Înaltul Șerif din Suffolk - High Sheriff of Suffolk
Aceasta este o listă a șerifilor și a înalților șerife din Suffolk .
Sheriff este cel mai vechi biroul secular sub coroana și este numit anual (în luna martie) de Coroană. Șeriful a fost inițial ofițerul principal de aplicare a legii din județ și a prezidat la Assises și la alte reuniuni importante ale județului. Majoritatea responsabilităților asociate postului au fost transferate în altă parte sau sunt acum dispărute, astfel încât funcțiile sale sunt acum în mare parte ceremoniale. Până în 1576 a existat un singur șerif care deservea cele două județe Norfolk și Suffolk .
La 1 aprilie 1974, în conformitate cu prevederile Legii guvernului local din 1972 , titlul de șerif din Suffolk a fost redenumit Înaltul șerif din Suffolk.
Şerif
Pre-secolul al XVII-lea
- 1066: Norman
- Roger Bigod (primul mandat)
- Robert Malet
- Roger Bigod (al doilea mandat)
- Înainte de 1576 - Vezi Înaltul Șerif din Norfolk și Suffolk
- 1576: Robert Ashfield, din Stowlangtoft
- 1577: John Heigham de Barrow și Bury St Edmunds
- 1578: Sir William Spring , din Lavenham , Kt.
- 1579: Sir Robert Jermyn , din Rushbrook , Kt.
- 1580: Sir Philip Parker, din Erwarton , Kt.
- 1581: Sir Thomas Barnardiston, din Kedington , Kt.
- 1582: Sir Nicholas Bacon de la Redgrave
- 1583: Sir William Drury de la Hawstead Place , Kt.
- 1584: Sir Charles Framlingham de la Crow's Hall, Debenham
- 1585: John Gurdon din Assington
- 1586: George Colt din Cavendish
- 1587: William Clopton, din Kentwell Hall
- 1588: Francis Jermy, din Brightwell
- 1589: Philip Tilney, din Shelley
- 1590: Sir William Waldegrave, de la Smallbridge Hall , Bures , Kt.
- 1591: Thomas Rous, de la Henham Hall
- 1592: Nicholas Garneys, din Kenton
- 1593: Sir Lionel Tollemache din Helmingham
- 1594: Robert Ford, din Butley
- 1595: Thomas Crofts, din Saxham
- 1596: Sir William Spring , din Pakenham , Kt.
- 1597: Thomas Eden din Sudbury
- 1598: Sir Anthony Wingfield din Letheringham , Kt.
- 1599: Henry Warner de la Mildenhall
secolul al 17-lea
- 1600: Anthony Felton, din Playford
- 1601: Edward Bacon din Shrubland Hall
- 1602: Sir Edmund Withipol, din Ipswich
- 1603: Thomas Estotevile, din Dalham
- 1604: Sir Nicholas Bacon, de la Redgrave
- 1605: Edmund Bokenham, din Great Thornham
- 1606: Sir Thomas Playters , din Sotterley Hall
- 1607: Anthony Penning, din Ipswich
- 1608: John Wentworth, din Somerleyton
- 1609: Sir Lionel Tollemache din Helmingham (primul mandat)
- 1610: Sir Thomas Wingfield, din Letheringham
- Sir George Le Hunt, din Bredfield
- 1611: Thomas Tilney, din Shelley
- 1612: Sir Calthrop Parker din Arwerton
- 1613: Sir Martin Estotevile, din Dalham
- 1614: Sir Robert Brooke , din Yoxford
- 1615: Sir Robert Barker din Trimley
- 1616: Thomas Clench din Holbrooke
- 1617: Sir Lionel Tollemache, primul baronet de Helmingham (al doilea mandat)
- 1618: Sir Edward Lewknor din Denham
- 1619: Sir John Wentworth din Somerleyton
- 1620: Sir Henry North, din Wickham Brook
- 1621: Sir William Spring din Pakenham
- 1622: William Whettle, din Ampton
- 1623: Robert Brooke, din Nacton
- 1624: Sir Nathaniel Barnardiston din Kedington
- 1625: Geoffrey Pitman, din Woodbridge
- 1626: Samuel Aylmer, din Claydon
- 1627: Sir John Prescot, din Hoxne
- 1628: Maurice Barrow, din Barningham
- 1629: Brampton Gurdon din Assington
- 1630: Sir Henry Bokenham din Great Thornham
- 1631: John Acton, din Bramford
- 1632: Sir Robert Crane, primul baronet din Chilton
- 1633: Sir William Soame, din Thurlow
- 1634: Sir Edmund Bacon, al doilea baronet din Redgrave
