Kenichi Ogata (actor vocal) - Kenichi Ogata (voice actor)
Kenichi Ogata | |
---|---|
緒 方 賢 一 | |
Născut |
|
29 martie 1942
Ocupaţie |
|
ani activi | 1970 – prezent |
Agent | Umikaze |
Înălţime | 162 cm (5 ft 4 in) |
Kenichi Ogata (緒 方 賢 一, Ogata Ken'ichi , născut la 29 martie 1942) este un actor japonez și actor de voce din prefectura Fukuoka . Unele dintre cele mai notabile proiecte ale sale au fost Ranma ½ ca Genma Saotome , Mahōjin Guru Guru ca Kita Kita Oyaji, detectivul Conan ca profesor Hiroshi Agasa , Atashin'chi ca părinte, InuYasha ca Myōga , Kirby: Right Back at Ya! ca King Dedede , iar seria Ganbare Goemon ca Ebisumaru , Boxy & Boat Captain în You're Under Arrest (manga) Televiziune și filmul respectiv. Lucrarea în care a exprimat cele mai multe personaje a fost în seria Super Robot Wars . El a lucrat la Aoni Production și acum lucrează la Umikaze.
Biografie
Kenichi Ogata s-a născut pe 29 martie 1942. După ce a absolvit liceul, Ogata a studiat gătitul, apoi a mers la liceu, unde își propunea să fie interpret de comedie și a lucrat pentru unele companii de teatru. Debutul său în interpretarea vocală a avut loc în Mazinger Z și de atunci acționează în voce.
Este cunoscut pentru vocea sa unică, dar și pentru rolurile sale astringente și ticăloase și are o reputație consacrată pentru rolul său din Tensai Bakabon .
Filmografie
Animație de televiziune
Anii 1970
- Getter Robo (1974) (General Bat)
- Marele Mazinger (1974) (Ankoku Daishogun, Nuke)
- Space Battleship Yamato (1974) (Analizor)
- Getter Robo G (1975) (Hidra)
- Grendizer (1975) (Brackky)
- Steel Jeeg (1975) (Ikima, Kurowashi no Don)
- Gansou Tensai Bakabon (1975) (Nyarome, Hoț, Weather Forecaster, Dog of Flanders, voci suplimentare)
- Combattler V (1976) (Girua, Dangeru)
- Gaiking (1976) (Hayami Bunta)
- Wakusei Robo Danguard Ace (1977) (Gudon, Rugā)
- Captain Future (1978) (Grag)
- Căpitanul Harlock (1978) (inginer șef Maji)
- Mobile Suit Gundam (1979) (Denim)
Anii 1980
- Kaibutsu-kun (1980) (Nonbirasu)
- Maeterlinck's Blue Bird: Tyltyl and Mytyl's Aventurous Journey (1980) (Spirit of Fire)
- God Emperor Sigma (1980) (Maruchīno)
- Aventurile minunate ale lui Nils (1980) (Lasse)
- Ninja Hattori-kun (1981) (Shishimaru)
- Fang of the Sun Dougram (1981) (Nanashi)
- Urusei Yatsura (1981) (tatăl lui Ataru)
- Combat Mecha Xabungle (1982) (Kashim King)
- Game Center Arashi (1982) (Ippeita)
- Armoured Trooper Votoms (1983) (Boror)
- Igano Kabamaru (1983) (Saizō Igano)
- Chikkun Takkun (1984) (Gijigiji)
- Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (1986) (Tom)
- Anmitsu Hime (1986) (Wantan)
- Uchūsen Sagittarius (1986) (Rana)
- Bubblegum Crisis (1987) (Doctor Raven)
- Kimagure Orange Road (1987) (Jingoro, bunicul lui Kyosuke)
- Anpanman (1988) (Hedoroman)
