Franța la Jocurile Olimpice de vară din 1900 - France at the 1900 Summer Olympics
Franța la Jocurile Olimpice de vară din 1900 | |
---|---|
Cod IOC | FRA |
NOC | Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Franței |
Site-ul web |
www |
la Paris | |
Concurenți | 720 în 19 sporturi |
Medalii clasate pe locul 1 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate |
Franța a fost gazda Jocurilor Olimpice de vară din 1900 de la Paris. Franța a fost una dintre numeroasele națiuni care au concurat la Jocurile Olimpice de vară din 1896 în Grecia și s-au întors pentru a concura la Jocurile din 1900 .
Medaliile de aur nu au fost acordate, iar medaliile de argint au fost acordate câștigătorilor, în timp ce medaliile de bronz au fost acordate pe locul al doilea.
Medaliști
Aur
- Gaston Aumoitte - croquet, o singură minge
- Michel Théato - maraton
- Albert Robert Ayat - scrimă, maestru épée
- Albert Robert Ayat - scrimă, amatori-maeștri spate
- Roger de Barbarin - împușcare, împușcare capcană
- Louis Bastien - ciclism, 25 de kilometri
- Hermann Barrelet - canotaj, sculele singure
- Emile Coste - gard, folie
- Georges de la Falaise - scrimă, sabie
- Dominique Gardères - ecvestru, săritură în înălțime
- Pierre Gervais - navigatie, cursa 1-½ tone 1
- Emile Grumiaux - tir cu arcul, Sur la Perche à la Pyramide
- Henri Hérouin - tir cu arcul, Au Cordon Doré 50 de metri
- Maurice Larrouy - pistol de tragere, cu foc rapid
- Lucien Mérignac - scrimă, folie de masterat
- Eugène Mougin - tir cu arcul, Au Chapelet la 50 de metri
- Achille Paroche - pușcă militară predispusă la tragere
- Émile Sacré - sailing, cursa de 0-½ tone 2
- Gustave Sandras - gimnastică, exerciții combinate
- Georges Taillandier - ciclism, 2000 metri sprint
- Charles Devendeville - înot, înot subacvatic masculin
- Chrétien Waydelich - crochet, simplu două mingi
- Gaston Aumoitte și Georges Johin - crochet, dublu
- Émile Billard , Paul Perquer - navigație, 10-20 tone
- Cercle de l'Aviron Roubaix - canotaj, patru coxed
- Union des Sociétés Français de Sports Athletiques - rugby, turneu masculin
Argint
- Noël Bas - gimnastică, exerciții combinate
- Émile Bougnol - scrimă, maestru épée
- Campion Émile - atletism, maraton
- Jean Decazes - navigație, 10-20 tone
- Henri Deloge - atletism, 1500 de metri
- André Gaudin - canotaj, sculele singure
- René Guyot - împușcare, împușcare capcană
- Henri Helle - tir cu arcul, Au Chapelet la 50 de metri
- Louis Hildebrand - ciclism, 25 de kilometri
- Georges John - crochet, simplu o minge
- Alphonse Kirchhoffer - garduri, folie de masterat
- Henri Masson - scrimă, folie
- Léon Moreaux - pistol de tragere, cu foc rapid
- Achille Paroche - tir, pistol militar individual
- Louis Perrée - scrimă, épée
- Hélène Prévost - tenis, simplu feminin
- Fernand Sanz - ciclism, 2000 de metri sprint
- Auguste Serrurier - tir cu arcul, Sur la Perche à la Herse
- Auguste Serrurier - tir cu arcul, Sur la Perche à la Pyramide
- André Six - înot, înot subacvatic masculin
- Henri Tauzin - atletism, 400 metri garduri
- Victor Thibaud - tir cu arcul, Au Cordon Doré 33 metri
- Victor Thibaud - tir cu arcul, Au Chapelet 33 metri
- Léon Thiébaut - scrimă, sabie
- Maurice Vignerot - crochet, simplu două mingi
- Henri Deloge , Jacques Chastanié , André Castanet , Michel Champoudry și Gaston Ragueneau - atletism, cursă pe echipe de 5000 de metri
- Maurice Durquetty , Etchegaray - pilot, dublu
- Louis Duffoy , Maurice Lecoq , Léon Moreaux , Achille Paroche , Trinité - tragere, pistol militar de echipă
- Raymond Basset , Jean Collas , Charles Gondouin , Joseph Roffo , Émile Sarrade , Francisco Henríquez de Zubiría - remorcher
- Jean Charcot , Robert Linzeler , Texier 1 , Texier 2 - navigatie, cursa 0-½ tone 1
- Jean Charcot, Robert Linzeler, Texier, Texier - navigație, cursa de 0 ½ tone 2
- Jacques Baudrier , Jean le Bret , F. Marcotte , William Martin , Jules Valton - navigare, cursă ½-1 tonă 1
- Auguste Albert , Albert Suval , Charles Hugo , F. Vilamitjana - navigație, cursa de 1-2 tone 1
- Jacques Doucet , Auguste Godinet , Henri Mialaret , Susse - navigatie, cursa de 2-3 tone 1
- Jacques Doucet, Auguste Godinet, Henri Mialaret, Susse - navigatie, cursa 2-3 tone
- A. Dubos , J. Dubos , Maurice Gufflet , Robert Gufflet , Charly Guiraist - navigatie, cursa 3-10 tone 2
- Club Française - fotbal, competiție masculină
- Clubul Nautic de Lyon - canotaj, patru coxed
- Uniunea Franceză a Clubului Atletic - cricket, 12 zile pentru 12 persoane
- Société Nautique de la Marne - canotaj, perechi coxate
- Tritons Lillois - înot, înot masculin la echipe de 200 de metri
- Max Décugis și Basil Spalding de Garmendia ( SUA ) - tenis, dublu masculin
- Hélène Prévost și Harold Mahony ( GBR ) - tenis, dublu mixt
Bronz
- Eugène Balmé - pistol de tragere, cu foc rapid
- de Bellegarde - ecvestru, săritură în lungime
- Marcel Boulenger - garduri, folie
- Louis de Champsavin - ecvestru, sărit
- Jacques Chastanié - atletism, 2500 metri steeplechase
- Justinien de Clary - împușcare, împușcare capcană
- Daumain - ciclism, 25 de kilometri
- Louis Trousselier - ciclism, cursă de puncte
- Lucien Démanet - gimnastică, exerciții combinate
- Auguste Donny - navigatie, cursa 2 2-3 tone
- Pierre Gervais - navigatie, cursa 0-½ tone 2
- Henri Helle - tir cu arcul, Au Cordon Doré 50 metri
- Henri Laurent - scrimă, maestru épée
- Louis Martin - înot, masculin 4000 metri liber
- Émile Mercier - tir cu arcul, Au Chapelet la 50 de metri
- Jean-Baptiste Mimiague - scrimă, folie de masterat
- Charles Frédéric Petit - tir cu arcul, Au Cordon Doré 33 metri
- Charles Frédéric Petit - tir cu arcul, Au Chapelet 33 metri
- Sautereau - crochet, singure două mingi
- Léon Sée - scrimă, épée
- Léon Sée - scrimă, amatori-maeștri spate
- Emile Torcheboeuf - atletism, săritură în lungime în picioare
- Chrétien Waydelich - croquet, o singură minge
- Auguste Cavadini , Maurice Lecoq, Léon Moreaux, Achille Paroche, René Thomas - împușcare, pușcă militară de echipă
- André Prévost și Georges de la Chapelle - tenis, dublu masculin
- Henri Monnot , Léon Tellier , Gaston Cailleux - navigatie, cursa 0-½ tone 1
- Marcel Meran , E. Michelet , F. Michelet - navigare, cursă ½-1 tonă 1
- Jacques Baudrier, Lucien Baudrier , Dubosq , Edouard Mantois - sailing, ½-1 ton race 2
- Auguste Albert, Duval, Charles Hugo, F. Vilamitjana - navigatie, cursa 1-2 tone
- De Cottignon , Emile Jean-Fontaine , Ferdinand Schlatter - navigatie, cursa de 2-3 tone 1
- E. Michelet, F. Michelet - navigatie, clasa deschisa
- Rowing Club Castillon - canotaj, perechi coxate
- Pupilles de Neptun - înot, înot masculin la echipe de 200 de metri
- Pupilles de Neptun - polo pe apă, turneu masculin
- Bagatelle Polo Club de Paris - polo, turneu masculin
- Libellule de Paris - polo pe apă, turneu masculin
Rezultate după eveniment
TIR cu arcul
Franța a luat patru din cele șapte medalii de aur, cinci din opt medalii de argint și patru din cinci medalii de bronz în cele șase evenimente olimpice. Belgia și Olanda au fost singurele națiuni care au concurat, luând restul de șapte medalii. Mulți dintre concurenții francezi, belgieni și olandezi sunt necunoscuți, deoarece numele lor nu au fost înregistrate. 13 arcași francezi sunt cunoscuți cel puțin sub numele de familie, 116 sunt neidentificați în vreun fel. Cei 129 de arcași au avut 240 de intrări în toate cele 7 evenimente de tir cu arcul.
