România la Jocurile Olimpice de vară din 1984 - Romania at the 1984 Summer Olympics
România la Jocurile Olimpice de vară din 1984 | |
---|---|
Cod IOC | ROU (ROM folosit la aceste jocuri) |
NOC | Comitetul Olimpic și Sportiv Român |
Site-ul web |
www |
în Los Angeles | |
Concurenți | 124 (71 bărbați și 53 femei) în 13 sporturi |
Purtator de steag | Corneliu Ion |
Medalii clasate pe locul 2 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
România a concurat la Jocurile Olimpice de vară 1984 în Los Angeles , Statele Unite ale Americii . 124 de concurenți, 71 de bărbați și 53 de femei, au participat la 86 de evenimente în 13 sporturi. În special, România a fost singuranațiune a Blocului de Est care a participat la aceste Jocuri; toți ceilalți au urmat boicotul Uniunii Sovietice a Jocurilor . Sportivii români au fost întâmpinați cu aplauze calde când au intrat în Los Angeles Memorial Coliseum în timpul ceremoniei de deschidere, în parte o afirmare a sfidării națiunii față de boicot. Echipa olimpică a României a avut un succes fenomenal la jocuri, plasându-se în cele din urmă pe locul al doilea în favoarea Statelor Unite în medalia de aur.
Medaliști
Aur
- Doina Melinte - Atletism, 800 metri feminin
- Maricica Puică - Atletism, 3000 metri feminin
- Anișoara Cușmir-Stanciu - Atletism, Salt în lungime feminin
- Ivan Patzaichin și Toma Simionov - Canoe, masculin C2 1000m perechi canadiene
- Agafia Constantin-Buhaev , Nastasia Ionescu , Tecla Marinescu-Borcanca și Maria Ștefan-Mihoreanu - Canoe, K4 500 m Femei Kayak Fours
- Ecaterina Szabo - Gimnastică, seif lateral pentru femei
- Simona Păucă - Gimnastică, Echipament feminin
- Ecaterina Szabo - Gimnastică, balansier pentru femei
- Ecaterina Szabo - Gimnastică, exerciții de podea pentru femei
- Lavinia Agache , Laura Cutina , Cristina Elena Grigoraș , Simona Păucă , Mihaela Stanulet , și Ecaterina Szabo - Gimnastică, Exerciții combinate pentru echipe feminine
- Petru Iosub și Valer Toma - Canotaj, Perechi Coxless pentru bărbați
- Valeria Răcilă - Canotaj, Sculluri feminine
- Elisabeta Lipă și Marioara Popescu - Canotaj, dublu scull feminin
- Ioana Badea , Sofia Corban , Ekaterina Oancia , Anisoara Sorohan și Maricica Taran - Canotaj, cvadruplu feminin
- Rodica Arba și Elena Horvat - Canotaj, Perechi Coxless feminin
- Chira Apostol , Maria Tănasă-Fricioiu , Olga Homeghi , Viorica Ioja și Florica Lavric - Canotaj, Femeile Coxed Fours
- Petre Becheru - Haltere, greutate ușoară pentru bărbați (82½ kg)
- Nicu Vlad - Haltare, greutate medie masculină (90 kg)
- Ion Draica - Wrestling, Greutate medie greco-romană pentru bărbați
- Vasile Andrei - Luptă, Masă greco-romană masculină
Argint
- Doina Melinte - Atletism, 1500 metri feminin
- Valeria Ionescu - Atletism, Salt în lungime feminin
- Mihaela Loghin - Atletism, Lansaj la femei
- Ivan Patzaichin și Toma Simionov - Canoe, masculin C2 500 m perechi canadiene
- Aurora Dan , Rozalia Oros , Elisabeta Tufan-Guzganu , Monika Weber și Marcela Zsak - Scrimă, competiție feminină pe echipe
- Ekaterina Szabó - Gimnastică, individual pentru toate femeile
- Doina Staiculescu - Gimnastică, Ritmică pentru femei de peste tot
- Dimitrie Popescu , Dumitru Răducanu și Vasile Tomoiagă - Canotaj, perechi de bărbați
