klim și Toby Haenen ( manșă ) - Înot, ștafetă masculină 4 × 100 m
- Samantha Riley - Înot, 100 m bras feminin
- Emma Johnson , Susie O'Neill , Julia Greville , Nicole Stevenson și Lise Mackie (manșă) - Înot, ștafetă feminin 4 × 200 m liber
- Natalie Cook și Kerri Ann Pottharst - Volei, Volei de plajă pentru femei
- Stefan Botev - Halterofilie, bărbați super-grei (> 108 kg)
- Colin Beashel și David Giles - Sailing, Men's Star
TIR cu arcul
În cea de-a șaptea competiție olimpică de tir cu arcul disputată de Australia, națiunea a trimis trei bărbați și trei femei. Matthew Gray a obținut singura victorie individuală a națiunii, deși echipa masculină a câștigat de două ori în runda echipei înainte de a fi învinsă în semifinală și în meciul pentru medalia de bronz.
Competiție individuală feminină:
- Myfanwy Matthews → Optimi 64, locul 48 (0-1)
- Deonne Bridger → Optimi 64, locul 57 (0-1)
Competiție individuală masculină:
- Matthew Grey → Optimi, locul 26 (1-1)
- Jackson Fear → Runda de 64, locul 35 (0-1)
- Simon Fairweather → Optimi 64, locul 52 (0-1)
Competiție masculină pe echipe:
- Grey, Fear și Fairweather → Meci de bronz, locul 4 (2-2)
Atletism
100 de metri masculin
-
Rod Mapstone
- Calificare - 10.56 (6) (→ nu a avansat)
-
Paul Henderson
- Calificare - 10.52 (5) (→ nu a avansat)
200 de metri masculin
-
Steve Brimacombe
- Calificare - 20.53 (a treia)
- Semifinale - 20.38 (5) (→ nu a avansat)
-
Dean Capobianco
- Calificare - 21.03 (7) (→ nu a avansat)
400 de metri masculin
-
Paul Greene
- Calificare - 46.12 (a treia)
- Sferturi de finală - 46,22 (8) (→ nu a avansat)
-
Mark Ladbrook
- Calificare - 46,28 (5) (→ nu a avansat)
-
Michael Joubert
- Calificare - 46.30 (5) (→ nu a avansat)
800 de metri masculin
-
Paul Byrne
- Calificare - 1: 47.05 (3)
- Semifinale - 1: 47,58 (6) (→ nu a avansat)
1.500 metri masculin
-
Paul Cleary
- Calificare - 3: 52.85 (→ nu a avansat)
5.000 de metri masculin
-
Shaun Creighton
- Calificare - 14: 04.08
- Semifinală - 13: 55.23 (→ nu a avansat)
-
Julian Paynter
- Calificare - 14: 00.25
- Semifinală - 14: 23.60 (→ nu a avansat)
10.000 metri masculin
-
Shaun Creighton
- Calificare - 28: 44.29 (al 13-lea) (→ nu a avansat)
Ștafetă masculin 4 × 100 m
-
Paul Henderson , Tim Jackson , Steve Brimacombe și Rod Mapstone
- Căldură - 38,93 (primul)
- Semifinală - 39.10DQ (→ nu a avansat)
Ștafetă 4 × 400 m masculin
-
Mark Ladbrook , Michael Joubert , Paul Greene și Cameron Mackenzie
- Căldură - 3: 03.73
- Semifinală - 3: 04.55 (→ nu a avansat)
110 m obstacole masculin
-
Kyle Vander Kuyp
- Căldură - 13,32 (primul)
- Sferturi de finală - 13.49 (a treia)
- Semi-finală - 13.38 (a 4-a)
- Finala - 13.40 (a 7-a)
400 m obstacole masculin
-
Rohan Robinson
- Căldură - 48,89s
- Semifinală - 48,28 sec
- Finala - 48.30 (→ locul 5)
-
Simon Hollingsworth
- Căldură - 52,16 (→ nu a avansat)
Masculin 3.000 de metri Steeplechase
-
Chris Unthank
- Căldură - 8: 31,86
- Semifinale - 8: 25.59 (→ nu a avansat)
