Marea Britanie la Jocurile Olimpice de vară din 1908 - Great Britain at the 1908 Summer Olympics
Marea Britanie la Jocurile Olimpice de vară din 1908 | |
---|---|
Cod IOC | GBR |
NOC | Asociația Olimpică Britanică |
la Londra | |
Concurenți | 676 în 24 de sporturi |
Purtator de steag | Kynaston Studd |
Medalii clasate pe locul 1 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate |
Marea Britanie , reprezentată de Asociația Olimpică Britanică (BOA), a concurat ca națiune gazdă a Jocurilor Olimpice de vară din 1908 de la Londra . Asociația Olimpic Britanic a fost Comitetul Național Olimpic responsabil pentru organizareareprezentare a Regatului Unit. La acea vreme, sportivii britanici concurau sub numele echipei „Regatul Unit”. Echipa britanică a cuprins 676 de concurenți.
A fost a patra apariție a țării, care nu a ratat niciunul dintre Jocurile Olimpice de vară . Țara a terminat pe masa olimpică pe primul loc pentru prima și singura dată din istoria sa. Hocheiul pe câmp masculin din 31 octombrie este ultima dată când Marea Britanie a câștigat podiumul pentru medalii la Jocurile Olimpice, începând cu 2021.
Medaliști
Rezultate după eveniment
TIR cu arcul
În competiția de tir cu arcul, echipa britanică a dominat cele două probe (una pentru bărbați, una pentru femei) populare în țara lor, câștigând ambele campionate și locurile secundare, precum și un loc al treilea, pierzând doar o singură medalie de bronz în fața Statelor Unite . Femeile britanice au fost singurele care au concurat la evenimentul feminin. Marea Britanie avea 41 de arcași prezenți, 25 de femei și 16 bărbați; au totalizat 42 de participări la toate cele trei evenimente organizate.
Fratele și sora William și Lottie Dod au luat medalii de aur și argint, Queenie Newall luând aurul femeilor pentru a deveni cea mai veche femeie medaliată cu aur din istoria olimpică (un record pe care îl deține la Jocurile Olimpice de vară din 2004 ) și singura femeie irlandeză prezentă la 1908 Jocurile au câștigat medalia de bronz feminin.
Britanicii nu s-au descurcat la fel de bine în stilul continental, dominat de echipa franceză , singurul britanic ocupând locul 12. Cu toate acestea, Robert Backhouse a obținut un scor într-o demonstrație amicală care l-ar fi plasat pe locul doi dacă ar fi fost într-o competiție reală.
Atletism
Echipa britanică a fost a doua echipă cu cel mai mare succes în atletism. Cu 7 locuri pe primul loc, au adunat mai puțin de jumătate din campionatele pe care echipa americană le- a făcut la 16, dar totuși aproape au dublat toate celelalte echipe combinate (4 medalii de aur).
Alergare
Eveniment | Loc | Atlet | Incalzeste | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|
100 de metri masculin | semi- finalist |
Patrick Roche | 11,4 secunde 1, încălziți 17 |
3 necunoscut , semifinala 1 |
Nu a avansat |
John W. Morton | 11,2 secunde 1, încălziți 9 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
|||
James P. Stark | 11,8 secunde 1, încălziți 16 |
3 necunoscut , semifinala 4 |
|||
Robert Duncan | 11,4 secunde 1, încălziți 7 |
4 necunoscut , semifinala 3 |
|||
John George | 11,6 secunde 1, încălziți 2 |
4 necunoscut , semifinala 4 |
|||
Incalzeste | M. Chapman | 11,3 secunde 2, încălziți 10 |
Nu a avansat | ||
Henry Pankhurst | 11,5 secunde 2, încălziți 12 |
||||
Denis Murray | Necunoscut al 3-lea, căldură 4 |
||||
Harold Watson | Necunoscut al 3-lea, căldură 14 |
||||
William Murray | Necunoscut al 4-lea, căldură 8 |
||||
- | Henry Harmer | Nu a terminat -, încălziți 5 |
|||
200 metri masculin | Al 4-lea | George Hawkins | 22,8 secunde 1, încălziți 15 |
22,6 secunde prima, semifinala 4 |
22,9 secunde |
semi- finalist |
Lionel Reed | 23,2 secunde 1, încălziți 13 |
2 necunoscut , semifinala 3 |
Nu a avansat | |
Patrick Roche | 22,8 secunde 1, încălziți 3 |
Necunoscut 2, semifinala 4 |
|||
John George | 23,4 secunde 1, încălziți 1 |
3 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Samuel Hurdsfield | 23,6 secunde 1, încălziți 9 |
4 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Incalzeste | Robert Duncan | Necunoscut al 2-lea, căldură 5 |
Nu a avansat | ||
John W. Morton | Necunoscut al 2-lea, căldură 12 |
||||
Henry Pankhurst | Necunoscut al 3-lea, căldură 10 |
||||
James P. Stark | Necunoscut al 3-lea, căldură 11 |
||||
400 de metri masculin | Primul | Wyndham Halswelle | 49,4 secunde 1, încălziți 15 |
48,4 secunde ( SAU ) prima, semifinala 2 |
50,0 secunde (trecere) |
semi- finalist |
Charles Davies | 50,4 secunde 1, încălziți 12 |
Necunoscut 2, semifinala 1 |
Nu a avansat | |
Edwin Montague | 50,2 secunde 1, încălziți 1 |
Necunoscut 2, semifinala 2 |
|||
George Nicol | 50,8 secunde 1, încălziți 5 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Edward Ryle | Walkover 1st, heat 3 |
3 necunoscut , semifinala 3 |
|||
GW Young | 52,4 secunde 1, încălziți 16 |
4 necunoscut , semifinala 1 |
|||
Incalzeste | Christopher Maude Chavasse | Necunoscut al 2-lea, căldură 8 |
Nu a avansat | ||
Arthur Astley | Necunoscut al 2-lea, căldură 9 |
||||
Alan Patterson | Necunoscut al 2-lea, căldură 11 |
||||
Robert Robb | Necunoscut al 2-lea, căldură 13 |
||||
Noel Godfrey Chavasse | Necunoscut al 3-lea, căldură 7 |
||||
800 de metri masculin | Al 5-lea | Theodore Just | Niciunul nu a avut loc | 1: 57,8 prima, semifinala 6 |
1: 56.4 |
7-8 | Ivo Fairbairn-Crawford | 1: 57,8 prima, semifinala 8 |
Nu a terminat | ||
semi- finalist |
George Butterfield | Necunoscut 2, semifinala 1 |
Nu a avansat | ||
James Lintott | Necunoscut 2, semifinala 2 |
||||
John Lee | 2 necunoscut , semifinala 3 |
||||
Arthur Astley | Necunoscut 2, semifinala 5 |
||||
George Morphy | 3 necunoscut , semifinala 3 |
||||
Harold Holding | 3 necunoscut , semifinala 7 |
||||
- | Frederick Ashford | Nu am terminat -, semifinala 1 |
|||
LJ Manogue | Nu am terminat -, semifinala 4 |
||||
1500 m masculin | Al 2-lea | Harold A. Wilson | Niciunul nu a avut loc | Necunoscut prima, semifinala 7 |
4: 03.6 |
A treia | Norman Hallows | 4: 03.4 ( OR ) prima, semifinala 3 |
4: 04.0 | ||
Al 5-lea | Ivo Fairbairn-Crawford | Necunoscut prima, semifinala 8 |
4: 07.6 | ||
Al 6-lea | Joe Deakin | 4: 13.6 Prima, semifinala 6 |
4: 07.9 | ||
7-8 | Ernest Loney | 4: 08.4 prima, semifinala 4 |
Nu a terminat | ||
semi- finalist |
George Butterfield | 3 necunoscut , semifinala 2 |
Nu a avansat | ||
John McGough | 3 necunoscut , semifinala 4 |
||||
Francis Knott | 4 necunoscut , semifinala 1 |
||||
John Lee | 4 necunoscut , semifinala 2 |
||||
Joseph Smith | 5 necunoscut , semifinala 1 |
||||
110 metri obstacole masculin | semi- finalist |
Eric Hussey | 16,8 secunde 1, încălziți 11 |
Necunoscut 2, semifinala 1 |
Nu a avansat |
William Knyvett | Walkover 1st, heat 7 |
Necunoscut 2, semifinala 2 |
|||
Alfred Healey | 15,8 secunde 1, încălziți 1 |
2 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Cecil Kinahan | 16,8 secunde 1, încălziți 12 |
Necunoscut 2, semifinala 4 |
|||
Laurence Kiely | Walkover 1st, încălzire 4 |
3 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Wallis Walters | 17,8 secunde prima, încălzirea 6 |
3 necunoscut , semifinala 1 |
|||
Oswald Groenings | 16,4 secunde 1, încălziți 3 |
4 necunoscut , semifinala 1 |
|||
Tim Ahearne | Walkover 1st, cald 9 |
4 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Incalzeste | Arthur Halligan | Necunoscut al 2-lea, căldură 2 |
Nu a avansat | ||
