Taipei chinez la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Chinese Taipei at the 2020 Summer Olympics
Taipei chinezesc la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | |
---|---|
Cod IOC | TPE |
NOC | Comitetul Olimpic Taipei Chinezesc |
Site-ul web |
www |
în Tokyo , Japonia | |
Concurenți | 68 în 18 sporturi |
Steaguri (deschidere) |
Kuo Hsing-chun Lu Yen-hsun |
Suport de pavilion (închidere) | Chen Chieh |
Medalii clasate pe locul 34 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
Republica Chineză (1924-1948) |
Taipei chinez ( Taiwan ) a concurat la Jocurile Olimpice de vară din 2020 de la Tokyo . Programat inițial să aibă loc în perioada 24 iulie - 9 august 2020, Jocurile au fost amânate la 23 iulie până la 8 august 2021, din cauza pandemiei COVID-19 . Nici denumirea comună „Taiwan” și nici denumirea oficială „Republica China” nu pot fi folosite în primul rând datorită opoziției din partea Republicii Populare Chineze . A fost, de asemenea, a zecea apariție consecutivă a națiunii la Jocurile Olimpice de vară.
Taiwan își recompensează medaliștii de aur olimpici cu 20 de milioane de dolari noi Taiwan (716.000 USD) și, de asemenea, îi recompensează pe sportivii care termină de la a doua la a șaptea sau a opta în evenimentele lor cu sume proporționale scăzute.
Medaliști
|
|
Concurenți
Următoarea este lista numărului de concurenți la Jocuri.
Sport | Bărbați | femei | Total |
---|---|---|---|
TIR cu arcul | 3 | 3 | 6 |
Atletism | 5 | 1 | 6 |
Badminton | 4 | 1 | 5 |
Box | 0 | 4 | 4 |
Canotaj | 0 | 1 | 1 |
Ciclism | 1 | 0 | 1 |
Ecvestru | 0 | 1 | 1 |
Golf | 1 | 2 | 3 |
Gimnastică | 4 | 1 | 5 |
Judo | 1 | 2 | 3 |
Karate | 1 | 1 | 2 |
Canotaj | 0 | 1 | 1 |
Filmare | 2 | 3 | 5 |
Înot | 2 | 1 | 3 |
Tenis de masa | 3 | 3 | 6 |
Taekwondo | 2 | 2 | 4 |
Tenis | 1 | 4 | 5 |
Ridicare de greutăți | 3 | 4 | 7 |
Total | 33 | 35 | 68 |
TIR cu arcul
Arcașii taiwanezi s-au calificat fiecare pentru evenimentele masculine și feminine, ajungând în sferturile de finală ale echipei respective recurbe la Campionatele Mondiale de Tir cu Arcul din 2019, la 's-Hertogenbosch , Olanda .
Echipa taiwaneză de tir cu arcul pentru Jocuri, condusă de olimpicul de două ori Tan Ya-ting și campioana mondială actuală Lei Chien-ying la recurba individuală feminină, a fost anunțată pe 16 ianuarie 2020, pe baza rezultatelor la probele olimpice pe echipe.
