Germania la Jocurile Olimpice de vară din 1992 - Germany at the 1992 Summer Olympics
Germania la Jocurile Olimpice de vară din 1992 | |
---|---|
Cod IOC | GER |
NOC | Confederația Sportivă Olimpică Germană |
Site-ul web |
www |
în Barcelona | |
Concurenți | 463 (300 de bărbați, 163 de femei) în 26 de sporturi |
Purtator de steag | Manfred Klein |
Medalii clasate pe locul 3 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate Saar (1952) Echipa Unită a Germaniei (1956–1964) Germania de Est (1968–1988) Germania de Vest (1968–1988) |
Germania a concurat la Jocurile Olimpice de vară din 1992 de la Barcelona , Spania. A fost prima dată când națiunea europeană a participat după reunificarea Germaniei în 1990. Anterior, Germania de Vest și Germania de Est trimiseseră echipe independente la Jocuri. 463 de concurenți, 300 de bărbați și 163 de femei, au participat la 237 de evenimente în 26 de sporturi.
Medaliști
TIR cu arcul
În cea de-a cincea competiție de tir cu arcul, doar unul dintre cei șase arcași s-a calificat în rundele individuale de eliminare. A pierdut primul său meci, la fel și echipele masculine și feminine.
Competiție individuală feminină :
- Astrid Hanschen - Runda clasamentului, locul 43 (0-0)
- Cornelia Pfohl - Runda clasamentului, locul 44 (0-0)
- Marion Wagner - Runda clasamentului, locul 53 (0-0)
Competiție individuală masculină :
- Frank Marzoch - Runda de 32, locul 32 (0-1)
- Marc Rosicke - Runda clasamentului, locul 38 (0-0)
- Andreas Lippoldt - Runda clasamentului, locul 43 (0-0)
Competiție feminină pe echipe :
- Hanschen, Pfohl și Wagner - optimi, locul 10 (0-1)
Competiție masculină pe echipe :
- Marzoch, Rosicke și Lippoldt - optimi, locul 11 (0-1)
Atletism
Competiție masculină
400 de metri masculin
800 de metri masculin
1.500 metri masculin
5.000 de metri masculin
10.000 metri masculin
- Căldură - 28: 52,83 (→ nu a avansat)
- Căldură - 29: 22.19 (→ nu a avansat)
Ștafetă 4 × 400 m masculin
- Heat - DSQ (→ nu a avansat)
Maraton masculin
- Stephan Freigang - 2: 14.00 (→ Medalie de bronz )
- Konrad Dobler - 2: 23.44 (→ locul 49)
Masculin 110 metri Hurdles
400 m obstacole masculin
- Căldură - 49,37
- Semifinală - 49,41 (→ nu a avansat)
- Căldură - 49,97
- Semifinală - DNS (→ nu a avansat)
Masculin 3.000 de metri Steeplechase
20 km Plimbare masculin
- Robert Ihly - 1:26:56 (→ locul 11)
- Axel Noack - 1:29:55 (→ locul 20)
50 km de mers pe jos masculin
- Ronald Weigel - 3:53:45 (→ Medalie de bronz )
- Hartwig Gauder - 3:56:47 (→ locul 6)
Salt în înălțime pentru bărbați
Salt în lungime pentru bărbați
- Calificare - 7,85 m (→ nu a avansat)
- Calificare - 7,50 m (→ nu a avansat)
Triple jump masculin
- Calificare - 16,89 m (→ nu a avansat)
Aruncarea cu javelină masculină
- Calificare - 81,10 m
- Finala - 75,28 m (→ locul 12)
Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați
- Calificare - 74,86 m
- Finala - 76,90 m (→ locul 6)
- Calificare - 73,64 m (→ nu a avansat)
Aruncarea discului masculin
- Calificare - 59,98 m (→ nu a avansat)
Puterea bărbaților
- Calificare - 19,93 m
- Finala - 20,49 m (→ locul 5)
- Calificare - 18,47 m (→ nu a avansat)
- Calificare - nu a început (→ nu a avansat)
Decathlon masculin
Concursul feminin
100 de metri feminin
200 de metri feminin
400 de metri feminin
800 de metri feminin
- Căldură - 2: 00.87
- Semifinală - 2: 02.64 (→ nu a avansat)
- Căldură - 2: 00.31
- Semifinală - 2: 00.91 (→ nu a avansat)
- Căldură - 2: 01.39 (→ nu a avansat)
1.500 metri feminin