- 1635: Sir John Barker, primul baronet din Trimley
- 1636: Sir John Rous din Henham
- 1637: Sir Philip Parker , din Erwarton
- 1638: Sir Anthony Wingfield, baronet din Letheringham
- Edward Duke , din Benhall
- 1639: John Clench, de la Salut
- 1640: Sir Symonds D' Ewes , de la Stowlangtoft
- 1641: Sir William Spring, primul baronet , din Pakenham
- 1642: Sir William Castleton , Bt of Bury
- 1643: Maurice Barrow, din Barningham,
- 1644: John Colton, din Earl Soham
- 1645: Sir Arthur Jenney, din Knodishall
- 1646: Thomas Bloss, din Belstead
- 1647: Thomas Kerridge, din Shelley
- 1648: Robert Wright, din Wangford
- 1649: Sir Wiseman Bokenham, din Thornham
- 1650: Sir William Hervey, din Hengrave
- 1651: Edward Clarke, din East Bergholt
- 1652: Sir Robert Coke din Huntingfield (decedat în 1653)
- 1652: Edward Wennieve, din Brettenham
- 1653: Robert Cordell din Long Melford
- 1654: Sir John Barker, baronet din Trimley
- 1655: Martin Salter, din Battisford
- 1656: James Calthorpe , din Ampton
- 1657: Thomas Baker, din Fressingfield
- 1658: John Wyard, din Brundish
- 1659: John Wyard, din Brundish
- 1660: Sir John Castleton, al doilea baronet al Bury
- 1661: Renold Williams, din Stoke
- 1662: Joseph Brand din Edwardstone
- 1663: Francis Theobald, din Barking
- 1664: John Bence, din Ringsfield
- 12 noiembrie 1665: Sir Edmund Bacon, al 4-lea baronet , de la Redgrave
- 7 noiembrie 1666: Sir Samuel Barnardiston, primul baronet , din Brightwell
- 6 noiembrie 1667: Sir Edmund Sorrell
- 24 noiembrie 1667: Geoffrey Howland, din Covehithe
- 6 noiembrie 1668: John Clerke
- 25 noiembrie 1668: Samuel Blackaby, de la Stowmarket
- 11 noiembrie 1669: Sir Robert Dycer, primul baronet , din Ipswich
- 4 noiembrie 1670: John Clarke , din Bury St Edmunds
- 9 noiembrie 1671: John Risby, din Thorp Morieux
- 11 noiembrie 1672: William Gibs
- 1672: William Soame
- 12 noiembrie 1673: Francis Sherwin
- 17 noiembrie 1673: William Sherington, din Londra
- 5 noiembrie 1674: Joseph Warner, din Sudbury
- 1674: Sir William Spring, al doilea baronet , din Pakenham
- 15 noiembrie 1675: Joseph Warner, din Sudbury
- 10 noiembrie 1676: John Acton, din Bramford
- 22 noiembrie 1676: Robert Greene, din Wilby
- 26 noiembrie 1676: George Sterling, din Charsfield
- 6 ianuarie 1676/7: William Gibbs, din Stoke
- 17 ianuarie 1676/7: Henry Edgar, de la Eye
- 15 noiembrie 1677: Samuel Kerrudge
- 17 noiembrie 1677: Sir Willoughby D'Ewes, al doilea baronet
- 14 noiembrie 1678: Sir John Rous, al doilea baronet
- 13 noiembrie 1679: Sir Robert Brooke, din Yoxford
- 1681: Sir William Davenly de Newton
- 1682: Thomas Waldegrave din Smallbridge înlocuit de John Scrivener din Tannington
- 1683: Thomas Waldegrave din Smallbridge
- 1684: Jacob Garrett din Creeting St. Mary
- 1685: Sir John Cordell, Bt din Melford înlocuit de Sir Robert Davers
- 1686: Jeoffery Nightingale
- 1687: Sir John Castleton, al treilea baronet din Bury St Edmunds
- 1688: John Clerke din Bury
- 1689: Edmund Sheppard din Campsey Ash
- 1690: Sir Dudley Cullum, al treilea baronet din casa Hardwick , Hawstead
- 1691: Sir Joseph Brand din Edwardstone
- 1692: George Goodday, din Fornham
- 1693: John Hammond
- 1694: William Cooke, din Linstead
- 1695: Daniel Browning
- 1696: Sir Thomas Spring, al treilea baronet , din Pakenham
- 1697: John Pack, din Stoke Ash
- 1698: John Cornwallis, din Wingfield
- 1699: Thomas Aldrich, din Hessett
secolul al 18-lea
- 1700: Samuel Warner din Parham
- 1701: Henry Cooper din Yoxford
- 1702: John Scrivener din Sibton
- 1703: Sir Richard Allin, primul baronet din Somerleyton, Bt.