- Osomatsu-kun (1988) (Shinigami, student pentru Dayōn în episoadele 80-83 și Kemunpasu)
- Omul sălbatic arzător (1988). (Kenkichi Kokuhō)
- Mashin Hero Wataru (1988) (Genryūsai Shinobibe)
- Alfred J. Kwak (1989) (Henk)
- Lupin III: Bye-Bye Liberty Crisis (1989) (Ed)
- Guyver (1989) (Genzō Makishima / Enzyme)
- Aventurile lui Peter Pan (1989) (Smee)
- Ranma ½ (1989) ( Genma Saotome )
Anii 1990
- Kyatto Ninden Teyandee (1990) (Nekomata Reikainosuke)
- Magical Angel Sweet Mint (1990) (Oțet)
- Watashi no Ashinaga Ojisan (1990) (George)
- Robin Hood no Daibōken (1990) (Friar Tuck)
- The Three-Eyed One (1990) ( Ban Shunsaku )
- The Baby Baby (1992) (Kurankushou)
- YuYu Hakusho (1992) (Tarukane)
- Nintama Rantarou (1993) (tatăl lui Shinbei)
- Mahōjin Guru Guru (1994) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Nanatsu no Umi no Tico (1994) (Alphonse Aldretti)
- Tenchi Universe (1995) (Azaka, atât Gardian, cât și Cavaler)
- Detectivul Conan (1996) (Profesorul Hiroshi Agasa )
- Rurouni Kenshin (1996) (Heizo Ogawa)
- Midori no Makibaō (1996) (Genjirou)
- Cei care vânează elfi (1996) (Pierre)
- Anime Ganbare Goemon (1997) (Ebisumaru)
- Flame of Recca (1997) (Kokū)
- Lupin III: În memoria lui Walther P-38 (1997) (Bomū)
- The King of Braves GaoGaiGar (1997) (Leo Shishio, Liger Shishio, Pasdar)
- Pokémon (1997) (John, Rohho, șef de sat)
- You're Under Arest (1997) (Boxy)
- Echipa cibernetică în Akihabara (1998) (Shimabukurō Sengakuji)
- Dokkiri Doctor (1998) (Rokoro Shibuya)
- Comando sexy Gaiden: Sugoiyo! Masaru-san (1998) (Bosu)
- Excel Saga (1999) (Aesop)
- One Piece (1999) (Gorōsei, Gancho)
Anii 2000
- InuYasha (2000) ( Myōga )
- UFO Baby (2000) (Housho Sayonji)
- Vandread: A doua etapă (2000) (Taraak Elder)
- Lupin III: Alcatraz Connection (2001) (Areji)
- Kirby: Înapoi la Ya! (2001) ( Regele Dedede )
- Shaman King (2001) (Shamon)
- Atashin'chi (2002) (Tată)
- Bomberman Jetters (2002) (Doctor Ein)
- MegaMan NT Warrior (2002) (TopMan)
- Pokémon Advanced Generation (2002) (Tessen)
- Dokkoida (2003) (Kurisaburou Kurinohara, Doctor Marron Flower)
- Sgt. Frog (2004) (tatăl lui Keroro)
- Blood + (2005) (Ted A. Adams)
- Doraemon (2005) (Sensei Funyako)
- MÄR (2005) (Vidar)
- Aria the Natural (2006) (Maestro)
- Binchō-tan (2006) (Madake-jiichan)
- Gintama (2006) (Moș Crăciun)
- Melancolia lui Haruhi Suzumiya (2006) ( Shamisen )
- Nana (2006) (Andou)
- The Third (2006) (Noru)
- Juushin Enbu Hero Tales (2007) (Sonnei)
- To Love-Ru (2008) (Principal)
- Fresh Pretty Cure! (2009) (Chorō Tiramisu)
- Noua adresă a lui Chi (2009) (Fuji)
Anii 2010
- Yugioh Zexal! (2011) (Jinlong)
- În căutarea viitorului pierdut (2014) (Mitsunori Ogawa)
- Nobunaga Concerto (2014) (Takugen)
- Nisekoi (2014) (Issei Ichijo)
- Medicină psihosomatică comică (2015) (Sukizō Kangoshi)
- My Hero Academia (2017) (Gran Torino)