Feminin 10.000 metri
- Căldură - 32: 07.28
- Finala - 31: 36.45 (→ locul 7)
- Căldură - 33: 17,88 (→ nu a avansat)
- Căldură - nu a terminat (→ fără clasament)
Maratonul feminin
- Katrin Dörre - 2: 36,48 (→ locul 5)
- Birgit Jerschabek - 2: 42,45 (→ locul 15)
100 m obstacole feminin
400 m obstacole feminin
- Căldură - 55,52
- Semifinală - 55,35 (→ nu a avansat)
- Căldură - 56,61 (→ nu a avansat)
- Heat - DNS (→ nu a avansat)
Ștafetă 4 × 100 metri feminin
Ștafetă 4 × 400 metri feminin
10 km de mers pe jos pentru femei
- Finala - 46:31 (→ locul 16)
- Finala - 50:21 (→ locul 33)
Salt în înălțime pentru femei
- Calificare - 1,92 m
- Finala - 1,88 m (→ locul 11)
- Calificare - 1,86 m (→ nu a avansat)
Salt în lungime pentru femei
- Căldură - 6,74 m
- Finala - 6,60 m (→ locul 8)
- Căldură - 6,42 m (→ nu a avansat)
Puterea femeii
Aruncarea discului feminin
- Căldură - 64,26m
- Finala - 62,16 m (→ locul 9)
- Căldură - 63,60m
- Finala - 60,24 m (→ locul 12)
- Căldură - 60,52m (→ nu a avansat)
Aruncarea cu javelină feminină
Heptathlon feminin
Badminton
Baschet
Box
Greutate ușoară pentru bărbați pentru bărbați (- 48 kg)
- Jan Quast → Medalie de bronz
- Prima rundă - Învins Mohamed Zbir (MAR), 6: 0
- A doua rundă - Pramuansak Phosuwan învins (THA), 11: 2
- Sferturi de finală - Învins pe Valentin Barbu (ROM), 15: 7
- Semifinale - Pierdut în fața lui Daniel Petrov (BUL), ora 9:15
Canotaj
Ciclism
Șaptesprezece bicicliști, treisprezece bărbați și patru femei, au reprezentat Germania în 1992.
- Viola Paulitz - 2:05:03 (→ locul 19)
- Petra Rossner - 2:05:03 (→ locul 28)
- Jutta Niehaus - 2:08:13 (→ locul 44)
Scufundări
Trambulină masculină de 3 m
- Runda preliminară - 392,10 puncte
- Finala - 556,35 puncte (→ locul 10)
- Runda preliminară - 353,85 puncte (→ nu a avansat, locul 18)
Platforma 10 m masculin
- Runda preliminară - 426,27 puncte
- Finala - 574,17 puncte (→ locul 4)
- Runda preliminară - 393,21 puncte
- Finala - 558,54 puncte (→ locul 7)
Trambulină de 3 m pentru femei
- Runda preliminară - 281,46 puncte
- Finala - 468,96 puncte (→ locul 7)
Platforma de 10 m pentru femei
- Runda preliminară - 284,13 puncte (→ nu a avansat, locul 14)
- Runda preliminară - 270,51 puncte (→ nu a avansat, locul 20)
Ecvestru
Împrejmuire
20 de scrimari, 15 bărbați și 5 femei au reprezentat Germania în 1992.
Gimnastică
Handbal
Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa B)
- Germania - Echipa Unificată 25-15
- Germania - România 20-20
- Germania - Franța 20-23
- Germania - Egipt 24-16
- Germania - Spania 18-19
- Meci de clasificare
- Locul 9-10 : Germania - Cehoslovacia 19-20 (→ Locul zece )
- Lista echipei
- Antrenor principal : Horst Bredemeier
Competiție feminină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- Germania - Nigeria 32-17
- Germania - Statele Unite 32-16
- Germania - Echipa unificată 22-28
- Semifinale
- Germania - Coreea de Sud 25-26
- Meci de medalie de bronz
- Germania - Echipa unificată 20-24 (→ locul patru )
- Lista echipei
- Antrenor principal : Heinz Strauch
Hochei
Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- Semifinale
- Germania - Pakistan 2 - 1
- Final
- Germania - Australia 2 - 1 (→ Medalia de aur )
- Lista echipei
Competiție feminină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- Semifinale
- Germania - Marea Britanie 2 - 1
- Final
- Germania - Spania 1-2 (→ Medalia de argint )
- Lista echipei
Judo
Pentatlon modern
Trei pentatleti masculi au reprezentat Germania în 1992.