Decathlon masculin
-
Peter Winter
- Nu a terminat (10,85 (-0,4), NM, 13,43m)
- DNF Decathlon după 3 fără salturi în lungime
-
Scott Ferrier
- Nu a terminat
Maraton masculin
- Steve Moneghetti - 2: 14.35 (→ locul 7)
- Rod de Highden - 2: 17,42 (→ locul 23)
- Sean Quilty - 2: 19.35 (→ locul 34)
20 km Plimbare masculin
- Nicholas A'Hern 1:20:31 (locul 4)
- Dion Russell 1:30:04 (locul 47)
50 km de mers pe jos masculin
- Duane Cousins - nu a terminat (→ fără clasament)
- Simon Baker - DSQ (→ fără clasament)
Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați
-
Sean Carlin
- Calificare - 72,32m (→ nu a avansat)
Salt în înălțime pentru bărbați
-
Tim Forsyth
- Calificare - 2.28m (primul)
- Finala - 2,32 m (a 7-a)
-
Chris Anderson
- Calificare - 2,15 (27 → nu a avansat)
Triple jump masculin
-
Andrew Murphy
- Calificare - 16,0 m (34 → nu a avansat)
Seif pentru bărbați
-
Simon Arkell
- Calificare - fără notă (→ nu a avansat)
-
James Miller
- Calificare - 5,60m (→ nu a avansat)
Aruncarea cu javelină masculină
-
Andrew Currey
- Calificare - 77,28 m (→ nu a avansat)
Feminin 10.000 metri
-
Susan Hobson
- Calificare - 32: 25.13
- Finala - 32: 47,71 (→ locul 17)
-
Kylie Risk
- Calificare - nu a terminat (→ nu a avansat)
Ștafetă 4 × 400 metri feminin
-
Lee Naylor , Kylie Hanigan , Melinda Gainsford-Taylor și Renee Poetschka
- Calificare - 3: 33.78 (→ nu a avansat)
Salt în lungime pentru femei
-
Nicole Boegman
- Calificare - 6,67m
- Finala - 6,73 m (→ locul 8)
Aruncarea discului feminin
-
Lisa-Marie Vizaniari
- Calificare - 63,00m
- Finala - 62,48m (→ locul 8)
-
Daniela Costian
- Calificare - 61,66m (→ nu a avansat)
Aruncarea cu javelină feminină
- Louise McPaul
-
Joanna Stone
- Calificare - 58,54m (→ nu a avansat)
Heptathlon feminin
-
Jane Jamieson
- Rezultatul final - 5897 puncte (→ locul 20)
Maratonul feminin
- Kerryn McCann - 2: 36,41 (→ locul 28)
- Suzanne Malaxos - 2: 50,46 (→ locul 57)
- Lisa Ondieki - nu a terminat (→ fără clasament)
Plimbare de 10 km pentru femei
- Kerry Saxby-Junna - 43:59 (→ locul 12)
- Anne Manning - 45:27 (→ locul 19)
- Jane Saville - 45:56 (→ locul 26)
Badminton
Single masculin
-
Murray Hocking
- Prima rundă: vs Iain Sydie ( CAN ) - 9-15, 9-15 - nu a avansat
Dublu masculin
-
Peter Blackburn și Paul Staight
- Prima rundă: vs Stephan Beeharry și Eddy Clarisse ( RMN ) - 15-3, 15-7
- Al doilea tur: vs Huang Zhanzhong și Jiang Xin ( CHN ) - 7-15, 9-15 - nu au avansat
Feminin single
-
Lisa Campbell
- Prima rundă: vs Yasuko Mizui ( JPN ) - 0-11, 11-8, 7-11 - nu a avansat
-
Song Yang
- Prima rundă: vs Kelly Morgan ( GBR ) - 1-11, 5-11 - nu a avansat
Feminin dublu
-
Rhonda Cator și Amanda Hardy
- Prima rundă: vs Lili Tampi și Finarsih ( INA ) - 9-15, 4-15 - nu au avansat
Dublu mixt
-
Murray Hocking și Lisa Campbell
- Prima rundă: vs Tao Xiaoqiang și Wang Xiaoyuan ( CHN ) - 5-15, 4-15 - nu au avansat
-
Peter Blackburn și Rhonda Cator
- Prima rundă: vs Mikhail Korshuk și Vlada Chernyavskaya ( BLR ) - 18-14, 15-9
