Italia la Jocurile Olimpice de vară din 1984 - Italy at the 1984 Summer Olympics
Italia la Jocurile Olimpice de vară din 1984 | |
---|---|
Cod IOC | ITA |
NOC | Comitetul Național Olimpic Italian |
Site-ul web |
www |
în Los Angeles | |
Concurenți | 268 (222 bărbați, 46 femei) în 23 de sporturi |
Purtator de steag | Sara Simeoni |
Medalii clasate pe locul 5 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate |
Italia a concurat la Jocurile Olimpice de vară 1984 în Los Angeles , Statele Unite ale Americii . 268 de concurenți, 222 de bărbați și 46 de femei, au participat la 151 de evenimente în 23 de sporturi.
Medaliști
Aur
- Alberto Cova - Atletism, 10.000 metri masculin
- Alessandro Andrei - Atletism, Lansaj masculin
- Gabriella Dorio - Atletism, 1.500 metri feminin
- Maurizio Stecca - Box, Bantamweight masculin
- Claudio Vandelli , Marcello Bartalini , Marco Giovannetti și Eros Poli - Ciclism, Ciclă masculină pe echipe
- Mauro Numa - Scrimă, concurs individual de folie masculină
- Mauro Numa , Angelo Scuri , Andrea Borella , Stefano Cerioni și Andrea Cipressa - Scrimă, concurs pe echipe masculine.
- Norberto Oberburger - Greutate 110 kg
- Vincenzo Maenza - Lightweight Weight , Wrestling greco-roman masculin
- Ferdinando Meglio , Giovanni Scalzo , Angelo Arcidiacono , Gianfranco Dalla Barba și Marco Marin - Scrimă, competiție masculină în echipă Sabre
- Daniele Masala - Pentathlon modern, competiție individuală masculină
- Daniele Masala , Pier Paolo Cristofori și Carlo Massullo - Pentathlon modern, competiție pe echipe masculine
- Carmine Abbagnale , Giuseppe Abbagnale și Giuseppe Di Capua - Canotaj, perechi de bărbați
- Luciano Giovannetti - Concurs individual de tragere, capcană
Argint
- Sara Simeoni - Atletism, Salt în înălțime feminin
- Salvatore Todisco - Box, Masă ușoară pentru bărbați
- Francesco Damiani - Box, Super Greu masculin
- Ezio Gamba - Judo, ușor pentru bărbați (71 kg)
- Edith Gufler - împușcare, concurs individual de pușcă aeriană pentru femei
- Marco Marin - Scrimă, Sabie pentru bărbați
Bronz
- Maurizio Damilano - Atletism, 20 km pe jos masculin
- Sandro Bellucci - Atletism, 50 km de mers pe jos masculin
- Giovanni Evangelisti - Atletism, Salt în lungime pentru bărbați
- Luciano Bruno - Box, Welterweight pentru bărbați
- Angelo Musone - Box, greutate masculină
- Stefano Cerioni - Scrimă, concurs individual de folie masculină
- Roberto Manzi , Angelo Mazzoni , Stefano Bellone , Sandro Cuomo și Cosimo Ferro - Scrimă, competiție pentru echipe masculine
- Dorina Vaccaroni - Scrimă, competiție individuală pentru folie feminină
- Carlo Massullo - Pentathlon modern, competiție individuală masculină
- Luca Scribani Rossi - Shooting, Skeet Individual Competition
- Fabio Vullo , Piero Rebaudengo , Amauri Ribeiro , Paolo Vecchi , Andrea Lucchetta , Pier Paolo Lucchetta , Marco Negri , Guido de Luigi , Giovanni Errichiello , Giovanni Lanfranco , Franco Bertoli , Francesco Dall'Olio și Giancarlo Dametto - Volei, Competiție pentru echipe masculine
- Giorgio Gorla și Alfio Peraboni - Sailing, Competiție masculină pe echipe
TIR cu arcul
Giancarlo Ferrari, apărător de două ori al medaliatului cu bronz, sa îmbunătățit față de scorul său din 1980, dar în câmpul mai competitiv din Los Angeles, clasamentul său a scăzut până la locul 25.
