Germania de Est la Jocurile Olimpice de vară din 1972 - East Germany at the 1972 Summer Olympics
Germania de Est la Jocurile Olimpice de vară din 1972 | |
---|---|
Cod IOC | GDR |
NOC | Comitetul Național Olimpic al RDG |
la Munchen | |
Concurenți | 297 (231 bărbați și 66 femei) în 18 sporturi |
Purtator de steag | Manfred Wolke |
Medalii clasate pe locul 3 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
Germania (1896–1936, 1952, 1992–) Echipa Unită a Germaniei (1956–1964) |
Sportivi din Germania de Est ( Republica Democrată Germană , numită DDR în ceremonia de deschidere) au concurat la Jocurile Olimpice de vară din 1972, la München , Germania de Vest . 297 de concurenți, 231 de bărbați și 66 de femei, au participat la 161 de evenimente în 18 sporturi.
Medaliști
Aur
- Peter Frenkel - Atletism, 20 km pe jos masculin
- Wolfgang Nordwig - Atletism, masculin Pole Vault
- Renate Stecher - Atletism, 100 metri feminin
- Renate Stecher - Atletism, 200 metri feminin
- Monika Zehrt - Atletism, 400 metri feminin
- Annelie Ehrhardt - Atletism, 100 m obstacole feminin
- Monika Zehrt , Dagmar Käsling , Rita Kühne și Helga Seidler - Atletism, ștafetă 4 × 400 m feminin
- Ruth Fuchs - Atletism, aruncare cu javelină feminină
- Siegbert Horn - Canoe, simplu K1 masculin caiac slalom
- Reinhard Eiben - Canoe, simplu masculin C1 canadian de slalom
- Rolf-Dieter Amend și Walter Hofmann - Canoe, perechi de slalom canadian C2 masculin
- Angelika Bahmann - Canoe, feminin K1 Kayak Slalom simplu
- Klaus Köste - Gimnastică, seif lung pentru bărbați
- Karin Janz - Gimnastică, Seif lateral pentru femei
- Karin Janz - Gimnastică, bare asimetrice pentru femei
- Siegfried Brietzke și Wolfgang Mager - Canotaj, perechi Coxless pentru bărbați
- Wolfgang Gunkel , Jörg Lucke și Klaus-Dieter Neubert - Canotaj, perechi de bărbați
- Dieter Schubert , Frank Forberger , Dieter Grahn și Frank Rühle - Canotaj, Coxless Fours pentru bărbați
- Roland Matthes - Înot, 100 m spate masculin
- Roland Matthes - Înot, 200 m spate masculin
Argint
- Stefan Junge - Atletism, Salt în înălțime masculin
- Jörg Drehmel - Atletism, triplu salt masculin
- Jochen Sachse - Atletism, Aruncare cu ciocanul masculin
- Gunhild Hoffmeister - Atletism, 1500 m feminin
- Bärbel Struppert , Christina Heinich , Evelin Kaufer și Renate Stecher - Atletism, ștafetă 4 × 100 m feminin
- Margitta Gummel-Helmboldt - Atletism, Aruncarea femeilor
- Jacqueline Todten - Atletism, Aruncarea cu javelină feminină
- Petra Grabowski și Ilse Kaschube - Canoe, perechi de caiac pentru femei K2 500m
- Uwe Unterwalder , Thomas Huschke , Heinz Richter și Herbert Richter - Ciclism, urmărire în echipă masculină de 4000 m
- Jürgen Geschke și Werner Otto - Ciclism, masculin 2000 m tandem
- Karin Janz - Gimnastică, individual pentru femei
- Erika Zuchold - Gimnastică, seif lateral pentru femei
- Erika Zuchold - Gimnastică, bare asimetrice pentru femei
- Erika Zuchold , Richarda Schmeißer , Christine Schmitt , Irene Abel , Angelika Hellmann și Karin Janz - Gimnastică, exerciții combinate pentru echipe feminine
- Eckhard Martens , Dietrich Zander , Reinhard Gust , Rolf Jobst și Klaus-Dieter Ludwig - Canotaj, Coxed Fours pentru bărbați
- Roland Matthes , Klaus Katzur , Hartmut Flöckner și Lutz Unger - Înot, ștafetă masculină 4 × 100 m
- Roswitha Beier - Înot, 100 m fluture feminin
- Kornelia Ender - Înot, 200 m feminin amestec individual
- Gabriele Wetzko , Andrea Eife , Kornelia Ender și Elke Sehmisch - Înot, ștafetă feminin 4 × 100 m liber
