Ruta 155 a statului Georgia - Georgia State Route 155
Ruta de Stat 155 | ||||
---|---|---|---|---|
Informații despre traseu | ||||
Menținut de GDOT | ||||
Lungime | 92,1 km | |||
Intersecții majore | ||||
Capătul sudic | US 19 / US 19 Autobuz. / US 41 / US 41 Autobuz. / SR 3 / SR 7 la sud de Griffin | |||
Capătul nordic | US 23 / SR 13 în Brookhaven | |||
Locație | ||||
Județe | Spalding , Henry , Rockdale , DeKalb | |||
Sistem de autostrăzi | ||||
|
Ruta de Stat 155 ( SR 155 ) este o autostradă de stat lungă de 57,2 mile (92,1 km) care circulă de la sud la nord prin porțiuni din județele Spalding , Henry , Rockdale și DeKalb din partea de nord-centrală a statului SUA Georgia .
Descrierea traseului
Județul Spalding
SR 155 începe la o intersecție cu SUA 19 / SUA 41 / SR 3 / SR 7 la sud de Griffin , în județul Spalding. Aceasta marchează și capătul sudic al autobuzului US 19. / US 41 Autobuz. , care călătoresc concomitent cu SR 155 spre nord-est până la o intersecție cu SR 16 în partea centrală a orașului. Trec o cale ferată sudică Norfolk până când SR 155 pleacă spre est. Se îndreaptă spre nord-est și se întoarce spre nord pe McDonough Road. Se îndreaptă spre nord și intră în județul Henry.
Județele Henry și Rockdale
SR 155 întâlnește autostrada 75 (I-75), chiar înainte de a intra în McDonough . În oraș, intersectează SUA 23 / SR 42 . În partea principală a orașului este SR 20 . Cele două autostrăzi circulă simultan timp de aproximativ un bloc. Apoi, SR 81 călătorește concomitent cu acesta pe o distanță scurtă. SR 155 pleacă spre nord și intersectează SR 138 chiar înainte de a ajunge la linia județului Henry-Rockdale. Călătorește de-a lungul liniei județene până tocmai după Parcul de Stat Panola Mountain, unde intră din nou în județul Henry pentru o distanță scurtă. După aceea, intră în județul DeKalb.
Județul DeKalb
SR 155 continuă spre nord-nord-vest până la Snapfinger și coteste spre vest pe Flat Shoals Parkway. Se curbează spre nord-vest și are o intersecție cu I-285 pe marginea sud-estică a Panthersville . Autostrada se îndreaptă prin Panthersville și întâlnește I-20 pe marginea nord-estică a acesteia. În cartierul East Lake , intersectează SR 154 . În Decatur , are o scurtă concurență cu US 278 / SR 10 . În partea de nord-vest a orașului Decatur se află SUA 23 / SUA 29 / SR 8 . La est de North Druid Hills este o intersecție cu SR 236 . Pe North Druid Hills - linia orașului Brookhaven este o intersecție cu I-85 . SR 155 se curbează spre nord-est pentru a atinge capătul său nordic, o intersecție cu SUA 23 / SR 13 , la sud de Chamblee .
Intersecții majore
Județul | Locație | mi | km | Destinații | Note |
---|---|---|---|---|---|
Spalding | | 0,0 | 0,0 | US 19 / US 41 / SR 3 / SR 7 sud (Martin L. King Jr. Parkway) / US 19 Autobuz. începe / US 41 Autobuz. începe (Zebulon Parkway) - Zebulon , Barnesville , Jonesboro | Terminalul sudic al autobuzului US 19./US 41 Bus./SR 155; capătul nordic al SR 7; capătul sudic al autobuzului US 19 / autobuzul US 41. concurență |
Grifon | 4.0 | 6.4 | Autobuzul SUA 19. nord / SUA 41 Autobuz. nord / SR 16 (Taylor Street) | Capătul nordic al autobuzului SUA 19 / autobuzul SUA 41. concurență | |
Henry | | 18.6 | 29.9 | I-75 ( SR 401 ) - Macon , Atlanta | I-75 ieșirea 216 |
McDonough | 20.3 | 32.7 | SUA 23 / SR 42 (Macon Street) - Jackson , Atlanta | ||
21.9 | 35.2 | SR 20 est / SR 81 est (Keys Ferry Street) - Conyers , Covington | |||
22.0 | 35.4 | SR 20 est / SR 81 est (Bulevardul John Frank Ward) - Conyers , Covington | Capătul sudic al concurenței SR 20 / SR 81 | ||
22.2 | 35.7 | SR 20 vest / SR 81 vest (Bulevardul John Frank Ward) - Stockbridge , Lovejoy | Capătul nordic al concurenței SR 20 / SR 81 | ||
| 32.1 | 51.7 | SR 138 - Stockbridge , Conyers | ||
DeKalb | | 39,5 | 63.6 | SR 212 sud (Browns Mill Road) - Monticello | Capătul nordic al SR 212 |
Panthersville | 44,5 | 71.6 | I-285 (Atlanta Bypass / SR 407 ) | I-285 ieșirea 48 | |
45,7 | 73,5 | I-20 (Ralph David Abernathy Freeway / SR 402 ) - Atlanta , Augusta | I-20 ieșirea 65 | ||
East Lake | 48.3 | 77,7 | SR 154 (Memorial Drive SE) - Atlanta , Stone Mountain | ||
Decatur | 50,0 | 80,5 | SUA 278 vest / SR 10 vest (East College Avenue) - Atlanta | Capătul sudic al concurenței SUA 278 / SR 10 | |
50.3 | 81,0 | SUA 278 est / SR 10 est (East College Avenue) - Avondale Estates , Lithonia | Capătul nordic al concurenței SUA 278 / SR 10 | ||
51,8 | 83,4 | SUA 23 sud / SUA 29 / SUA 78 / SR 8 (Scott Boulevard) - Atlanta , Stone Mountain | Capătul sudic al concurenței SUA 23 | ||
| 54.4 | 87,5 | SR 236 (Lavista Road) - Atlanta , Tucker , Snellville | ||
North Druid Hills - Linia Brookhaven | 55.9 | 90,0 | I-85 (Northeast Expressway / SR 403 ) - Atlanta , Greenville | I-85 ieșirea 91 | |
Brookhaven | 57.2 | 92.1 | US 23 nord / SR 13 (Buford Highway NE) - Atlanta , Chamblee | Terminalul nordic; capătul nordic al concurenței SUA 23 | |
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0,621 mi
|
Vezi si
Referințe
linkuri externe
- Mass-media referitoare la Georgia State Route 155 la Wikimedia Commons
- Drumuri din Georgia (Trasee 141 - 160)
- Georgia State Route 155 pe State-Ends.com