Concurs individual feminin
- Ester Robertson - 2435 de puncte (→ locul 21)
Competiție individuală masculină
- Giancarlo Ferrari - 2455 puncte (→ locul 25)
- Ilario Di Buò - 2437 puncte (→ locul 29)
Atletism
- Competiția masculină
100 de metri masculin
200 metri masculin
800 de metri masculin
1.500 metri masculin
5.000 de metri masculin
- Căldură - 13: 46,32
- Semifinale - 13: 47.53 (→ nu a avansat)
- Căldură - 14: 04.74 (→ nu a avansat)
- Căldură - 13: 55,73 (→ nu a avansat)
10.000 metri masculin
- Căldură - 28: 22,57
- Finala - 28: 06.50 (→ locul 4)
- Căldură - 29: 00.78 (→ nu a avansat)
- Finala - 2:20:12 (→ locul 35)
- Finala - 2:22:38 (→ locul 43)
Masculin 110 metri Hurdles
Masculin 3.000 de metri Steeplechase
Ștafetă masculină 4 × 100 metri
Ștafetă masculin 4 × 400 metri
Salt în lungime pentru bărbați
Triple Jump masculin
- Calificare - 16,13 m (→ nu a avansat)
Aruncarea cu javelină masculină
- Calificare - 72,96m (→ nu a avansat, locul 23)
Seif pentru bărbați
- Runda de calificare - 5,35 m
- Finala - 5,30 m (→ locul 8)
Puterea bărbaților
- Calificare - 20,14 m
- Finala - 19,98 m (→ locul 6)
Aruncarea discului masculin
- Finala - 63,50 m (→ locul 7)
Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați
- Calificare - 74,02m
- Finala - 75,94 m (→ locul 4)
- Calificare - 70,64m (→ nu a avansat)
20 km Plimbare masculin
- Finala - 1:25:07 (→ locul 5)
- Finala - 1:32:27 (→ locul 28)
50 km plimbare masculin
- Finala - 3:59:26 (→ locul 5)
- Final - DNF (→ fără clasament)
- Concursul feminin
200 de metri feminin
400 de metri feminin
800 de metri feminin
1.500 metri feminin
Feminin 3.000 de metri
- Căldură - 8.45.84
- Finala - 9.10.82 (→ locul 10)
Maratonul feminin
- Finala - 2:29:28 (→ locul 9)
- Finala - 2:33:01 (→ locul 12)
- Finala - 2:37:06 (→ locul 20)
400 m obstacole feminin
- Căldură - 57,49
- Semifinală - 56,45 (→ nu a avansat)
Ștafetă 4 × 400 metri feminin
Salt în înălțime pentru femei
Aruncarea cu javelină feminină
- Calificare - 57,66m (→ nu a avansat)
Baschet
- Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- Egiptul a învins (110-62)
- A învins Germania de Vest (80-72)
- A învins Brazilia (89-78)
- A învins Australia (93-82)
- Pierdut în Iugoslavia (65-69)
- Sferturi de finala
- Pierdut în Canada (72-78)
- Meciuri de clasificare
- Locul 5/8: A învins Germania de Vest (98-71)
- Locul 5/6 : Înfrângerea Uruguayului (111-102) → Locul cinci
- Lista echipei
Box
Greutate ușoară pentru bărbați (- 48 kg) - masculin
-
Salvatore Todisco → Medalia de argint
- Prima rundă - Pa
- A doua rundă - L-a învins pe Gerard Hawkins (IRL), 5: 0
- Sferturi de finală - Învingut pe Rafael Ramos (PUR), 4: 1
- Semifinale - L-a învins pe Keith Mwila (ZAM), 5: 0
- Final - Pierdut de Paul Gonzales (SUA), plimbare
Greutate masculină masculină (- 54 kg)
-
Maurizio Stecca → Medalia de aur
- Prima rundă - Pa
- A doua rundă - Învingut Phillip Sutcliffe (IRE), 5: 0
- A treia rundă - Star Zulu învins (ZAM), 5: 0
- Sferturi de finală - Învins pe Robinson Pitalua (COL), 5: 0
- Semifinale - L-a învins pe Pedro Nolasco (DOM), 5: 0
- Finală - Învingut Héctor Lopez (MEX), 4: 1
Greutate medie masculină (- 75 kg)
-
Noe Cruciani
- Prima rundă - Învins pe Paul Kamela (CMR), 5: 0
- A doua rundă - Pierdut în fața lui Pedro van Raamsdonk (HOL), 0: 5
Greutate masculină (- 91 kg)
-
Angelo Musone → Medalie de bronz
- Prima rundă - L-a învins pe James Omondi (KEN), 5: 0
- A doua rundă - A învins Kaliq Singh (IND), plimbare
- Sferturi de finală - Învins pe Hakkan Brock (SWE), 5: 0
- Semifinale - Pierdut de Henry Tillman (SUA), 0: 5
Super-grea masculin (+ 91 kg)
-
Francesco Damiani → Medalia de argint
- Prima rundă - Pa
- Sferturi de finală - A învins Willie Isangura (TNZ), RSC-2
- Semifinale - L-a învins pe Robert Wells (GBR), RSC-3
- Final - Lost to Tyrell Biggs (SUA), 1: 4
Canotaj
Ciclism
Douăzeci și unu de bicicliști au reprezentat Italia în 1984. Au câștigat aurul la proba de cronometru pe echipe.