- 1704: Richard Phillips din Ipswich și Edwardstone
- 1705: Thomas Kerridge din Shelley
- 1706: Leicester Martin de Christchurch, Ipswich
- 1707: Thomas Macro din Bury
- 1708: Richard Norton din Ixworth Abbey
- 1709: John Sheppard din Campsey Ash
- 1710: Stephen Bacon
- 1711: Thomas Bloss, din Burstall
- 1712: Francis Coleman din Hacheston înlocuit de John Smith din Houlton
- 1713: John Ewer din Chediston înlocuit de John Moore din Kentwell
- 1714: John Sheppard din Campsey Ash
- 1715: Jonathan Myles
- 1716: Joseph Chaplin din Bergholt
- 1717: John Inwood
- 1718: Edward Clarke din Bergholt
- 1719: Nicholas Jacob
- 1720: Bartholomew Young din Bradfield
- 1721: John Pitt din Great Bealings
- 1722: Sir Jasper Cullum, al 4-lea Baronet al Casei Hardwick
- 1723: John Boggas din Great Finborough
- 1724: Gregory Coppinger
- 1725: Hustings Wilkinson
- 1726: Thomas Driver al Earl Stonham
- 1727: Robert Goodrich
- 1728: Sir John Playters, al 5-lea baronet din Sotterley Hall
- 1729: Tobias Bloss of Belstead
- 1730: Sir Thomas Allin, al doilea baronet din Somerleyton
- 1731: Nathaniel Acton, din Hemingston
- 1732: George Dashwood
- 1733: Alexander Bence, din Thorington
- 1734: John Eldred
- 1735: John Reynolds
- 1736: John Corrance din Rougham
- 1737: Reginald Rabett din Bramfield
- 1737: John Cooper din Shimsfield
- 1738: Sir William Barker, din Ipswich, Bt.
- 1739: William Acton din Bramford Hall
- 1740: Edmund Jenney de la Bredfield House
- 1741: Samuel Lucas din Chelmondiston
- 1742: Baronul Prettyman din Bacton
- 1743: Sir John Barker, al 6-lea baronet din Sproughton
- 1744: Robert Leman de la Wickham Market
- 1745: Charles Scrivener din Sibton
- 1746: Philips Colman din Ipswich
- 1747: Robert Edgar din Ipswich
- 1748: Lamb Barry, din Syleham
- 1749: Thomas White, din Tattingstone
- 1750: Richard Oneby, din Lowdham
- 1751: George Goodday, din Fornham
- 1752: William Naunton, din Letheringham
- 1753: Robert Sparrow, din Brandiston
- 1754: William Jennens (sau William Jennings), din Acton
- 1755: Cooke Freeston, din Mettingham
- 1756: John Canham, din Milden
- 1757: Henry Moore, de la Kentwell Hall Melford
- 1758: Robert May, din Sutton
- 1759: Sir John Rous, al 5-lea baronet din Henham
- 1760: Thomas Thorowgoodof Kersey
- 1761: Thomas Moseley din Ousden
- 1762: Shadrach Brice din Clare
- 1763: Ezekiel Sparke din Walsham-le-Willows