- Individual
- Echipă
- Dirk Knappheide
- Ulrich Czermak
- Pawel Olszewski
Gimnastică ritmică
Canotaj
Navigație
Sailboard masculin (Lechner A-390)
- Clasament final - 214,0 puncte (→ locul 18)
Clasa 470 feminin
- Clasament final - 71,7 puncte (→ locul 8)
Filmare
Înot
Competiție masculină
50 m liber masculin
- Căldură - 22,70
- Finala - 22,73 (→ locul 8)
- Căldură - 22,88
- B-Final - 22,88 (→ locul 11)
100 m liber masculin
- Căldură - 50,05
- Finala - 49,84 (→ locul 7)
- Căldură - 50,29
- B-Final - 50,62 (→ locul 12)
200 m liber masculin
- Căldură - 1: 48.12
- Finala - 1: 48,84 (→ locul 7)
- Căldură - 1: 50,07
- B-Final - 1: 50,46 (→ locul 14)
400 m liber masculin
- Căldură - 3: 50,73
- Finala - 3: 49.06 (→ locul 6)
- Căldură - 3: 49,99
- Finala - 3: 49,75 (→ locul 7)
1500 m liber masculin
- Căldură - 15: 13,71
- Finala - 15: 04.28 (→ locul 4)
100 m spate masculin
- Căldură - 56,03
- Finala - 56,26 (→ locul 8)
- Căldură - 56,27
- B-Final - 56,49 (→ locul 11)
200 m spate masculin
- Căldură - 1: 59,40
- Finala - 1: 59,78 (→ locul 7)
- Căldură - 2: 00.94
- B-Final - DNS (→ fără clasare)
100 m bras masculin
- Căldură - 1: 02.48
- B-Final - 1: 02.73 (→ locul 13)
- Căldură - 1: 03.85 (→ nu a avansat, locul 26)
200 m bras masculin
- Căldură - 2: 20.80 (→ nu a avansat, locul 29)
100 m masculin fluture
- Căldură - 54,47
- B-Final - 54.30 (→ locul 9)
- Căldură - 54,59
- B-Final - 54,94 (→ locul 14)
200 m fluture masculin
- Căldură - 2: 00.49
- B-Final - 1: 59,93 (→ locul 9)
- Căldură - 2: 00.47
- B-Final - 2: 01.14 (→ locul 11)
200 m masculin individual Medley
- Căldură - 2: 02.43
- Finala - 2: 01.97 (→ locul 5)
- Căldură - 2: 07.18 (→ nu a avansat, locul 32)
400 m masculin individual Medley
- Căldură - 4: 19,92
- Finala - 4: 17.88 (→ locul 5)
- Căldură - 4: 18,68
- Finala - 4: 19,66 (→ locul 6)
Ștafetă masculină 4 × 100 m liber
- Căldură - 3: 19,61
Ștafetă masculină 4 × 200 m liber
- Căldură - 7: 18,21
- Finala - 7: 16.58 (→ locul 4)
Ștafetă masculină 4 × 100 m Medley
- Căldură - 3: 43,00
- Finala - 3: 40,19 (→ locul 4)
Concursul feminin
50 m liber feminin
- Căldură - 25,79
- Finala - 25,74 (→ locul 7)
- Căldură - 25,96
- B-Final - DSQ (→ fără clasare)
100 m liber feminin
- Căldură - 55,98
- Finala - 55,93 (→ locul 7)
200 m liber feminin
400 m liber feminin
- Căldură - 4: 12.50
- Finala - 4: 11.52 (→ locul 5)
800 m liber feminin
- Căldură - 8: 43,52 (→ nu a avansat, locul 9)
100 m spate feminin
- Căldură - 1: 02,90
- B-Final - 1: 04.52 (→ locul 16)
- Căldură - 1: 03.35
- B-Final - 1: 02.93 (→ locul 9)
200 m spate feminin
- Căldură - 2: 14,53
- B-Final - 2: 13,77 (→ locul 9)
100 m bras feminin
- Căldură - 1: 10.00
- Finala - 1: 09,77 (→ locul 5)
- Căldură - 1: 10,49
- Finala - 1: 11.05 (→ locul 8)
200 m bras feminin
- Căldură - 2: 32.09
- B-Final - 2: 32.05 (→ locul 10)
- Căldură - 2: 34,58 (→ nu a avansat, locul 18)
Feminin 100 m Fluture
- Căldură - 1: 00.02
- Finala - 1: 00.70 (→ locul 7)
- Căldură - 1: 02.07 (→ nu a avansat, locul 18)
Feminin 200 m Fluture
- Căldură - 2: 21,49 (→ nu a avansat, locul 26)
200 m feminin Medley individual
- Căldură - 2: 17,74
- B-Final - 2: 20.94 (→ locul 16)
400 m feminin Medley individual
- Căldură - 4: 47,39
- Finala - 4: 47,57 (→ locul 6)
- Căldură - 4: 49,93
- B-Final - 4: 47,74 (→ locul 9)
Ștafetă 4 × 100 m liber feminin
- Căldură - 3: 43,58
Ștafetă feminină 4 × 100 m Medley
- Căldură - 4: 10,62
Înot sincron
Doi înotători sincronizați au reprezentat Germania în 1992.