- Alberto Volpi - + 4:10 (→ locul 13)
- Stefano Colagè - nu a terminat (→ fără clasament)
- Roberto Pagnin - nu a terminat (→ fără clasament)
- Renato Piccolo - nu a terminat (→ fără clasament)
- Maria Canins - 2:11:14 (→ locul 5)
- Luisa Seghezzi - 2:13:28 (→ locul 9)
- Roberta Bonanomi - 2:15:13 (→ locul 23)
- Emanuela Menuzzo
Scufundări
Trambulină masculină de 3 m
- Runda preliminară - 573,69
- Finala - 578,94 (→ locul 6)
Echitația
Împrejmuire
20 de scrimari, 15 bărbați și 5 femei, au reprezentat Italia în 1984.
Fotbal
- Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa D)
- Italia - Egipt 1-0
- Italia - Statele Unite 1-0
- Italia - Costa Rica 0-1
- Sferturi de finala
- Semifinale
- Meci de medalie de bronz
- Italia - Iugoslavia 1-2
- Lista echipei
- (1.) Franco Tancredi (gk)
- (2.) Riccardo Ferri
- (3.) Filippo Galli
- (4.) Sebastiano Nela
- (5.) Roberto Tricella
- (6.) Pietro Vierchowod
- (7.) Salvatore Bagni
- (8.) Franco Baresi
- (9.) Sergio Battistini
- (10.) Antonio Sabato
- (11.) Beniamo Vignola
- (12.) Walter Zenga (gk)
- (13.) Pietro Fanna
- (14.) Daniele Massaro
- (15.) Massimo Briaschi
- (16.) Maurizio Iorio
- (17.) Aldo Serena
- Antrenor principal: Enzo Bearzot
Gimnastică
Judo
Pentatlonul modern
Trei pentatleti masculini au reprezentat Italia în 1984. Carlo Massullo a câștigat un bronz individual, Daniele Masala a câștigat un aur individual și echipa a câștigat și aurul.
Concurs individual:
- Daniele Masala - 5469 puncte (medalie de aur)
- Carlo Massullo - 5406 puncte (Medalie de bronz)
- Pier Paolo Cristofori - 5185 puncte (locul 11)
Competiție pe echipe:
- Daniele Masala, Carlo Massullo și Pier Paolo Cristofori - 16060 puncte (medalie de aur)
Gimnastică ritmică
Canotaj
Ruggero Verroca și Francesco Esposito au dominat dublu scull masculin ușor la începutul anilor 1980 și au câștigat în fiecare an Campionatele Mondiale de canotaj din 1980 până în 1983 . Scullul dublu masculin ușor nu era o clasă de bărci olimpice la acea vreme și s-au calificat în clasa de greutate deschisă a dublu scull masculin , unde au ajuns în finala A și au obținut un respectabil al cincilea. Mai târziu în aceeași lună, au câștigat Campionatele Mondiale de canotaj din 1984 și au continuat să vâsleze în diferite clase de bărci după aceea.