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Runda de clasare | Runda a 64-a | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Semințe | Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Tang Chih-chun | Individual | 668 | 12 |
Nguyễn ( VIE ) W 7–1 |
Wei Ch ( TPE ) W 6–5 |
Shanny ( ISR ) W 6–5 |
Kim Wj ( KOR ) W 6–4 |
Nespoli ( ITA ) L 2–6 |
Furukawa ( JPN ) L 3–7 |
4 |
Wei Chun-heng | 661 | 21 |
Castro ( ESP ) W 6–2 |
Tang Cc ( TPE ) L 5-6 |
Nu a avansat | |||||
Deng Yu-cheng | 656 | 30 |
Das ( IND ) L 4-6 |
Nu a avansat | ||||||
Deng Yu-cheng Tang Chih-chun Wei Chun-heng |
Echipă | 1985 | 6 | N / A |
Australia (AUS) W 5–4 |
China (CHN) W 5–1 |
Olanda (NED) W 6-0 |
Coreea de Sud (KOR) L 0-6 |
- femei
Atlet | Eveniment | Runda de clasare | Runda a 64-a | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Semințe | Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Lin Chia-en | Individual | 651 | 21 |
Psarra ( GRE ) W 6–4 |
Pärnat ( EST ) W 7–3 |
Brown ( SUA ) L 2–6 |
Nu a avansat | |||
Lei Chien-ying | 640 | 30 |
Marchenko ( UKR ) L 4–6 |
Nu a avansat | ||||||
Tan Ya-ting | 646 | 27 |
Pitman ( GBR ) L 4-6 |
Nu a avansat | ||||||
Lei Chien-ying Lin Chia-en Tan Ya-ting |
Echipă | 1937 | 7 | N / A |
Germania (GER) L 2–6 |
Nu a avansat |
- Amestecat
Atlet | Eveniment | Runda de clasare | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Semințe | Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Tang Chih-chun Lin Chia-en |
Echipă | 1319 | 8 |
India (IND) L 3-5 |
Nu a avansat |
Atletism
Sportivii taiwanezi au atins în continuare standardele de intrare, fie prin timpul de calificare, fie prin clasamentul mondial, în următoarele probe de atletism (până la maximum 3 sportivi în fiecare eveniment), plus un sprinter feminin pentru locurile de universalitate:
- Cheie
- Notă - Rangurile acordate pentru probele de pistă se află numai în căldura sportivului
- Î = Calificat pentru runda următoare
- q = Calificat pentru următoarea rundă ca cel mai rapid învins sau , în probele de teren, după poziție fără a atinge ținta de calificare
- NR = Record național
- N / A = Runda nu se aplică pentru eveniment
- Pa: Atletul nu este obligat să concureze în tur
- Evenimente de traseu și rutier
Atlet | Eveniment | Căldură | Sfert de finala | Semi finala | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Yang Chun-han | 100 m masculin | Pa | 10.21 | 5 | Nu a avansat | ||||
Chen Kuei-ru | 110 m obstacole masculin | 13.53 | 5 q | N / A | 13.57 | 6 | Nu a avansat | ||
Chen Chieh | 400 m obstacole masculin | 50,96 | 7 | N / A | Nu a avansat | ||||
Hsieh Hsi-en | 100 m feminin | Pa | 12.49 | 6 | Nu a avansat |
- Evenimente de teren
Atlet | Eveniment | Calificare | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distanţă | Poziţie | Distanţă | Poziţie | ||||
Cheng Chao-tsun | Aruncarea cu javelină masculină | 71,20 | 15 | Nu a avansat | |||
Huang Shih-feng | 77,16 | 14 | Nu a avansat |
Badminton
Taipei chinez a înscris cinci jucători de badminton pentru fiecare dintre următoarele evenimente la turneul olimpic bazat pe clasamentul BWF Race to Tokyo.
Atlet | Eveniment | Etapa grupelor | Eliminare | Sfert de finala | Semi finala | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Chou Tien-chen | Individual masculin |
Burestedt ( SWE ) W (21-12, 21-11) |
Yang ( CAN ) W (21-18, 16-21, 22-20) |
N / A | 1 Î | Pa |
Chen L ( CHN ) L (14-21, 21-9, 14-21) |
Nu a avansat | ||
Wang Tzu-wei |
Karunaratne ( SRI ) W (21-12, 21-15) |
Nguyen ( IRL ) W (21-12, 18-21, 21-12) |
N / A | 1 Î |
Axelsen ( DEN ) L (16-21, 14-21) |
Nu a avansat | ||||
Lee Yang Wang Chi-lin |
Dublu masculin |
Rankireddy / Shetty ( IND ) L (16-21, 21-16, 25-27) |
Lane / Vendy ( GBR ) W (21-17, 21-14) |
Gideon / Sukamuljo ( INA ) W (21-18, 15-21, 21-17) |
2 Î | N / A |
Endo / Watanabe ( JPN ) W (21-16, 21-19) |
Ahsan / Setiawan ( INA ) W (21-11, 21-10) |
Li Jh / Liu Yc ( CHN ) W (21-18, 21-12) |
|
Tai Tzu-ying | Feminin single |
Jaquet ( SUI ) W (21-7, 21-13) |
Nguyễn ( VIE ) W (21-16, 21-11) |
Qi ( FRA ) W (21-10, 21-13) |
1 Î | Pa |
Intanon ( THA ) W (14-21, 21-18, 21-18) |
Sindhu ( IND ) W (21-18, 21-12) |
Chen Yf ( CHN ) L (18-21, 21-19, 18-21) |
Box
Taipei chinez a înscris patru femei de boxer la turneul olimpic. Huang Hsiao-wen (greutatea la mușcă feminină), campionul mondial în greutate bantam din lume , medaliatul mondial cu bronz din 2019 Lin Yu-ting ( greutatea pană pentru femei), Wu Shih-yi (greutatea ușoară pentru femei) și olimpicul Rio 2016 Chen Nien-chin (greutatea welter feminin) au asigurat locurile în echipa taiwaneză avansând la meciul semifinal al diviziilor lor de greutate la Turneul de calificare Asia și Oceania 2020 din Amman , Iordania .