Arcaş | Eveniment | Scor | Rang |
---|---|---|---|
Victor Thibault | Au Cordon Doré 33 metri | Necunoscut | |
Charles Frédéric Petit | Necunoscut | ||
Henri Hérouin | Au Cordon Doré la 50 de metri | 31 | |
Émile Fisseux | 28 | ||
Henri Helle | 27 | 4 | |
Édouard Beaudoin | 26 | 5 | |
Denet | 26 | 6 | |
Galinard | Necunoscut | 7 | |
Lecomte | 25 | 8 | |
Victor Thibault | Au Chapelet 33 metri | Necunoscut | |
Charles Frédéric Petit | Necunoscut | ||
Eugène Mougin | Au Chapelet la 50 de metri | Necunoscut | |
Henri Helle | Necunoscut | ||
Émile Mercier | Necunoscut | ||
Henri Hérouin | Championnat du Monde | 22 | |
Auguste Serrurier | Sur la Perche à la Herse | Necunoscut | |
Émile Grumiaux | Sur la Perche à la Pyramide | Necunoscut | |
Auguste Serrurier | Necunoscut |
Atletism
Franța a fost una dintre cele 9 națiuni care au concurat atât la primele două olimpiade de atletism. 22 de sportivi au concurat în 18 probe, cu un total de 28 de participări. Franța a câștigat primul său campionat olimpic în acest sport, deși apartenența acestei victorii la Franța este contestată. Michel Théato era luxemburghez, dar locuia la Paris; victoria sa în maraton este creditată Franței de către Comitetul Olimpic Internațional, care a respins o petiție a Luxemburgului pentru a schimba recordul olimpic al naționalității lui Théato. Inclusiv medalia de aur a lui Théato, Franța a câștigat un total de 7 medalii în acest sport și s-a clasat pe locul 3 în clasamentul atletismului.
- Evenimente de cale și rutieră
- Evenimente de teren
Atlet | Evenimente | Calificare | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Albert Delannoy | Salt în lungime bărbați | 6,755 | 3 Î | 6,755 | 5 |
Albert Delannoy | Triple jump masculin | N / A | Necunoscut | 5 | |
Alexandre Tuffère | Necunoscut | 6 | |||
Louis Monnier | Salt în înălțime pentru bărbați | N / A | 1,60 | 7 | |
Émile Gontier | Săritură cu prăjina masculină | N / A | 3.30 | 4 | |
Emile Torcheboeuf | Salt în lungime bărbați în picioare | N / A | 3.03 | ||
Émile Gontier | Aruncarea discului masculin | N / A | 30.00 | 13 |
Pelota bască
Franța a trimis una dintre cele două echipe care au concurat la turneul de pelotă. Echipa cu doi bărbați a pierdut în fața echipei Spaniei , luând medalia de argint.
Echipă | Eveniment | Final | Rang |
---|---|---|---|
Echipe cu două medii | Pierdut vs. José de Amézola și Aspizúa / Francisco Villota ( ESP ) |
Cricket
Franța a fost reprezentată de Uniunea Franceză a Clubului Atletic în cricket în 1900. Echipa a pierdut singurul meci, un concurs de 2 zile de 12 oameni, cu 158 de curse.
Cricketeri | Eveniment | Final | Loc |
---|---|---|---|
2-zile 12-om |
Uniunea Clubului Atletic Francez William Anderson , William Attrill , J. Braid , W. Browning , Robert Horne , Timothée Jordan , Arthur MacEvoy , Douglas Robinson , F. Rogues , AJ Schneidau , Henry Terry , Philip Tomalin (căpitan) |
Pierdut de Devon și Somerset Wanderers ( GBR ) cu 158 de curse |
Crochet
Franța a fost singura națiune care a concurat la croquet. Franța a trimis 6 bărbați și 3 femei. Jucătorii francezi au câștigat toate cele 7 medalii în cele trei probe.
Jucător | Eveniment | Runda 1 | Runda 2 | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Rang | Scor | Rang | Scor | Rang | ||
Gaston Aumoitte | Singuri, o minge | 18 | 4 Î | 18 | 2 Î | 15 | |
Al. Blachère | 17 | 3 Î | 22 | 4 | Nu a avansat | ||
Louise Anne Marie Després | 24 | 5 | Nu a avansat | ||||
Jeanne Filleul-Brohy | DNF | - | Nu a avansat | ||||
Marcel Haëntjens | DNF | - | Nu a avansat | ||||
Georges Johin | 13 | 2 Î | 16 | 1 Î | 21 | ||
Marie Ohier | DNF | - | Nu a avansat | ||||
Jacques Sautereau | DNF | - | Nu a avansat | ||||
Chrétien Waydelich | 11 | 1 Î | 20 | Nu a avansat |
Jucător | Eveniment | Runda 1 | Bazin final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Al. Blachère | Simplu, două mingi |
Sautereau ( FRA ) L 2-0 (41-19) |
Sautereau L necunoscut |
Vignerot L ( trecere ) |
Waydelich L necunoscut |
4 |
Louise Anne Marie Després |
Vignerot L 2-0 (42-40) |
Nu a avansat | ||||
Jeanne Filleul-Brohy |
Waydelich L ( trecere ) |
Nu a avansat | ||||
Jacques Sautereau |
Blachère ( FRA ) W 2-0 (41-19) |
Blachère W necunoscut |
Waydelich L necunoscut |
Vignerot L 2-1 (42-41) |
||
Maurice Vignerot |
Desprès ( FRA ) W 2–0 (42-40) |
Waydelich L 2–1 (42–41) |
Blachère W (trecere) |
Sautereau W 2-1 (42-41) |
||
Chrétien Waydelich |
Filleul-Brohy ( FRA ) W (trecere) |
Vignerot W 2-1 (42-41) |
Sautereau ' W necunoscut |
Blachère W necunoscut |
Jucători | Eveniment | Rezultat | Rang |
---|---|---|---|
Dubluri | Detalii necunoscute |
Ciclism
Franța a concurat a doua oară la ciclism, dominând încă o dată terenul. Dintre cele nouă medalii acordate la eveniment, cicliștii francezi au luat șase - două de fiecare tip. Au participat 59 de bicicliști francezi.