- Altair: A Record of Battles " (2017) (Șehir Halil)
- Radiant (2018) (Santori)
- Rising of the Shield Hero (2019) (Beloukas "Vânzătorul de sclavi")
Anii 2020
- Dragon Quest: Aventura lui Dai (2020) (Brass)
- Getter Robo Arc (2021) (Profesorul Han)
- Irina: The Vampire Cosmonaut (2021) (Fjodor Gergiev)
Animație video originală (OVA)
- Dangaioh (1987) (Căpitanul Garimoth)
- Wicked City (1987) (coleg de muncă masculin)
- Gosenzo-sama Banbanzai! (1989) (Kinekuni Yomota)
- Legend of the Galactic Heroes (1989) (Marinesk)
- Adventure Kid (1992) (Doctor Masago)
- Dragon Half (1993) (King Siva)
- Mega Man: Upon a Star (1993) ( Dr. Wily )
- Final Fantasy: Legend of the Crystals (1994) (Ra Devil)
- Venus 5 (1994) (Buccha)
- Saber Marionette R (1997) (Ojiji)
- The King of Braves GaoGaiGar Final (2000) (Leo Shishio)
- Apocalypse Zero (2010) (director de liceu, Kagenari)
Diverse date
- Ranma ½ OVA ( Genma Saotome )
Animație originală pe net (ONA)
- Medicină psihosomatică comică (2015) (Sukizō Kangoshi)
Animație teatrală
- Lupin III: Legend of the Gold of Babylon (1985) (Sam)
- MAROKO (1990) (Kinekuni Yomota)
- Doraemon: Nobita and the Tin Labyrinth (1993) (Nejirin Captain)
- Amintiri (1995) (Omaeda)
- Mahojin Guru Guru (1996) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Violonistul lui Hameln (1996) (bas)
- Crayon Shin-chan: The Storm Called: The Battle of the Warring States (2002) (Niemon)
- Dobutsu no Mori (2006) (Kotobuki)
Diverse date
- Seria InuYasha (Myōga Flea)
- Space Battleship seria Yamato (Analizor)
- Seria Urusei Yatsura (tatăl lui Ataru)
- You're Under Arest The Movie (Boat Captain) 1999
Jocuri video
- Ape Escape 2 și 3 (Ukki White)
- Arc Ladul (Chongara)
- Dragonul albastru (Fūshira)
- Brave Fencer Musashi (Tekīra)
- Crash Bandicoot ( Aku Aku )
- Crash Bandicoot: Warped (Aku Aku)
- Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 4: It's About Time (Aku Aku)
- Crash Bash (Aku Aku)
- Crash Nitro Kart (Aku Aku)
- Crash Team Racing (Aku Aku)
- Crash Twinsanity (Aku Aku)
- Devil Kings (Shimazu Yoshihiro)
- Golf pentru toată lumea (Stud)
- Ganbare Goemon (Ebisumaru)
- God of War III (Poseidon)
- Harry Potter și piatra filosofală (Filius Flitwick)
- Inuyasha: Secretul măștii blestemate (Myoga)
- Mana-Khemia 2: Ochita Gakuen către Renkinjutsushi-tachi (Gotou)
- Mega Man Legends ( Barrell Caskett )
- Mega Man Legends 2 (Barrell Caskett)
- Mobile Suit Gundam Battlefield Record UC 0081 (Bob Rock)
- Mobile Suit Gundam Side Story 0079: Rise from the Ashes (Bob Rock)
- Power Stone (Aporusu)
- Puyo Puyon (Schelet T)
- Povestiri Radiata (Jasune Colton)
- Ranma ½ (Genma Saotome)
- Sengoku Basara: Battle Heroes (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara: Samurai Heroes (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 2 (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 4 (Shimazu Yoshihiro)
