Reprezentant
|
Parte
|
Ani
|
Cong resa
|
Istoria electorală
|
Geografie
|
Districtul a fost creat pe 4 martie 1803
|
Beriah Palmer
|
Democrat-Republican
|
4 martie 1803 - 3 martie 1805
|
A 8-a
|
Ales în 1802 . Retras.
|
1803–1811 Județele Clinton, Essex și Saratoga
|
Peter Sailly
|
Democrat-Republican
|
4 martie 1805 - 3 martie 1807
|
9
|
Ales în 1804 . Retras.
|
John Thompson
|
Democrat-Republican
|
4 martie 1807 - 3 martie 1809
|
Al 10-lea
|
Ales în 1806 . Redistricționat la districtul 8 .
|
Thomas R. Gold
|
Federalist
|
4 martie 1809 - 3 martie 1813
|
11 12
|
Ales în 1808 . Reales în 1810 . Alegerea pierdută.
|
1811–1813 Județele Clinton, Essex, Franklin și Saratoga
|
John W. Taylor
|
Democrat-Republican
|
4 martie 1813 - 3 martie 1823
|
13 14 15 15 16 17
|
Ales în 1812 . Reales în 1814 . Reales în 1816 . Reales în 1818 . Reales în 1821 . Redistricționat la districtul 17 .
|
1813–1823 Județul Saratoga
|
Charles A. Foote
|
Crawford Democrat-Republican
|
4 martie 1823 - 3 martie 1825
|
18
|
Ales în 1822 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1823–1833 Județele Delaware și Greene
|
Henry Ashley
|
Jacksonian
|
4 martie 1825 - 3 martie 1827
|
19
|
Ales în 1824 . Retras.
|
Selah R. Hobbie
|
Jacksonian
|
4 martie 1827 - 3 martie 1829
|
20
|
Ales în 1826 . Retras.
|
Perkins King
|
Jacksonian
|
4 martie 1829 - 3 martie 1831
|
21
|
Ales în 1828 . Retras.
|
Rădăcina Erastus
|
Jacksonian
|
4 martie 1831 - 3 martie 1833
|
22
|
Ales în 1830 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
John Cramer
|
Jacksonian
|
4 martie 1833 - 3 martie 1837
|
23 24
|
Ales în 1832 . Reales în 1834 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1833–1843 Județele Schenectady și Saratoga
|
John I. De Graff
|
Democratic
|
4 martie 1837 - 3 martie 1839
|
25
|
Ales în 1836 . Retras.
|
Anson Brown
|
Whig
|
4 martie 1839 - 14 iunie 1840
|
26
|
Ales în 1838 . Decedat.
|
Vacant
|
14 iunie 1840 - 7 decembrie 1840
|
|
Nicholas B. Doe
|
Whig
|
7 decembrie 1840 - 3 martie 1841
|
Alegut pentru a termina mandatul lui Brown .
|
Archibald L. Linn
|
Whig
|
4 martie 1841 - 3 martie 1843
|
27
|
Ales în 1840 . A pierdut realegerea la Chesselden Ellis în districtul 16 după redistribuire.
|
Zadock Pratt
|
Democratic
|
4 martie 1843 - 3 martie 1845
|
28
|
Ales în 1842 . Retras.
|
1843–1853 Județele Columbia și Greene
|
John F. Collin
|
Democratic
|
4 martie 1845 - 3 martie 1847
|
29
|
Ales în 1844 . Retras.
|
Peter H. Silvester
|
Whig
|
4 martie 1847 - 3 martie 1851
|
30 31
|
Ales în 1846 . Reales în 1848 . Retras.
|
Josiah Sutherland
|
Democratic
|
4 martie 1851 - 3 martie 1853
|
32
|
Ales în 1850 . Retras.
|
Theodoric R. Westbrook
|
Democratic
|
4 martie 1853 - 3 martie 1855
|
33
|
Ales în 1852 . Retras.
|
1853–1863 Județul Ulster, New York și județul Greene, New York
|
Rufus H. King
|
Opoziţie
|
4 martie 1855 - 3 martie 1857
|
Al 34-lea
|
Ales în 1854 . Retras.
|
William F. Russell
|
Democratic
|
4 martie 1857 - 3 martie 1859
|
35
|
Ales în 1856 . Retras; numit ulterior Ofițer Naval al Portului New York
|
William S. Kenyon
|
Republican
|
4 martie 1859 - 3 martie 1861
|
36
|
Ales în 1858 . Retras.