Kenneth Powell | Necunoscut al 2-lea, căldură 5 |
||||
Edward Leader | Necunoscut al 2-lea, căldură 13 |
||||
400 m obstacole masculin | A treia | Jimmy Tremeer | Walkover 1st, încălzire 10 |
1: 00.6 prima, semifinala 4 |
57,0 secunde |
Al 4-lea | Leslie Burton | 1: 00.4 1, căldură 12 |
1 necunoscut , semifinala 3 |
58,0 secunde | |
semi- finalist |
Frederick Harmer | Walkover 1st, încălzire 4 |
2 necunoscut , semifinala 3 |
Nu a avansat | |
Wyatt Gould | Walkover 1st, cald 8 |
3 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Oswald Groenings | Walkover 1st, heat 7 |
Nu am terminat -, semifinala 2 |
|||
G. Burton | Walkover 1st, încălzire 5 |
Nu am terminat -, semifinala 4 |
|||
Incalzeste | John Densham | Necunoscut al 2-lea, căldură 2 |
Nu a avansat | ||
Masculin de 3200 metri steeplechase | Primul | Arthur Russell (sportiv) | Niciunul nu a avut loc | 10: 56.2 1, semifinala 1 |
10: 47.8 |
Al 2-lea | Arthur Robertson | 11: 10.0 prima, semifinala 4 |
10: 48.4 | ||
Al 4-lea | Guy Holdaway | Necunoscut prima, semifinala 5 |
11: 26.0 | ||
Al 5-lea | Harry Sewell | Necunoscut prima, semifinala 6 |
Necunoscut | ||
semi- finalist |
Joseph Kinchin | Necunoscut 2, semifinala 5 |
Nu a avansat | ||
- | Frank Buckley | Nu am terminat -, semifinala 2 |
|||
Joseph engleză | Nu am terminat -, semifinala 2 |
||||
Henry Barker | Nu am terminat -, semifinala 3 |
||||
Billy Grantham | Nu am terminat -, semifinala 6 |
||||
Thomas Downing | Descalificat -, semifinala 1 |
||||
Richard Yorke | Descalificat -, semifinala 4 |
||||
Ștafetă masculină | semi- finalist |
George Hawkins Henry Pankhurst Edwin Montague Theodore Just |
Niciunul nu a avut loc | 2 necunoscut , semifinala 3 |
Nu a avansat |
Cursa de echipe masculină de 3 mile | Primul | Joe Deakin | Niciunul nu a avut loc | 15: 05.6 2 puncte, echipa = 6 |
14: 39,6 1 punct, echipa = 6 |
Arthur Robertson | 15: 05.6 3 puncte, echipa = 6 |
14: 41,0 2 puncte, echipa = 6 |
|||
William Coales | 15: 05.6 1 punct, echipa = 6 |
14: 41,6 3 puncte, echipa = 6 |
|||
Nicăieri | Harold A. Wilson | 15: 05.6 Niciun scor, echipa = 6 |
14: 57.0 Niciun scor, echipa = 6 |
||
Norman Hallows | Nu a terminat Niciun scor, echipa = 6 |
15: 08.0 Niciun scor, echipa = 6 |
|||
5 mile masculin | Primul | Emil Voigt | Niciunul nu a avut loc | 26: 13.4 Prima, semifinala 2 |
25: 11.2 |
Al 2-lea | Edward Owen | 26: 12.2 Prima, semifinala 6 |
25: 24.0 | ||
Al 5-lea | Arthur Robertson | 25: 50.2 Prima, semifinala 5 |
26: 13.0 | ||
10-12 | James Murphy | 25: 59.2 Prima, semifinala 4 |
Nu a terminat | ||
semi- finalist |
Samuel Stevenson | 3 necunoscut , semifinala 5 |
Nu a avansat | ||
- | William Coales | Nu am terminat -, semifinala 1 |
|||
Joe Deakin | Nu am terminat -, semifinala 4 |
||||
Maraton masculin | Al 12-lea | William Clarke | Niciunul nu a avut loc | 3: 16: 08.6 | |
13 | Ernest Barnes | 3: 17: 30.8 | |||
15 | Fred Lord | 3: 19: 08.8 | |||
17 | James Beale | 3: 20: 14.0 | |||
- | Fred Appleby | Nu a terminat | |||
Henry Barrett | Nu a terminat | ||||
Alexander Duncan | Nu a terminat | ||||
Thomas Jack | Nu a terminat | ||||
Jack Price | Nu a terminat | ||||
Frederick Thompson | Nu a terminat | ||||
Albert Wyatt | Nu a terminat | ||||
Samuel Stevenson | Nu a început | ||||
Plimbare masculină de 3500 de metri | Primul | George Larner | Niciunul nu a avut loc | 15: 32.0 1, semifinala 1 |
14: 55.0 |
Al 2-lea | Ernest Webb | 15: 17.2 Prima, semifinala 2 |
15: 07.4 | ||
A 8-a | Ralph Harrison | 16: 04.4 2, semifinala 3 |
Descalificat | ||
9 | William J. Palmer | 16: 33.0 3, semifinala 1 |
Descalificat | ||
Al 10-lea | Ernest Larner | 16: 10.0 4, semifinala 3 |
Nu a avansat | ||
11 | John Butler | 16: 17.0 5, semifinala 3 |
|||
13 | Sydney Sarel | 17: 06.0 5, semifinala 1 |
|||
- | Bill Brown | Descalificat -, semifinala 1 |
|||
Richard Quinn | Descalificat -, semifinala 2 |
||||
John J. Reid | Descalificat -, semifinala 2 |
||||
Plimbare masculină de 10 mile | Primul | George Larner | Niciunul nu a avut loc | 1: 18: 19.0 1, semifinala 2 |
1: 15: 57.4 |
Al 2-lea | Ernest Webb | 1: 20: 18.8 1, semifinala 1 |
1: 17: 31.0 | ||
A treia | Edward Spencer | 1: 21: 25.4 2, semifinala 1 |
1: 21: 20.2 | ||
Al 4-lea | Frank Carter | 1: 21: 25.4 2, semifinala 1 |
1: 21: 20.2 | ||
Al 5-lea | Ernest Larner | 1: 21: 25.4 2, semifinala 1 |
1: 24: 26.2 | ||
Al 6-lea | William J. Palmer | 1: 19: 04.0 4, semifinala 2 |
Necunoscut | ||
Al 7-lea | Ralph Harrison | 1: 18: 21.2 2, semifinala 2 |
Nu a început | ||
9 | Gadwin Withers | 1: 19: 22.4 5, semifinala 2 |
Nu a avansat | ||
Al 10-lea | Sydney Schofield | 1: 21: 07.4 6, semifinala 2 |
|||
Al 12-lea | Thomas Hammond | 1: 23: 44.0 6, semifinala 1 |
|||
- | John Butler | Nu am terminat -, semifinala 2 |
|||
Alfred Yeoumans | Descalificat -, semifinala 1 |
||||
Jumping
Eveniment | Loc | Atlet | Înălțime / Distanță |
---|---|---|---|
Salt în înălțime pentru bărbați | Al 2-lea | Con Leahy | 1,88 metri |
Al 7-lea | Patrick Leahy | 1,78 metri | |
Al 10-lea | Edward Leader | 1,77 metri | |
George Wilson | 1,77 metri | ||
20 | Alfred Bellerby | 1,59 metri | |
Salt în lungime bărbați | A 8-a | Tim Ahearne | 6,72 metri |
9 | Denis Murray | 6,71 metri | |
11 | Charles Williams | 6,65 metri | |
16 | Alfred Bellerby | 6,44 metri | |
17 | Wilfred Bleaden | 6,43 metri | |
18 | William Watt | 6,42 metri | |
21-32 | Lionel Cornish | Necunoscut | |
Triple jump masculin | Primul | Tim Ahearne | 14,92 metri |
11 | Cyril Dugmore | 13,31 metri | |
Al 12-lea | Michael Dineen | 13,23 metri | |
18-20 | George Mayberry | Necunoscut | |
Salt în înălțime pentru bărbați | A 8-a | Walter Henderson | 1,42 metri |
17 | Lancelot Stafford | 1,32 metri | |
19-23 | Alfred Flaxman | Necunoscut | |
Salt în lungime bărbați în picioare | 8-25 | Tim Ahearne | Necunoscut |
Wilfred Bleaden | Necunoscut | ||
Lionel Cornish | Necunoscut | ||
Walter Henderson | Necunoscut | ||
Frederick Kitching | Necunoscut | ||
Lancelot Stafford | Necunoscut | ||
Aruncare
Eveniment | Loc | Atlet | Distanţă |
---|---|---|---|
Lansă masculină | Al 2-lea | Denis Horgan | 13,62 metri |
Al 5-lea | Edward Barrett | 12,89 metri | |
9-25 | John Barrett | Necunoscut | |
Henry Leeke | Necunoscut | ||
Tom Nicolson | Necunoscut | ||
Aruncarea discului masculin | 12-42 | Edward Barrett | Necunoscut |
Michael Collins | Necunoscut | ||
Alfred Flaxman | Necunoscut | ||
Walter Henderson | Necunoscut | ||
Henry Leeke | Necunoscut | ||
Ernest May | Necunoscut | ||
John Murray | Necunoscut | ||
Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați | Al 4-lea | Tom Nicolson | 48,09 metri |
9 | Alan Fyffe | 37,35 metri | |
10-19 | Henry Leeke | Necunoscut | |
Robert Lindsay-Watson | Necunoscut | ||
Ernest May | Necunoscut | ||
John Murray | Necunoscut | ||
Aruncarea cu javelină masculină | 8-16 | Henry Leeke | Necunoscut |
Ernest May | Necunoscut | ||
Jimmy Tremeer | Necunoscut | ||
Disc grecesc masculin | 11-23 | John Barrett | Necunoscut |
Alfred Flaxman | Necunoscut | ||
Walter Henderson | Necunoscut | ||
Henry Leeke | Necunoscut | ||
Ernest May | Necunoscut | ||
Javelină freestyle masculin | 10-33 | Edward Barrett | Necunoscut |
Alfred Flaxman | Necunoscut | ||
Walter Henderson | Necunoscut | ||
Henry Leeke | Necunoscut | ||
Ernest May | Necunoscut | ||
Box
Marea Britanie a dominat competițiile de box, luând 14 din cele 15 medalii, inclusiv toate cele 5 medalii de aur .