Ciclist | Eveniment | Runda 1 | Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Charles Amberger | Sprint masculin | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | |||||
Georges Augoyat | Necunoscut | 4-7 | Nu a avansat | ||||||
Omer Beaugendre | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Bérard | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Maxime Bertrand | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Bessing | Necunoscut | 4-7 | Nu a avansat | ||||||
Alfred Boulnois | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Fernand Boulmant | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
L. Boyer | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Gaston Bullier | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||||
Caillet | Necunoscut | 4–5 | Nu a avansat | ||||||
Adolphe Cayron | 1: 34.2 | 1 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Vladislav Chalupa | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Chaput | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Georges Coindre | Necunoscut | 2 Î | 1: 50.4 | 1 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||
Coisy | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Auguste Daumain | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Will Davis | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Marcel Dohis | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||||
Émile Dubois | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Dubourdieu | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
L. Dumont | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Paul Espeit | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Franzen | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Théophile Fras | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Germain | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Guillot | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Louis Hildebrand | 1: 34.2 | 1 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||||
P. Hubault | DNF | - | Nu a avansat | ||||||
Paul Legrain | 1: 30.4 | 1 Î | 2: 57.4 | 1 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||
Lohner | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Longchamp | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Maibaum | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||||
Léon Maisonnave | 1: 35.8 | 1 Î | 1: 49.2 | 1 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||
Joseph Mallet | Necunoscut | 3 Î | 2: 45.0 | 1 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||
Maurice Monniot | Necunoscut | 4-7 | Nu a avansat | ||||||
Mossmann | Necunoscut | 4–5 | Nu a avansat | ||||||
Georges Neurouth | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Pichard | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Pilton | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||||
Léon Ponscarme | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||||
A. Porcher | DQ | - | Nu a avansat | ||||||
Pouget | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
A. Roger | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Paul Rosso | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Ruez | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Saignier | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Fernand Sanz | Necunoscut | 2 Î | 2: 00.0 | 1 Î | 2: 46.6 | 1 Î | Necunoscut | ||
L. Saunière | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
M. Steitz | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Albert Taillandier | 1: 36.8 | 1 Î | 2: 00.6 | 1 Î | 2: 42.6 | 1 Î | 2: 52.0 | ||
Maurice Terrier | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||||
Thomann | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 3 | Nu a avansat | ||||
Émile Vadbled | Necunoscut | 4-8 | Nu a avansat | ||||||
Ferdinand Vasserot | Necunoscut | 3 Î | 2: 21.6 | 1 Î | Necunoscut | 2 | Nu a avansat | ||
Edouard Wick | DNF | - | Nu a avansat | ||||||
Louis Bastien | 25 de kilometri masculin | N / A | 25: 36.2 | ||||||
Maxime Bertrand | Necunoscut | 4 | |||||||
Auguste Daumain | 29: 36.2 | ||||||||
Léon Gingembre | Necunoscut | 5-6 | |||||||
Louis Hildebrand | 28: 09.4 | ||||||||
Louis Trousselier | Necunoscut | 5-6 |
Ciclist | Eveniment | Prime 1 | Prime 2 | Prime 3 | Prime 4 | Prime 5 | Prime 6 | Prime 7 | Prime 8 | Prime 9 | Prime 10 | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Bérard | Cursa punctelor masculine | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 |
Adolphe Cayron | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 6 | |
Chaput | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 8 | 4 | |
Georges Coindre | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 12 | |
Coisy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 7 | |
Marcel Dohis | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 | |
Germain | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 9 | |
Louis Trousselier | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | ||
Ferdinand Vasserot | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 |
Ecvestru
Ecvestru | Cal | Eveniment | Timp, înălțime sau distanță |
Loc |
---|---|---|---|---|
de Béthune-Scully | Tip-Top | Jumping | Necunoscut | 4–37 |
Louis de Champsavin | Terpsichore | 2: 26.0 | ||
De Coulombier | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
De Lamaratine | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
Contele d'Havrincourt | Mavourneen | Necunoscut | 4–37 | |
Dominique Gardères | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
Marcel Haëntjens | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
Maurice Jéhin | Bistouri | Necunoscut | 4–37 | |
Henri Leclerc | Foarte uscat | Necunoscut | 4–37 | |
Henri Leclerc | Gilles | Necunoscut | 4–37 | |
Napoléon Murat | Arcadius | Necunoscut | 4–37 | |
Philippot | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
Vigneulles | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
8-14 alți concurenți | Necunoscut | Necunoscut | 4–37 | |
Dominique Gardères | Canéla | Săritură mare | 1,85 | |
Marcel Haëntjens | Necunoscut | Necunoscut | 6 | |
Alți 6 concurenți | Necunoscut | Necunoscut | 7-19 | |
Camille de La Forgue de Bellegarde | Tolla | Saritura lunga | 5.30 | |
Napoléon Murat | Bayard | 4,90 | 4 | |
Henri Plocque | Camelia | Necunoscut | 7 | |
Alți 6 concurenți | Necunoscut | Necunoscut | 9-17 | |
Archenoul | Retournelle | Hacks și vânător combinat | Necunoscut | |
Cordon | Necunoscut | Necunoscut | 5–51 | |
Louis de Champsavin | Terpsichore | Necunoscut | 5–51 | |
Georges de Lagarenne | Louqsor | Necunoscut | 5–51 | |
Mathieu Marie de Lesseps | Necunoscut | Necunoscut | 5–51 | |
Robert de Montesquiou | Picior gri | Necunoscut | ||
René Alfred Robert de Quincey | Cy Beau | Necunoscut | 5–51 | |
Marcel Haëntjens | Mavourneen | Necunoscut | 4 | |
Maurice Jéhin | Biscuit | Necunoscut | 5–51 | |
Moulin | Necunoscut | Necunoscut | 5–51 | |
Napoléon Murat | Generalul | Necunoscut | ||
Roy | Reine de Sabat | Necunoscut | 5–51 | |
Vigneulles | Necunoscut | Necunoscut | 5–51 | |
Până la 33 de alți concurenți | Necunoscut | Necunoscut | 5–51 | |
Bertrand Chanu | N / A | Antrenor de corespondență | Necunoscut | 5–31 |
Louis du Douet de Graville | Necunoscut | 5–31 | ||
Ferdinand de Lariboisière | Necunoscut | 5–31 | ||
Jean de Neuflize | Necunoscut | |||
Adrien de Noailles | Necunoscut | 5–31 | ||
Paul de Saint-Léger | Necunoscut | 5–31 | ||
Charles Eugène Amable de Veauce | Necunoscut | 5–31 | ||
Jacques de Waru | Necunoscut | 5–31 | ||
Geoffroy d'Andigné | Necunoscut | 5–31 | ||
Jacques d'Arlincourt | Necunoscut | 5–31 | ||
Octave Gallice | Necunoscut | 5–31 | ||
James Hennessy | Necunoscut | 5–31 | ||
Jacques la Caze | Necunoscut | 5–31 | ||
Jacques la Caze | Necunoscut | 5–31 | ||
Léon Thome | Necunoscut | |||
Philippe Vernes | Necunoscut | 4 |
Împrejmuire
Franța a dominat competițiile de scrimă la a doua Olimpiadă modernă, luând cinci dintre cele șapte medalii de aur și 15 din cele 21 de medalii generale.