- Mihaela Armășescu , Adriana Bazon-Chelariu , Camelia Diaconescu , Viorica Ioja , Aneta Mihaly , Aurora Pleșca , Lucia Sauca , Doina Liliana Snep-Balan și Marioara Trașcă - Canotaj, Opt femei
- Corneliu Ion - Tir, pistol masculin cu foc rapid
- Gelu Radu - Haltare, Greutate pentru bărbați (60 kg)
- Andrei Socaci - Halterofilie, Ușor pentru bărbați (67½ kg)
- Petre Dumitru - Haltere, greutate medie masculină (90 kg)
- Vasile Groapă - Haltare, primul mascul greu (100 kg)
- Stefan Tasnadi - Haltere, greutate masculină (110 kg)
- Ilie Matei - Wrestling, masculin greco-ușor ușor
Bronz
- Fița Lovin - Atletism, 800 metri feminin
- Maricica Puică - Atletism, 1500 metri feminin
- Cristieana Cojocaru - Atletism, 400 m obstacole feminin
- Florența Crăciunescu - Atletism, Aruncarea discului feminin
- Mircea Fulger - Box, Greutate welter ușoară pentru bărbați
- Costică Olaru - Canoe, masculin C1 500m canadian simplu
- Alexandru Chiculiță , Corneliu Marin , Marin Mustață , Ioan Pop și Vilmoș Szabo - Scrimă, competiție masculină în echipă Sabre
- Simona Păucă - Gimnastică, Individual All-Around pentru femei
- Lavinia Agache - Gimnastică, seif lateral pentru femei
- Mircea Bedivan , Dumitru Berbece , Iosif Boroș , Alexandru Buligan , Gheorghe Covaciu , Gheorghe Dogărescu , Marian Dumitru , Cornel Durău , Alexander Fölker , Nicolae Munteanu , Vasile Oprea , Adrian Simion , Vasile Stîngă , Neculai Vasilcă și Maricel Voinea - Handbal, Men's Competiție
- Mircea Frățică - Judo, jumătate greutate mijlocie masculin (78 kg)
- Mihai Cioc - Judo, clasa Open masculin
- Anca Pătrășcoiu - Înot, 200 m spate feminin
- Dragomir Cioroslan - Haltere, greutate medie pentru bărbați (75 kg)
- Ștefan Rusu - Wrestling, Welterweight masculin greco-roman
- Victor Dolipschi - Wrestling, Super-grea masculină greco-romană
- Vasile Pușcașu - Wrestling, Freestyle masculin greu (100 kg)
Atletism
1.500 metri feminin
- Căldură - 4: 10,58
- Finala - 4: 09.11 (→ locul 9)
Feminin 3.000 de metri
400 m obstacole feminin
Salt în înălțime pentru femei
- Calificare - 1,90m
- Finala - 1,85m (→ locul 11)
Salt în lungime pentru femei
Aruncarea discului feminin
Puterea femeii
- Finala - 17,23 m (→ locul 8)
Box
Greutate penă masculină (- 57 kg)
- Prima rundă - Pa
- A doua rundă - A pierdut în fața lui Meldrick Taylor (Statele Unite), 0: 5
Ușor pentru bărbați (- 60 kg)
- Prima rundă - Pierdută de Renato Cornett (Australia), 1: 4
Greutate welter ușoară pentru bărbați (- 63,5 kg)
- Mircea Fulger → Medalie de bronz
- Prima rundă - Pa
- A doua rundă - Învins pe Jean Duarte (Franța), RSC-1
- A treia rundă - L-a învins pe Stefan Sjøstrand (SWE), 5: 0
- Sferturi de finală - Lofti Belkhir (Tunisia) a învins , 5: 0
- Semifinale - Pierdut în fața lui Dhawee Umponmaha (Thailanda), 0: 5
Greutate welter masculină (- 67 kg)
- Prima rundă - A învins Antoine Loungoude (RCA), KO-1
- A doua rundă - L-a învins pe Michael Hughes (GBR), 5: 0
- A treia rundă - A pierdut în fața lui Mark Breland (Statele Unite), 0: 5
Greutate medie ușoară pentru bărbați (- 71 kg)
- Prima rundă - A pierdut în fața lui Ahn Dal-Ho (Coreea de Sud), 0: 5
Greutate ușoară masculină (- 81 kg)
- Prima rundă - Pa
- A doua rundă - A învins Fine Sani (Tonga), 5: 0
- Sferturi de finală - pierdut în fața lui Anton Josipović (Iugoslavia), 0: 5
Canotaj
Împrejmuire
Unsprezece scrimari, șase bărbați și cinci femei, au reprezentat România în 1984.