Atlet | Eveniment | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Huang Hsiao-wen | Greutatea muște a femeilor | Pa |
Sorrentino ( ITA ) W 5–0 |
Radovanović ( SRB ) W 5–0 |
Çakıroğlu ( TUR ) L 0–5 |
Nu a avansat | |
Lin Yu-ting | Greutatea pană pentru femei | Pa |
Petecio ( PHI ) L 2-3 |
Nu a avansat | |||
Wu Shih-yi | Femei ușoare |
Alexiusson ( SWE ) W 4–1 |
Ferreira ( BRA ) L 0–5 |
Nu a avansat | |||
Chen Nien-chin | Greutatea welter pentru femei | Pa |
Carini ( ITA ) W 3–2 |
Borgohain ( IND ) L 1-4 |
Nu a avansat |
Canotaj
Slalom
Taipei chinez a intrat într-un pirotist pentru a concura la clasa feminină K-1 la Jocuri, întrucât Federația Internațională de Canoe a acceptat cererea națiunii de a revendica o dana neutilizată din Campionatele Oceania din 2020.
Atlet | Eveniment | Preliminar | Semi finala | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rulați 1 | Rang | Run 2 | Rang | Cel mai bun | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Chang Chu-han | K-1 feminin | 182,95 | 26 | 136,66 | 25 | 136,66 | 26 | Nu a avansat |
Ciclism
drum
Taipei chinezesc a înscris câte un motociclist pentru a concura în cursa olimpică masculină rutieră, terminând în primii doi, necalificați încă, la Campionatele Asiatice din Tașkent , Uzbekistan , din 2019 .
Atlet | Eveniment | Timp | Rang |
---|---|---|---|
Feng Chun-kai | Cursa rutieră masculină | Nu a terminat |
Ecvestru
Taipei chinez a înscris un singur călăreț în competiția olimpică, terminând în primii doi, în afara selecției grupelor, în clasamentul olimpic individual FEI pentru grupa G (Asia de Sud-Est și Oceania).
Jumping
Atlet | Cal | Eveniment | Calificare | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pedepse | Rang | Pedepse | Rang | Pedepse | Rang | |||
Jasmine Chen | Benitus di Vallerano | Individual | 9 | 51 | Nu a avansat |
Golf
Taipei chinez a înscris un jucător de golf și două jucătoare de sex feminin la turneul olimpic.
Atlet | Eveniment | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Simula | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Scor | Scor | Scor | Scor | Scor | Par | Rang | ||
Pan Cheng-tsung | a bărbaților | 74 | 66 | 66 | 63 | 14 | 269 | −15 | |
Hsu Wei-ling | Femei | 69 | 69 | 71 | 66 | - | 275 | −9 | = 15 |
Min Lee | 69 | 69 | 72 | 72 | - | 282 | −2 | = 34 |
Gimnastică
Artistic
Taipei chinez a participat la o competiție olimpică cu o echipă completă de cinci gimnaste artistice (patru bărbați și o femeie). Echipa masculină a câștigat unul dintre cele nouă locuri rămase în echipa generală la Campionatele Mondiale din 2019 din Stuttgart , Germania , făcând prima sa călătorie la Jocuri din 1964 . În ceea ce privește femeile, Ting Hua-tien a primit o dana de rezervă de la evenimentele de aparatură, fiind una dintre cele douăsprezece gimnaste cu cel mai mare rang, nici parte a echipei, nici calificată direct prin toate, în același turneu. Echipa masculină a fost anunțată la 6 iunie 2021.