- A doua rundă: vs Liu Jianjun și Sun Man ( CHN ) - 4-15, 15-7, 4-15 - nu au avansat
-
Paul Stevenson și Amanda Hardy
- Prima rundă: vs Darryl Yung și Denyse Julien ( CAN ) - 9-15, 3-15 - nu au avansat
Baseball
Competiție masculină pe echipe
Australia și-a făcut prima apariție în turneul oficial olimpic de baseball din 1996. Echipa a câștigat două dintre jocurile preliminare, împotriva Coreei și Japoniei , dar a pierdut celelalte cinci. Recordul australienilor i-a plasat într-o remiză cu trei căi pentru a cincea, toate cele trei echipe fiind eliminate din dispută și regulile de egalitate au fost folosite doar pentru a plasa formal cele trei echipe. Australia a ieșit pe fundul acelui tie-break și a ajuns pe locul șapte.
- Lista echipei
Baschet
Competiție feminină pe echipe
-
Runda preliminară (grupa B)
- A învins Coreea de Sud (76-61)
- Zaire învins (91-45)
- A învins Cuba (75-63)
- Pierdut în Statele Unite (79-96)
- Pierdut în fața Ucrainei (48-54)
-
Sferturi de finala
- A învins Rusia (74-70)
-
Semifinale
- Pierdut în Statele Unite (71-93)
- Final
- Lista echipei
- Antrenor principal : Tom Maher
volei pe plajă
- Julien Prosser și Lee Zahner - locul 9 la general
Box
Greutate muște pentru bărbați (51 kg)
-
Hussein Hussein
- Prima rundă - A învins-o pe Carmine Molaro (Italia), 11-8
- A doua rundă - A pierdut în fața lui Damaen Kelly (Irlanda), 20-27
Greutate masculină masculină (54 kg)
-
James Swan
- Prima rundă - Pierdut în fața lui Kalai Riadh (Tunisia), 4-14
Greutate penă masculină (57 kg)
-
Robert Peden
- Prima rundă - L-a învins pe Mohamed Achik (Maroc), 15-7
- A doua rundă - A pierdut în fața lui Serafim Todorov (Bulgaria), 8-20
Greutate welter ușoară pentru bărbați (63,5 kg)
-
Lee Trautsch
- Prima rundă - A pierdut în fața lui Fethi Missaoui (Tunisia), 9-25
Greutate welter ușoară pentru bărbați (67 kg)
-
Lynden Hosking
- Prima rundă - Pierdută de Nurzhan Smanov (Kazahstan), arbitrul a oprit concursul în runda a doua
Greutate medie ușoară pentru bărbați (71 kg)
-
Richard Rowles
- Prima rundă - A pierdut în fața lui György Mizsei (Ungaria), 2-10
Greutate medie masculină (75 kg)
-
Justann Crawford
- Prima rundă - Sackey Shivute învins (Namibia), 12-3
- Runda a doua - Pierdut în fața lui Alexander Lebziak (Rusia), arbitrul a oprit concursul în runda a treia
Greutate ușoară masculină (81 kg)
-
Rick Timperi
- Prima rundă - A pierdut în fața lui Thomas Ulrich (Germania), 7-21
Canotaj
SLALOM
C-1 masculin
-
Justin Boocock
- Scor total: 166,96 - 16
C-2 masculin
-
Andrew Wilson și John Felton
- Scor total: 199.06 - 14
K-1 masculin
-
Richard MacQuire
- Scor total: 153,07 - 24
-
Matthew Pallister
- Scor total: 179,19 - 38
K-1 feminin
-
Mia Farrance
- Scor total: 180,30 - 14
-
Danielle Woodward
- Scor total: 177,60 - 12
SPRINT
K-1 500 m masculin
-
Cameron McFadzean
- Căldură de calificare: 1: 42.160 - a doua
- Semifinala: 1: 41.083 - a 4-a
- Finala: 1: 41.023 - 9
K-1 masculin 1000 metri