- 1764: Sir John Blois, al 5-lea baronet din Yoxford
- 1765: George Golding din Thorington
- 1766: Gabriel Trusson din Kelsall
- 1767: William Chapman , din Loudham Hall
- 1768: Osborn Fuller al lui Carlton
- 1769: Hutchinson Mure din Marele Saxham
- 1770: Eleazor Davy din Ubbeston
- 1771: John Freston Scrivener din Sibton
- 1772: Nathaniel Acton din Bramford
- 1773: Thomas Maynard din Wrentham
- 1774: Edmund Tyrell din Gipping
- 1775: Richard Moore de la Kentwell Hall
- 1776: John Frere de Bacton
- 1777: Robert Sparrow de la Worlingham Hall
- 1778: Reginald Rabett din Bramfield
- 1779: John Sheppard din Campsey Ash
- 1780: Samuel Rush din Benhall
- 1781: Sir Charles Kent, primul baronet din Fornham
- 1782: William Middleton din Crowfield
- 1783: Robert Trotman din Ipswich
- 1784: John Wennieve din Brettenham
- 1785: Sir Thomas Gooch, al 4-lea baronet din Benacre
- 1786: James Sewell din Strutton
- 1787: John Meadows Theobald din Henley
- 1788: Sir Thomas Charles Bunbury , din Barton, Bt.
- 1789: Nathaniel Lee Acton, din Livermere
- 1790: Miles Barne din Sotterley Hall
- 1791: Sir William Rowley , din Stoke
- 1792: Alexander Adair, din Flixton
- 1793: George Doughty, din Leiston
- 1794: Charles Purvis, din Darsham
- 1795: Jacob Whitbread, din Loudham
- 1796: John Clayton, din Sibton
- 1797: Chaloner Arcedeckne din Glemham
- 1798: John Sheppard, din Campsey Ash
- 1799: George Rush, din Benhall
secolul al 19-lea
- 5 februarie 1800: William Beaumarits Rush, din Raydon
- 11 februarie 1801: Charles Streynsham Collinson, din Sproughton
- 3 februarie 1802: Thomas Cocksedge, din Bury St Edmunds
- 3 februarie 1803: Sir Harry Parker, al 6-lea baronet , din Melford Hall
- 23 aprilie 1804: Sir Robert Pocklington, din Chelsworth
- 6 februarie 1805: George Nassau , din Trimley St Martin
- 1 februarie 1806: Michael William le Heup, din Bury St Edmunds
- 4 februarie 1807: Thomas Mills, din Saxham Hall
- 3 februarie 1808: John Vernon, din Nacton
- 6 februarie 1809: John Dresser, din Blyford
- 31 ianuarie 1810: Joshua Grigby, de la Drinkstone
- 8 februarie 1811: Roger Pettiward, din Great Finborough
- 24 ianuarie 1812: Richard Moore, din Kentwell Hall , Long Melford
- 10 februarie 1813: Harry Spencer Waddington, din Cavenham
- 4 februarie 1814: Edward Hollond, din Benhall
- 13 februarie 1815: Charles Tyrell , de la Gipping
- 1816: Sir Charles Blois, din Yoxford, Bt.