- Skylanders: Giants (Pop Fizz)
- Space Battleship seria Yamato (Analizor)
- Steambot Chronicles (nucșoară)
- Suikoden V ( Galion )
- Time Leap (bunic)
- Codul modificării armelor sălbatice: F (Aruhazādo)
- The Wonderful 101 ( James Shirogane )
Roluri live-action
- Space Battleship Yamato (2010) (vocea lui Analyzer)
- Toto Neechan (2016)
- Segodon (2018) ( Nakayama Tadayasu )
- Kirin ga Kuru (2020) (călugăr)
Roluri de dublare
Acțiune live
- Ace Ventura: When Nature Calls (Fulton Greenwall ( Ian McNeice ))
- Mic dejun la Tiffany's (Nippon Television Edition) (Mr. Yunioshi)
- Butch Cassidy and the Sundance Kid (2013 Star Channel / On-Demand Dub) (Percy Garris)
- Casper (1998 NTV Dub) (Stretch)
- Ewoks: Bătălia pentru Endor ( Noa )
- Die Hard 2 (ediția 1992 Fuji TV) (Leslie Barnes)
- The Exterminator (1981 Fuji TV Dub) (Senatorul de stat din New Jersey)
- Full House (Lou, manager magazin)
- Gremlins 2: The New Batch (DVD și 1994 TV Asahi Dubs) (Brain Gremlin)
- Istoria lumii, partea I (1992 TV Asahi Dub) (Caesar, Swiftus)
- Indiana Jones și ultima cruciadă (ediția Fuji TV) ( Sallah )
- Johnny Dangerously (1991 NTV Dub) (Burr)
- Jumanji (1998 Fuji TV Edition) ( Hunter Van Pelt )
- Stăpânul inelelor: Frăția inelului ( Barliman Butterbur )
- Pippi Longstocking (Thunder-Karlsson)
- Academia de poliție 2: prima lor misiune (Zed) (1988 Fuji TV Dub)
- Police Academy 3: Back in Training (Zed) (1988 TBS Dub)
- Academia de poliție 4: Citizens on Patrol (Zed) (1989 TBS Dub)
- Quincy, ME (locotenentul Frank Monahan)
- Rocky IV (Duke)
- She-Wolf of London (PC Leary ( Richard Coleman ))
- The Sting (ediția DVD) (Agent FBI Polk)
- Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze (Profesorul Jordan Perry)
- V (ediția Nippon TV) (Willie)
Animaţie
- Animaniacs (Creier)
- Arthur Christmas , Grandsanta
- Barnyard (Otis și Ben)
- Înapoi la Barnyard (Otis)
- The Brave Little Toaster (TV alb-negru)
- Dinozauri (Gus)
- DuckTales (Bigtime Beagle)
- Pinky and the Brain (Creier)
- Secretul lui NIMH (Sullivan)
- Star Wars: Ewoks (Chirpa)
- Cine l-a încadrat pe Roger Rabbit (Marvin Acme și Woody Woodpecker )
- O'Faby (ofițer de poliție)
Voice-off japonez
- Splash Mountain (Br'er Vulture 1)
- X-Bomber (Dr. Gedora) ->
Premii
An | Adjudecare | Categorie | Rezultat |
---|---|---|---|
2019 | Al 13-lea Premiu Seiyu | Premiu de performanță | Castigat |
Referințe
- Maeda, Hisashi. „Arta oficială a Melancoliei lui Haruhi Suzumiya”. (Noiembrie 2007) Newtype SUA . pp. 133–139.
linkuri externe
- Profilul oficial al agenției (în japoneză)
- Kenichi Ogata la GamePlaza-Haruka Voice Acting Database (în japoneză)
- Kenichi Ogata la baza de date Seiyuu a lui Hitoshi Doi (în japoneză)
- Kenichi Ogata la enciclopedia Anime News Network