K-2 500 m masculin
K-2 masculin 1000 metri
-
Peter Scott și Grant Leury
- Căldură de calificare: 3: 40.114 - 1
- Semifinală: 3: 19.056 - 5
- Finala: 3: 13.054 - 7
K-4 masculin 1000 metri
-
James Walker , Paul Lynch , Brian Morton și Ramon Andersson
- Căldură de calificare: 3: 11.752 - a 3-a
- Semifinală: 3: 01.806 - 1
- Finala: 2: 57,560 - 9
Feminin K-1 500 metri
-
Katrin Borchert
- Căldură de calificare: 1: 53.767 - 1
- Semifinală: 1: 51.142 - 5
- Finala: 1: 50.811 - 7
Feminin K-2 500 metri
Feminin K-4 500 metri
-
Shelley Oates-Wilding , Yanda Nossiter , Lynda Lehmann și Natalie Hunter
- Căldură de calificare: 1: 41.185 - a treia
- Semifinala: 1: 37.905 - a 3-a
- Finala: 1: 34,673 - 8
Ciclism
Concurs rutier
Cronometru individual masculin
-
Patrick Jonker
- Finala - 1:06:54 (→ locul 8)
-
Stephen Hodge
- Finala - 1:09:59 (→ locul 23)
Cursă rutieră individuală feminină
-
Kathryn Watt
- Finala - 02:37:06 (→ locul 9)
-
Anna Wilson
- Finala - 02:37:06 (→ locul 17)
-
Tracey Watson
- Finala - 02:42:35 (→ locul 39)
Cronometru individual feminin
-
Kathryn Watt
- Finala - 37:53 (→ locul 4)
-
Anna Wilson
- Finala - 38:50 (→ locul 10)
Concurență de pistă
Cronometru 1.000 m masculin
- Shane Kelly - nu a terminat (→ fără clasament)
Cursa punctelor masculine
Bicicleta de munte
Cross Country masculin
-
Cadel Evans
- Finala - 2:26:15 (→ locul 9)
-
Robert Woods
- Finala - 2:33:14 (→ locul 16)
Cross Country pentru femei
-
Mary Grigson
- Finala - 2: 02.38 (→ locul 15)
Scufundări
3 m Springnboard masculin
-
Michael Murphy
- Căldură preliminară - 419.13
- Semifinală - 220.08
- Finala - 420,87 (→ locul 6)
-
Russell Butler
- Preliminary Heat - 305.79 (→ nu a avansat, locul 28)
Trambulină de 3 m pentru femei
-
Jodie Rogers
- Căldură preliminară - 242.19
- Semifinală - 204,18 (→ nu a avansat, locul 15)
-
Loudy Tourky
- Preliminary Heat - 229.11 (→ nu a avansat, locul 19)
Platforma de 10 m pentru femei
-
Vyninka Arlow
- Preliminary Heat - 243.57 (→ nu a avansat, locul 19)
-
Vanessa Baker
- Preliminary Heat - 225,84 (→ nu a avansat, locul 25)
Ecvestru
Dresaj individual
-
Mary Hanna
- Test Marele Premiu: 1644 puncte - 24
- Grand Prix Special 2nd Qualifier: Scorul total 130.09 - 24 - nu a avansat
Eveniment individual
-
Nikki Bishop
- Dresaj: 520 puncte - locul 3
- Cross country: Descalificat - eliminat
-
David Green
- Dresaj: 491 puncte - 8
- Cross country: Nu a terminat - sa retras
-
Andrew Hoy
- Dresaj: 413 + 2 puncte - 29
- Cross country: total puncte 49,2 - 14
- Show jumping: puncte de penalizare 0 - 1
- Rezultatul final: 112,60 - 11
Evenimentarea echipei
Salt individual
-
David Cooper
- Scor total: 88,25 - 71
-
Russell Johnstone
- Scor total: 48,00 - 61
-
Jennifer Parlevliet
- Scor total: Nu a terminat
-
Vicki Roycroft
- Scor total: 40,00 - 55
Echipă sărind
-
Jennifer Parlevliet , Vicki Roycroft , David Cooper și Russell Johnstone
- Scor total: 129,00 - 19
Împrejmuire
O femeie a reprezentat Australia în 1996.