- Bărbați
- Echipă
Atlet | Eveniment | Calificare | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Total | Rang | Aparat | Total | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Hung Yuan-hsi | Echipă | 13.233 | 10.766 | 12,633 | 12,966 | 11.500 | 13.000 | 74.098 | 60 | Nu a avansat | |||||||
Lee Chih-kai | 14.200 | 15.266 Î | 13.033 | 14.500 | 14.233 | 13.000 | 84,332 | 17 Î | |||||||||
Shiao Yu-jan | 13,833 | 12.900 | 12,833 | 14.333 | 12.100 | 11,800 | 77,799 | 54 | |||||||||
Tang Chia-spânzurat | 14.333 | 13.000 | 13,833 | 14.400 | 13,966 | 13.400 | 82,932 | 22 Î | |||||||||
Total | 42,366 | 41,166 | 39.699 | 43.233 | 40.299 | 39.500 | 246.263 | 10 |
- Individual
Atlet | Eveniment | Calificare | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Total | Rang | Aparat | Total | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Lee Chih-kai | De jur imprejur | Vedeți rezultatele echipei | 14.400 | 12,666 | 12,733 | 14.400 | 13.900 | 12.600 | 80,699 | 21 | |||||||
Calul pommel | N / A | 15.266 | N / A | 15.266 | 1 Î | N / A | 15.400 | N / A | 15.400 | ||||||||
Tang Chia-spânzurat | De jur imprejur | Vedeți rezultatele echipei | 14,366 | 13.333 | 14.100 | 14.433 | 13.800 | 14,766 | 84,798 | 7 |
- femei
Atlet | Eveniment | Calificare | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Total | Rang | Aparat | Total | Rang | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Ting Hua-tien | Bare neuniforme | N / A | 12.233 | N / A | 12.233 | 63 | Nu a avansat | ||||||
Fascicul de echilibru | N / A | 12,566 | N / A | 12,566 | 50 | Nu a avansat |
Judo
Taipei chinez a înscris trei judoka (un bărbat și două femei) în turneul olimpic bazat pe clasamentul individual al Olimpiadei Federației Internaționale de Judo .
Atlet | Eveniment | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Repescare | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Yang Yung-wei | −60 kg masculin | Pa |
Gerchev ( BUL ) W 100–001 |
Tsjakadoea ( NED ) W 100–001 |
Mkheidze ( FRA ) W 101–002 |
Pa |
Takato ( JPN ) L 003–101 |
|
Lin Chen-hao | Feminin −48 kg |
Milani ( ITA ) W 102–101 |
Dolgova ( ROC ) W 102–001 |
Krasniqi ( KOS ) L 000–100 |
Nu a avansat |
Rishony ( ISR ) L 002–101 |
Nu a avansat | 7 |
Lien Chen-ling | Feminin −57 kg | Pa |
Kajzer ( SLO ) L 003–100 |
Nu a avansat |
Karate
Taipei chinez a înscris două karateka în turneul olimpic inaugural. Medaliata mondială de bronz din 2018 Wen Tzu-yun s -a calificat direct la categoria de kumite feminin de 55 kg, terminând printre primele patru karateka la sfârșitul clasamentului olimpic combinat WKF.
- Kumite
Atlet | Eveniment | Etapa grupelor | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Wen Tzu-yun | Feminin −55 kg |
Goranova ( BUL ) L 2–5 |
Bahmanyar ( IRI ) W 5–1 |
Özçelik ( TUR ) W 5–4 |
2 Î |
Terliuga ( UKR ) L 4–4 |
Nu a avansat |
- Kata
Atlet | Eveniment | Rundă de eliminare | Runda de clasare | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Rang | Scor | Rang | Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Wang Yi-ta | a bărbaților | 24,97 | 5 | Nu a avansat |
Canotaj
Taipei chinezesc a calificat o barcă la meciurile feminine la Jocuri, câștigând medalia de bronz și asigurând prima din cele cinci dane disponibile la Regata de calificare olimpică FISA Asia și Oceania din 2021 din Tokyo , Japonia .