Clasa de greutate |
Loc | Boxer | Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Bantamweight Până la 116 lire sterline |
Primul | A. Henry Thomas | Nu este ținut | A învins McGurk cu 2-0 |
Pa | A învins decizia lui Condon cu 2-0 |
Al 2-lea | John Condon | L-a învins pe Mazior KO, turul 3 |
Webb a învins decizia 2-0 |
Pierdut în decizia lui Thomas cu 2-0 |
||
A treia | William Webb | A învins Perry cu 2-1 decizie |
Pierdut în decizia lui Condon cu 2-0 |
Nu a avansat | ||
Al 4-lea | Frank McGurk | Pierdut în decizia lui Thomas cu 2-0 |
Nu a avansat | |||
Henry Perry | Pierdut în decizia Webb 2-1 |
|||||
Greutate de pană Până la 126 de lire sterline |
Primul | Richard Gunn | Nu este ținut | A învins Poillot KO, runda a 2-a |
A învins Ringer cu 2-0 |
A învins-o pe Morris cu 2-0 |
Al 2-lea | Charles Morris | Adams a învins decizia cu 2-0 |
A învins Roddin cu 2-0 |
Pierdut în decizia lui Gunn cu 2-0 |
||
A treia | Hugh Roddin | A învins Lloyd cu 2-0 |
Pierdut în decizia Morris cu 2-0 |
Nu a avansat | ||
Al 4-lea | Thomas Ringer | A învins decizia Constant 2-0 |
Pierdut în decizia lui Gunn cu 2-0 |
|||
Al 5-lea | Edward Adams | Pierdut în decizia Morris cu 2-0 |
Nu a avansat | |||
John Lloyd | Pierdut în fața lui Roddin cu 2-0 |
|||||
Ușor Până la 140 de lire sterline |
Primul | Frederick Grace | A învins Fearman cu 2-0 |
Wells a învins decizia cu 2-0 |
Pa | A învins decizia Spiller cu 2-0 |
Al 2-lea | Frederick Spiller | Decizia de taxă învinsă 2-0 |
A învins-o pe Jessup KO, runda a doua |
A învins Johnson cu 2-0 decizie |
Decizie pierdută în favoarea Grace 2-0 |
|
A treia | Harry Johnson | A învins decizia Hansen cu 2-0 |
Înfrângerea lui Holmes cu 2-1 decizie |
Pierdut de Spiller cu 2-0 decizie |
Nu a avansat | |
Al 4-lea | Harold Holmes | L-a învins pe André Bouvier KO, runda a doua |
Pierdut în decizia lui Johnson cu 2-1 |
Nu a avansat | ||
George Jessup | L-a învins pe Osborne KO, primul tur |
Lost to Spiller KO, runda a doua |
||||
Matt Wells | A învins decizia din turul 4 al lui Holberg |
Decizie pierdută în favoarea Grace 2-0 |
||||
Al 7-lea | Edward Fearman | Decizie pierdută în favoarea Grace 2-0 |
Nu a avansat | |||
Patrick Fee | Pierdut în fața lui Spiller 2-0 |
|||||
Frank Osborne | A pierdut în fața lui Jessup KO, primul tur |
|||||
Greutate medie Până la 158 de lire sterline |
Primul | Johnny Douglas | A învins-o pe Doudelle KO, primul tur |
Pa | L-a învins pe Warnes KO, runda a 2-a |
A învins Baker cu 2-0 decizie |
A treia | William Philo | A învins Murdoch cu 2-1 decizie |
Pa | Pierdut la Baker KO, primul tur |
Nu a avansat | |
Al 4-lea | Ruben Warnes | L-a învins pe Morard KO, runda a doua |
Pa | A pierdut în fața lui Douglas KO, runda a doua |
||
Al 5-lea | William Childs | A învins-o pe Aspa KO, runda a doua |
Pierdut în fața lui Baker cu 2-0 |
Nu a avansat | ||
Al 6-lea | William Dees | A pierdut în fața lui Baker KO, runda a doua |
Nu a avansat | |||
Arthur Murdoch | A pierdut decizia Philo 2-1 |
|||||
Greutate Fără limită |
Primul | Albert Oldman | Nu este ținut | A învins Myrams KO, primul tur |
Pa | L-a învins pe Evans KO, primul tur |
Al 2-lea | Sydney Evans | A învins Ireton KO, primul tur |
Înfrângerea lui Frederick Parks cu 2-1 decizie |
A pierdut în fața lui Oldman KO, primul tur |
||
A treia | Frederick Parks | A învins Brewer cu 2-0 |
Pierdut în decizia lui Evans cu 2-1 |
Nu a avansat | ||
Al 4-lea | Harold Brewer | Pierdut în decizia lui Frederick Parks cu 2-0 |
Nu a avansat | |||
Albert Ireton | A pierdut în fața lui Evans KO, primul tur |
|||||
Ian Myrams | A pierdut în fața lui Oldman KO, primul tur |
|||||
Națiune adversară | Câștigă | Pierderi | La sută |
---|---|---|---|
Australasia | 1 | 3 | .250 |
Franţa | 7 | 0 | 1.000 |
Danemarca | 2 | 0 | 1.000 |
Total internațional | 10 | 3 | .769 |
Marea Britanie | 24 | 24 | .500 |
Total | 34 | 27 | .557 |
Ciclism
Marea Britanie a câștigat 5 dintre posibilele 7 medalii de aur în competițiile de ciclism, pierzând doar tandemul masculin în fața Franței și sprintul masculin prin depășirea limitei de timp (deși un ciclist francez a terminat primul și în acel eveniment).
Eveniment | Loc | Ciclist | Incalzeste | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|
660 de metri masculin | Primul | Victor Johnson | 56,2 secunde 1, încălziți 4 |
59,2 secunde prima, semifinala 1 |
51,2 secunde |
Al 4-lea | Daniel Flynn | 55,0 secunde 1, încălziți 13 |
54,8 secunde prima, semifinala 3 |
Necunoscut | |
semi- finalist |
Clarence Kingsbury | 57,4 secunde prima, încălzirea 3 |
Necunoscut 2, semifinala 2 |
Nu a avansat | |
William Bailey | 50,8 secunde 1, încălziți 2 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Benjamin Jones | 59,0 secunde 1, încălzire 1 |
3 necunoscut , semifinala 4 |
|||
Ernest Payne | 57,2 secunde 1, încălziți 12 |
4 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Incalzeste | George Summers | Necunoscut al 2-lea, căldură 6 |
Nu a avansat | ||
WF Magee | Necunoscut al 2-lea, căldură 11 |
||||
Albert Denny | Necunoscut al 2-lea, căldură 16 |
||||
JL Lavery | Necunoscut al 3-lea, căldură 7 |
||||
George Anderson | Necunoscut al 4-lea, căldură 14 |
||||
5000 de metri masculin | Primul | Benjamin Jones | Niciunul nu a avut loc | 9: 08.8 prima, semifinala 5 |
8: 36.2 |
Al 5-lea | Clarence Kingsbury | 8: 53.0 1, semifinala 6 |
Necunoscut | ||
semi- finalist |
Daniel Flynn | Necunoscut 2, semifinala 1 |
Nu a avansat | ||
WF Magee | Necunoscut 2, semifinala 4 |
||||
CV Clark | Necunoscut 2, semifinala 7 |
||||
JL Lavery | Necunoscut 4-9, semifinala 5 |
||||
Albert Calvert | Necunoscut 5-6, semifinala 6 |
||||
- | William Bailey | Nu am terminat -, semifinala 1 |
|||
Ernest Payne | Nu am terminat -, semifinala 2 |
||||
20 de kilometri masculin | Primul | Clarence Kingsbury | Niciunul nu a avut loc | 32: 33.8 Prima, semifinala 2 |
34: 13.6 |
Al 2-lea | Benjamin Jones | 32: 39.0 prima, semifinala 4 |
Necunoscut | ||
5-9 | Albert Denny | 33: 40.6 prima, semifinala 6 |
Necunoscut | ||
Leon Meredith | 33: 21.0 1, semifinala 1 |
Necunoscut | |||
semi- finalist |
Charlie Brooks | 32: 34.0 2, semifinala 2 |
Nu a avansat | ||
DC Robertson | 34: 53.8 2, semifinala 5 |
||||
Herbert Bouffler | 4 necunoscut , semifinala 3 |
||||
- | Daniel Flynn | Nu am terminat -, semifinala 1 |
|||
Frederick Hamlin | Nu am terminat -, semifinala 3 |
||||
W. Inferior | Nu am terminat -, semifinala 4 |
||||
100 de kilometri masculin | Primul | Charles Bartlett | Niciunul nu a avut loc | Necunoscut 2, semifinala 2 |
2: 41: 48.6 |
Al 2-lea | Charles Denny |
Necunoscut 7-9, semifinala 2 |
Necunoscut | ||
Al 4-lea | William Pett | Necunoscut 6, semifinala 2 |
Necunoscut | ||
Al 7-lea | DC Robertson | 6 necunoscut , semifinala 1 |
Necunoscut | ||
A 8-a | Sydney Bailey | 3 necunoscut , semifinala 1 |
Necunoscut | ||
9-17 | JH Bishop | 5 necunoscut , semifinala 1 |
Nu a terminat | ||
