Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 1928 - pereche masculină coxless - Rowing at the 1928 Summer Olympics – Men's coxless pair
Pereche masculină coxless la Jocurile Olimpiadei a IX-a
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
loc de întâlnire | Sloten | |||||||||
concurenţii | 16 din 8 națiuni | |||||||||
medaliaţi | ||||||||||
| ||||||||||
Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 1928 | |
---|---|
Cranii unice | bărbați |
Pereche coxless | bărbați |
Sculluri duble | bărbați |
Pereche coxedă | bărbați |
Coxless patru | bărbați |
Coxed patru | bărbați |
Opt | bărbați |
Evenimentul masculin în pereche fără coxless a făcut parte din programul de remi la Olimpiada de vară din 1928 . A fost unul dintre cele șapte evenimente de rând pentru bărbați și a fost a patra apariție a evenimentului.
cuprins
Rezultate
Sursa: Rezultate oficiale; De Wael
Runda 1
Câștigătorii au avansat în turul doi. Pierdătorii au concurat în prima repriză.
Căldură 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Bruno Müller , Kurt Moeschter | Germania | 8: 14.2 | Q2 |
2 | André Pactat , Robert Guelpa | Franţa | 8: 31,0 | R1 |
Căldură 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Paul McDowell , John Schmitt | Statele Unite | 8: 06.4 | Q2 |
2 | Philippe Van Volckxsom , Carlos Van den Driessche | Belgia | 8: 15,0 | R1 |
Căldură 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Terence O'Brien , Robert Nisbet | Marea Britanie | 7: 56.2 | Q2 |
2 | Alois Reinhard , Willy Müller | Elveţia | 7: 58.4 | R1 |
Căldura 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Romeo Sisti , Nino Bolzoni | Italia | 8: 12.2 | Q2 |
2 | Carel van Wankum , Hein van Suylekom | Olanda | 8: 30.0 | R1 |
Recomandare 1
Câștigătorii au avansat până în turul doi, dar au fost neeligibili pentru o a doua revizie, dacă au pierdut acolo. Pierdătorii au fost eliminați.
Căldură 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Alois Reinhard , Willy Müller | Elveţia | 8: 17,8 | Q2 |
2 | André Pactat , Richard Guelpa | Franţa | 9: 01.8 | Elim. |
Căldură 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Carel van Wankum , Hein van Suylekom | Olanda | 8: 18.4 | Q2 |
2 | Philippe Van Volckxsom , Carlos Van den Driessche | Belgia | 8: 36,4 | Elim. |
Runda 2
Câștigătorii au avansat în semifinale. Pierdătorii au concurat în cea de-a doua repriză, dacă au avansat câștigând în primul tur sau au fost eliminați dacă au avansat prin prima revizie.
Căldură 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Romeo Sisti , Nino Bolzoni | Italia | 7: 21,4 | Q |
2 | Alois Reinhard , Willy Müller | Elveţia | 7: 29.2 | Elim. |
Căldură 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Paul McDowell , John Schmitt | Statele Unite | 7: 12,0 | Q |
2 | Terence O'Brien , Robert Nisbet | Marea Britanie | 7: 14.2 | R2 |
Căldură 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Bruno Müller , Kurt Moeschter | Germania | 7: 19.4 | Q |
2 | Carel van Wankum , Hein van Suylekom | Olanda | 7: 30.2 | Elim. |
Recomandare 2
Barca britanică a fost singura care a suferit prima pierdere în runda a doua, astfel că a avut un revedere prin a doua repriză la semifinale.
Căldură 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Terence O'Brien , Robert Nisbet | Marea Britanie | Pa | Q |
Semifinale
Câștigătorii au avansat în finala medaliei de aur, învingătorii concurând pentru bronz.
Căldură 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Bruno Müller , Kurt Moeschter | Germania | 7: 08.2 | QA |
2 | Paul McDowell , John Schmitt | Statele Unite | 7: 15.6 | QB |
Căldură 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp | Qual. |
1 | Terence O'Brien , Robert Nisbet | Marea Britanie | 7: 08.6 | QA |
2 | Romeo Sisti , Nino Bolzoni | Italia | 7: 16.8 | QB |
Finala
Finala cu medalii de aur | |||
---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp |
Bruno Müller , Kurt Moeschter | Germania | 7: 06.4 | |
Terence O'Brien , Robert Nisbet | Marea Britanie | 7: 08.8 |
Finala cu medalii de bronz | |||
---|---|---|---|
Rang | vaslasi | Naţiune | Timp |
1 ( ) | Paul McDowell , John Schmitt | Statele Unite | 7: 20.4 |
2 (4) | Romeo Sisti , Nino Bolzoni | Italia | 7: 24.4 |