Tenis de masa
Tenis
Concurs masculin simplu
- Prima rundă - L-a învins pe Christian Ruud (Norvegia) cu 3-6, 7-6, 5-7, 7-6, 6-3
- A doua rundă - L-a învins pe Younes El Aynaoui (Maroc) cu 6-4, 5-7, 6-4, 6-0
- A treia rundă - A pierdut în fața lui Fabrice Santoro (Franța) 1-6, 6-3, 1-6, 3-6
- Prima rundă - L-a învins pe Richard Fromberg (Australia) cu 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- A doua rundă - A pierdut în fața lui Carl-Uwe Steeb (Germania) cu 4-6, 2-6, 6-4, 3-6
- Prima rundă - L-a învins pe Richard Fromberg (Australia) cu 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- A doua rundă - L-a învins pe Michael Stich (Germania) cu 6-4, 6-2, 4-6, 6-3
- A treia rundă - A pierdut în fața lui Leonardo Lavalle (Mexic) cu 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
Competiție dublu masculin
- Boris Becker și Michael Stich → Medalia de aur
- Prima rundă - Învinge Karim Alami și Younes El Aynaoui (Maroc) trec pe jos
- A doua rundă - Înfrânți pe Anastasios Bavelas și Konstantinos Efraimoglou (Grecia) 6-3, 6-1, 6-4
- Sferturi de finală - Învinge Sergio Casal și Emilio Sánchez (Spania) 6-3, 4-6, 7-6, 5-7, 6-3
- Semifinale - Înfrânți pe Javier Frana și Christian Miniussi (Argentina) 7-6, 6-2, 6-7, 2-6, 6-4
- Finală - Învinge pe Wayne Ferreira și Piet Norval (Africa de Sud) 7-6, 4-6, 7-6, 6-3
Concursul feminin de simplu
- Steffi Graf → Medalia de argint
- Prima rundă - Lupita Novelo (Mexic) a învins 6-1, 6-1
- A doua rundă - A învins-o pe Brenda Schultz-McCarthy (Olanda) cu 6-1, 6-0
- Runda a treia - A învins-o pe Magdalena Maleeva (Bulgaria) cu 6-3, 6-4
- Sferturi de finală - A învins-o pe Sabine Appelmans (Belgia) cu 6-1, 6-0
- Semifinale - A învins-o pe Mary Joe Fernandez (SUA) cu 6-3, 6-4
- Finală - Pierdut în fața Jennifer Capriati (SUA) 6-3, 3-6, 4-6
- Prima rundă - A învins Naoko Sawamatsu (Japonia) cu 6-0, 4-6, 6-2
- Runda a doua - A învins-o pe Barbara Paulus (Austria) cu 6-4, 6-1
- A treia rundă - A învins-o pe Nicole Muns-Jagerman (Olanda) 7-5, 7-6
- Sferturi de finală - pierdut în fața Jennifer Capriati (SUA) 3-6, 6-7
- Prima rundă - A învins Florencia Labat (Argentina) cu 6-3, 6-3
- Runda a doua - A învins-o pe Nathalie Tauziat (Franța) cu 6-3, 6-2
- A treia rundă - A pierdut în fața lui Arantxa Sánchez Vicario (Spania) 6-4, 3-6, 1-6
Polo pe apă
Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- Legat cu Franța (7-7)
- Lost to Unified Team (7-11)
- Cehoslovacia învinsă (15-9)
- Legat cu Australia (7-7)
- Pierdut în Statele Unite (2-7)
- Meciuri de clasificare
- Pierdut în Ungaria (7-8)
- A învins Cuba (10-6) → locul 7
- Lista echipei