- 1817: Sir Robert Harland, al doilea baronet din Nacton
- 1818: Charles Berners de la Woolverstone Hall
- 1819: Andrew Arcedeckne de la Glevering Hall , Hacheston
- 1820: George Thomas, din Woodbridge
- 1821: Philip Bennett, din Rougham
- 1822: Ambrose Harbord Steward, din Stoke
- 1823: Henry Usborne, din filiale
- 1824: John Fitzgerald de Bredfield
- 1825: Sir Henry Edward Bunbury , din Barton
- 1826: John Payne Elwes, de la Stoke de Clare
- 1827: John Francis Leathes, din Herringfleet
- 1828: Hart Logan, de la Kentwell Hall
- 1829: John Ruggles Brice, din Clare
- 1830: John Wilson Sheppard, de la Campsey Ash, înlocuit de Sir William Fowle Middleton, al doilea baronet din Shrubland Hall
- 1831: John Read, din Primrose Hill, Holbrook
- 1832: Joseph Burch Smith, de la Stoke Hall, Ipswich
- 1833: Sir Thomas Gooch, baronetul 5 , din Benacre
- 1834: John Garden, din Redisham
- 1835: Robert Sayer, din Sibton Park
- 1836: Edward Bliss, din Brandon
- 1837: Sir Hyde Parker, baronetul 8 , din Long Melford
- 1838: Thomas Hallifax cel mai mare, din Chadacre Hall
- 1839: Arthur John Brooke, din Horningsheath
- 1840: George St Vincent Wilson, de la Redgrave
- 1841: Sir Josias Rowley, Bt , de la Tendring Hall
- 1842: Edward Bridgman, din Coney Weston
- 1843: William Long, din Saxmundham
- 1844: Sir Philip Broke, al doilea baronet , din Nacton
- 1845: Henry Wilson, din Stowlangtoft
- 1846: Sir Robert Adair, Bt , din Flixton
- 1847: Henry James Oakes , de la Nowton Court
- 1848: Charles Vanneck, al treilea baron Huntingfield , de la Haveningham Hall
- 1849: Rt. Onorabil John Henniker-Major, al 4-lea baron Henniker , de la Thornham Hall, înlocuit de Thomas James Ireland , de la Ousden Hall
- 1850: Sir Thomas Rokewode-Gage, baronetul 8 , din Hengrave Hall
- 1851: Frederick Barne , de la Sotterley Hall
- 1852: James Hamilton Lloyd-Anstruther, de la Hintlesham Hall
- 1853: Rt. Onorabil John Henniker-Major, al 4-lea baron Henniker , de la Thornham Hall
- 1854: Windsor Parker , din Clopton Hall
- 1855: John Josselyn, din St Edmund's Hill, Bury St Edmunds
- 1856: Andrew Arcedeckne , din Glevering Hall , Hacheston
- 1857: John George Weller Poley, de la Boxted Hall
- 1858: Peter Robert Burrell , din Stoke Park , Ipswich
- 1859: John George Sheppard , din Campsey Ash
- 1860: Thomas Thornhill , din Riddlesworth
- 1861: Edward Robert Starkie Bence, din Kentwell Hall , Melford
- 1862: Sir John Blois , baronetul 8 , din Cockfield Hall , Yoxford
- 1863: John William Brooke, din Sibton Park
- 1864: Sir George Broke-Middleton, al treilea baronet , din Nacton
- 1865: John Page Reade, de la Stutton
- 1866: William Gilstrap, din Fornham St. Greneveve
- 1867: Robert John Pettiward, de la Great Finborough Hall
- 1868: Sir Charles James Fox Bunbury
- 1869: Frederick William Schreiber, din Melton
- 1869: Înlocuit de Francis Brooke , din Ufford Place în februarie 1869.
- 1870: Frederick William Thellusson, Lord Rendlesham , de la Rendlesham Hall
- 1871: Thomas Richard Mills, din Great Saxham
- 1872: Henry Alexander Starkie Bence de la Thorington Hall
- 1873: Fuller Maitland Wilson, de la Stowlangtoft Hall
- 1874: Thomas Barbot Beale, din Parcul Brettenham
- 1875: Sir Robert Affleck, al 6-lea baronet din Dalham Hall
- 1876: Harry Spencer Waddington, de la Cavenham Hall
- 1877: George Holt Wilson, de la Redgrave Hall
- 1878: Sir Francis Robert Sherlock Lambert Gooch, din Benacre, al 8-lea baronet
- 1879: William Beeston Long, de la Hurt's Hall, Saxmundham
- 1880: George Henry Pocklington, din Chelsworth
- 1881: Robert Emlyn Lofft, de la Troston Hall
- 1882: Edward Phillippe Mackenzie
- 1883: John George Weller-Poley, de la Boxted Hall
- 1884: Walter Thomas Brown, de la Brent Eleigh
- 1885: Sir Alfred Sherlock Gooch, al 9-lea baronet din Benacre Hall
- 1886: Herbert Bulkley Praed, Ousden Hall
- 1887: William Edmund Imagine a lui Herringswell
- 1888: George Gery Milner-Gibson-Cullum de la Hardwick House , Hawstead
- 1889: John Paley (1839-1894) din Ampton Hall
- 1890:
- 1891: Arthur Heywood din Sudbourne Hall
- 1892: Frederick St. John Newdegate Barne din Sotterley Hall, Beccles
- 1893: Ferdinand Eyre of the Mount, Bury St. Edmund's
- 1894: William Naunton Waller of the Grove, Little Bealings
- 1895: Charles Hugh Berners din Woolverstone Park, Ipswich
- 1896: Sir Savile Brinton Crossley de la Somerleyton Hall, Bart.
