Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1928 - Patru coxless masculin - Rowing at the 1928 Summer Olympics – Men's coxless four
Bărbați fără patru bărbați la Jocurile Olimpiadei a IX-a
| |
---|---|
Locul de desfășurare | Sloten |
Concurenți | 24 din 6 națiuni |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1928 | |
---|---|
Sculele singure | bărbați |
Pereche Coxless | bărbați |
Sculluri duble | bărbați |
Pereche de Coxed | bărbați |
Coxless patru | bărbați |
Coxed patru | bărbați |
Opt | bărbați |
Evenimentul de patru bărbați fără cox a făcut parte din programul de canotaj de la Jocurile Olimpice de vară din 1928 . A fost una dintre cele șapte probe de canotaj pentru bărbați și a fost a patra apariție a evenimentului.
Rezultate
Sursa: Rezultate oficiale; De Wael
Runda 1
Câștigătorii au avansat în runda a doua. Pierdătorii au concurat în prima repescare.
Încălziți 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italia | 7: 24.6 | Q2 |
2 | Simon Bon , Egbertus Waller , Ansco Dokkum , Paul Maasland | Olanda | 7: 35.8 | R1 |
Încălziți 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Statele Unite | 7: 16.8 | Q2 |
2 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Germania | 7: 21.0 | R1 |
Încălziți 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Marea Britanie | 7: 44.2 | Q2 |
2 | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Franţa | 7: 58.2 | R1 |
Repescare 1
Câștigătorii au avansat în runda a doua, dar nu au fost eligibili pentru o a doua repescare dacă au pierdut acolo. Pierdătorii au fost eliminați.
Încălziți 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Germania | 7: 21.4 | Q2 |
2 | Simon Bon , Egbertus Waller , Ansco Dokkum , Paul Maasland | Olanda | 7: 30.2 | elim. |
Încălziți 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Franţa | 7: 52.0 | Q2 |
Runda 2
Câștigătorii au avansat în semifinale. Pierdătorii au concurat în a doua repechage, dacă au avansat câștigând în prima rundă sau au fost eliminați dacă au avansat prin prima repechage.
Încălziți 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Marea Britanie | 6: 42.4 | Î |
2 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Germania | elim. |
Încălziți 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Statele Unite | 7: 12.6 | Î |
- | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Franţa | DNS | elim. |
Încălziți 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italia | 7: 01.6 | Î |
Semifinale
Câștigătorii au trecut la finala medalii de aur, învinsul luând medalia de bronz.
Încălziți 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Statele Unite | 6: 29.4 | Î |
2 ( ) | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italia | 6: 31.6 |
Încălziți 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp | Cal. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Marea Britanie | 6: 42.4 | Î |
Finale
Finala medalii de aur | |||
---|---|---|---|
Rang | Vâslașii | Naţiune | Timp |
John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Marea Britanie | 6: 36.0 | |
Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Statele Unite | 6: 37.0 |