Germania de Est la Jocurile Olimpice de vară din 1980 - East Germany at the 1980 Summer Olympics
Germania de Est la Jocurile Olimpice de vară din 1980 | |
---|---|
Cod IOC | GDR |
NOC | Comitetul Național Olimpic al RDG |
la Moscova | |
Concurenți | 346 (222 bărbați, 124 femei) în 17 sporturi |
Purtator de steag | Kristina Richter (deschidere), Waldemar Cierpinski (închidere) |
Medalii clasate pe locul 2 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
Germania (1896–1936, 1992–) Echipa Unită a Germaniei (1956–1964) |
Sportivi din Germania de Est ( Republica Democrată Germană ) au concurat la Jocurile Olimpice de vară din 1980 de la Moscova , URSS . 346 de concurenți, 222 de bărbați și 124 de femei, au participat la 167 de evenimente în 17 sporturi.
Medaliști
Atletism
- Competiție masculină
100 de metri masculin
-
Eugen Ray
- Căldură - 10,38
- Sferturi de finală - 10.30
- Semifinale - 10.47 (→ nu a avansat)
-
Sören Schlegel
- Căldură - 10,44
- Sferturi de finală - 10.28 (→ nu a avansat)
-
Klaus-Dieter Kurrat
- Căldură - 10,53
- Sferturi de finală - 10.54 (→ nu a avansat)
800 de metri masculin
-
Andreas Busse
- Căldură - 1: 47.4
- Semifinale - 1: 46.9
- Finala - 1: 46,9 (→ locul 5)
-
Detlef Wagenknecht
- Căldură - 1: 47,5
- Semifinale - 1: 46.7
- Finala - 1: 47,0 (→ locul 6)
-
Olaf Beyer
- Căldură - 1: 48,9
- Semifinale - 1: 47,6 (→ nu a avansat)
1.500 metri masculin
- Jürgen Straub
-
Andreas Busse
- Căldură - 3: 44.3
- Semifinale - 3: 43,5
- Finala - 3: 40,2 (→ locul 4)
10.000 metri masculin
-
Jörg Peter
- Căldură - 28: 50,0
- Finala - 28: 05.5 (→ locul 6)
-
Werner Schildhauer
- Căldură - 28: 32.1
- Finala - 28: 11.0 (→ locul 7)
Maraton masculin
- Waldemar Cierpinski
-
Hans-Joachim Truppel
- Finala - 2:14:55 (→ locul 11)
-
Jürgen Eberding
- Finala - 2:18:04 (→ locul 21)
Ștafetă 4x400 metri masculin
110 m obstacole masculin
- Thomas Munkelt
-
Thomas Dittrich
- Căldură - 13,93
- Semifinale - 13.90 (→ nu a avansat)
-
Andreas Schlißke
- Căldură - 14.18
- Semifinale - 14.60 (→ nu a avansat)
400 m obstacole masculin
3.000 m masculin Steeplechase
-
Ralf Pönitsch
- Căldură - 8: 56,5 (→ nu a avansat)
Seif pentru bărbați
-
Axel Weber
- Calificare - 5,15 m (→ nu a avansat)
Salt în lungime pentru bărbați
- Lutz Dombrowski
- Frank Paschek
-
Peter Rieger
- Calificare - 7,59 m (→ nu a avansat)
Salt în înălțime pentru bărbați
- Gerd Wessig
- Jörg Freimuth
-
Henry Lauterbach
- Calificare - 2,21 m
- Finala - 2,29 m (→ locul 4)
Aruncarea discului masculin
-
Wolfgang Schmidt
- Calificare - 62,46 m
- Finala - 65,64 m (→ locul 4)
-
Hilmar Hossfeld
- Calificare - 59,92 m
- Finala - 61,14 m (→ locul 11)
-
Armin Lemme
- Calificare - 59,44 m (→ nu a avansat, locul 13)
Puterea bărbaților
- Udo Beyer
-
Hans-Jürgen Jacobi
- Calificare - 19,92 m
- Finala - 20,32 m (→ locul 6)
Aruncarea cu javelină masculină
- Wolfgang Hanisch
-
Detlef Fuhrmann
- Calificare - 78,80 m
- Finala - 83,50 m (→ locul 7)
-
Detlef Michel
- Calificare - 78,34 m (→ nu a avansat, locul 13)
Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați
-
Roland Steuk
- Calificare - 73,52 m
- Finala - 77,54 m (→ locul 4)
-
Detlef Gerstenberg
- Calificare - 75,04 m
- Finala - 74,60 m (→ locul 5)
Decathlon masculin
-
Steffen Grummt
- Finala - 7892 puncte (→ locul 8)
-
Siegfried Stark
- Final - retras (→ fără clasament)