Leon Meredith | 2: 43: 15.4 Prima, semifinala 2 |
Nu a terminat | |||
Harry Mussen |
Necunoscut 7-14, semifinala 1 |
Nu a terminat | |||
semi- finalist |
John Norman | Necunoscut 7-14, semifinala 1 |
Nu a avansat | ||
- | R. Jolly | Nu am terminat -, semifinala 2 |
|||
David Noon | Nu am terminat -, semifinala 2 |
||||
Sprint masculin | Finalist | Victor Johnson | 1: 33,8 1, căldură 1 |
1: 27.4 prima, semifinala 1 |
Limita de timp a fost depășită |
Benjamin Jones | 1: 35.0 1, căldură 12 |
1: 40.8 prima, semifinala 3 |
Limita de timp a fost depășită | ||
Clarence Kingsbury | 1: 27.4 1, încălzirea 15 |
1: 35.6 prima, semifinala 4 |
Limita de timp a fost depășită | ||
semi- finalist |
Daniel Flynn | 1: 30.2 1, încălzirea 4 |
Necunoscut 2-4, semifinala 2 |
Nu a avansat | |
Ernest Payne | 1: 32.0 1, căldură 5 |
Necunoscut 2-4, semifinala 2 |
|||
JL Lavery | 1: 41.0 1, căldură 14 |
3 necunoscut , semifinala 3 |
|||
Incalzeste | George Summers | Necunoscut al 2-lea, căldură 13 |
Nu a avansat | ||
John Matthews | Necunoscut al 3-lea, căldură 2 |
||||
William Bailey | Necunoscut al 3-lea, căldură 7 |
||||
Herbert Crowther | Necunoscut al 3-lea, căldură 8 |
||||
- | WF Magee | Limita de timp depășită -, căldură 6 |
|||
Tandem masculin | Al 2-lea | Frederick Hamlin Thomas H. Johnson |
3: 14.8 1, căldură 2 |
2: 42.2 prima, semifinala 1 |
Necunoscut |
A treia | Charlie Brooks Walter Isaacs |
2: 42.2 1, căldură 1 |
Necunoscut 2, semifinala 1 |
Necunoscut | |
semi- finalist |
John Matthews Leon Meredith |
2: 43.2 1, căldură 7 |
Necunoscut 2, semifinala 2 |
Nu a avansat | |
John Barnard Arthur Rushen |
Necunoscut al 2-lea, căldură 4 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Incalzeste | R. Jolly John Norman |
Necunoscut al 2-lea, căldură 6 |
Nu a avansat | ||
C. McKaig E. C. Piercy |
Necunoscut 3, căldură 3 |
||||
Urmărirea echipei masculine | Primul | Benjamin Jones Clarence Kingsbury Leon Meredith Ernest Payne |
Walkover 1st, încălzire 1 |
2: 19.6 prima, semifinala 1 |
2: 18.6 |
Scufundări
Eveniment | Loc | Scafandru | Grupuri preliminare |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|
Platformă masculină de 10 metri | A 8-a | Harold Goodworth | 76,00 puncte 2, grupa 1 |
59,48 puncte a 4-a, semifinala 2 |
Nu a avansat |
Al 12-lea | George Cane | 73,10 puncte 3, grupa 4 |
Nu a avansat | ||
14 | James Aldous | 68,00 puncte 5, grupa 1 |
|||
16 | William Hoare | 65,20 puncte 3, grupa 2 |
|||
19 | William Webb | 57,70 puncte 4, grupa 3 |
|||
21 | Frank Collings | 56,50 puncte 5, grupa 3 |
|||
23 | Thomas Harrington | 53,15 puncte 6, grupa 5 |
|||
Trambulină masculină de 3 metri | Al 6-lea | Harold Clarke | 78,60 puncte 2, grupa 2 |
81,10 puncte a 4-a, semifinala 2 |
Nu a avansat |
Al 7-lea | Herbert Pott | 82,50 puncte 1, grupa 4 |
79,60 puncte 3, semifinala 1 |
||
Al 10-lea | Frank Errington | 70,83 puncte 2, grupa 3 |
72,60 puncte 5, semifinala 1 |
||
Al 12-lea | Harold Smyrk | 78,30 puncte 3, grupa 5 |
Nu a avansat | ||
14 | Harry Crank | 70,30 puncte 4, grupa 1 |
|||
16 | William Hoare | 67,80 puncte 5, grupa 3 |
|||
17 | Anthony Beckett | 67,50 puncte 5, grupa 1 |
|||
18 | William Bull | 66,00 puncte 3, grupa 4 |
|||
20 | Thomas Cross | 64,50 puncte 4, grupa 5 |
|||
23 | Anthony Taylor | 58,80 puncte 3, grupa 2 |
|||
Împrejmuire
Marea Britanie s-a clasat pe locul al doilea în competiția de epée masculin pe echipe, iar Montgomerie a ajuns, de asemenea, într-un playoff cu trei direcții pentru locurile 2, 3 și 4 în proba individuală, în ciuda faptului că a fost aproape eliminat atât în runda a doua, cât și în semifinale. Poziția sa de jos în acel playoff a dat Franței o scurgere de medalii. Britanicii au avut mai puțin succes în sabie, fără scrimi care au ajuns în finală în competiția individuală și echipa fiind eliminată în prima rundă.
Eveniment | Loc | Scrimer | Prima rundă |
A doua rundă |
semi- finală |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Spada masculin | Al 4-lea | Robert Montgomerie | 6-1 (primul în I) | 2-2 (al doilea din 4) | 3-4 (al 4-lea în 1) | 6-3 |
Al 5-lea | Cecil Haig | 2-2 (al treilea în K) | 2-1 (primul din 8) | 4-3 (al doilea în 1) | 2-5 | |
A 8-a | Martin Holt | 3-4 (al doilea în D) | 3-1 (primul din 4) | 4-3 (al doilea în 2) | 2-6 | |
A doua rundă |
Leaf Daniell | 5-1 (primul în G) | 3-2 (al treilea din 5) | Nu a avansat | ||
Sydney Martineau | 3-2 (al doilea în F) | 2-2 (al treilea din 7) | ||||
Edgar Amphlett | 4-1 (primul în J) | 1-3 (al 5-lea în 2) | ||||
Henry Davids | 2-2 (al 2-lea în M) | 1-4 (5 din 3) | ||||
Prima rundă |
John Blake | 2-4 (4 în C) | Nu a avansat | |||
Percival Davson | 3-4 (4 în E) | |||||
Ralph Chalmers | 3-3 (al 4-lea în H) | |||||
Edgar Seligman | 2-4 (al 4-lea în L) | |||||
Luke Fildes | 2-6 (7 în A) | |||||
Sabia bărbaților | semi- finalist |
C. Barry Notley | 3-2 (al doilea în L) | 2-2 (al 2-lea în 1) | 2-5 (7 în 1) | Nu a avansat |
A doua rundă |
William Marsh | 3-1 (primul în D) | 2-2 (al treilea din 3) | Nu a avansat | ||
Robert Badman | 2-3 (al treilea în G) | 1-3 (al 4-lea în 2) | ||||
Prima rundă |
Arthur Murray | 2-2 (al 4-lea în B) | Nu a avansat | |||
Charles Wilson | 2-3 (4 în H) | |||||
Alfred Keene | 2-3 (al 4-lea în I) | |||||
Edward Brookfield | 3-4 (al 4-lea în J) | |||||
Douglas Godfree | 0-5 (6 în C) | |||||
Lockhart Leith | 0-5 (6 în K) | |||||
Alfred Chalke | 1-5 (7 în M) | |||||
Eveniment | Loc | Scrimari | Meci din play-in |
Prima rundă |
semi- finala |
Final | Repescare | Meci de medalie de argint |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Epée la echipa masculină | Al 2-lea | Leaf Daniell (toate) Cecil Haig (primul, sf, r, sm) Martin Holt (p, primul, sf, r) Robert Montgomerie (toate) Edgar Seligman (primul) Edgar Amphlett (sm) |
A învins Olanda cu 9-7 Avansat la prima rundă |
A învins Germania cu 13-5 Avansat la semifinale |
A pierdut în fața Franței cu 12-5 Relegat la repescare |
Nu a avansat | A învins Danemarca cu 9-8 Avansat la meciul cu medalie de argint |
A învins Belgia cu 9-5 A câștigat medalia de argint |
Sabia echipei masculine | Al 6-lea |
H. Evan James William Marsh Arthur Murray Charles Wilson |
Nu este ținut | A pierdut în fața Italiei cu 11-5 Pe locul 6 |
Nu a avansat | Nu retrogradat | ||
Patinaj artistic
Eveniment | Loc | Patinator | Scor |
---|---|---|---|
Individual masculin | Al 4-lea | Keiller Greig | 310,9 |
Al 5-lea | Albert March | 232,0 | |
- | Herbert Yglesias | Nu a terminat | |
Figuri speciale pentru bărbați | Al 2-lea | Arthur Cumming | 32,8 |
A treia | Geoffrey Hall-Say | 20.8 | |
Singuri de damă | Primul | Madge Syers | 252,5 |
A treia | Dorothy Greenhough-Smith | 192.1 | |
Al 5-lea | Gwendolyn Lycett | 164,0 | |
Patinaj în pereche | Al 2-lea |
Phyllis Johnson James H. Johnson |
10.3 |
A treia |
Madge Syers Edgar Syers |
9.6 | |
Fotbal
Echipa națională de fotbal amator a Angliei a reprezentat Marea Britanie în competiția de fotbal.
