Maroc la Jocurile Olimpice de vară din 2004 - Morocco at the 2004 Summer Olympics
Maroc la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | |
---|---|
Cod IOC | MAR |
NOC |
Marocan olimpic Comitetul Arabă: اللجنة الأولمبية الوطنية المغربية |
Site-ul web |
www |
la Atena | |
Concurenți | 55 din 9 sporturi |
Purtator de steag | Nezha Bidouane |
Medalii clasate pe locul 36 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Maroc a concurat la Jocurile Olimpice de vară din 2004 în Atena , Grecia, 13-29 august 2004. Aceastafost națiunii aspectunsprezecelea la Jocurile Olimpice,excepția Jocurile Olimpice de vară 1980 de la Moscova,cauza sprijinului său parțial la boicotul Statele Unite ale Americii .
Comité Olympique Marocain a trimis în total 55 de sportivi, 47 de bărbați și 8 femei, pentru a concura în 9 sporturi. Fotbalul masculin a fost singurul sport pe echipe în care Marocul și-a avut reprezentarea la aceste Jocuri Olimpice. A existat un singur concurent în scrimă, înot și haltere. Echipa marocană a avut patru medaliați olimpici din Sydney: boxerul Tahar Tamsamani , steeplechaser Ali Ezzine , alergător la distanță de mijloc și favorit de top Hicham El Guerrouj , și obstacol și fost campion mondial Nezha Bidouane , care mai târziu a devenit prima purtătoare de steag a națiunii vreodată în deschidere. ceremonie.
Marocul a părăsit Atena cu un total de trei medalii olimpice (două de aur și una de argint), fiind considerat cel mai reușit joc olimpic pe baza numărării medaliilor de aur. Fiind unul dintre cele mai importante momente importante ale acestor Jocuri, Hicham El Guerrouj a stabilit o etapă istorică olimpică ca primul atlet marocan care a realizat o distanță dublă (1500–5000) de când Paavo Nurmi a făcut acest lucru în 1924 și primul care a obținut un aur de la la Jocurile Olimpice de vară 1992 în Barcelona , în cazul în care Khalid Skah a câștigat bărbați de metri titlu 10.000. La 29 august 2004, la momentul ceremoniei de închidere, El Guerrouj a fost ales în Comisia sportivilor IOC , alături de alți trei sportivi. Între timp, medalia de argint a fost acordată colegei de distanță medie Hasna Benhassi la 800 de metri feminin.
Medaliști
Medalie | Nume | Sport | Eveniment | Data |
---|---|---|---|---|
Aur | Hicham El Guerrouj | Atletism | 1500 m masculin | 24 august |
Aur | Hicham El Guerrouj | Atletism | 5000 m masculin | 28 august |
Argint | Hasna Benhassi | Atletism | 800 m feminin | 23 august |
Atletism
Sportivii marocani au atins până acum standardele de calificare în următoarele probe de atletism (până la maximum 3 sportivi în fiecare probă la Standardul „A” și 1 la Standardul „B”).
- Cheie
- Notă - Rangurile acordate pentru probele de pistă se află numai în căldura sportivului
- Î = Calificat pentru runda următoare
- q = Calificat pentru următoarea rundă ca cel mai rapid învins sau , în probele de teren, după poziție fără a atinge ținta de calificare
- NR = Record național
- N / A = Runda nu se aplică pentru eveniment
- Pa: Atletul nu este obligat să concureze în rundă
- Bărbați
- Evenimente de traseu și rutier
Atlet | Eveniment | Căldură | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Mohammed Amyne | 10000 m | N / A | 28: 55,96 | 18 | |||
Youssef Baba | 1500 m | 3: 38,71 | 7 q | 3: 42,96 | 10 | Nu a avansat | |