-
Rainer Pottel
- Final - retras (→ fără clasament)
20 km Plimbare masculin
- Roland Wieser
-
Karl-Heinz Stadtmüller
- Finala - 1: 29: 21,7 (→ locul 8)
-
Werner Heyer
- Final - DSQ (→ fără clasament)
50 km de mers pe jos masculin
- Hartwig Gauder
-
Dietmar Meisch
- Final - DSQ (→ fără clasament)
-
Uwe Dünkel
- Final - DSQ (→ fără clasament)
- Concursul feminin
100 de metri feminin
- Marlies Göhr
- Ingrid Auerswald
-
Romy Müller
- Căldură - 11.41
- Sferturi de finală - 11.12
- Semifinale - 11.22
- Finala - 11.16 (→ locul 5)
800 de metri feminin
-
Martina Kämpfert
- Căldură - 1: 58,8
- Semifinale - 1: 58.1
- Finala - 1: 56,3 (→ locul 4)
-
Hildegard Ullrich
- Căldură - 2: 00.1
- Semifinale - 1: 58,7
- Finala - 1: 57,2 (→ locul 5)
1.500 metri feminin
- Christiane Wartenberg
-
Ulrike Bruns
- Căldură - 4: 01.6
- Finala - 4: 00.7 (→ locul 5)
-
Beate Liebich
- Căldură - 4: 06,8 (→ nu a avansat)
100 m obstacole feminin
- Johanna Schaller-Klier
-
Kerstin Knabe
- Căldură - 12,77
- Semifinala - 12,99
- Finala - 12,66 (→ locul 4)
-
Bettine Gärtz
- Căldură - 13.06
- Semifinala - 13.04
- Finala - 13.14 (→ locul 7)
Salt în lungime pentru femei
- Brigitte Wujak
-
Siegrun Siegl
- Calificare - 6,53 m
- Finala - 6,87 m (→ locul 5)
-
Siegrid Heimann
- Calificare - 6,71 m
- Finala - 6,71 m (→ locul 7)
Salt în înălțime pentru femei
- Jutta Kirst
-
Rosemarie Ackermann
- Calificare - 1,88 m
- Finala - 1,91 m (→ locul 4)
-
Andrea Reichstein
- Calificare - 1,88 m
- Finala - 1,91 m (→ locul 6)
Aruncarea discului feminin
- Evelin Jahl
-
Gisela Beyer
- Calificare - 62,86 m
- Finala - 67,08 m (→ locul 4)
-
Margitta Pufe
- Calificare - 65,52 m
- Finala - 66,12 m (→ locul 5)
Aruncarea cu javelină feminină
- Ute Hommola
-
Ute Richter
- Calificare - 66,66 m
- Finala - 66,54 m (→ locul 4)
-
Ruth Fuchs
- Calificare - 64,26 m
- Finala - 63,94 m (→ locul 8)
Puterea femeii
- Ilona Slupianek
- Margitta Pufe
-
Ines Reichenbach
- Finala - 19,66 m (→ locul 8)
Pentathlon feminin
-
Ramona Neubert - 4698 puncte (→ locul 4)
- 100 de metri - 13,93s
- Lansat - 13,68m
- Salt în înălțime - 1,77m
- Salt în lungime - 6,63m
- 800 de metri - 2: 07,70
-
Burglinde Pollak - 4553 puncte (→ locul 6)
- 100 de metri - 13,74s
- Lansat - 16,67m
- Salt în înălțime - 1,68m
- Salt în lungime - 5,93m
- 800 de metri - 2: 14.40
-
Christine Laser - 1712 puncte (→ fără clasament)
- 100 metri - 13.67s
- Lansat - 13,39m
- Salt în înălțime - DNF
Box
Greutate ușoară pentru bărbați pentru bărbați (- 48 kg)
-
Dietmar Geilich
- Prima rundă - A învins-o pe Thapa Birender Singh (India) la puncte (3–2)
- A doua rundă - L-a învins pe Pedro Manuel Nieves (Venezuela) la puncte (5-0)
- Sferturi de finală - pierdut în fața lui Shamil Sabirov (Uniunea Sovietică) la puncte (1-4)
Greutate masculină masculină (- 54 kg)
-
Mario Behrendt
- Prima rundă - A pierdut în fața lui Dumitru Cipere (România) la puncte (0-5)
Greutate penă masculină (- 57 kg)
-
Rudi Fink → Medalia de aur
- Prima rundă - A învins Hannu Kaislama (Finlanda) la puncte (5-0)
- A doua rundă - A învins Esmail Mohamad (Afganistan) după eliminarea în prima rundă
- A treia rundă - L-a învins pe Carlos González (Mexic) după eliminarea în prima rundă
- Sferturi de finală - A învins Winfred Kabunda (Zambia) la puncte (4-1)
- Semifinale - L-a învins pe Viktor Rybakov (Uniunea Sovietică) la puncte (4-1)