Fotbal
Turneul masculin
- Franța - Australia 2-0
- Australia - Arabia Saudită 2-1
- Marcatori: Peter Tsekenis și Mark Viduka
- Spania - Australia 3-2
- Marcatori: Aurelio Vidmar (2)
- Nu a avansat din faza grupelor
Echipă
- Frank Juric
- Goran Lozanovski
- Ante Moric
- Mark Babic
- Kevin Muscat
- Steve Horvat
- Peter Tsekenis
- Steve Corica
- Mark Viduka
- Aurelio Vidmar
- Danny Tiatto
- Joe Spiteri
- Hayden Foxe
- Paul Agostino
- Luke Casserly
- Robert Enes
- Ross Aloisi
- Michael Petkovic
Gimnastică
Competiție masculină
-
Brennon Dowrick
- Individ artistic artistic: 35
- Etaj: 83
- Bara orizontală: 53
- Bare paralele: 56
- Calul pommel: 45
- Inele: 69
- Seif: 92
-
Bret Hudson
- Individ artistic artistic: nu a avansat din runda preliminară - 51
- Etaj: 75
- Bara orizontală: a 75-a
- Bare paralele: 55
- Calul pommel: 73
- Inele: 78
- Seif: 55
Concursul feminin
-
Joanna Hughes
- Individ artistic artistic: 34
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Fascicul de echilibru: 62
- Etaj: 38
- Bare inegale: locul 76
- Seif: 41
-
Nicole Kantek
- Individ artistic artistic: nu a avansat de la runda preliminară - 88th
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Bara de echilibru: 93
- Etaj: 77
- Bare inegale: 95
- Seif: 70
-
Kirsty Leigh-Brown
- Individ artistic artistic: nu a avansat din runda preliminară - 104th
-
Ruth Moniz
- Individ artistic artistic: 35
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Fascicul de echilibru: 30
- Etaj: 80
- Bare inegale: 40
- Seif: 84
-
Lisa Moro
- Individ artistic artistic: nu a avansat din runda preliminară - 77th
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Fascicul de echilibru: al 47-lea
- Etaj: 46
- Bare neuniforme: 35
- Seif: 96
-
Lisa Skinner
- Individ artistic artistic: 36
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Fascicul de echilibru: 42
- Etaj: 49th
- Bare inegale: 50
- Seif: 72
-
Jenny Smith
- Individ artistic artistic: nu a avansat din runda preliminară - 53
- Echipă artistică generală: al 10-lea
- Fascicul de echilibru: 58
- Etaj: 59
- Bare inegale: 81
- Seif: 53
Hochei
Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa B)
-
Semifinale
- Australia - Spania 1-2
-
Medalia de bronz Joc
- Australia - Germania 3-2 (→ Medalie de bronz )
- Lista echipei
- Antrenor principal : Frank Murray
Competiție feminină pe echipe
- Runda preliminară Robin
-
Final
- Australia - Coreea de Sud 3-1 (→ Medalia de aur )
- Lista echipei
- Antrenor principal: Ric Charlesworth
Judo
Pentatlonul modern
Competiție individuală masculină:
- Alexander Johnson → 3697 puncte, locul 32
Canotaj
Navigație
Filmare
Minge moale
Competiție feminină pe echipe
-
Runda preliminară Robin
- A pierdut în PR China (0: 6)
- A învins Taipei chinez (4: 0)
- Pierdut în Puerto Rico (0: 2)
- Olanda învinsă (1: 0)
- A învins Japonia (10: 0)
- Statele Unite învins (2: 1)
- A învins Canada (5: 2)
-
Semifinale
- A învins Japonia (3: 0)
- Meci de medalie de bronz
- Lista echipei
Înot
Competiție masculină
50m liber
-
Chris Fydler
- Căldură - 22,98 (→ nu a avansat, locul 19)
100 m liber
-
Chris Fydler
- Căldură - 50,72
- B-Final - 50.31 (→ locul 13)
200m liber
- Daniel Kowalski
-
Michael Klim
- Căldură - 1: 49,17
- B-Final - 1: 49,50 (→ locul 10)
200m liber
- Daniel Kowalski
-
Malcolm Allen
- Căldură - 3: 54,34
- B-Final - 3: 55,48 (→ locul 13)
1500m liber
100m spate
-
Steven Dewick
- Căldură - 56,35
- B-Final - 56,82 (→ locul 15)
200m spate
-
Steven Dewick
- Căldură - 2: 04.46 (→ nu a avansat, locul 23)
100m bras
-
Phil Rogers
- Căldură - 1: 01,80
- Finala - 1: 01.64 (→ locul 5)
200m bras
-
Phil Rogers
- Căldură - 2: 14,97
- Finala - 2: 14,79 (→ locul 5)
-
Ryan Mitchell
- Căldură - 2: 15.31
- B-Final - 2: 15,63 (→ locul 11)
100m Fluture
- Scott Miller
-
Michael Klim
- Căldură - 53,42
- Finala - 53.30 (→ locul 6)
200m Fluture
- Scott Goodman
-
Scott Miller
- Căldură - 1: 58,97
- Finala - 1: 58,28 (→ locul 5)
200m Medley individual
-
Matthew Dunn
- Căldură - 2: 01.44
- Finala - 2: 01.57 (→ locul 5)
-
Simon Coombs
- Căldură - 2: 07.31 (→ nu a avansat, locul 28)
400m Medley individual
-
Matthew Dunn
- Căldură - 4: 19,51
- Finala - 4: 16,66 (→ locul 4)
-
Trent Steed
- Căldură - 4: 24,39
- B-Final - 4: 29.35 (→ locul 15)
Releu 4 × 100 m în stil liber
-
Michael Klim , Ian Vander-Wal , Scott Logan și Chris Fydler
- Căldură - 3: 20,88
-
Michael Klim , Matthew Dunn , Scott Logan și Chris Fydler
- Finala - 3: 20.13 (→ locul 6)
Releu 4 × 200 m liber
-
Kieren Perkins , Glen Housman , Ian Vander-Wal și Malcolm Allen
- Căldură - 7: 23.24
-
Daniel Kowalski , Michael Klim , Malcolm Allen și Matthew Dunn
- Finala - 7: 18.47 (→ locul 4)
Releu Medley 4 × 100 m
-
Toby Haenen , Phil Rogers , Scott Miller și Michael Klim
- Căldură - 3: 41,30
- Steven Dewick , Phil Rogers , Scott Miller și Michael Klim
Concursul feminin
50m liber
-
Karen van Wirdum
- Căldură - 25,88
- B-Final - 26.17 (→ locul 15)
-
Sarah Ryan
- Căldură - 26,34 (→ nu a avansat, locul 21)
100 m liber
-
Sarah Ryan
- Căldură - 56.07
- Finala - 55,85 (→ locul 6)
200m liber
-
Susie O'Neill
- Căldură - 2: 00.89
- Finala - 1: 59,87 (→ locul 5)