|
John B. Steele
|
Democratic
|
4 martie 1861 - 3 martie 1863
|
37
|
Ales în 1860 . Redistricționat la districtul 13 .
|
Charles H. Winfield
|
Democratic
|
4 martie 1863 - 3 martie 1867
|
38th 39th
|
Ales în 1862 . Reales în 1864 . Retras.
|
1863–1873 Județele
Orange și Sullivan |
Charles Van Wyck
|
Republican
|
4 martie 1867 - 3 martie 1869
|
40
|
Ales în 1866 . Alegerea pierdută.
|
George W. Greene
|
Democratic
|
4 martie 1869 - 17 februarie 1870
|
41
|
Înlocuit de Charles H. Van Wyck, care a contestat cu succes alegerile
|
Charles Van Wyck
|
Republican
|
17 februarie 1870 - 3 martie 1871
|
41
|
A contestat cu succes alegerea lui George W. Greene .
|
Charles St. John
|
Republican
|
4 martie 1871 - 3 martie 1873
|
42
|
Ales în 1870 . Redistricționat la districtul 12 .
|
Clarkson N. Potter
|
Democratic
|
4 martie 1873 - 3 martie 1875
|
43
|
Redistricționat din districtul 10 și reales în 1872 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1873–1875 Bronx și județul Westchester
|
Benjamin A. Willis
|
Democratic
|
4 martie 1875 - 3 martie 1879
|
44th 45th
|
Ales în 1874 . Reales în 1876 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1875–1883 Harlem și centrul Manhattanului
|
Levi P. Morton
|
Republican
|
4 martie 1879 - 21 martie 1881
|
46th 47th
|
Ales în 1878 . Reales în 1880 . A demisionat pentru a deveni ministru american în Franța
|
Vacant
|
21 martie 1881 - 8 noiembrie 1881
|
47
|
|
Roswell P. Floare
|
Democratic
|
8 noiembrie 1881 - 3 martie 1883
|
Alegut pentru a termina mandatul lui Morton . [ date necunoscute / lipsă ]
|
Orlando B. Potter
|
Democratic
|
4 martie 1883 - 3 martie 1885
|
48
|
Ales în 1882 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1883–1893 West Central Manhattan
|
Truman A. Merriman
|
Democrat independent
|
4 martie 1885 - 3 martie 1887
|
49th 50th
|
Ales în 1884 . Reales în 1886 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
Democratic
|
4 martie 1887 - 3 martie 1889
|
John Quinn
|
Democratic
|
4 martie 1889 - 3 martie 1891
|
51
|
Ales în 1888 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
John De Witt Warner
|
Democratic
|
4 martie 1891 - 3 martie 1893
|
52
|
Ales în 1890 . Redistricționat la districtul 13 .
|
Amos J. Cummings
|
Democratic
|
4 martie 1893 - 21 noiembrie 1894
|
53
|
Redistricționat din districtul 9 și reales în 1892 . Demisionat.
|
1893–1903 Lower East Side din Manhattan (parte)
|
William Sulzer
|
Democratic
|
4 martie 1895 - 3 martie 1903
|
54th 55th 56th 57th
|
Ales în 1894 . Reales în 1896 . Reales în 1898 . Reales în 1900 . Redistricted la districtul 10 .
|
William Randolph Hearst
|
Democratic
|
4 martie 1903 - 3 martie 1907
|
58th 59th
|
Ales în 1902 . Reales în 1904 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
1903–1913 Parte din centrul vestului Manhattan
|
Charles V. Fornes
|
Democratic
|
4 martie 1907 - 3 martie 1913
|
60 61 61 62
|
Ales în 1906 . Reales în 1908 . Reales în 1910 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
Daniel J. Riordan
|
Democratic
|
4 martie 1913 - 28 aprilie 1923
|
63 64th 65th 66th 67th 68th
|
Redistricționat din districtul 8 și reales în 1912 . Reales în 1914 . Reales în 1916 . Reales în 1918 . Reales în 1920 . Reales în 1922 . Decedat.