Atlet | Eveniment | Incalzeste | Repescare | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Huang Yi-ting | Sculele singure ale femeilor | 8: 04.59 | 4 R | 8: 11.56 | 2 QF | 8: 34,51 | 6 SC / D | 7: 56,00 | 5 FD | 7: 52,18 | 20 |
Legenda calificării: FD = Finala D (fără medalie); SC / D = Semifinale C / D; QF = sferturi de finală; R = Repechage
Filmare
Tiratorii taiwanezi au obținut locuri de cotă pentru următoarele evenimente în virtutea celor mai bune punctaje la Campionatele Mondiale ISSF 2018 , seria Cupei Mondiale ISSF 2019 și Campionatele Asiatice, atâta timp cât au obținut un scor minim de calificare (MQS) până la 31 mai 2020.
Atlet | Eveniment | Calificare | Calificarea 2 | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Rang | Puncte | Rang | Puncte | Rang | ||
Lu Shao-chuan | Pușcă cu aer de 10 m pentru bărbați | 626.3 | 17 | N / A | Nu a avansat | ||
Yang Kun-pi | Capcană pentru bărbați | 121 | 14 | Nu a avansat | |||
Lin Ying-shin | Pușcă cu aer de 10 m pentru femei | 623.4 | 26 | Nu a avansat | |||
Tien Chia-chen | Pistol cu aer de 10 m pentru femei | 559 | 42 | Nu a avansat | |||
Pistol de 25 m pentru femei | 584 | 5 Î | 10 | 8 | |||
Wu Chia-ying | Pistol cu aer de 10 m pentru femei | 573 | 14 | Nu a avansat | |||
Pistol de 25 m pentru femei | 584 | 7 Î | 23 | 5 | |||
Lin Ying-shin Lu Shao-chuan |
Echipa de puști cu aer 10 m | 625.4 | 14 | Nu a avansat |
Înot
Înotătorii taiwanezi au atins în continuare standardele de calificare în următoarele probe (până la maximum 2 înotători în fiecare probă la timpul de calificare olimpic (OQT) și potențial 1 la timpul de selecție olimpică (OST)):
Atlet | Eveniment | Căldură | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Wang Hsing-hao | 200 m masculin individual | 2: 00.72 | 37 | Nu a avansat | |||
400 m masculin individual | 4: 19.06 | 25 | N / A | Nu a avansat | |||
Wang Kuan-atârnat | 100 m fluture masculin | 52,44 | = 35 | Nu a avansat | |||
200 m fluture masculin | 1: 54,44 | 2 Î | 1: 55,52 | 13 | Nu a avansat | ||
Huang Mei-chien | 50 m liber feminin | 25,99 | 38 | Nu a avansat |
Tenis de masa
Taipei chinez a înscris șase sportivi în competiția de tenis de masă la Jocuri. Echipele masculine și feminine și-au asigurat dana respectivă, avansând în runda de sferturi a Evenimentului Olimpic Mondial de Calificare 2020 din Gondomar , Portugalia , permițând maxim doi începători să concureze fiecare în turneul individual masculin și feminin. Mai mult, o dana suplimentară a fost acordată jucătorilor de tenis de masă din Taiwan care concurează la dublu mixt inaugural, avansând în etapa semifinală a marilor finale ale ITTF World Tour 2019 din Zhengzhou , China .