- Christine Herbst , Renate Vogel , Roswitha Beier și Kornelia Ender - Înot, ștafetă feminină 4 × 100 m
- Rainer Tscharke , Wolfgang Webner , Wolfgang Weise , Siegfried Schneider , Arnold Schulz , Rudi Schumann , Jürgen Maune , Horst Peter , Eckehard Pietzsch , Horst Hagen , Wolfgang Löwe și Wolfgang Maibohm - Volei, competiție pentru echipe masculine
- Heinz-Helmut Wehling - Wrestling, greutate greoaică romană pentru bărbați
- Paul Borowski , Karl-Heinz Thun și Konrad Weichert - Sailing, clasa Dragonului masculin
Bronz
- Hans-Georg Reimann - Atletism, 20 km pe jos masculin
- Hartmut Briesenick - Atletism, Lansaj masculin
- Gunhild Hoffmeister - Atletism, 800 metri feminin
- Karin Balzer - Atletism, 100 m obstacole feminin
- Burglinde Pollak - Atletism, Pentathlon feminin
- Peter Tiepold - Box, greutate medie ușoară pentru bărbați
- Marina Janicke - scufundări, trambulină feminină de 3 m
- Marina Janicke - Scufundări, platformă de 10 m pentru femei
- Harald Gimpel - Canoe, individual K1 masculin slalom caiac
- Jürgen Schütze - Ciclism, Cronometru masculin de 1000 m
- Jürgen Paeke , Reinhard Rychly , Wolfgang Thüne , Matthias Brehme , Wolfgang Klotz și Klaus Köste - Gimnastică, exerciții combinate pentru echipe masculine 559,70
- Karin Janz - Gimnastica, balansul pentru femei
- Dietmar Hötger - Judo, jumătate de greutate mijlocie pentru bărbați (70 kg)
- Wolfgang Güldenpfennig - Canotaj, bărbății singure pentru bărbați
- Joachim Böhmer și Hans-Ullrich Schmied - Canotaj, dublu scull masculin
- Manfred Schneider , Hartmut Schreiber , Dietmar Schwarz , Jörg Landvoigt , Heinrich Mederow , Manfred Schmorde , Hans-Joachim Borzym , Harold Dimke și Bernd Landvoigt - Canotaj, Eighting pentru bărbați
- Werner Lippoldt - Tir, Pușcă masculină cu puț mic, trei poziții
- Michael Buchheim - Shooting, Shooting Skeet masculin
- Konrad Weise , Manfred Zapf , Joachim Streich , Eberhard Vogel , Siegmar Wätzlich , Ralf Schulenberg , Wolfgang Seguin , Jürgen Sparwasser , Hans-Jürgen Kreische , Lothar Kurbjuweit , Jürgen Pommerenke , Frank Ganzera , Reinhard Hafner , Harald Irmscher , Bernd Bransch , Jürgen Croy , și Peter Ducke - Fotbal (fotbal), competiție masculină pe echipe
- Lutz Unger , Peter Bruch , Wilfried Hartung și Roland Matthes - Înot, ștafetă masculin 4 × 100 m liber
- Gudrun Wegner - Înot, 400 m liber feminin
- Stefan Grützner - Haltere, greutate masculină
- Gerd Bonk - Halterofilie, bărbați super-grei
Atletism
800 de metri masculin
-
Dieter Fromm
- Căldură - 1: 46.9
- Semifinale - 1: 48.1
- Finala - 1: 48,0 (→ locul 8)
1500 m masculin
-
Klaus-Peter Justus
- Căldură - 3: 40.4
- Semifinale - 3: 44,6 (→ nu a avansat)
Ștafetă masculin 4 × 100 m
-
Manfred Kokot , Bernd Borth , Hans-Jörgen Bombach și Siegfried Schenke
- Căldură - 39,17s
- Semifinale - 39.06s
- Finala - 38.90 (→ locul 5)
Salt în înălțime pentru bărbați
Box
Greutate medie ușoară pentru bărbați (- 71 kg)
-
Peter Tiepold → Medalie de bronz
- Prima rundă - Pa
- Runda a doua - Învins pe Ion Györfi (ROM), 4: 1
- A treia rundă - L-a învins pe Mikko Saarinen (FIN), 5: 0
- Sferturi de finală - Învins pe Emeterio Villanueva (MEX), 5: 0
- Semifinale - Pierdut de Wiesław Rudkowski (POL), 1: 4
Greutate masculină (+ 81 kg)
-
Jürgen Fanghänel
- Prima rundă - A învins Atanas Suvandzhiev (BUL), KO-1
- Sferturi de finală - pierdut în fața lui Ion Alexe (ROM), 0: 5
Canotaj
Ciclism
Unsprezece bicicliști au reprezentat Germania de Est în 1972.