- Finală - A învins Adolfo Horta (Cuba) la puncte (4-1)
Ușor pentru bărbați (- 60 kg)
-
Richard Nowakowski → Medalie de bronz
- Prima rundă - L-a învins pe Christopher Ossai (Nigeria) la puncte (5-0)
- A doua rundă - L-a învins pe Geofrey Nyeko (Uganda) după ce arbitrul a oprit concursul în prima rundă
- Sferturi de finală - L-a învins pe George Gilbody (Marea Britanie) la puncte (5-0)
- Semifinale - A pierdut în fața lui Viktor Demyanenko (Uniunea Sovietică) după ce arbitrul a oprit concursul în prima rundă
Greutate slabă - masculin (- 63,5 kg)
-
Dietmar Schwarz
- Prima rundă - A învins Teddy Makofi (Zambia) la puncte (5-0)
- A doua rundă - A pierdut în fața lui José Angel Molina (Puerto Rico) după ce arbitrul a oprit concursul în runda a treia
Greutate masculină (+ 81 kg)
-
Jürgen Fanghänel → Medalie de bronz
- Prima rundă - L-a învins pe Luis Castillo (Ecuador) la puncte (4-1)
- Sferturi de finală - L-a învins pe Petr Stoimenov (Bulgaria) după ce arbitrul a oprit concursul în runda a doua
- Semifinale - A pierdut în fața lui Piotr Zaev (Uniunea Sovietică) la puncte (0-5)
Canotaj
Germania de Est a fost reprezentată de 13 piraghiști, 10 bărbați și 3 femei.
Atlet | Eveniment | Preliminar | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Olaf Heukrodt | C-1 500 m masculin | 1: 55,37 | 2 QF | N / A | N / A | 1: 54,38 | |
Eckhard Leue | C-1 masculin 1000 m | 4: 04.09 | 2 QF | N / A | N / A | 4: 15.02 | |
Olaf Heukrodt Uwe Madeja |
C-2 masculin 1000 m | 3: 47,43 | 4 QS | 3: 54,99 | 1 QF | 3: 49,93 | |
Frank-Peter Bischof | K-1 500 m masculin | 1: 46.13 | 1 QF | 1: 46,21 | 1 QF | 1: 45,97 | 5 |
Birgit Fischer | K-1 500 m feminin | 1: 56,92 | 1 QF | N / A | N / A | 1: 57,96 | |
Rüdiger Helm | K-1 masculin 1000 m | 3: 45.20 | 1 QF | 3: 52.04 | 1 QF | 3: 48,77 | |
Rüdiger Helm Bernd Olbricht |
K-2 500 m masculin | 1: 35.36 | 1 QF | 1: 35,88 | 1 QF | 1: 34,00 | |
Carsta Genäuß Martina Bischof |
K-2 500 m feminin | 1: 46,95 | 1 QF | N / A | N / A | 1: 43,88 | |
Peter Hempel Harry Nolte |
K-2 masculin 1000 m | 3: 25,71 | 2 QF | 3: 32,77 | 1 QF | 3: 31.02 | 5 |
Rüdiger Helm Bernd Olbricht Harald Marg Bernd Duvigneau |
K-4 masculin 1000 m | 3: 04.86 | 1 QF | N / A | N / A | 3: 13,76 |
Ciclism
Treisprezece bicicliști au reprezentat Germania de Est în 1980.
Scufundări
Trambulină masculină
-
Falk Hoffmann
- Runda preliminară - 567,78 puncte (→ locul 3)
- Finala - 858.510 puncte (→ locul 4)
-
Frank Taubert
- Runda preliminară - 524,04 puncte (→ locul 9, nu a avansat)
-
Dieter Waskow
- Runda preliminară - 522,87 puncte (→ locul 10, nu a avansat)
Platforma pentru bărbați
- Falk Hoffmann
-
Dieter Waskow
- Runda preliminară - 515,16 puncte (→ locul 6)
- Finala - 802.800 puncte (→ locul 5)
-
Thomas Knuths
- Runda preliminară - 521,01 puncte (→ locul 3)
- Finala - 783.975 puncte (→ locul 6)
Trambulină pentru femei
- Martina Proeber
- Karin Guthke
-
Martina Jäschke
- Runda preliminară - 427,47 puncte (→ locul 6)
- Finala - 668.115 puncte (→ locul 5)
Platforma femeilor
- Martina Jäschke
-
Ramona Wenzel
- Runda preliminară - 358,86 puncte (→ locul 6)
- Finala - 542.070 puncte (→ locul 4)
-
Kerstin Krause
- Runda preliminară - 322,68 puncte (→ locul 9, nu a avansat)
Împrejmuire
14 scrimari, 10 bărbați și 4 femei, au reprezentat Germania de Est în 1980.