|
1913–1933 Toată Staten Island , părți din Manhattan
|
Vacant
|
28 aprilie 1923 - 6 noiembrie 1923
|
68
|
|
Anning Smith Prall
|
Democratic
|
6 noiembrie 1923 - 3 ianuarie 1935
|
68th 69th 70th 71st 72nd 73rd
|
Alegut pentru a termina mandatul lui Riordan . Reales în 1924 . Reales în 1926 . Reales în 1928 . Reales în 1930 . Reales în 1932 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
James A. O'Leary
|
Democratic
|
3 ianuarie 1935 - 16 martie 1944
|
74th 75th 76th 77th 78th
|
Ales în 1934 . Reales în 1936 . Reales în 1938 . Reales în 1940 . Reales în 1942 . Decedat.
|
Vacant
|
16 martie 1944 - 6 iunie 1944
|
78
|
|
Ellsworth B. Buck
|
Republican
|
6 iunie 1944 - 3 ianuarie 1945
|
Alegut pentru a termina mandatul lui O'Leary . Redistricționat la districtul 16 .
|
James J. Heffernan
|
Democratic
|
3 ianuarie 1945 - 3 ianuarie 1953
|
79th 80th 81st 82nd
|
Redistricționat din districtul 5 și reales în 1944 . Reales în 1946 . Reales în 1948 . Reales în 1950 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
Până în 1953 Părți din Brooklyn
|
Emanuel Celler
|
Democratic
|
3 ianuarie 1953 - 3 ianuarie 1963
|
83 84th 85th 86th 87th
|
Redistricționat din districtul 15 și reales în 1952 . Reales în 1954 . Reales în 1956 . Reales în 1958 . Reales în 1960 . Redistricted la districtul 10 .
|
1953–1963 Părți din Brooklyn , Queens
|
Eugene J. Keogh
|
Democratic
|
3 ianuarie 1963 - 3 ianuarie 1967
|
88th 89th
|
Redistricționat din districtul 9 și reales în 1962 . Reales în 1964 . .
|
1963–1973 Părți din Brooklyn
|
Frank J. Brasco
|
Democratic
|
3 ianuarie 1967 - 3 ianuarie 1975
|
90 A 91 A 92 -a 93 -
|
Ales în 1966 . Reales în 1968 . Reales în 1970 . Reales în 1972 . [ date necunoscute / lipsă ]
|
Până în 1983 Părți din Brooklyn , Queens
|
James H. Scheuer
|
Democratic
|
3 ianuarie 1975 - 3 ianuarie 1983
|
94 95 95 96 97
|
Ales în 1974 . Reales în 1976 . Reales în 1978 . Reales în 1980 . Redistricționat la districtul 8 .
|
Orașele Edolphus
|
Democratic
|
3 ianuarie 1983 - 3 ianuarie 1993
|
98 al 99 - lea 100 101 102
|
Ales în 1982 . Reales în 1984 . Reales în 1986 . Reales în 1988 . Reales în 1990 . Redistricted la districtul 10 .
|
1983–2003 Părți din Brooklyn
|
Maiorul Owens
|
Democratic
|
3 ianuarie 1993 - 3 ianuarie 2007
|
103 104th 105th 106th 107th 108th 109th
|
Redistricționat din districtul 12 și reales în 1992 . Reales în 1994 . Reales în 1996 . Reales în 1998 . Reales în 2000 . Reales în 2002 . Reales în 2004 . Retras.
|
2003–2013 Părți din Brooklyn
|
Yvette Clarke
|
Democratic
|
3 ianuarie 2007 - 3 ianuarie 2013
|
110 111 111 112
|
Ales în 2006 . Reales în 2008 . Reales în 2010 . Redistricționat la districtul 9 .
|
Michael Grimm
|
Republican
|
3 ianuarie 2013 - 5 ianuarie 2015
|
113th 114th
|
Redistricționat din districtul 13 și reales în 2012 . Reales în 2014 . Demisionat.
|
2013 – prezent Staten Island și părți din Brooklyn
|
Vacant
|
5 ianuarie 2015 - 5 mai 2015
|
114
|
|
Dan Donovan
|
Republican
|
5 mai 2015 - 3 ianuarie 2019
|
114th 115th
|
Alegut pentru a termina mandatul lui Grimm . Reales în 2016 . Alegerea pierdută.
|
Max Rose
|
Democratic
|
3 ianuarie 2019 - 3 ianuarie 2021
|
116
|
Ales în 2018 . Alegerea pierdută.
|
Nicole Malliotakis
|
Republican
|
3 ianuarie 2021 - Prezent
|
117
|
Ales în 2020 .
|