Scrimer | Eveniment | Runda 1 | Sferturi de finala | Repescare | Semifinale | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | |||||
Bélot | Folie pentru bărbați | Avansat | A repeta | Avansat | 2–5 | 7 C | Necunoscut | 12 |
Eugène Bergès | Avansat | A repeta | Avansat | Necunoscut | 8 C | Necunoscut | 10 | |
Georges Bergès | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Marcel Boulenger | Avansat | Avansat | Pa | Necunoscut | 1 Î | 4–3 | ||
Albert Cahen | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Calvet | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Émile Coste | Avansat | Avansat | Pa | 7-0 | 1 Î | 6–1 | ||
Clément de Boissière | Avansat | Avansat | Pa | 2–5 | 6 C | Necunoscut | 9 | |
de Saint-Aignan | Avansat | A repeta | Alterna | Nu a concurat | Necunoscut | 11 | ||
André de Schonen | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Felix Debax | Avansat | Avansat | Pa | Necunoscut | 2 Î | 4–3 | 4 | |
Georges Dillon-Cavanagh | Avansat | A repeta | Avansat | Necunoscut | 4 Î | 2–5 | 7 | |
Joseph Ducrot | Avansat | Avansat | Pa | Necunoscut | 7 C | Necunoscut | 13 | |
Pierre Georges Louis d'Hughes | Avansat | A repeta | Avansat | Necunoscut | 3 Î | 3-4 | 5 | |
Ferrand | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Édouard Fouchier | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Gardiès | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Albert Gauthier | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Grossard | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Adrien Guyon | Avansat | Avansat | Pa | Necunoscut | 6 C | Necunoscut | 15 | |
Guèrin | Avansat | Avansat | Pa | 3-4 | 5 C | Necunoscut | 16 | |
Jactel | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Henri Jobier | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Paul Leroy | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Robert Marc | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Martini | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Henri Masson | Avansat | Avansat | Pa | 5–2 | 2 Î | 5–2 | ||
Henri Plommet | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Jean-Joseph Renaud | Avansat | Avansat | Pa | Necunoscut | 5 C | S-a retras | 17 | |
Joseph Sénat | Avansat | A repeta | Avansat | 5–2 | 3 Î | 3-4 | 6 | |
Frédéric Soudois | Avansat | Nu a început | Nu a avansat | |||||
Jean Taillefer | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Léon Thiébaut | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Passerat | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Pélabon | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Raphaël Perrissoud | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Piot | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
H. Valarche | Avansat | Nu avansat | Nu a avansat | |||||
Wattelier | Avansat | Nu a început | Nu a avansat | |||||
Gaston Achille | Spada masculin | 3-7 | Nu a avansat | N / A | Nu a avansat | |||
Adam | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Gaston Alibert | 1 Î | 1 Î | Necunoscut | 1 Î | 2-3 | 7 | ||
Andreac | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Louis Bastien | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Bazin | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
A. Berger | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Henri-Georges Berger | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Raoul Bideau | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Maurice Boisdon | 2 Î | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Bowden | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Albert Cahen | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Clément de Boissière | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
de Cazenove | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Laurent de Champeaux | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Thion de la Chaume | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jacques de la Chevalerie | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Costiesco | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Georges de la Falaise | 2 Î | 3 Î | Necunoscut | 1 Î | 3–3 | 4 | ||
de la Tournable | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Henri de Laborde | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
de Lastic | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Élie, contele de Lastours | 2 Î | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
de Laugardière | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
de Meuse | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jules de Pradel | 1 Î | 3 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
de Pradines | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
André de Romilly | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
de Segonzac | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
de Vars | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Henri Hébrard de Villeneuve | 1 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Henri Jean Début | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Delprat | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jean Dreyfuss | 2 Î | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Duclos | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Ducreuil | 3 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Pierre Georges Louis d'Hughes | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Marie Joseph Anatole Elie | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Fernandès | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Fichot | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Maurice Fleury | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Édouard Fouchier | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Stan François | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Gardiès | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Grad | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Alexandre Guillemand | 1 Î | 3 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Adrien Guyon | 1 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Hérrison | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jean-André Hilleret | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Jacques Holzschuch | 2 Î | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Ivan Ivanovici | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Maurice Jay | 2 Î | DNS | Nu a avansat | |||||
Lafontaine | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Lariviére | 3 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Adjunctul Lemoine | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Georges Leroy | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Marcel Lévy | 1 Î | 3 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Charles Loizillon | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Luquetas | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Robert Marc | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Massé | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Miller | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Alphonse Moquet | 2 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Moreil | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Achille Morin | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Mosso | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Peberay | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Louis Perrée | 1 Î | 2 Î | Necunoscut | 2 Î | 4-1 | |||
Henri Plommet | 1 Î | 2 Î | Necunoscut | 2 Î | 0-6 | 9 | ||
Preurot | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Prospera | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
André Rabel | 1 Î | DNS | Nu a avansat | |||||
Georges Redeuil | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jean-Joseph Renaud | 1 Î | DNS | Nu a avansat | |||||
A. Robert | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Robinson | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Max Rodrigues | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Joseph Rodrigues | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jules Roffe | 1 Î | 4-6 | Nu a avansat | |||||
Joseph-Marie Rosé | 1 Î | 3 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Pierre Rosenbaum | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Salvanahac | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Léon Sée | 1 Î | 2 Î | Necunoscut | 3 Î | 3–2 | |||
Joseph Sénat | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Willy Sulzbacher | 3 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Jean Taillefer | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Léon Thiébaut | 2 Î | 2 Î | Necunoscut | 1 Î | 2–4 | 8 | ||
Thomeguex | 4-6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Thomeguex | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
André Tintant | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Véve | 3–6 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Edmond Wallace | 2 Î | 1 Î | Necunoscut | 2 Î | 2–4 | 6 | ||
Richard Wallace | 1 Î | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | |||
Weber | 3-7 | Nu a avansat | Nu a avansat | |||||
Maurice Boisdon | Sabia bărbaților | 1–4 Î | N / A | Necunoscut | 5-8 | Nu a avansat | ||
Clément de Boissière | 1–4 Î | Necunoscut | 3 Î | 3-4 | 6 | |||
Georges de la Falaise | 1–4 Î | Necunoscut | 4 Î | 6–1 | ||||
Gaston Dutertre | 1–4 Î | S-a retras | - | Nu a avansat | ||||
Pierre Georges Louis d'Hughes | 1–4 Î | Necunoscut | 5-8 | Nu a avansat | ||||
Émile Lafourcade-Cortina | 5-6 | Nu a avansat | ||||||
Léon Lécuyer | 1–4 Î | S-a retras | - | Nu a avansat | ||||
Casimir Semelaignes | 5-6 | Nu a avansat | ||||||
Fernand Semelaignes | 5-6 | Nu a avansat | ||||||
Léon Thiébaut | 1–4 Î | Necunoscut | 4 Î | 5–2 | ||||
Xavier Anchetti | Stăpânul masculin folie | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | |||
Alexandre Bergès | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Charles Bersin | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Michel Bettenfeld | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Bormel | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Jean-Marie Borringes | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Émile Bouard | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Marcel Boulanger | Avansat | A repeta | Avansat | 1-6 | 6 C | Necunoscut | 13 | |
Jean Boulège | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
J. Brassard | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Brau | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
François Brun-Buisson | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Cannesson | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Paul Carrichon | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Henri Coquelin | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Louis Coudurier | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Georges Daussy | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