Hicham Bellani | 5000 m | 13: 22,64 | 6 q | N / A | 13: 31,81 | 9 | |
Mouhssin Chehibi | 800 m | 1: 46,77 | 2 Î | 1: 44,62 | 3 q | 1: 45,16 | 4 |
Abdelatif Chemlal | 3000 m steeplechase | 8: 29.36 | 9 | N / A | Nu a avansat | ||
Khalid El Boumlili | Maraton | N / A | DNF | ||||
Hicham El Guerrouj | 1500 m | 3: 37,86 | 1 Î | 3: 40,87 | 1 Î | 3: 34.18 | |
5000 m | 13: 21,87 | 3 Î | N / A | 13: 14.39 | |||
Ali Ezzine | 3000 m steeplechase | 8: 20.18 | 5 q | N / A | 8: 15,58 | 8 | |
Rachid Ghanmouni | Maraton | N / A | DNF | ||||
Jaouad Gharib | N / A | 2:15:12 | 11 | ||||
Abderrahim Goumri | 5000 m | 13: 20.03 | 5 Î | N / A | 13: 47.27 | 13 | |
Adil Kaouch | 1500 m | 3: 39,88 | 4 Î | 3: 35,69 | 1 Î | 3: 38,26 | 9 |
Amine Laalou | 800 m | 1: 45,88 | 1 Î | 1: 47,53 | 7 | Nu a avansat | |
Zouhair Ouerdi | 3000 m steeplechase | 8: 27,55 | 4 | N / A | Nu a avansat |
- Evenimente de teren
Atlet | Eveniment | Calificare | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanţă | Poziţie | Distanţă | Poziţie | ||
Yahya Berrabah | Saritura lunga | 7,62 | 30 | Nu a avansat | |
Tarik Bouguetaïb | 7.79 | 24 | Nu a avansat |
- femei
- Evenimente de traseu și rutier
Atlet | Eveniment | Căldură | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Amina Aït Hammou | 800 m | 2: 03.70 | 2 Î | 2: 00.66 | 7 | Nu a avansat | |
Seltana Aït Hammou | 2: 03,95 | 2 Î | 2: 00.64 | 6 | Nu a avansat | ||
Hasna Benhassi | 800 m | 2: 01.20 | 1 Î | 1: 58,59 | 1 Î | 1: 56,43 NR | |
1500 m | 4: 05.98 | 5 q | 4: 07.39 | 5 q | 4: 12.90 | 12 | |
Nezha Bidouane | 400 m obstacole | 55,69 | 3 | Nu a avansat | |||
Bouchra Ghezielle | 1500 m | DNS | Nu a avansat | ||||
Hafida Izem | Maraton | N / A | 2:40:46 | 27 | |||
Kenza Wahbi | N / A | 2:41:36 | 30 |
Box
Marocul a trimis șapte boxeri la Atena. Doar doi dintre ei au câștigat primele lor lupte, printre care și medaliatul cu bronz din Sydney, Tahar Tamsamani , și ambii au fost învinși în runda a doua pentru a oferi echipei un record combinat de 2-7.
Atlet | Eveniment | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Redouane Bouchtouk | Greutate ușoară pentru zbor |
Tamara ( COL ) L 25–48 |
Nu a avansat | ||||
Hicham Mesbahi | Greutate zbura |
Luza ( BOT ) W 25–20 |
Rżany ( POL ) L 20–33 |
Nu a avansat | |||
Hamid Ait Bighrade | Bantamweight |
Prasad ( IND ) L 17-25 |
Nu a avansat | ||||
Tahar Tamsamani | Ușoare |
Rukundo ( UGA ) L 22–30 |
Nu a avansat | ||||
Nafil Hicham | Greutate welter ușoară |
Mosquea ( DOM ) W 42–40 |
Karimzhanov ( KAZ ) L 13–33 |
Nu a avansat | |||
Ait Hammi Miloud | Greutate welter |
Saitov ( RUS ) L 15–30 |
Nu a avansat | ||||
Rachid El Haddak | Greu | N / A |
Vargas ( SUA ) L RSC |
Nu a avansat |
Împrejmuire
Un scrimar marocan s-a calificat la următoarele evenimente:
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Runda a 64-a | Runda a 32-a | Optimi | Sfert de finala | Semi finala | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | ||
Aissam Rami | Spade individual |
Kochetkov ( RUS ) L 6–15 |
Nu a avansat |
Fotbal
Echipa națională de fotbal din Maroc s-a calificat la Jocurile Olimpice, după ce a obținut un gol de penalizare în ultimul meci de calificare împotriva Angolei .
Turneul masculin
- Lista
Următoarea este echipa marocană la turneul masculin de fotbal al Jocurilor Olimpice de vară din 2004.