- 1897: Edward Walter Greene de la Nether Hall, Pakenham
- 1898: Thomas Henry Tacon de la Bed House, Eye
- 1899: Edwin James Johnstone de la Rougham Hall
Secolului 20
- 1900: Roger Kerrison, din Tattingstone Place
- 1901: John Dupuis Cobbold din Holywell
- 1902: Henry Edmund Buxton, din Fritton, Great Yarmouth
- 1903: Onorabilul Stanhope Alfred Tollemache, din Bentley și Northleigh, Ipswich
- 1904: locotenent-colonelul Alfred George Lucas, de la Lowestoft
- 1905: Ralph Barrett Macnaghten Blois, al 9-lea baronet din Cockfield Hall , Yoxford
- 1906: George Arthur Paley (1874-1941), din Ampton Hall , Bury St. Edmunds (fiul lui: JP., 1889)
- 1907: Duncan Parker, din Clopton Hall, Rattlesden, lângă Bury St. Edmunds
- 1908: Sir Henry Charles John Bunbury, Bt. din The Woodlands, Mildenhall
- 1909: Almeric Paget din Parcul Brandon
- 1910: Sir Frederick Edward Shafto Adair, Bt
- 1911: Sir Thomas Vere Sherlock Gooch, Bt
- 1912: Frederick Charles Ulick Vernon-Wentworth, CB din Black Heath, Friston, Saxmundham
- 1913: Arthur Maitland Wilson din Stowlangtoft, lângă Bury St. Edmunds
- 1914: William Evelyn Long de la Hurts Hall, Saxmundham
- 1915: George Espec John Manners din Fornham Park, Bury St. Edmunds
- 1916: Rt. Onorabil Frederick Archibald Charles, baronul 6 Rendlesham din Rendlesham Hall
- 1917: Glencairn Stuart Ogilvie din Sizewell Hall, lângă Leiston
- 1918: Charles Pettiward de la Finborough Hall
- 1919: Francis Egbert Hollond din Leiston Old Abbey, Leiston
- 1920: Sir Gerald Hemmington Ryan, Bt. de la Hintlesham Hall, Ipswich
- 1921: Căpitanul Robert Leatham Barclay din Higham, Bury St. Edmunds
- 1922: Sir George William Agnew, Bt din Rougham Hall
- 1923: Sir (Alfred) Collingwood Hughes, Bt. al Lojei, East Bergholt
- 1924: Sir (Henry) Herbert Hambling, Bt. din Rookery Park, Yoxford
- 1925: Col. William Geoffrey Carwardine-Probert de la Bevills Hall. Bures Sfânta Maria
- 1926: John Soame Austen de la Plumpton House, Whepstead, Bury St. Edmunds
- 1927: Sir Pierce Thomas Lacy, Bt. din Ampton Hall , Bury St. Edmunds
- 1928: Generalul de brigadă Samuel Eyre Massy Lloyd de la Westwood House, Ipswich
- 1929: Brigadier general Archibald Fraser Home, din Cavenham Park, Mildenhall
- 1930: Lieut.-Col. Harold Everard Hambro de la Coldham Hall, Stanningfield, Bury St. Edmunds
- 1931: Sir Arthur Churchman, Bt
- 1932: Căpitanul Onor. James St. Vincent a rupt Saumarez de la Broke Hall, Nacton, Ipswich
- 1933: Algernon Henry Mackworth Praed, de la Ousden Hall, Newmarket
- 1934: John Murray Cobbold de la Glemham Hall , Wickham Market
- 1935: Sir Christopher Boyd William Magnay, Bt. , din Saxham Hall , Bury St. Edmund's
- 1936: Sir Charles Henry Napier Bunbury, al 11-lea baronet
- 1937: Edward Lambert Gosling de la conacul Herringswell, Mildenhall
- 1938: Stuart Paul din Freston Lodge, Ipswich
- 1939: Lieut.-Col. James William Royce Tomkin, din Little Haugh Hall, Norton, Bury St. Edmunds
- 1940: Francis Lawrence Bland din Rookwood, Copdock, Ipswich
- 1941: Harold Patrick Martin din Nether Hall, Pakenham, Bury St. Edmunds
- 1942: Căpitanul Frank Guy Clavering Fison de la Stutton Hall, Ipswich
- 1943: Lieut.-Col. James Archibald Innes de la Horringer Manor, Bury St Edmunds
- 1944: maiorul Durham Simpson Matthews din Lanwades Park, Moulton, Newmarket.