François Delibes | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Dizier | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Michel Filippi | Avansat | A repeta | Avansat | 1-6 | 6 C | Necunoscut | 16 | |
Joseph Fontaine | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Louis Garnoty | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Louis Gauthier | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Louis Haller | Avansat | A repeta | Avansat | 2–5 | 5 C | Necunoscut | 9 | |
Jolliet | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Alphonse Kirchhoffer | Avansat | Avansat | Pa | 6–1 | 2 Î | 6–1 | ||
Ludovic Laborderie | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Jules Large | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Lucien Largé | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Georges Lefèvre | Avansat | A repeta | Avansat | 1-6 | 6 C | Necunoscut | 12 | |
Lemoine | Avansat | A repeta | Avansat | 2–5 | 5 C | Necunoscut | 11 | |
Charles Marty | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Gustave Masselin | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Lucien Merignac | Avansat | Avansat | Pa | 7-0 | 1 Î | 6–1 | ||
Joseph-Auguste Métais | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Lucien Millet | Avansat | A repeta | Avansat | 1-6 | 7 C | Necunoscut | 14 | |
Jean-Baptiste Mimiague | Avansat | Avansat | Pa | 6–1 | 2 Î | 4–3 | ||
Marcel Montuel | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Muller | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Henri Pantin | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Pietory | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Léopold Ramus | Avansat | Avansat | Pa | 4–3 | 4 Î | 2–5 | 6 | |
René Raynaud | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Jules Ringnet | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Jules Rossignol | Avansat | Avansat | Pa | 5–2 | 3 Î | 3-4 | 5 | |
Adolphe Rouleau | Avansat | Avansat | Pa | 7-0 | 1 Î | DNF | 8 | |
Francis Sabourin | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Pierre Samiac | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Ernest Tassart | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Armand Viguier | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Wineuwanheim | Nu avansat | Nu a avansat | ||||||
Henri Yvon | Avansat | A repeta | Nu avansat | Nu a avansat | ||||
Xavier Anchetti | Maestru épée masculin | 3–6 | N / A | Nu a avansat | ||||
Emmanuel Andrieu | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Assé | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Aufort | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Albert Robert Ayat | 1 Î | Necunoscut | 1 Î | Necunoscut | ||||
Félix Ayat | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Georges-Louis Bézy | 1 Î | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 9 | |||
Bormel | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Emile Bougnol | 1 Î | Necunoscut | 1 Î | Necunoscut | ||||
Brassart | 1 Î | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 6 | |||
Céré | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Georges Clappier | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Charles Cléry | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Marie-Louis Damotte | 1 Î | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 5 | |||
Debrinay | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Deprey | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Élie Dufraisse | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Constant Dulau | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Flahaut | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Louis Garnoty | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Louis Haller | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Hippolyte-Jacques Hyvernaud | 2 Î | Necunoscut | 3 Î | Necunoscut | 4 | |||
Jean Jeanvoix | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Georges Jourdan | 1 Î | Necunoscut | 1 Î | Necunoscut | 8 | |||
Jean Lafoucrière | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Launay | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Henri Laurent | 2 Î | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | ||||
Lézard | 2 Î | Necunoscut | 2 Î | Necunoscut | 7 | |||
Sylvain Lézard | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Charles Marty | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Joseph-Auguste Métais | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Jean Michel | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Alfred Nau | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Nègrout | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Henri Pantin | 1 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
Roquais | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Sahourin | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Surzet | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Henri Yvon | 2 Î | Necunoscut | 4-6 | Nu a avansat | ||||
8 concurenți necunoscuți | 3–6 | Nu a avansat | ||||||
Xavier Anchetti | Sabia maestrilor bărbați | 1–4 Î | N / A | 4–3 | 4 Î | 2–5 | 6 | |
Aufort | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Charles Bersin | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
François Brun-Buisson | 1–4 Î | 1-6 | 6 | Nu a avansat | ||||
Camier | 1–4 Î | 2–5 | 7 | Nu a avansat | ||||
Alexandre Chantelat | 1–4 Î | 3-4 | 5 | Nu a avansat | ||||
Georges Clappier | 1–4 Î | 0-7 | 7 | Nu a avansat | ||||
Henri Coquelin | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Dambremat | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Vincent Dargein | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Henri Delamaide | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
François Delibes | 1–4 Î | 5–2 | 3 Î | 3-4 | 4 | |||
Flahaut | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Marie-Joseph Gabriel | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Louis Midelair | 1–4 Î | 0-7 | 8 | Nu a avansat | ||||
Georges Pinault | 1–4 Î | 2–5 | 6 | Nu a avansat | ||||
Schoenfeld | 5-8 | Nu a avansat | ||||||
Albert Robert Ayat | Amatori-maeștri spate masculin | N / A | 7-0 | |||||
Emile Bougnol | 2–5 | 5 | ||||||
Georges de la Falaise | 3-4 | 4 | ||||||
Hippolyte-Jacques Hyvernaud | 2–5 | 5 | ||||||
Henri Laurent | 2–5 | 5 | ||||||
Louis Perrée | 2–5 | 5 | ||||||
Léon Sée | 4–3 |
Fotbal
Club Française a reprezentat Franța în competiția de fotbal. Echipa clubului a pierdut în fața Upton Park FC, dar a învins echipa Université de Bruxelles pentru a ocupa locul al doilea în competiția cu trei echipe.
- rezumat
Echipă | Eveniment | Meciul 1 | Meciul 2 | Loc |
---|---|---|---|---|
Club Française | Fotbal masculin | Pierdut vs. Upton Park FC 4-0 |
Câștigat vs. Universitatea de Bruxelles 6–2 |
- Meciul 1
Detalii despre echipă | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
- Meciul 2
Detalii despre echipă | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Golf
Franța a fost una dintre cele patru națiuni care au concurat la primele evenimente olimpice de golf.
Jucător de golf | Eveniment | Scor | Rang |
---|---|---|---|
A. Deschamps | Individ masculin | 231 | 10 |
van de Wynckélé | 252 | 12 | |
A. Brun | Individul femeilor | 80 | 10 |
Baronne Lucile de Fain | 65 | 7 | |
Froment-Meurice | 56 | 4 | |
Madeleine Fournier-Starvolèze | 58 | 6 | |
Rose Gelbert | 76 | 9 |
Gimnastică
Primele medalii olimpice de gimnastică ale Franței au venit în cea de-a doua ediție a competițiilor. Franța a luat toate cele trei medalii la unicul eveniment combinat. 108 din cei 135 de participanți la eveniment erau francezi.
Gimnasta | Eveniment | Scor | Rang |
---|---|---|---|
Allègré | Individ artistic artistic masculin din toate părțile | 257 | 26 |
Aubert | 211 | 88 | |
Balossier | 246 | 40 | |
Albert Barodet | 201 | 105 | |
Noël Bas | 295 | ||
Bayer | 145 | 132 | |
Jean Berhouzouq | 268 | 14 | |
Bernillon | 164 | 126 | |
Bettremieux | 249 | 32 | |
Blanchard | 230 | 65 | |
Bollet | 267 | 15 | |
Bornes | 243 | 47 | |
Bouchon | 244 | 46 | |
Boulanger | 232 | 62 | |
Elie Bourgois | 245 | 43 | |
Bourgougnoux | 220 | 75 | |
Bourry | 210 | 93 | |
Buchert | 195 | 109 | |
Joseph Castiglioni | 267 | 15 | |
Auguste Castille | 248 | 35 | |
Chapau | 208 | 98 | |
Coone | 205 | 101 | |
Coucou | 177 | 121 | |
Văr | 175 | 122 | |
Ernest Créteur | 243 | 47 | |
Henri Créteur | 220 | 75 | |
Debailly | 214 | 84 | |
Charles Deckert | 184 | 116 | |
Joseph Decroze | 214 | 84 | |
Nicolas Dejaeghère | 272 | 11 | |
Dejean | 221 | 74 | |
Delaleau | 164 | 126 | |
Julese Deleval | 229 | 67 | |
Lucien Démanet | 293 | ||
Denis | 204 | 102 | |
Deroubaix | 231 | 64 | |
Douchet | 216 | 79 | |
Georges Dubois | 225 | 70 | |
Dufeite | 211 | 88 | |
Gustave Fahy | 283 | 6 | |
Favier | 190 | 113 | |
Fernhbach | 236 | 56 | |
Fierens | 228 | 69 | |
Fouché | 190 | 113 | |
Gaché | 270 | 12 | |
Gaucher | 266 | 17 | |
Germai | 183 | 117 | |
Félix Ghysels | 261 | 23 | |
Paul Gibiard | 247 | 37 | |
Gillet | 211 | 88 | |
Grimm | 233 | 60 | |
Honorez | 245 | 43 | |
Imbert | 246 | 40 | |
Jacquemin | 180 | 118 | |
Grădinar | 241 | 50 | |
Daniel Kehr | 178 | 120 | |
Koubi | 210 | 93 | |
Labonal | 241 | 50 | |
Labouret | 211 | 88 | |
Lacombe | 195 | 109 | |
Marcel Lalue | 275 | 8 | |
Daniel Lavielle | 263 | 21 | |
Joseph Lavielle | 270 | 12 | |
Jean-Marie le Bourvelec | 230 | 65 | |
Jules Lecoutre | 247 | 37 | |
Lemaire | 251 | 30 | |
Lemoine | 187 | 115 | |
Leroux | 175 | 122 | |
L. Lestienne | 273 | 10 | |
Taxă | 232 | 62 | |
Joseph Martinez | 277 | 7 | |
Georges Mauvezain | 275 | 8 | |
Otto Meyer | 219 | 77 | |
Michaud | 242 | 49 | |
Minot | 206 | 100 | |
Monteil | 262 | 22 | |
Moreno | 265 | 18 | |
Obrech | 264 | 19 | |
Ollivier | 209 | 97 | |
Parisot | 164 | 126 | |
Pierre Payssé | 290 | 4 | |
Pelat | 210 | 93 | |
Jules Perret | 248 | 35 | |
Jules Pinaud | 204 | 102 | |
Pradairol | 216 | 79 | |
Pratviel | 246 | 40 | |
Prilleux | 149 | 131 | |
Dominique Ravoux | 249 | 32 | |
Fernand Ravoux | 256 | 27 | |
Samuel Roche | 164 | 126 | |
Jules Rolland | 290 | 4 | |
Rostin | 214 | 84 | |
Salzard | 229 | 67 | |
Gustave Sandras | 302 | ||
Schaan | 261 | 23 | |
Émile Scherb | 236 | 56 | |
Sidrac | 200 | 106 | |
Simon | 233 | 60 | |
Sourzat | 196 | 108 | |
Strasser | 236 | 56 | |
Terrier | 133 | 133 | |
Thiriet | 241 | 50 | |
Atinge | 154 | 130 | |
Van Hule | 194 | 111 | |
Vandenhaute | 166 | 125 | |
Vedeux | 247 | 37 | |
Viart | 216 | 79 | |
Viéville | 210 | 93 |
Polo
Franța a fost una dintre cele patru națiuni care au concurat la primul eveniment olimpic de polo. Francezii au jucat la două dintre cele cinci echipe, dintre care una includea și jucători britanici. Combinația mixtă franceză / britanică a fost una dintre echipele de pe locul trei.