Eveniment | Loc | Jucători | Prima runda | Semifinale | Final | Meci de bronz |
---|---|---|---|---|---|---|
Fotbal masculin | Primul |
Horace Bailey , Arthur Berry , Frederick Chapman (căpitan), Walter Corbett , Harold Hardman , Robert Hawkes , Kenneth Hunt , Herbert Smith , Harold Stapley , Clyde Purnell , Vivian Woodward |
A câștigat vs. Suedia 12-1 |
A câștigat vs. Olanda 4-0 |
A câștigat vs. Danemarca cu 2-0 |
Nu retrogradat |
Gimnastică
Gimnasta | Eveniment | Scor | Rang |
---|---|---|---|
S. Walter Tysall | Bărbați de jur împrejur | 312 | |
Samuel Hodgetts | 266 | 6 | |
Edward Potts | 252,5 | 9 | |
George Bailey | 246 | 12 | |
Franklin Dick | 233,5 | 16 | |
Arthur Hodges | 252,5 | 16 | |
William Watters | 225,5 | 23 | |
James Graham | 225 | 24 | |
Joseph Cook | 213 | 31 | |
G. Meade | 205 | 37 | |
Edgar Dyson | 195,5 | 42 | |
Sidney Domville | 193,75 | 45 | |
Robert Hanley | 193,5 | 46 | |
John Watters | 187,5 | 48 | |
William Fergus | 183,5 | 51 | |
Edmund Aspinall | 177 | 56 | |
CH Smith | 171,5 | 58 | |
Oliver Bauscher | 149,5 | 73 | |
AV Ford | 141,5 | 79 | |
Leonard Hanson | 121 | 85 |
Eveniment | Loc | Gimnasta | Scor |
---|---|---|---|
Echipa masculină | A 8-a | Percy Baker , William Barrell , Robert Bonney , Henry Cattley , Mellor Clay , Edward Clough , James Cotterell , William Cowhig , GC Cullen, Frank Denby , Herbert Drury , W. Fitt, Harry Gill , Arthur Harley , Arthur Hawkins , William Hoare , JA Horridge, Henry Huskinson , JW Jones, E. Justice, NJ Keighley, Robert Laycock , Robert McGaw , J. McPhail, W. Manning, WG Merrifield, Charles Oldaker , G. Parrott, E. Parsons, Edward Richardson , Irven Robertshaw , George Ross , David Scott , JF Simpson, Walter Skeeles , Joshua Speight , Herbert Stell , CV Sederman , William Titt , Charles Vigurs , Enos Walton , H. Waterman, Edgar Watkins , John Whitaker , F. Whitehead | 196 |
Hochei
Marea Britanie a trimis patru echipe, câte una din fiecare dintre națiunile de origine . Scoția și Anglia au învins Germania și, respectiv, Franța, în prima rundă înainte de a se confrunta în semifinale. Victoriile lor i-au asigurat medalii, în timp ce Irlanda și Țara Galilor au primit medalii garantate primind pași în prima rundă. Anglia a câștigat în semifinală împotriva Scoției, în timp ce Irlanda a învins Țara Galilor în cealaltă semifinală. Cele două echipe pierdute au primit medalii de bronz, în timp ce Anglia a luat aurul câștigând finala împotriva Irlandei, care a primit argint.
Națiune adversară | Câștigă | Pierderi | La sută |
---|---|---|---|
Franţa | 1 | 0 | 1.000 |
Germania | 1 | 0 | 1.000 |
Total internațional | 2 | 0 | 1.000 |
Marea Britanie | 3 | 3 | .500 |
Total | 5 | 3 | .625 |
Jeu de paume
În competiția de joc de paume , jucătorii britanici au luat medaliile de argint și bronz.
Eveniment | Loc | Jucător | Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final / meci de bronz |
---|---|---|---|---|---|---|
Jeu de paume | Al 2-lea | Eustace Miles | Nisipuri învinse 6-3, 6-3, 6-3 |
L-a învins pe Noel cu 6-5, 6-1, 6-5 |
L-a învins pe Lytton cu 6-4, 6-1, 6-3 |
A pierdut în fața lui Gould cu 6-5, 6-4, 6-4 |
A treia | Neville Bulwer-Lytton, al treilea conte de Lytton | Pa | L-a învins pe Biedermann cu 6-5, 6-1, 6-2 |
A pierdut cu Miles 6-4, 6-1, 6-3 |
Învins Pagina 6-2, 6-4, 6-4 |
|
Al 4-lea | Arthur Page | Pa | L-a învins pe Palmer cu 5-6, 6-4, 6-5, 6-1 |
A pierdut în fața lui Gould cu 6-1, 6-0, 6-0 |
A pierdut în fața lui Lytton cu 6-2, 6-4, 6-4 |
|
Al 5-lea | Edwin Biedermann | Pa | A pierdut în fața lui Lytton cu 6-5, 6-1, 6-2 |
Nu a avansat | ||
Evan Noel | L-a învins pe Tatham cu 6-2, 6-3, 6-3 |
A pierdut Miles 6-5, 6-1, 6-5 |
||||
Arthur Palmer | Pa | Pierdut în pagina 5-6, 6-4, 6-5, 6-1 |
||||
Vane Pennell | A învins Cazalet cu 6-1, 6-4, 6-1 |
A pierdut în fața lui Gould cu 6-3, 6-3, 6-2 |
||||
9 | William Cazalet | A pierdut în fața lui Pennell cu 6-1, 6-4, 6-1 |
Nu a avansat | |||
Charles Tatham | A pierdut în fața lui Noel 6-2, 6-3, 6-3 |
|||||
Națiune adversară | Câștigă | Pierderi | La sută |
---|---|---|---|
Statele Unite | 1 | 3 | .250 |
Total internațional | 1 | 3 | .250 |
Marea Britanie | 6 | 6 | .500 |
Total | 7 | 9 | .438 |
Lacrosse
Marea Britanie a pierdut singurul meci de lacrosse disputat în 1908 în fața Canadei , câștigând medalia de argint.
Eveniment | Loc | Jucători | Final |
---|---|---|---|
Lacros masculin | Al 2-lea |
Gustav Alexander , J. Alexander , L. Blockey , George Buckland , Eric Dutton , VG Gilbey , SN Hayes , Frank S. Johnson , Wilfrid Johnson , Edward Jones , Reginald Martin , Gerald Mason , GJ Mason , Johnson Parker-Smith , Hubert Ramsay , Charles Scott , H. Shorrocks , Norman Whitley |
Pierdut vs. Canada 14-10 |
Polo
Marea Britanie a fost singura națiune care a concurat la polo în 1908, concurând două echipe engleze și o echipă irlandeză.
Eveniment | Loc | Jucători | Meciul 1 | Meciul 2 |
---|---|---|---|---|
Polo masculin | Primul |
Roehampton Charles Darley Miller , George Arthur Miller , Patteson Womersley Nickalls , Herbert Haydon Wilson |
A învins Hurlingham cu 3-1 |
A învins Irlanda cu 8-1 |
Al 2-lea |
Hurlingham Club Walter Buckmaster , Frederick Freake , Walter Jones , John Wodehouse |
Pierdut în fața lui Roehampton cu 3-1 |
Pa | |
Irlanda John Hardress Lloyd , John Paul McCann , Percy O'Reilly , Auston Rotherham |
Pa | Pierdut în fața lui Roehampton cu 8-1 |
||
Rachete
Națiunea gazdă a fost singura care a concurat în rachete în 1908.
Eveniment | Loc | Jucător | Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Individual masculin | Primul | Evan Noel | A învins Browning cu 3-1 |
A învins-o pe Pennell cu 3-0 |
L-a învins pe Astor cu 3-0 |
Înfrângerea Leaf Walkover |
Al 2-lea | Henry Leaf | Pa | Pa | L-a învins pe Brougham cu 3-0 |
Pierdut de Noel Walkover |
|
A treia | John Jacob Astor | Pa | Pa | Pierdut în fața lui Noel cu 3-0 |
Nu a avansat | |
Henry Brougham | Pa | Pa | Lost to Leaf 3-0 |
|||
Al 5-lea | Vane Pennell | Pa | Pierdut în fața lui Noel cu 3-0 |
Nu a avansat | ||
Al 6-lea | Browning | Pierdut în fața lui Noel cu 3-1 |
Nu a avansat | |||
Dublu masculin | Primul | John Jacob Astor Vane Pennell |
Niciunul nu a avut loc | Leaf & Noel învins 4-2 |
A învins Browning & Bury cu 4-1 |
|
Al 2-lea | Cecil Browning Edmund Bury |
Pa | Pierdut în fața lui Astor și Pennell cu 4-1 |
|||
A treia | Henry Leaf Evan Noel |
Pierdut în fața lui Astor și Pennell cu 4-2 |
Nu a avansat | |||
Canotaj
Eveniment | Loc | Vâslașii | Prima rundă |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Sculele unice pentru bărbați | Primul | Harry Blackstaffe | Pa | 10.3 1, sferturi de finală 3 |
10.14 secunde prima, semifinala 2 |
9.26 |
Al 2-lea | Alexander McCulloch | Pa | 10.8 1, sferturi de finală 4 |
10.22 secunde prima, semifinala 1 |
Necunoscut | |
Pereche coxless pentru bărbați | Primul |
John Fenning Gordon Thomson |
Niciunul nu a avut loc | 9.46 1, semifinala 1 |
9.41 | |
Al 2-lea |
George Fairbairn Philip Verdon |
11.5 1, semifinala 2 |
Necunoscut | |||
Patru bărbați fără cox | Primul |
Collier Cudmore , James Angus Gillan , Duncan Mackinnon , John Somers-Smith |
Niciunul nu a avut loc | 8.34 1, semifinala 1 |
8.34 | |
Al 2-lea |
Philip Filleul , Harold Barker , John Fenning, Gordon Thomson |
9.4 1, semifinala 2 |
Necunoscut | |||
Bărbați opt | Primul |
Albert Gladstone , Frederick Kelly , Banner Johnstone , Guy Nickalls , Charles Burnell , Ronald Sanderson , Raymond Etherington-Smith , Henry Bucknall , Gilchrist Maclagan |
Niciunul nu a avut loc | 8.10 1, sferturi de finală 2 |
8.12 1, semifinala 1 |
8.34 |
A treia |
Frank Jerwood , Eric Powell , Oswald Carver , Edward Williams , Henry Goldsmith , Harold Kitching , John Burn , Douglas Stuart , Richard Boyle |
Pa | Necunoscut 2, semifinala 2 |
Nu a avansat | ||
Rugby
Marea Britanie a pierdut singurul meci de rugby jucat în 1908 în fața Australasiei , câștigând medalia de argint. Reprezentantul britanic era echipa județului Cornwall, care câștigase campionatele județene din 1907.