Gimnastică
Handbal
- Competiție masculină pe echipe
- Runda preliminară (grupa A)
- A învins Algeria (25-16)
- A învins Islanda (26-17)
- A învins Elveția (23-17)
- A învins Japonia (28-22)
- Pierdut în Iugoslavia (18-19)
- Meci de medalie de bronz
- Lista echipei
Judo
Gimnastică ritmică
Canotaj
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Incalzeste | Repescare | Semi finala | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Petru Iosub Valer Toma |
Pereche Coxless | 6: 56,60 | 2 Î | PA | 6: 53,23 | 1 Î | 6: 45.39 | ||
Dimitrie Popescu Vasile Tomoiagă Dumitru Răducanu |
Pereche de Coxed | 7: 12.18 | 1 Î | PA | N / A | 7: 11.21 |
- femei
Atlet | Eveniment | Incalzeste | Repescare | Semi finala | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Valeria Răcilă | Sculele singure | 3: 44.22 | 1 Î | PA | 3: 54,55 | 1 Î | 3: 40,68 | ||
Marioara Popescu Elisabeta Oleniuc |
Sculluri duble | 3: 24,28 | 1 Î | PA | N / A | 3: 26,75 | |||
Rodica Arba Elena Horvat |
Pereche Coxless | N / A | 3: 32,60 | ||||||
Florica Lavric Maria Tănasă-Fricioiu Chira Apostol Olga Homeghi-Bularda Viorica Ioja |
Coxed patru | 3: 21,61 | 1 Î | PA | N / A | 3: 19.30 | |||
Titie Taran Anișoara Sorohan Ioana Badea Sofia Corban Ecaterina Oancia |
Cvadruple sculls (coxed) | 3: 15.34 | 1 Î | PA | N / A | 3: 14.11 | |||
Marioara Trașcă Lucia Sauca Doina Șnep-Bălan Aneta Mihaly Aurora Pleșca Camelia Diaconescu Viorica Ioja Mihaela Armășescu Adriana Bazon-Chelariu |
Opt | N / A | 2: 59,80 |
Filmare
- Bărbați
Atlet | Eveniment | Final | |
---|---|---|---|
Scor | Rang | ||
Sorin Babii | Pistol de 50 m | 555 | 11 |
Corneliu Ion | Pistol cu foc rapid de 25 m | 593 | |
Constantin Stan | Pușcă de 50 de metri trei poziții | 1140 | 20 |
Dispozitiv de pușcă de 50 de metri | 591 | 17 | |
Pușcă cu aer 10 m | 577 | 20 | |
Marin Stan | Pistol cu foc rapid de 25 m | 588 | 13 |
- femei
Atlet | Eveniment | Final | |
---|---|---|---|
Scor | Rang | ||
Elena Macovei | Pistol de 25 m | 572 | 15 |
Maria Macovei | 577 | 8 |
Înot
100 m spate feminin
- Căldură - 1: 03.79
- Finala - 1: 03.21 (→ locul 4)
- Căldură - 1: 04.16
- Finala - 1: 03.29 (→ locul 5)
200 m spate feminin
- Căldură - 2: 16,41
- Finala - 2: 16.15 (→ locul 7)
400 m individual feminin
- Căldură - 5: 03.97
- B-Final - 5: 05.53 (→ locul 16)