Echipă | Eveniment | Sferturi de finala | Semifinale | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Bagatelle Polo Club de Paris |
Polo masculin | Pa | Pierdut 6-4 vs. Foxhunters ( GBR / SUA ) |
Nu a avansat | |
Compiègne Polo Club |
A pierdut 10-0 vs. Foxhunters ( GBR / SUA ) |
Nu a avansat | 5 |
Canotaj
47 de vâslitori francezi au concurat la primele competiții olimpice de canotaj în 1900. Franța a câștigat 2 din cele 5 medalii de aur, iar un băiat francez a servit drept cox în finală pentru echipa olandeză care altfel a câștigat perechea coxed. Franța a câștigat și 3 medalii de argint și 1 bronz.
Vâslaş | Eveniment | Runda 1 | Semifinale | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Hermann Barrelet | Sculele unice pentru bărbați | 6: 38.8 | 1 Î | 8: 23.0 | 1 Î | 7: 35.6 | |
Édouard Dammann | 7: 13.0 | 3 Î | Nu a avansat | ||||
Georges Delaporte | 6: 33.8 | 1 Î | 9: 25.2 | 3 | Nu a avansat | ||
Georges d'Heilly | 6: 38.8 | 2 Î | 8: 45.0 | 2 Î | 8: 16.0 | ||
Pierre Ferlin | 6: 46.8 | 2 Î | Necunoscut | 4 | Nu a avansat | ||
André Gaudin | 6: 43.0 | 2 Î | 8: 33.4 | 2 Î | 7: 41.6 | ||
Lardon | 6: 46.4 | 3 Î | Nu a avansat | ||||
Louis Prével | 6: 29.6 | 1 Î | 8: 36.4 | 1 Î | DNF | 5 | |
Raymond-Benoît | 6: 45.4 | 2 Î | Necunoscut | 4 | Nu a avansat | ||
Cercle Nautique de Reims Pierre Ferlin , Mathieu, cox necunoscut |
Perechi bărbătești | N / A | 7: 00.0 | 2 Î | 8: 01.0 | 4 | |
Club Nautique de Dieppe Henri Delabarre , Robert Gelée , cox necunoscut |
7: 04.0 | 4 | Nu a avansat | ||||
Clubul de canotaj Castillon Carlos Deltour , Antoine Védrenne , Raoul Paoli (cox) |
6: 33.4 | 1 Î | 7: 57.2 | ||||
Société Nautique de la Marne Lucien Martinet , René Waleff , cox necunoscut |
6: 47.4 | 1 Î | 7: 34.4 | ||||
Stade Français Louis Roche , Gordon Love , cox necunoscut |
DNF | - | Nu a avansat | ||||
Cercle de l'Aviron Roubaix Henri Bouckaert , Jean Cau , Émile Delchambre , Henri Hazebrouck , Charlot (cox) |
Bărbații au căsuit patru | N / A | 5: 59.0 | 2 QA | 7: 11.0 | ||
Club Nautique de Dieppe Angot, Delabarre, Gelée, Maison, cox necunoscut |
6: 20.0 | 4 | Nu a avansat | ||||
Club Nautique de Lyon Georges Lumpp , Charles Perrin , Daniel Soubeyran , Émile Wegelin , cox necunoscut |
6: 06.2 | 2 QA | 7: 18.0 | ||||
Club Nautique de Français Beslaud, Deslinières, Peyronnie, Saurel, cox necunoscut |
6: 40.0 | 3 | Nu a avansat | ||||
Société Nautique de la Marne Cocuet, Demaré, Dorlia, René Waleff, cox necunoscut |
DNF | - | Nu a avansat | ||||
Société Nautique de la Marne Carton, Chantriaux, Cocuet, Demaré, Dorlia, Guilbert, Lucien Martinet, René Waleff, cox necunoscut |
Bărbați opt | N / A | 4: 59.2 | 1 Î | 6: 23.0 | 5 |
Rugby
Franța a fost una dintre cele trei echipe care au concurat în primele jocuri olimpice de rugby. Franța a câștigat ambele jocuri, obținând premiul cel mai mare în turneu.
- rezumat
Echipă | Eveniment | Meciul 1 | Meciul 2 | Loc |
---|---|---|---|---|
Union des Sociétés Français de Sports Athletiques | Uniunea de rugby masculin | A câștigat 27–17 vs. Germania |
Câștigat 27–8 vs. Marea Britanie |
- Meciul 1
14 oct
|
Franţa | 27-17 | Germania |
---|---|---|
Raport |
Încercați: E Ludwig, Reitz, Schmierer Con: Schmierer (2) Drop: Schmierer |
Detalii despre echipă | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
- Meciul 2
Navigație
Franța s-a potrivit cu Marea Britanie în medaliile de aur câștigate la evenimentele inaugurale de navigare din 1900, dar a luat 16 din cele 20 de medalii de argint și bronz (8 fiecare). Au participat 76 de marinari francezi.