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Preliminar | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Chuang Chih-yuan | Singuri | Pa |
Cifuentes ( ARG ) W 4–3 |
Wong ( HKG ) W 4-1 |
Assar ( EGY ) L 3-4 |
Nu a avansat | ||||
Lin Yun-ju | Pa |
Källberg ( SWE ) W 4–1 |
Tsuboi ( BRA ) W 4–2 |
Jorgić ( SLO ) W 4–0 |
Fan Zd ( CHN ) L 3-4 |
Octcharov ( GER ) L 3-4 |
4 | |||
Chen Chien-an Chuang Chih-yuan Lin Yun-ju |
Echipă | N / A |
Croația (CRO) V 3-0 |
Germania (GER) L 2-3 |
Nu a avansat |
- femei
Atlet | Eveniment | Preliminar | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Chen Szu-yu | Singuri | Pa |
Zhang ( SUA ) W 4-0 |
Sun Ys ( CHN ) L 0–4 |
Nu a avansat | |||||
Cheng I-ching | Pa |
Yu My ( SGP ) L 0–4 |
Nu a avansat | |||||||
Chen Szu-yu Cheng Hsien-tzu Cheng I-ching |
Echipă | N / A |
Statele Unite ale Americii (SUA) W 3-0 |
Japonia (JPN) L 0–3 |
Nu a avansat |
- Amestecat
Atlet | Eveniment | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Lin Yun-ju Cheng I-ching |
Dubluri |
Achanta / Batra ( IND ) W 4-0 |
Lee Ss / Jeon Jh ( KOR ) W 4–2 |
Mizutani / Ito ( JPN ) L 1–4 |
Lebesson / Yuan ( FRA ) W 4-0 |
Taekwondo
Taipei chinez a înscris patru sportivi în competiția de taekwondo la Jocuri. Huang Yu-jen (68 kg masculin), olimpianul Rio 2016 și campion mondial 2015 Liu Wei-ting (80 kg masculin), medaliat cu aur la Jocurile Asiatice Su Po-ya (49 kg feminin) și Lo Chia-ling (57 femei) kg) și-au asigurat locurile în echipa taekwondo taiwaneză cu un top doi în fiecare clasă de greutate la Turneul asiatic de calificare 2021 din Amman , Iordania .
Atlet | Eveniment | Calificare | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Repescare 1 | Repechage 2 | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | |||
Huang Yu-jen | −68 kg masculin | Pa |
Hosseini ( IRI ) L 15-18 |
Nu a avansat | ||||||
Liu Wei-ting | −80 kg masculin | N / A |
Beigi ( AZE ) L 11–15 |
Nu a avansat | N / A | Nu a avansat | ||||
Su Po-ya | Feminin −49 kg | Pa |
Yamada ( JPN ) L 9-10 |
Nu a avansat | ||||||
Lo Chia-ling | Feminin −57 kg | Pa |
Lee Ar ( KOR ) W 20–18 |
Parc ( CAN ) W 18-9 |
Zolotic ( SUA ) L 5–28 |
Pa |
Ben Yessouf ( NIG ) W 10–6 |
Tenis
Atlet | Eveniment | Runda a 64-a | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Lu Yen-hsun | Individual masculin |
Zverev ( GER ) L 1-6, 3-6 |
Nu a avansat | |||||
Chan Hao-ching Latisha Chan |
Femei duble | N / A |
Niculescu / Olaru ( ROU ) L 5-7, 6-1, [6-10] |
Nu a avansat | ||||
Hsieh Yu-chieh Hsu Chieh-yu |
N / A |
Krejčíková / Siniaková ( CZE ) L 2–6, 1–6 |
Nu a avansat |
Ridicare de greutăți
Halterofilii chinezi Taipei s-au calificat pentru 7 locuri de cotă la jocuri, pe baza listei de calificare a clasamentului Tokyo 2020 din 20 iunie 2021.
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Smulge | Clean & Jerk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||||
Kao Chan-agățat | −61 kg | 125 | 9 | - | 125 | DNF | |
Chen Po-jen | −96 kg | 176 | 5 | 205 | 6 | 381 | 5 |
Hsieh Yun-ting | +109 kg | 172 | 13 | 206 | 10 | 378 | 12 |
- femei
Atlet | Eveniment | Smulge | Clean & Jerk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||||
Fang Wan-ling | −49 kg | 80 | 8 | 101 | 4 | 181 | 4 |
Chiang Nien-hsin | −55 kg | 81 | 12 | 95 | 13 | 176 | 13 |
Kuo Hsing-chun | −59 kg | 103 SAU | 1 | 133 SAU | 1 | 236 SAU | |
Chen Wen-huei | −64 kg | 103 | 4 | 127 | 3 | 230 |