Eveniment | Loc | Jucători | Final |
---|---|---|---|
Uniunea de rugby masculin | Al 2-lea |
Edward Jackett , JC Solomon , Bertram Solomon , Frederick Dean , JT Jose , Thomas Wedge , James Davey , Richard Jackett , EJ Jones , Arthur Wilson , Nicholas Tregurtha , A. Lawrey , CR Marshall , A. Wilcocks , John Trevaskis |
Pierdut vs. Australasia 32-3 |
Navigație
Marea Britanie a luat toate cele patru medalii de aur de navigație, fără concurs în cazul clasei de 7 metri (unde a intrat o singură barcă) și a celei de 12 metri (unde ambele bărci erau britanice).
Clasă | Loc | Barcă | Marinari |
---|---|---|---|
6 metri | Primul | Dormy | Gilbert Laws , Thomas McMeekin , Charles Crichton |
Al 4-lea | Sibindi | Johan Leuchars , Wilfrid Leuchars , Frank Smith | |
7 metri | Primul | Eroina |
Charles Rivett-Carnac , Richard Dixon , Norman Bingley , Frances Rivett-Carnac |
8 metri | Primul | Pânză de păianjen |
Blair Cochrane , Arthur Wood , Henry Sutton , John Rhodes , Charles Campbell |
A treia | Sorais |
Philip Hunloke , Alfred Hughes , Frederick Hughes , George Ratsey , William Ward |
|
12 metri | Primul | Hera |
TC Glen Coats (timonier), JH Downes (partener), JS Aspin , John Buchanan , JC Bunten , AD Downes , David Dunlop , John Mackenzie , Albert Martin , Gerald Tait |
Al 2-lea | Mouchette |
C. MacIver (timonier), JG Kenion (partener), JM Adam , James Baxter , WP Davidson , JF Jellico , TAR Littledale , CR MacIver , C. Macleod Robertson , JFD Spence |
|
Filmare
Eveniment | Loc | Shooter | Scor |
---|---|---|---|
Pușcă gratuită de 1000 de metri pentru bărbați | Primul | Joshua Milner | 98 |
A treia | Maurice Blood | 92 | |
Al 4-lea | Richard Barnett | 92 | |
Ted Ranken | 92 | ||
Al 6-lea | Thomas Caldwell | 91 | |
John Sellars | 91 | ||
16 | Thomas Fremantle | 87 | |
19 | Percy Whitehead | 86 | |
24 | John Hopton | 84 | |
28 | Alexander Rogers | 82 | |
Pușcă liberă de 300 de metri pentru bărbați | Al 10-lea | Jesse Wallingford | 828 |
11 | Maurice Blood | 825 | |
20 | Arthur Jackson | 771 | |
26 | Robert Hawkins | 752 | |
40 | Henry Chaney | 671 | |
Pușcă gratuită pentru echipa masculină | Al 6-lea |
Jesse Wallingford Harold Hawkins Charles Churcher Thomas Raddall James Bostock Robert Brown |
4355 |
Pușcă militară a echipei masculine | Al 2-lea |
Harcourt Ommundsen Fleetwood Varley Arthur Fulton Philip Richardson William Padgett John Martin |
2497 |
Pușcă țintă staționară pentru bărbați cu foraj mic | Primul | Arthur Carnell | 387 |
Al 2-lea | Harold Humby | 386 | |
A treia | George Barnes | 385 | |
Al 4-lea | Maurice Matthews | 384 | |
Al 5-lea | Edward Amoore | 383 | |
Al 6-lea | William Pimm | 379 | |
Al 7-lea | Archie Taylor | 376 | |
A 8-a | Harold Hawkins | 374 | |
9 | Jack Warner | 373 | |
Al 10-lea | Arthur Wilde | 370 | |
Al 12-lea | James Milne | 368 | |
14 | William Milne | 363 | |
Pușcă cu țeavă mică pentru bărbați în mișcare | Primul | John Fleming | 24 |
Al 2-lea | Maurice Matthews | 24 | |
A treia | William Marsden | 24 | |
Al 4-lea | Edward Newitt | 24 | |
Al 5-lea | Philip Plater | 22 | |
Al 6-lea | William Pimm | 21 | |
Al 7-lea | William Milne | 21 | |
9 | William Styles | 17 | |
Al 10-lea | Arthur Wilde | 13 | |
13 | James Milne | 12 | |
19 | Edward Amoore | 3 | |
Harold Hawkins | 3 | ||
O pușcă cu țeavă mică care dispare pentru bărbați | Primul | William Styles | 45 |
Al 2-lea | Harold Hawkins | 45 | |
A treia | Edward Amoore | 45 | |
Al 4-lea | William Milne | 45 | |
Al 5-lea | James Milne | 45 | |
Al 6-lea | Arthur Wilde | 45 | |
A 8-a | Harold Humby | 45 | |
9 | John Fleming | 42 | |
Maurice Matthews | 42 | ||
Edward Newitt | 42 | ||
15 | William Pimm | 39 | |
Philip Plater | 39 | ||
Pușcă cu foraj mic pentru echipa masculină | Primul | Maurice Matthews Harold Humby William Pimm Edward Amoore |
771 |
Căprioare alergătoare cu un singur șir bărbătesc | Al 2-lea | Ted Ranken | 24 |
A treia | Alexander Rogers | 24 | |
Al 4-lea | Maurice Blood | 23 | |
Al 5-lea | Albert Kempster | 22 | |
Al 6-lea | James Cowan | 21 | |
William Russell Lane-Joynt | 21 | ||
9 | Joshua Millner | 20 | |
Al 10-lea | Charles Nix | 19 | |
Al 12-lea | William Ellicott | 16 | |
Căprioare alergătoare dublă pentru bărbați | Al 2-lea | Ted Ranken | 46 |
Al 4-lea | Maurice Blood | 34 | |
Al 5-lea | Albert Kempster | 34 | |
Al 6-lea | William Ellicott | 33 | |
Alexander Rogers | 33 | ||
9 | John Bashford | 25 | |
Al 10-lea | James Cowan | 24 | |
11 | Charles Nix | 22 | |
13 | William Russell Lane-Joynt | 20 | |
15 | Joshua Millner | 15 | |
Echipă masculină căprioară alergătoare cu o singură lovitură | Al 2-lea | Charles Nix William Russell Lane-Joynt William Ellicott Ted Ranken |
85 |
Pistol individual pentru bărbați | Al 5-lea | Jesse Wallingford | 467 |
Al 7-lea | William Ellicott | 458 | |
11 | Geoffrey Coles | 449 | |
13 | Henry Lynch-Staunton | 443 | |
14 | William Russell Lane-Joynt | 442 | |
16 | William Newton | 440 | |
23 | Charles Wirgman | 425 | |
28 | Peter Jones | 407 | |
31 | J. Nelson Le Fevre | 399 | |
39 | Henry Munday | 358 | |
42 | John Bashford | 329 | |
Pistolul echipei masculine | A treia | Jesse Wallingford Geoffrey Coles Henry Lynch-Staunton William Ellicott |
1817 |
Tir individual cu capcană pentru bărbați | A treia | Alexander Maunder | 57 |
Al 5-lea | Charles Palmer | 55 | |
Al 7-lea | Bob Hutton | 53 | |
Al 10-lea | Frank Moore | 52 | |
11 | George Whitaker | 51 | |
Al 12-lea | John Pike | 50 | |
17 | Harold Creasey | 46 | |
Peter Easte | 46 | ||
19 | Gerald Merlin | 45 | |
20 | William Morris | 44 | |
24 | John Butt | 26 | |
Tragerea capcanelor echipei masculine | Primul | Peter Easte Alexander Maunder Frank Moore Charles Palmer John Pike John Postans |
407 |
A treia | John Butt Harold Creasey Bob Hutton William Morris George Herbert Skinner George Whitaker |
372 | |
Înot
Eveniment | Loc | Înotător | Incalzeste | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|
100 m liber masculin | semi- finalist |
George Dockrell | 1: 13.2 1, căldură 8 |
1: 11.4 3, semifinala 2 |
Nu a avansat |
Addin Tyldesley | 1: 12.0 2, încălzire 2 |
5 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Wilfred Edwards | 1: 05.8 1, căldură 7 |
Necunoscut 5-6, semifinala 1 |
|||
Paul Radmilovic | 1: 12.0 2, căldură 6 |
Necunoscut 5-6, semifinala 1 |
|||
Incalzeste | John Derbyshire | 1: 12.6 2, încălzire 4 |
Nu a avansat | ||
George Innocent | A treia necunoscută , căldura 5 |
||||
400 m liber masculin | Primul | Henry Taylor | 5: 42.2 1, căldură 6 |
5: 41.0 2, semifinala 1 |
5: 36.8 |
Al 4-lea | William Foster | 5: 54,8 1, căldură 2 |
5: 52.2 2, semifinala 2 |
Necunoscut | |
semi- finalist |
Sydney Battersby | 5: 48.8 1, căldură 1 |
3 necunoscut , semifinala 1 |
Nu a avansat | |
Paul Radmilovic | 6: 10.0 1, căldură 5 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Incalzeste | Sam Blatherwick | 6: 16.8 2, căldură 4 |
Nu a avansat | ||
William Haynes | 6: 21.2 2, căldură 7 |
||||
Arthur Sharp | 7: 00.4 2, căldură 9 |
||||
1500 m liber masculin | Primul | Henry Taylor | 23: 24.4 1, căldură 6 |
22: 54.0 1, semifinala 1 |
22: 48.4 |
Al 2-lea | Sydney Battersby | 23: 42.8 1, căldură 4 |
23: 23.0 1, semifinala 2 |
22: 51.2 | |
semi- finalist |