-
Julia Greville
- Căldură - 2: 00.44
- Finala - 2: 01.46 (→ locul 7)
400m liber
-
Emma Johnson
- Căldură - 4: 14.13
- B-Final - 4: 15.79 (→ locul 12)
-
Hayley Lewis
- Căldură - 4: 17.02
- B-Final - 4: 16.92 (→ locul 15)
800 m liber
-
Stacey Gartrell
- Căldură - 8: 42,39 (→ nu a avansat, locul 11)
-
Hayley Lewis
- Căldură - 8: 45,79 (→ nu a avansat, locul 13)
100m spate
-
Nicole Stevenson
- Căldură - 1: 02,50
- Finala - 1: 02.70 (→ locul 7)
-
Elli Overton
- Căldură - 1: 03,88
- B-Final - 1: 03.69 (→ locul 14)
200m spate
-
Nicole Stevenson
- Căldură - 2: 16,71 (→ nu a avansat, locul 18)
100m bras
- Samantha Riley
-
Helen Denman
- Căldură - 1: 10.64
- B-Final - 1: 10,26 (→ locul 11)
200m bras
-
Samantha Riley
- Căldură - 2: 28,30
- Finala - 2: 27,91 (→ locul 4)
-
Nadine Neumann
- Căldură - 2: 29,91
- Finala - 2: 28,34 (→ locul 6)
100m Fluture
-
Susie O'Neill
- Căldură - 1: 00.55
- Finala - 1: 00.17 (→ locul 5)
-
Angela Kennedy
- Căldură - 1: 01.89 (→ nu a avansat, locul 18)
200m Fluture
200m Medley individual
-
Elli Overton
- Căldură - 2: 15,81
- Finala - 2: 16.04 (→ locul 5)
-
Emma Johnson
- Căldură - 2: 17.02
- Final - zgâriat
400m Medley individual
-
Emma Johnson
- Căldură - 4: 43,45
- Finala - 4: 44.02 (→ locul 5)
-
Elli Overton
- Căldură - 4: 49,82
- B-Final - 4: 50,73 (→ locul 14)
Releu 4 × 100 m în stil liber
-
Anna Windsor , Sarah Ryan , Lise Mackie și Julia Greville
- Căldură - 3: 47,94
-
Sarah Ryan , Julia Greville , Lise Mackie și Susie O'Neill
- Finala - 3: 45.31 (→ locul 6)
Releu 4 × 200 m liber
-
Julia Greville , Lise Mackie , Emma Johnson și Susie O'Neill
- Căldură - 8: 09.33
- Julia Greville , Nicole Stevenson , Emma Johnson și Susie O'Neill
Releu Medley 4 × 100 m
-
Nicole Stevenson , Helen Denman , Angela Kennedy și Sarah Ryan
- Căldură - 4: 08.87
- Nicole Stevenson , Samantha Riley , Susie O'Neill și Sarah Ryan
Tenis de masa
Tenis
Concursul feminin de simplu
-
Rennae Stubbs
- Prima rundă - Pierdută în fața Magdalenei Maleeva (Bulgaria) 2-6 1-6
-
Rachel McQuillan
- Prima rundă - Am pierdut în fața Amandei Coetzer (Africa de Sud) 4-6 6-7
Ridicare de greutăți
Masculin ușor-greu (- 83 kg)
-
Kiril Kounev
- Final - 170,0 + 200,0 = 370,0 (→ locul 4)
lupte libere
Vezi si
Referințe
linkuri externe
- (ed.) Watkins, Ginger T. (1997). Raportul oficial al Jocurilor Olimpice Centenare, volumul III Rezultatele competiției (PDF) . Atlanta: Peachtree Publishers. ISBN 1-56145-150-9. Arhivat (PDF) din original la 26 februarie 2008 . Adus 05-02-2008 .CS1 maint: text suplimentar: lista autorilor ( link )