Antrenor principal: Mustapha Madih
Nu. | Pos. | Jucător | Data nașterii (vârsta) | Capace | Obiective | Clubul din 2004 |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Omar Charef | 19 februarie 1981 (23 de ani) | 24 | 0 | Mouloudia Club d'Oujda |
2 | DF | Moncef Zerka | 30 august 1981 (22 de ani) | 10 | 0 | Nancy |
3 | MF | Salaheddine Aqqal | 1 ianuarie 1984 (20 de ani) | 18 | 1 | Khourigba |
4 | DF | Jamal Alioui | 2 iunie 1982 (22 de ani) | 11 | 1 | Perugia |
5 | MF | Merouane Zemmama | 7 octombrie 1983 (20 de ani) | 12 | 9 | Raja Casablanca |
6 | DF | Badr El Kaddouri | 31 ianuarie 1981 (23 de ani) | 19 | 0 | Dinamo Kiev |
7 | FW | Farid Talhaoui | 10 februarie 1982 (22 de ani) | 4 | 0 | Guingamp |
8 | MF | Yazid Kaissi | 16 mai 1981 (23 de ani) | 9 | 3 | Obiectiv |
9 | FW | Mustapha Allaoui | 30 mai 1983 (21 de ani) | 21 | 12 | MAS Fes |
10 | FW | Bouabid Bouden | 1 februarie 1982 (22 de ani) | 28 | 15 | Obiectiv |
11 | FW | Mehdi Taouil | 20 mai 1983 (21 de ani) | 6 | 2 | Nürnberg |
12 | FW | Bouchaib El Moubarki * | 12 ianuarie 1978 (26 de ani) | 20 | 0 | Al Wasl FC |
13 | DF | Oussama Souaidy | 25 august 1981 (22 de ani) | 18 | 7 | Mallorca |
14 | MF | Azzeddine Ourahou | 12 august 1984 (20 de ani) | 4 | 0 | Istres |
15 | DF | Tajeddine Sami | 10 iunie 1982 (22 de ani) | 18 | 2 | Raja Casablanca |
16 | DF | Elamina Erbate | 1 ianuarie 1981 (23 de ani) | 31 | 5 | Raja Casablanca |
17 | MF | Otmane El Assas * | 30 ianuarie 1979 (25 de ani) | 35 | 8 | Al Ittihad |
18 | GK | Nadir Lamyaghri * | 13 februarie 1976 (28 de ani) | 30 | 13 | Wydad Athletic Club |
* Jucător peste vârstă.
- Joc de grup
Pos | Echipă | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Irak | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | S-a calificat în sferturile de finală |
2 | Costa Rica | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | Maroc | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
4 | Portugalia | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 | −3 | 3 |
Costa Rica | 0 - 0 | Maroc |
---|---|---|
Raport |
Judo
Doi judoka marocani s-au calificat la Jocurile Olimpice de vară din 2004.
Atlet | Eveniment | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Repescare 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Younes Ahamdi | −60 kg masculin |
Stanev ( RUS ) L 0000–1000 |
Nu a avansat | |||||||
Adil Belgaid | −81 kg masculin |
Hontyuk ( UKR ) L 0000–1020 |
Nu a avansat |
Chahkhandagh ( IRI ) W 0013–0001 |
Wanner ( GER ) L 0000–0201 |
Nu a avansat |
Înot
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Căldură | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Adil Bellaz | 200 m liber | 1: 55,79 | 53 | Nu a avansat |
Taekwondo
Trei taekwondo jin marocani s-au calificat la următoarele evenimente.
Atlet | Eveniment | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Repescare 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rezultatul opoziției |
Rang | ||
Abdelkader Zrouri | +80 kg masculin |
Noguera ( VEN ) W 8–5 |
Nikolaidis ( GRE ) L 2–5 |
Nu a avansat |
Rojas ( COL ) W 6–2 |
Gentil ( FRA ) L 1–3 |
Nu a avansat | 5 |
Mouna Benabderassoul | Feminin −67 kg |
Nahdi ( TUN ) W 6–2 |
Díaz ( PUR ) L 4–4 SUP |
Nu a avansat | ||||
Mounia Bourguigue | +67 kg feminin |
Castrignano ( ITA ) L 4–6 |
Nu a avansat |
Tenis
Maroc a nominalizat doi jucători de tenis de sex masculin pentru a concura în turneu.
Atlet | Eveniment | Runda a 64-a | Runda a 32-a | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Scorul opoziției |
Rang | |||
Hicham Arazi | Single masculin |
Ferrero ( ESP ) L 3-6, 1-6 |
Nu a avansat | ||||||
Younes El Aynaoui |
Hrbatý ( SVK ) L 3–6, 4–6 |
Nu a avansat | |||||||
Hicham Arazi Younes El Aynaoui |
Dublu masculin | N / A |
Mirnyi / Voltchkov ( BLR ) L RET |
Nu a avansat |
Ridicare de greutăți
Un halterofil marocan s-a calificat la următoarele evenimente:
Atlet | Eveniment | Smulge | Clean & Jerk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||||
Yacine Zouaki | −62 kg masculin | 95 | 18 | 130 | 16 | 225 | 15 |