William Foster | 24: 33.0 1, căldură 7 |
3 necunoscut , semifinala 1 |
Nu a avansat | |
Lewis Moist | 26: 52.0 1, căldură 3 |
4 necunoscut , semifinala 1 |
|||
John Jarvis | 25: 51.6 1, căldură 5 |
Nu am terminat -, semifinala 2 |
|||
Paul Radmilovic | 25: 02.4 1, căldură 1 |
Nu a început -, semifinala 2 |
|||
Incalzeste | Sam Blatherwick | 25: 15.4 2, căldură 2 |
Nu a avansat | ||
Robert Hassell | 28: 14.8 3, căldură 5 |
||||
100 metri spate masculin | A treia | Herbert Haresnape | 1: 26.2 1, căldură 4 |
1: 28.8 2, semifinala 2 |
1: 27.0 |
semi- finalist |
Jack Taylor | 1: 25.8 1, căldură 6 |
3 necunoscut , semifinala 2 |
Nu a avansat | |
Sidney Parvin | 1: 35.2 1, încălzire 5 |
4 necunoscut , semifinala 1 |
|||
Colin Lewis | 1: 30.2 1, încălzirea 3 |
4 necunoscut , semifinala 2 |
|||
Incalzeste | Frederick Unwin | 1: 30.0 2, încălzire 1 |
Nu a avansat | ||
Sidney Willis | 1: 34.4 2, încălzire 2 |
||||
Eric Seward | Necunoscut al 3-lea, căldură 7 |
||||
200 metri bras bărbați | Primul | Fred Holman | 3: 10.6 1, încălzirea 1 |
3: 10.0 1, semifinala 1 |
3: 09.2 |
Al 2-lea | William Robinson | 3: 13.0 1, căldură 5 |
1: 11.8 prima, semifinala 2 |
3: 12.8 | |
Incalzeste | Percy Courtman | 3: 18.4 2, căldură 7 |
Nu a avansat | ||
Alf Davies | Necunoscut 3, căldură 3 |
||||
Sydney Gooday | Necunoscut al 3-lea, căldură 4 |
||||
Frederick Naylor | Necunoscut 4-5, căldură 2 |
||||
Ștafetă masculină 4 × 200 metri liber | Primul | William Foster Paul Radmilovic John Derbyshire Henry Taylor |
Niciunul nu a avut loc | 10: 53.4 Prima, semifinala 2 |
10: 55.6 |
Tenis
Marea Britanie a luat toate cele 6 medalii de aur în competițiile de tenis de gazon din 1908.
Eveniment | Loc | Nume | Runda a 64-a |
Runda a 32-a |
Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual masculin | Primul | Josiah Ritchie | Pa | Învinsă Gauntlett | L-a învins pe Crawley | Înfrânt pe Germot | Eaves învins | L-a învins pe Froitzheim |
A treia | Wilberforce Eaves | L-a învins pe Kinzl | Pa | Bissing învins | L-a învins pe Dixon | Pierdut de Ritchie | Nu a avansat | |
Al 5-lea | George Caridia | Pa | L-a învins pe Kitson | Înfrânt R. Powell | Pierdut de Froitzheim | Nu a avansat | ||
Charles Dixon | L-a învins pe Rahe | Lauber la învins | Învins Hykš | Pierdut de Eaves | ||||
9 | Walter Crawley | Pa | Pa | Pierdut de Ritchie | Nu a avansat | |||
James Parke | Pa | L-a învins pe Tóth | Pierdut de Froitzheim | |||||
26 | Kenneth Powell | Pierdut de Froitzheim | Nu a avansat | |||||
Feminin single | Primul | Dorothea Chambers | Niciunul nu a avut loc | Pa | L-a învins pe Morton | Winch învins | Înfrânt Boothby | |
Al 2-lea | Penelope Boothby | Pa | Pa | Pa | Pierdut în fața Camerelor | |||
A treia | Ruth Winch | Pa | Pa | Pierdut în fața Camerelor | Nu a avansat | |||
Al 4-lea | Agnes Morton | Învinsă Greene | Pierdut în fața Camerelor | Nu a avansat | ||||
Al 5-lea | Alice Greene | Pierdut de Morton | Nu a avansat | |||||
Dublu masculin | Primul |
George Hillyard Reginald Doherty |
Niciunul nu a avut loc | Pa | Pa | Înfrânt Crawley / K. Powell |
A învins Cazalet / Dixon |
L-a învins pe Ritchie / Parke |
Al 2-lea | Josiah Ritchie James Parke |
Pa | A învins Zsigmondy / Tóth |
Piepes învins / Zborzil |
Pa | Pierdut în fața lui Hillyard / Doherty |
||
A treia |
Clement Cazalet Charles Dixon |
Pa | Înfrânt C. van Lennep / R. van Lennep |
A învins-o pe Gauntlett / Kitson |
Pierdut în fața lui Hillyard / Doherty |
Nu a avansat | ||
Al 4-lea | Walter Crawley Kenneth Powell |
Pa | Înfrânt pe Foulkes / R. Powell |
Pierdut în fața lui Hillyard / Doherty |
Nu a avansat | |||
Eveniment | Loc | Nume | Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Individual masculin de interior | Primul | Arthur Gore | Pa | Pa | L-a învins pe Ritchie | A învins Caridia |
Al 2-lea | George Caridia | Pa | A învins Setterwall | Eaves învins | Lost to Gore | |
A treia | Josiah Ritchie | Pa | Pa | Lost to Gore | Nu a avansat | |
Al 4-lea | Wilberforce Eaves | Pa | L-a învins pe Boström | Pierdut de Caridia | ||
Al 7-lea | Lionel Escombe | Pierdut de Setterwall | Nu a avansat | |||
Single feminin de interior | Primul | Gwendoline Eastlake-Smith | Niciunul nu a avut loc | A învins Pinkney | L-a învins pe Wallenberg | Învinsă Greene |
Al 2-lea | Alice Greene | Înfrânt Boothby | A învins Adlerstråhle | Pierdut de Eastlake-Smith | ||
Al 5-lea | Penelope Boothby | Pierdut de Greene | Nu a avansat | |||
Mildred Coles | Pierdut de Wallenberg | |||||
Violet Pinkney | Pierdut de Eastlake-Smith | |||||
Dublu interior masculin | Primul |
Herbert Barrett Arthur Gore |
Niciunul nu a avut loc | Pa | L-a învins pe Escombe / Ritchie |
A învins Caridia / Simond |
Al 2-lea | George Caridia George Simond |
Învins Eaves / Hillyard |
A învins pe Boström / Setterwall |
Pierdut de Barrett / Gore |
||
Al 4-lea | Lionel Escombe Josiah Ritchie |
Pa | Pierdut de Barrett / Gore |
Nu a avansat | ||
Al 5-lea | Wilberforce Eaves George Hillyard |
Pierdut de Caridia / Simond |
Nu a avansat | |||
Națiune adversară | Câștigă | Pierderi | La sută |
---|---|---|---|
Austria | 2 | 0 | 1.000 |
Boemia | 1 | 0 | 1.000 |
Canada | 2 | 0 | 1.000 |
Franţa | 1 | 0 | 1.000 |
Germania | 3 | 3 | .500 |
Ungaria | 2 | 0 | 1.000 |
Olanda | 1 | 0 | 1.000 |
Africa de Sud | 3 | 0 | 1.000 |
Suedia | 5 | 3 | .625 |
Total internațional | 20 | 6 | .769 |
Marea Britanie | 19 | 19 | .500 |
Total | 39 | 25 | .609 |
Remorcher de război
Marea Britanie a trimis trei echipe de poliție pentru a concura în tragere la sânge în 1908. Au luat cele trei medalii, poliția din Liverpool eliminând ambii participanți străini (Statele Unite în singurul meci de sferturi și Suedia în semifinale). Echipa City of London a învins poliția Metropolitan în cealaltă semifinală, urmând să învingă echipa Liverpool în finală. Echipa Metropolitan a câștigat implicit medalia de bronz când suedezii nu au apărut la meciul de bronz.
Eveniment | Loc | Sportivi | Sferturi de finala | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|
Remorcher de război | Primul |
Poliția orașului Londra Edward Barrett , H. Duke , Frederick W. Goodfellow , Frederick H. Humphreys , William Hirons , Albert Ireton , Frederick Merriman , Edwin A. Mills , John James Shepherd |
Pa | Divizia „K” a poliției metropolitane învinsă (GBR) |
Înfrânt (GBR) poliția din Liverpool |
Al 2-lea |
Poliția din Liverpool James M. Clarke , Thomas Butler , Charles Foden , William Greggan , Alexander Kidd , Daniel McDonald Lowey , Patrick Philbin , George Smith , Thomas Swindlehurst |
Statele Unite învins |
A învins Suedia |
Pierdut de (GBR) City of London Police |
|
A treia |
Divizia „K” a poliției metropolitane Walter Chaffe , Joseph Dowler , Ernest W. Ebbage , Thomas Homewood , Alexander Munro , William Slade , Walter B. Tammas , TJ Williams , James Woodget |
Pa | Pierdut de (GBR) City of London Police |
Nu a avansat | |
Sporturi cu motor pe apă
Marea Britanie a obținut o barcă în fiecare dintre cele două curse din competițiile de sporturi cu apă, câștigând astfel două medalii de aur în mijlocul unui vânt . Nicio barcă britanică nu a terminat în cea de-a treia cursă, lăsând medalia de aur finală Franței , care a concurat doar în clasa deschisă.