Navigație
Filmare
Înot
- Competiția masculină
100 m liber masculin
- Căldură - 51,71
- B-Final - 51.56 (→ locul 12)
- Căldură - 52,34 (→ nu a avansat, locul 26)
200 m liber masculin
- Căldură - 1: 51,67
- Finala - 1: 52.20 (→ locul 6)
- Căldură - 1: 53,46 (→ nu a avansat, locul 22)
400 m liber masculin
- Căldură - 3: 55,00
- Finala - 3: 55,44 (→ locul 7)
- Căldură - 3: 56,23
- B-Final - 3: 57,17 (→ locul 12)
1500 m liber masculin
- Căldură - 15: 22.49
- Finala - 15: 28.58 (→ locul 6)
100 m spate masculin
- Căldură - 58,65 (→ nu a avansat, locul 18)
- Căldură - 59,27 (→ nu a avansat, locul 24)
200 m spate masculin
- Căldură - 2: 04.59
- B-Final - 2: 04.64 (→ locul 9)
- Căldură - 2: 06,46
- B-Final - 2: 05.86 (→ locul 15)
100 m bras masculin
- Căldură - 1: 04.09
- Finala - 1: 04.11 (→ locul 8)
- Căldură - 1: 04.37
- B-Final - 1: 03,99 (→ locul 9)
200 m bras masculin
- Căldură - 2: 18.90
- Final - DSQ (→ fără clasare)
- Căldură - 2: 22.90 (→ nu a avansat, locul 18)
100 m fluture masculin
- Căldură - 55,70
- B-Final - DNS (→ fără clasare)
200 m fluture masculin
- Căldură - 2: 00.38
- B-Final - 2: 01.58 (→ locul 14)
- Heat - DNS (→ nu a avansat, fără clasare)
200 m individual masculin masculin
- Căldură - 2: 06,76
- B-Final - 2: 06.10 (→ locul 11)
- Căldură - 2: 07.19
- B-Final - 2: 06,72 (→ locul 12)
400 m individual masculin masculin
- Căldură - 4: 23,61
- Finala - 4: 22,76 (→ locul 5)
- Căldură - 4: 23.03
- Finala - 4: 26.05 (→ locul 8)
Ștafetă 4 × 100 m liber masculin
- Căldură - 3: 25,37
- Finala - 3: 24.97 (→ locul 8)
Ștafetă 4 × 200 m liber masculin
- Heat - DSQ (→ nu a avansat, fără clasament)
Ștafetă masculină 4 × 100 m Medley
- Heat - DSQ (→ nu a avansat, fără clasament)
- Concursul feminin
- Silvia Persi , Grazia Colombo , Carla Lasi , Monica Olmi , Manuela Carosi , Carlotta Tagnin , Manuela Dalla Valle , Laura Belotti , Roberta Lanzarotti , Cristina Quintarelli și Roberta Felotti
100 m liber feminin
- Căldură - 57,62
- B-Final - 57,24 (→ locul 10)
- Căldură - 59,43 (→ nu a avansat, locul 24)
200 m liber feminin
- Căldură - 2: 03.98
- B-Final - 2: 03.17 (→ locul 9)
- Căldură - 2: 04.60 (→ nu a avansat, locul 17)
400 m liber feminin
- Căldură - 4: 18.90
- B-Final - 4: 18.57 (→ locul 12)
- Căldură - 4: 18.70
- B-Final - 4: 19.22 (→ locul 13)
800 m liber feminin
- Căldură - 8: 41,84
- Finala - 8: 42,45 (→ locul 5)
- Căldură - 8: 45,83
- Finala - 8: 47,32 (→ locul 7)
Ștafetă 4 × 100 m liber feminin
- Căldură - 3: 52,89 (→ nu a avansat)
Ștafetă feminină 4 × 100 m Medley
- Căldură - 4: 17.90
- Finala - 4: 17.40 (→ locul 5)
100 m spate feminin
- Căldură - 1: 04.77
- B-Final - 1: 04.52 (→ locul 10)
200 m spate feminin
- Căldură - 2: 25.45 (→ nu a avansat, locul 23)
Feminin 200 m Fluture
- Căldură - 2: 14,53
- B-Final - 2: 14.54 (→ locul 10)
- Căldură - 2: 18,72
- B-Final - 2: 16.47 (→ locul 13)
200 m individual feminin
- Căldură - 2: 20.50
- Finala - 2: 19,69 (→ locul 6)
- Heat - DSQ (→ nu a avansat, fără clasament)
400 m individual feminin
- Căldură - 4: 54,14
- B-Final - 4: 57,74 (→ locul 12)
Înot sincron
Volei
- Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa B)
- A învins Canada (3-1)
- A învins China (3-0)
- Pierdut în Japonia (2-3)
- A învins Egiptul (3-0)
- Semifinale
- Pierdut în Brazilia (1-3)
- Meci de medalie de bronz
- Lista echipei
Polo pe apă
- Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa C)
- A învins Japonia (15-5)
- A remizat cu Australia (8-8)
- A pierdut în Germania de Vest (4-10)
- Runda finală (grupa E)
- A învins Brazilia (13-4)
- China a învins (11-8)
- A remizat cu Grecia (8-8)
- A învins Canada (16-9) → locul 7
- Lista echipei
Ridicare de greutăți
lupte libere
Referințe
linkuri externe
- Mass-media legată de Italia la Jocurile Olimpice de vară din 1984 la Wikimedia Commons