- Karl-Heinz Oberfranz - locul 30
- Wolfgang Wesemann - locul 33
- Dieter Gonschorek - nu a terminat (→ fără clasament)
- Wolfram Kühn - nu a terminat (→ fără clasament)
- Jürgen Geschke și Werner Otto - Medalia de argint
Scufundări
Trambulină masculină de 3 m:
- Falk Hoffmann - 544,95 puncte (→ locul 7)
- Helge Ziethen - 511,02 puncte (→ locul 12)
Platforma 10 m masculin:
- Lothar Matthes - 465,75 puncte (→ locul 4)
- Falk Hoffmann - 436,71 puncte (→ locul 10)
- Wolfram Ristau - 268,59 puncte (→ locul 23)
Trambulină de 3 m pentru femei:
- Marina Janicke - 430,92 puncte (→ Medalie de bronz )
- Heidi Becker - 405,78 puncte (→ locul 9)
- Christa Köhler - 394,20 puncte (→ locul 11)
Platforma de 10 m pentru femei:
- Marina Janicke - 360,54 puncte (→ Medalie de bronz )
- Sylvia Fiedler - 341,67 puncte (→ locul 6)
Ecvestru
Împrejmuire
Cinci scrimari, toți bărbați, au reprezentat Germania de Est în 1972.
Fotbal
Gimnastică
Handbal
- Competiție masculină pe echipe
După cum era de așteptat, est-germani au dominat prima rundă, învingând Islanda , Tunisia și Cehoslovacia la rândul lor pentru a câștiga divizia lor. A doua rundă a început cu o pierdere în fața Uniunii Sovietice . Câștigurile Cehoslovaciei asupra Uniunii Sovietice și Suediei au însemnat că est-germani au fost nevoiți să învingă și Suedia doar pentru a lega echipa cehoslovacă în clasament, ceea ce au făcut. Cu toate acestea, tie-break-ul s-a dus împotriva est-germani și s-au clasat pe locul doi în divizie. Au jucat echipa celei de-a doua divizii, România în jocul cu medalia de bronz și au pierdut, primind locul patru.
-
Runda preliminară (grupa B)
- Germania de Est - Islanda 16-11 (7-6)
- Germania de Est - Tunisia 21-9 (11-2)
- Germania de Est - Cehoslovacia 14-12 (5-4)
-
A doua rundă (grupa A)
- Germania de Est - Uniunea Sovietică 8-11 (4-4)
- Germania de Est - Suedia 14-11 (8-6)
-
Medalia de bronz Joc
- Germania de Est - România 16-19 (8-11) → locul 4
- Lista echipei
Judo
Canotaj
Sculele unice pentru bărbați
Sculele duble masculine
Pereche coxless pentru bărbați
Pereche cocoșată pentru bărbați
Patru bărbați fără cox
Bărbații au căsuit patru
Bărbați opt
- Hans-Joachim Borzym
- Jörg Landvoigt
- Harold Dimke
- Manfred Schneider
- Hartmut Schreiber
- Manfred Schmorde
- Bernd Landvoigt
- Heinrich Mederow
- Dietmar Schwarz
Navigație
Filmare
Nouă trăgători de sex masculin au reprezentat Germania de Est în 1972. Werner Lippoldt a câștigat bronzul la pușca de 50 m, trei poziții, iar Michael Buchheim a câștigat bronzul la skeet.
Înot
100 m liber masculin
-
Peter Bruch
- Căldură - 54,25s
- Semifinale - 53.97s (→ nu a avansat)
-
Wilfried Härtung
- Căldură - 54,37 s (→ nu a avansat)
-
Hartmut Flöckner
- Căldură - 54,36s (→ nu a avansat)
200 m liber masculin
-
Wilfried Härtung
- Căldură - 1: 56,95 (→ nu a avansat)
-
Udo Poser
- Căldură - 1: 57,23 (→ nu a avansat)
-
Peter Bruch
- Căldură - 1: 58,49 (→ nu a avansat)
Ștafetă masculină 4 × 100 m liber
-
Wilfried Härtung , Peter Bruch , Udo Poser și Lutz Unger
- Căldură - 3: 35.13
- Roland Matthes , Wilfried Härtung , Peter Bruch și Lutz Unger
Ștafetă masculină 4 × 200 m liber
-
Wilfried Härtung , Udo Poser , Roger Pyttel și Lutz Unger
- Căldură - 7: 51.11
-
Wilfried Härtung , Peter Bruch , Udo Poser și Lutz Unger
- Finala - 7: 49.11 (→ locul 6)
Volei
- Competiție masculină pe echipe
-
Runda preliminară (grupa B)
- A învins Cuba (3-0)
- A învins Brazilia (3-1)
- Pierdut în Japonia (0-3)
- A învins Germania de Vest (3-0)
- A învins România (3-0)
-
Semifinale
- Uniunea Sovietică învinsă (3-1)
- Final
- Lista echipei