Eveniment | Loc | Barcă | Marinari | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Clasa A - Clasa deschisă | - | Wolseley-Siddely |
Hugh Grosvenor, al doilea duce de Westminster George Clowes Joseph Frederick Laycock (numai prima cursă) GH Atkinson (doar a doua cursă) |
Cursa anulată (prima cursă) A încetat (a doua cursă) |
Dylan |
Thomas Scott-Ellis, baronul 8 Howard de Walden A. G. Fentiman |
Retras, cursa anulată (prima cursă) Nu a început (a doua cursă) |
||
Clasa B - Sub 60 de picioare | Primul | Gyrinus |
Isaac Thomas Thornycroft Bernard Redwood John Field-Richards |
Terminat |
- | Mercur |
John Marshall Gorham Doamna Gorham |
Nu a terminat | |
Clasa C - 6,5–8 metri | Primul | Gyrinus | Thomas Thornycroft Bernard Redwood |
Terminat |
- | Caine de mare |
Warwick Wright Thomas Weston |
Nu a terminat | |
Polo pe apă
Eveniment | Loc | Waterpoliști | Sferturi de finala | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|
Polo pe apă masculin | Primul |
George Cornet , Charles Forsyth , George Nevinson , Paul Radmilovic , Charles Sydney Smith , Thomas Thould , George Wilkinson |
Pa | Pa | A învins Belgia cu 9-2 |
lupte libere
Eveniment | Loc | Luptător | Runda a 32-a |
Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Greutate greco-romană | 9 | Edward Blount | Pa | Pierdut de Persson |
Nu a avansat | ||
George Faulkner | Pa | Pierdut de Møller |
|||||
Arthur Hawkins | L-a învins pe Carlsen |
Pierdut de Radvány |
|||||
William Wood | Învins pe Halík |
Pierdut de Maróthy |
|||||
17 | George Mackenzie | Pierdut de Malmström |
Nu a avansat | ||||
Arthur Rose | Pierdut de Maróthy |
||||||
William Ruff | Pierdut de Radvány |
||||||
Andrew Whittingstall | Pierdut de Møller |
||||||
Greutate medie greco-romană | 9 | Edgar Bacon | Pa | Pierdut de Eriksen |
Nu a avansat | ||
Frederick Beck | A învins Challstorp |
Pierdut de Andersson |
|||||
George Bradshaw | Pa | Pierdut de Mårtensson |
|||||
17 | Stanley Bacon | Pierdut de Andersson |
Nu a avansat | ||||
Greutate ușoară greco-romană | Al 5-lea | Alfred Banbrook | Pa | L-a învins pe Meesen |
Pierdut de Jensen |
Nu a avansat | |
9 | Charles Brown | Pa | Pierdut de Dubois |
Nu a avansat | |||
Ernest Nixson | Pa | Pierdut la Saarela |
|||||
Walter West | A învins-o pe Šustera |
Pierdut de Weckman |
|||||
17 | Harold Foskett | Pierdut de Dubois |
Nu a avansat | ||||
Super grea greco-romană | Al 5-lea | Edward Barrett | Niciunul nu a avut loc | Pierdut în Payr |
Nu a avansat | ||
Frederick Humphreys | Pierdut de Petrov |
||||||
Eveniment | Loc | Luptător | Runda din 16 |
Sferturile de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Greutate liberă bantam | Al 2-lea | William Press | Whiterall învins |
Înfrânt Sansom |
L-a învins pe Tomkins |
Pierdut de Mehnert |
Al 4-lea | Frederick Tomkins | Înfrânt W. Cox |
Saunders învins |
Lost to Press |
Pierdut în fața lui Côté |
|
Al 5-lea | Frank Davis | Cavaler înfrânt |
Pierdut în fața lui Côté |
Nu a avansat | ||
Burt Sansom | L-a învins pe Schwan |
Lost to Press |
||||
George Saunders | Înfrânt J. Cox |
Pierdut de Tomkins | ||||
Harry Sprenger | Pa | Pierdut de Mehnert |
||||
9 | James Cox | Pierdut de Saunders |
Nu a avansat | |||
William Cox | Pierdut de Tomkins |
|||||
Frank Knight | Pierdut de Davis |
|||||
George Schwan | Pierdut de Sansom |
|||||
Harold Whiterall | Lost to Press |
|||||
Freestyle greutate pană | Al 2-lea | James Slim | Pa | Peake învins |
A învins Tagg |
Pierdut de Dole |
A treia | William McKie | Pa | Alb învins |
Pierdut de Dole |
A învins Tagg |
|
Al 4-lea | William Tagg | Pa | L-a învins pe Goddard |
Lost to Slim |
Pierdut de McKie |
|
Al 5-lea | Arthur Goddard | Canapea învinsă |
Am pierdut la Tagg |
Nu a avansat | ||
Sidney Peake | Pa | Lost to Slim |
||||
James Webster | Învins Adams |
Pierdut de Dole |
||||
James White | L-a învins pe Jones |
Pierdut de McKie | ||||
9 | William Adams | Pierdut de Webster |
Nu a avansat | |||
Percy Cockings | Pierdut de Dole |
|||||
Richard Couch | Pierdut de Goddard |
|||||
William Jones | Pierdut de White |
|||||
Freestyle ușor | Primul | George de Relwyskow | L-a învins pe Henson |
Ciobănesc învins |
L-a învins pe Gingell |
Wood învins |
Al 2-lea | William Wood | L-a învins pe Faulkner |
L-a învins pe Krug |
L-a învins pe G. McKenzie |
Am pierdut la Relwyskow |
|
A treia | Albert Gingell | Pa | A învins-o pe Baillie |
Am pierdut la Relwyskow |
L-a învins pe G. McKenzie |
|
Al 4-lea | George McKenzie | Pa | L-a învins pe J. McKenzie |
Pierdut de Wood |
Pierdut de Gingell |
|
Al 5-lea | Herbert Baillie | Pa | Pierdut de Gingell |
Nu a avansat | ||
James McKenzie | Pa | Pierdut de G. McKenzie |
||||
William Shepherd | Pa | Am pierdut la Relwyskow |
||||
9 | George Faulkner | Pierdut de Wood |
Nu a avansat | |||
William Henson | Am pierdut la Relwyskow |
|||||
Joseph Hoy | Pierdut de Krug |
|||||
Freestyle greutate medie | Primul | Stanley Bacon | Înfrânt Chenery |
L-a învins pe Coleman |
L-a învins pe Beck |
A învins Relwyskow |
Al 2-lea | George de Relwyskow | A învins Challstorp |
Învins E. Bacon |
Înfrânt Andersson |
Pierdut de S. Bacon |
|
A treia | Frederick Beck | Pa | Narganes învins |
Pierdut de S. Bacon |
Înfrânt Andersson |
|
Al 5-lea | Edgar Bacon | L-a învins pe Bradshaw |
Am pierdut la Relwyskow |
Nu a avansat | ||
Aubrey Coleman | Învins Wallis |
Pierdut de S. Bacon |
||||
9 | George Bradshaw | Pierdut de E. Bacon |
Nu a avansat | |||
Horace Chenery | Pierdut de S. Bacon |
|||||
Arthur Wallis | Pierdut de Coleman |
|||||
Freestyle grea | Primul | George Con O'Kelly | Învins Talbott |
L-a învins pe Foskett |
L-a învins pe Barrett |
L-a învins pe Gundersen |
A treia | Edward Barrett | Pa | Înfrânt Brown |
Pierdut de O'Kelly |
L-a învins pe Nixson |
|
Al 4-lea | Ernest Nixson | Pa | L-a învins pe Bruce |
Pierdut de Gundersen |
Pierdut de Barrett |
|
Al 5-lea | Lawrence Bruce | L-a învins pe Banbrook |
Pierdut de Nixson |
Nu a avansat | ||
Frederick Humphreys | Pa | Pierdut de Gundersen |
||||
Harold Foskett | Pa | Pierdut de O'Kelly |
||||
Charles Brown | Pa | Pierdut de Barrett |
||||
9 | Alfred Banbrook | Pierdut de Bruce |
Nu a avansat | |||
Walter West | Pierdut de Gundersen |
|||||
Națiune adversară | Câștigă | Pierderi | La sută |
---|---|---|---|
Belgia | 1 | 2 | .333 |
Boemia | 2 | 0 | 1.000 |
Canada | 0 | 2 | .000 |
Danemarca | 1 | 4 | .200 |
Finlanda | 0 | 2 | .000 |
Ungaria | 0 | 5 | .000 |
Norvegia | 1 | 3 | .250 |
Rusia | 0 | 1 | .000 |
Suedia | 4 | 5 | .444 |
Statele Unite | 3 | 7 | .300 |
Total internațional | 12 | 31 | .279 |
Marea Britanie | 38 | 38 | .500 |
Total | 50 | 69 | .420 |
Note
Referințe
Surse
- Cook, Theodore Andrea (1908). A patra olimpiadă, fiind raportul oficial: Jocurile Olimpice din 1908 (PDF) . Londra: Asociația Olimpică Britanică. Arhivat din original (PDF) la 27.09.2007.
- De Wael, Herman (2001). „Olimpicii de top din Londra 1908” . Herman's Full Olympians . Arhivat din original la 12 iulie 2006 . Accesat la 29 mai 2006 .
- Reyes, Macario (2001). "IV. Turneul de fotbal Olympiad London 1908" . Rec. Fundația Statistică Sportivă . Accesat la 2 mai 2006 .