Fotbal
Runda preliminară
Echipă | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germania de Est | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 5 |
Algeria | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 |
Spania | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Siria | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 | −8 | 1 |
Germania de Est | 1–1 | Spania |
---|---|---|
Kühn 49 ' | Raport | Marcos 50 ' |
Germania de Est | 1-0 | Algeria |
---|---|---|
Terletzki 61 ' | Raport |
Suport
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
27 iulie - Moscova | ||||||||||
Uniunea Sovietică | 2 | |||||||||
29 iulie - Moscova | ||||||||||
Kuweit | 1 | |||||||||
Germania de Est | 1 | |||||||||
27 iulie - Kiev | ||||||||||
Uniunea Sovietică | 0 | |||||||||
Germania de Est | 4 | |||||||||
2 august - Moscova | ||||||||||
Irak | 0 | |||||||||
Cehoslovacia | 1 | |||||||||
27 iulie - Leningrad | ||||||||||
Germania de Est | 0 | |||||||||
Cehoslovacia | 3 | |||||||||
29 iulie - Moscova | ||||||||||
Cuba | 0 | |||||||||
Cehoslovacia | 2 | |||||||||
27 iulie - Minsk | ||||||||||
Iugoslavia | 0 | |||||||||
Iugoslavia | 3 | |||||||||
Algeria | 0 | |||||||||
Germania de Est | 4-0 | Irak |
---|---|---|
Schnuphase 4 ' (pk) Netz 11 ' Steinbach 17 ' Terletzki 22 ' |
Raport |
Uniunea Sovietică | 0-1 | Germania de Est |
---|---|---|
Raport | Netz 16 ' |
Cehoslovacia | 1-0 | Germania de Est |
---|---|---|
Svoboda 77 ' | Raport |
Finala s-a jucat pe o ploaie puternică pentru a treia Olimpiadă consecutivă. Ambele echipe au jucat cu zece jucători după minutul 58, după ce câte un jucător din fiecare echipă a primit cartonaș roșu.
GK | 1 | Bodo Rudwaleit |
LIVRE | 2 | Artur Ullrich |
CB | 3 | Lothar Hause |
LM | 5 | Frank Baum |
RM | 6 | Rüdiger Schnuphase |
CM | 7 | Frank Terletzki |
CM | 8 | Wolfgang Steinbach |
CF | 11 | Dieter Kühn |
CB | 12 | Norbert Trieloff |
RB | 13 | Matthias Müller |
MF | 14 | Matthias Liebers |
CF | 17 | Wolf-Rüdiger Netz |
? | ? | Jürgen Bähringer |
? | ? | Werner Peter |
? | ? | Frank Uhlig |
? | ? | Bernd Jakubowski |
? | ? | Andreas Trautmann |
Administrator: | ||
Rudolf Krause |
Gimnastică
Handbal
Judo
Canotaj
Navigație
Filmare
Înot
100 m liber masculin
-
Frank Kühne
- Încălziți - 52,93 (→ nu a avansat)
200 m liber masculin
-
Frank Kühne
- Încălzire - 1: 53,63 (→ nu a avansat)
-
Detlev Grabs
- Încălziri - 1: 53.38 (→ nu a avansat)
100 m bras feminin
-
Bettina Löbel
- Încălziri - 1: 14.32 (→ nu a avansat)
-
Silvia Rinka
- Încălziri - 1: 12,88 (→ nu a avansat)
400 m feminin Medley individual
- Petra Schneider
-
Grit Slaby
- Încălziri - 4: 52.01
- Finala - 4: 48,54 (→ locul 4)
-
Ulrike Tauber
- Încălziri - 4: 51,97
- Finala - 4: 49,18 (→ locul 5)
Volei
- Competiție feminină pe echipe
-
Runda preliminară (grupa A)
- A învins Cuba (3-1)
- Pierdut în fața Uniunii Sovietice (1–3)
- A învins Peru (3-2)
- Final
- Lista echipei
Ridicare de greutăți
Categoria -56 kg
-
Andreas Letz
- Smulge: 115,0 kg, Curat și smucit: 150,0 kg
- Total: 265,0 kg (→ locul 4)
-67,5 kg categoria
- Joachim Kunz
-
Gunter Ambrass
- Total: 320,0 kg (→ locul 4)
-90 kg categoria
-100 kg categoria
-
Michael Hennig
- Total: 362,5 kg (→ locul 4)
-
Manfred Funke
- Total: 377,5 kg (→ locul 6)
+110 kg categoria