- 1945: Căpitanul Edward Halifax Weller-Poley din Boxted Hall, Bury St. Edmunds.
- 1946: maior Sir John Stuart Agnew, Bt., Din Rougham, Bury St. Edmunds
- 1947: Colonelul Sir Edward Courtenay Thomas Warner, Bt., De la The Hall, Brettenham
- 1948: Căpitanul George Marcus Tomline Pretyman de la Orwell Park House, Ipswich.
- 1949: Peter Temple Chevallier de la Nedging Hall.
- 1950: Sir Robert Eric Sherlock Gooch, 11 Bt . a Benacre Hall
- 1951: John Gibson Jarvie, Gedding Hall, Suffolk
- 1952: Thomas Maltby Bland din Rookwood, Copdock, lângă Ipswich.
- 1953: Lieut-General Sir (Robert) Harold Carrington de la Edwardstone House, Boxford
- 1954: locotenent-comandant Alistair Philip Cobbold, RNVR din Belstead Brook, Ipswich
- 1955: maiorul Onorabilul James Perrott Philipps din Dalham Hall, Newmarket
- 1956: colonelul Brian Sherlock Gooch
- 1957: Harold Charles Drayton de la Plumton Hall, Whepstead, Bury St. Edmunds.
- 1958: Lieut-colonelul John Edward Michael Bland din Little Hall, Stutton, lângă Ipswich.
- 1959: Theodore David Barclay de la Desnage Lodge, Higham, Bury St Edmunds
- 1960: David Stanley Pierson de la Abbey Oaks, Sproughton, Ipswich
- 1961: Ronald Arthur Vestey de la The Hall, Great Thurlow, Haverhill.
- 1962: Alfred Joseph Samson din Northcliffe, Maybush Lane, Felixstowe.
- 1963: John Shuldham Schreiber de la Marlesford Hall, Woodbridge
- 1964: Lieut-colonelul Sir George Arthur Falconer din Old Rectory, Whatfield, lângă Ipswich.
- 1965: maiorul John Hallifax Weller-Poley din Boxted Hall, Bury St. Edmunds.
- 1966: Căpitanul Sir Peter McClintock Greenwell, Bt. de la ferma Butley Abbey, Woodbridge.
- 1967: general-maior Sir Victor Paley (1903-1976) din The Chestnuts, Great Barton, Bury St. Edmunds (strănepotul lui John P. [1889], vărul lui George P. [1906]
- 1968: Charles Selwyn Pryor de la Marea Lojă, Framlingham, Woodbridge
- 1969: brigadierul James Robert Travers Aldous de la Hitcham House, Hitcham, Ipswich.
- 1970: Geoffrey Hamilton Paul din Kirton Lodge, Kirton, lângă Ipswich.
- 1971: Sir Joshua Francis Rowley, Bt., Din The Cottage, Stoke-by-Nayland.
- 1972: Sir John William Napier Bunbury, Bt.
- 1973: Alastair Ernest Henderson din Tostock Place, Tostock, Bury St. Edmunds.
Înalt Sheriff
Secolului 20
- 1974: Onor. Peter Algernon Strutt din Stutton Hall, Stutton, Ipswich.
- 1975: Richard Stephen Ryder de la Great Bradley Hall, Newmarket.
- 1976: Onor. Charles Brodrick Amyass Bernard din By the Crossways, Kelsale, Saxmundham.