- Evenimente de cursă unică
Marinari | Eveniment | Timp | Rang |
---|---|---|---|
0 — cursa de clasă ½ tone 1 |
1:19:31 | ||
1:08:54 | |||
Jacques de Constant | 1:21:37 | 5 | |
Pierre Gervais | 1:06:16 | ||
Maurice Monnot | 1:21:01 | 4 | |
Émile Sacré | DNF | - | |
Georges Semichon | 1:23:30 | 6 | |
0 — cursa de clasă ½ tone 2 |
2:07:52 | 4 | |
1:40:42 | |||
Jacques de Constant | DNF | - | |
Pierre Gervais | 1:48:44 | ||
Maurice Monnot | 2:08:04 | 5 | |
Émile Sacré | 1:35:59 | ||
Georges Semichon | 2:34:09 | 6 | |
Cursa de clasă ½-1 tonă 1 | 3:39:23 | ||
DQ | - | ||
Jean de Chabannes | 3:47:11 | 4 | |
Jean de Constant | 3:52:44 | 5 | |
Auguste Dormeuil | 3:56:55 | 7 | |
Henri Gauthier | 4:10:00 | 14 | |
Albert Glandaz | 4:08:00 | 13 | |
4:03:58 | 10 | ||
Marc Jousset | 4:03:00 | 9 | |
Jean le Bret | 4:06:40 | 12 | |
Legru | 3:53:50 | 6 | |
3:42:40 | |||
Phocion Rossollin | 4:04:21 | 11 | |
4:00:32 | 8 | ||
Cursa de clasă ½-1 tonă 2 | 3: 41,24 | ||
DNF | - | ||
Jean de Chabannes | 3: 50,45 | 5 | |
Jean de Constant | DNF | - | |
Auguste Dormeuil | 3: 27.07 | ||
Albert Glandaz | DNF | - | |
4: 05.40 | 7 | ||
DNF | - | ||
Jean le Bret | DNF | - | |
L. Legru | 3: 59,27 | 6 | |
Édouard Mézan de Malartic | DNF | - | |
3: 30.31 | |||
G. Pigeard | 4: 30.08 | 10 | |
Roosevelt | DNF | - | |
Phocion Rossollin | 4: 08.10 | 8 | |
4: 30.08 | 9 | ||
Cursa 1 clasă 1-2 tone |
2:17:29 | ||
2:26:28 | |||
2:26:56 | 4 | ||
Lecointre | 3:05:06 | 8 | |
Marcel Moisand | 2:31:14 | 5 | |
2:52:30 | 7 | ||
Georges Warenhorst | 2:33:54 | 6 | |
Cursa de clasa 2 1-2 tone |
3:37:49 | ||
4:10:17 | 4 | ||
DNF | - | ||
Lecointre | DNF | - | |
Marcel Moisand | 4:48:07 | 7 | |
4:30:08 | 6 | ||
Georges Warenhorst | 4:11:22 | 5 | |
Cursa clasa 1 2-3 tone |
2:17:30 | ||
2:24:48 | |||
Auguste Donny | 2:26:31 | 4 | |
2:20:03 | |||
Cursa de clasă 2-3 tone |
4:17:34 | ||
4:23:57 | |||
Auguste Donny | 4:52:13 | ||
DNF | - | ||
Cursa de clasă 3-10 tone 1 | 3: 52.02 | ||
Henri Gilardoni | 3: 45.02 | ||
Leroy | 4: 01.35 | 5 | |
William Martin | 4: 18,18 | 6 | |
E. Michelet | 3: 55.16 | 4 | |
Henry Maingot | Necunoscut | 8 | |
{{listă nerestricționată | Texier | Mai textil | Necunoscut | 9 | |
Cursa de clasă 3-10 tone 2 | 4:35:44 | ||
Leroy | 5:08:51 | 5 | |
William Martin | 5:30:07 | 7 | |
E. Michelet | DQ | - | |
Pierre Mousette | 5:16:50 | 6 | |
Olivier, baronul de Brandois | Clasa de peste 20 de tone | 6:20:58 | 4 |
Clasa deschisă | DNF | - | |
Louis Auguste-Dormeuil | DQ | - | |
DNF | - | ||
DNF | - | ||
DNF | - | ||
DNF | - | ||
Paul Couture | DNF | - | |
DNF | - | ||
Jean de Chabannes | DNF | - | |
Jean de Constant | Necunoscut | 5 | |
DNF | - | ||
de Malartic | DNF | - | |
Maxime Desonches | DNF | - | |
Auguste Donny | DNF | - | |
DNF | - | ||
DNF | - | ||
DNF | - | ||
Pierre Gervais | DNF | - | |
Gilardonifra | DNF | - | |
Albert Glandaz | DNF | - | |
DNF | - | ||
Jean le Bret | DNF | - | |
Lecointre | DNF | - | |
Legru | DNF | - | |
Leroy | DNF | - | |
Henry Maingot | DNF | - | |
Marcel Meran | DNF | - | |
6:12:12 | |||
Marcel Moisand | DNF | - | |
Maurice Monnot | DNF | - | |
Pierre Mousette | DNF | - | |
G. Pigeard | DNF | - | |
Rosevelt | DNF | - | |
Phocion Rossollin | DNF | - | |
Émile Sacré | 7:04:08 | 4 | |
DQ | - | ||
Georges Warenhorst | DNF | - |
- Evenimente de regată
Marinari | Eveniment | Cursa 1 | Cursa 2 | Cursa 3 | Per total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang (puncte) | Timp | Rang (puncte) | Timp | Rang (puncte) | Scor | Rang | ||
Clasa de 10-20 tone | 4:17:12 | 1, 10 puncte | 3:43:21 | 2, 9 puncte | 3:22:36 | 1, 10 puncte | 29 de puncte | ||
Jean Decazes | 4:18:46 | 2, 9 puncte | 3:46:11 | 3, 8 puncte | 3:28:09 | 3, 8 puncte | 25 de puncte | ||
Cronier | DQ | -, 4 puncte | 3:47:27 | 4, 7 puncte | 3:26:59 | 2, 9 puncte | 20 de puncte | 4 | |
Necunoscut | 4:21:37 | 4, 7 puncte | 4:02:43 | 6, 5 puncte | 3:36:12 | 5, 6 puncte | 18 puncte | 6 |
Filmare
Franța a concurat din nou la tragerea la al doilea Joc Olimpic modern. Franța a câștigat cele mai multe medalii în acest sport în acel an cu 10, dar a luat doar trei medalii de aur la cele cinci din Elveția .
Înot
Franța a făcut ca 47 de înotători să concureze în 1900, prima apariție a națiunii în acest sport. Franța a luat un total de 5 medalii în acest sport, dar doar 1 de aur (plasând Franța pe locul 4 în clasament, după Marea Britanie, Australia și Germania, care au avut fiecare câte 2 campionate). Charles Devendeville și André Six au terminat primul și al doilea în competiția de înot subacvatic, desfășurată abia în 1900; se pare că au beneficiat de pe locul trei care a înotat în cerc. Franța a avut 3 din cele 4 echipe în proba de înot pe echipe, ocupând locul 2, 3 și 4.