- 1977: David Rutherfurd Dickson din Barrow Lodge, Bury St. Edmunds
- 1978: Lieut-colonelul James Michael Heigham Royce Tomkin de la Casa Roșie, Wissett, Halesworth.
- 1979: Comodorul aerian Onor. Sir Peter Beckford Rutgers Vanneck de la White Lodge, Waldringfield, Woodbridge
- 1980: Lieut-colonelul Richard Harlackenden Carwardine Probert din Bevills, Bures.
- 1981: Căpitanul Robin John Sheepshanks din The Rookery, Eyke, Woodbridge.
- 1982: Roger Hewitt Paul din Brundish Lodge, Woodbridge
- 1983: maiorul Walter John Blencowe Bridge of Broom Hall, Bradfield St. George, Bury St Edmunds.
- 1984: Nicholas Longe de la Grange Farm, Hasketon, Woodbridge.
- 1985: Căpitanul Christopher Baldwin Hughes Wake-Walker, RN, din East Bergholt Lodge, East Bergholt
- 1986: Henry Francis Arnold Engleheart din The Priory, Stoke-by-Nayland.
- 1987: Hugh Ludlow Philbrick din The Cottage, Great Bealings, Woodbridge.
- 1988: Robin James Upton de la Park Farm, Herringswell, Bury St. Edmunds.
- 1989: Rodney John Derek Blois de la Cockfield Hall , Yoxford lângă Saxmundham
- 1990: George William Paul din Wherstead, Ipswich
- 1991: Merelina Mary Phyllis MacRae din Hatchery House, Little Mill Lane, Barrow, Bury St Edmunds
- 1992: William Le Grand Jacob de la Brook House, Cumberland Street, Woodbridge
- 1993: maiorul Carol James Hay Gurney.
- 1994: brigadierul Adam Brampton Douglas Gurdon, CBE de la Burgh House, Woodbridge
- 1995: Sir Richard William Hyde Parker, Bt., Din Melford Hall, Long Melford.
- 1996: John Kerr de la Blaxhall Hall, Little Glemham, Woodbridge
- 1997: Jonathan Martin Paul din Freston, Ipswich
- 1998: Onor. Patrick Vavasseur Fisher din Kilverstone Hall , Thetford, Norfolk.
- 1999: Colonelul David Henry Charles Gordon Lennox, Saxham Hall , Great Saxham, Bury St Edmunds
secolul 21
- 2000: John Clement din Tuddenham Hall
- 2001: David William Barclay, Desnage Lodge, Higham Bury St. Edmunds
- 2002: Robert Rous de la Dennington Hall .
- 2003: John Geoffrey Thurlow
- 2004: Clare FitzRoy, contesa de Euston din Euston Hall
- 2005: maiorul Philip Hope-Cobbold, de la Glenham Hall
- 2006: Sir Michael William Bunbury Bt. de Naunton Hall, Rendlesham , Woodbridge .
- 2007: Mareșalul aerian Sir Richard John Kemball din Tostock , Bury St Edmunds .
- 2008: Diana Hunt din Little Wenham
- 2009: James Kennedy Buckle de la Semer
- 2010: Tessa Frances Innes de la Playford Ipswich
- 2011: Stephen Philip Miles de la Bury St Edmunds
- 2012: Andrew Norman-Butler de la Stoke de Nayland
- 2013: Sir Edward Bernard Greenwell Bt. DL din Woodbridge
- 2014: Nicholas J Wingfield Digby din Higham , Newmarket
- 2015: Judith Shallow de la Felsham Hall , Felsham , Bury St Edmunds
- 2016: William B Kendall din Kelsale , Saxmundham
- 2017: Geoffrey Probert din Bures
- 2018: George Moubray William Vestey DL din Great Thurlow Hall , Haverhill
- 2019: Rosalind Thrale Eminson de Levington , Ipswich
- 2020: Bridget Fiona McIntyre din Thorndon , Eye
- 2021: George Edward Creasey de la Burgh , Woodbridge
- 2022: maiorul Anthony James Moxon Lowther-Pinkerton LVO MBE DL din Sutton , Woodbridge
Vezi si
Înaltul șerif din Norfolk și Suffolk