Înotător | Eveniment | Semifinale | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Adam | 200 metri liber masculin | 4: 28.0 | 5 | Nu a avansat | |
Victor Cadet | 3: 24.0 | 4 | Nu a avansat | ||
Jules Clévenot | 3: 05.0 | 1 Î | 2: 56.2 | 7 | |
Féret | 3: 12.2 | 3 | Nu a avansat | ||
Maurice Hochepied | 2: 48.0 | 4 q | 2: 53.0 | 5 | |
Victor Hochepied | 3: 46.6 | 3 | Nu a avansat | ||
Jacques Léauté | 4: 39.4 | 5 | Nu a avansat | ||
Louis Martin | 2: 47.4 | 3 q | Necunoscut | 9 | |
Paul Peyrusson | 3: 47.6 | 5 | Nu a avansat | ||
Pujol | DNF | - | Nu a avansat | ||
Ronaux | 4: 36.4 | 6 | Nu a avansat | ||
René Tartara | 3: 13.0 | 2 | Nu a avansat | ||
Mai textil | 3: 47.0 | 4 | Nu a avansat | ||
Fumouze | 1000 m liber masculin | 18: 00.0 | 4 | Nu a avansat | |
Maurice Hochepied | 17: 13.2 | 2 q | 16: 53.4 | 7 | |
Lapostolet | 25: 52,0 | 3 | Nu a avansat | ||
Georges Leuillieux | 17: 09.6 | 3 q | 16: 53.2 | 6 | |
Lué | 24: 15.0 | 2 | Nu a avansat | ||
Louis Martin | 16: 58.0 | 3 q | 16: 30.4 | 5 | |
Désiré Mérchez | 18: 17.2 | 4 | Nu a avansat | ||
Souchu | DNF | - | Nu a avansat | ||
Mai textil | 21: 33.0 | 4 | Nu a avansat | ||
Jules Verbecke | 17: 18.0 | 1 Î | 17: 13.8 | 8 | |
L. Baudoin | Masculin 4000 metri liber | DNF | - | Nu a avansat | |
Jules Clévenot | DNF | - | Nu a avansat | ||
de Romand | 1: 50: 36.4 | 6 | Nu a avansat | ||
Fumouze | 2: 02: 27.0 | 7 | Nu a avansat | ||
Gallais | DNF | - | Nu a avansat | ||
Gellé | DNF | - | Nu a avansat | ||
Heyberger | DNF | - | Nu a avansat | ||
Kobierski | 1: 37: 10.4 | 5 | Nu a avansat | ||
Lagarde | 1: 38: 31.8 | 5 | Nu a avansat | ||
Landrich | DNF | - | Nu a avansat | ||
Louis Laufray | 1: 35: 03.2 | 3 | Nu a avansat | ||
Georges Leuillieux | DNF | - | Nu a avansat | ||
Loppé | DNF | - | Nu a avansat | ||
Lué | 1: 46: 40.4 | 6 | Nu a avansat | ||
E. Martin | 1: 28: 32.6 | 2 q | 1: 26: 32.2 | 7 | |
Louis Martin | 1: 22: 29.6 | 3 q | 1: 13: 08.4 | ||
Mortier | 1: 40: 16.8 | 4 | Nu a avansat | ||
Regnault | DNF | - | Nu a avansat | ||
Mai textil | 1: 31: 02.8 | 4 | Nu a avansat | ||
Vallée | DNF | - | Nu a avansat | ||
Chevrand | 200 metri spate masculin | 4: 42.0 | 3 | Nu a avansat | |
de Romand | 3: 56,6 | 2 q | 3: 38.0 | 6 | |
Fumouze | 5: 17.0 | 6 | Nu a avansat | ||
Lapostolet | 4: 34.6 | 5 | Nu a avansat | ||
Georges Leuillieux | 3: 10.2 | 3 q | DNF | - | |
Lué | 4: 10.0 | 5 | Nu a avansat | ||
Paul Peyrusson | 4: 15.6 | 6 | Nu a avansat | ||
Mai textil | 4: 49.0 | 7 | Nu a avansat | ||
Maurice Hochepied | Eveniment masculin de 200 de metri obstacol | 3: 16.2 | 2 Î | 2: 58.0 | 7 |
Jules Verbecke | 3: 18.0 | 3 q | 3: 08.4 | 8 | |
Bertrand | 3: 28.2 | 3 q | 3: 17.0 | 9 | |
Louis Marc | 3: 29.2 | 4 q | 3: 30.6 | 10 | |
Victor Hochepied | 3: 37.2 | 4 | Nu a avansat | ||
Chevrand | Înot subacvatic masculin | N / A | 372,0 | 12 | |
de Romand | 145.2 | 4 | |||
Charles de Vendeville | 188,4 | ||||
Eucher | 66.0 | 14 | |||
Kaisermann | 88,8 | 10 | |||
Leclerq | 88.0 | 11 | |||
Louis Marc | 100,0 | 8 | |||
Menault | 103.4 | 7 | |||
Paul Peyrusson | 91,6 | 9 | |||
André Six | 185,4 | ||||
Tisserand | 109,5 | 5 | |||
Libellule de Paris |
Înot masculin pe echipe de 200 de metri | N / A | 65 | 4 | |
Pupilles de Neptune de Lille |
62 | ||||
Tritoni Lillois |
51 |
Tenis
Franța a concurat la tenis pentru a doua oară în 1900, trimitând 14 jucători - 10 bărbați și 4 femei. Jucătorii francezi au apărut în 3 din cele 4 finale ( Hélène Prévost la simplu feminin și ca parte a echipelor mixte cu Marea Britanie atât la dublu masculin, cât și la mixt), dar au pierdut de fiecare dată. Franța a luat o medalie de bronz suplimentară la dublu masculin.
Jucător | Eveniment | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
|||
E. Durand | Individual masculin |
R. Doherty ( GBR ) L 6-1, 6-3 |
Nu a avansat | 8 | ||
P. Lebréton |
L. Doherty ( GBR ) L 6-2, 6-3 |
Nu a avansat | 8 | |||
Paul Lecaron |
Lippmann ( FRA ) W 6-0, 6-1 |
R. Doherty ( GBR ) L 6-2, 6-1 |
Nu a avansat | 5 | ||
A. Lippmann |
Lecaron ( FRA ) L 6-0, 6-1 |
Nu a avansat | 8 | |||
André Prévost |
Norris ( GBR ) L 6-4, 6-4 |
Nu a avansat | 8 | |||
Marguerite Fourrier | Feminin single | N / A |
Cooper ( GBR ) L 6-2, 6-0 |
Nu a avansat | 5 | |
Hélène Prévost |
Jones ( SUA ) W 6-0, 6-1 |
Rosenbaumová ( BOH ) W 6-1, 6-1 |
Cooper ( GBR ) L 6-1, 6-4 |
|||
Dublu masculin | N / A |
de Lastours / Lejeune ( FRA ) W 6-3, 7-9, 6-2 |
Décugis ( FRA ) / de Garmendia ( SUA ) L 6-2, 6-4 |
Nu a avansat | ||
de la Chapelle / Prévost ( FRA ) L 6-3, 7-9, 6-2 |
Nu a avansat | 5 | ||||
Sands ( SUA ) / Warden ( GBR ) W 6-3, 7-5 |
de la Chapelle / Prévost ( FRA ) W 6-2, 6-4 |
L. Doherty / R. Doherty ( GBR ) L 6-1, 6-1, 6-0 |
||||
Mahony / Norris ( GBR ) L 6-8, 6-1, 6-3 |
Nu a avansat | 5 | ||||
L. Doherty / R. Doherty ( GBR ) L 6-2, 6-3 |
Nu a avansat | 5 | ||||
Dublu mixt | N / A | Pa |
Rosenbaumová ( BOH ) / Warden ( GBR ) W 6-3, 6-0 |
Cooper / R. Doherty ( GBR ) L 6-2, 6-4 |
||
Rosenbaumová ( BOH ) / Warden ( GBR ) L 6-3, 3-6, 6-2 |
Nu a avansat | 5 |
Remorcher de război
Franța a trimis o echipă pentru a concura în competiția de remorcare în 1900, pierzând în fața unei echipe combinate Danemarca-Suedia.
Sportivi | Eveniment | Final | Rang |
---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
|||
Remorcher de război |
Danemarca și Suedia L 2-0 |
Polo pe apă
Franța a avut 4 dintre cele 7 echipe la primul turneu olimpic de waterpolo. Doi au fost învinși în sferturile de finală, doar unul câștigând un meci acolo și celălalt avansând cu un pa. Ambele echipe rămase au fost înfrânte în semifinale, luând medalii de bronz. Franța a primit astfel 2 medalii de bronz, în ciuda faptului că a mers 1-4 combinat.
Echipă | Lista | Eveniment | Sferturi de finala | Semifinale | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
||||
Libellule de Paris | Polo pe apă masculin | Pa |
Clubul de înot și waterpolo din Bruxelles ( BEL ) L 5–1 |
Nu a avansat | ||
Pupilles de Neptune de Lille # 1 |
Clubul de înot și waterpolo de la Bruxelles ( BEL ) L 2–0 |
Nu a avansat | 5 | |||
Pupilles de Neptune de Lille # 2 |
Berliner Swimming Club ( GER ) W 3–2 |
Clubul de înot Osborne ( GBR ) L 10–1 |
Nu a avansat | |||
Tritoni Lillois |
Osborne Swimming Club ( GBR ) L 12-0 |
Nu a avansat | 5 |