Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1952 - Sculluri duble masculine - Rowing at the 1952 Summer Olympics – Men's double sculls
Sculele duble masculine la Jocurile Olimpiadei XV
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Meilahti | ||||||||||||
Data | 20-23 iulie | ||||||||||||
Concurenți | 32 din 16 națiuni | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1952 | |
---|---|
Sculele singure | bărbați |
Sculluri duble | bărbați |
Pereche Coxless | bărbați |
Pereche de Coxed | bărbați |
Coxless patru | bărbați |
Coxed patru | bărbați |
Opt | bărbați |
Competiția dublă pentru bărbați la Jocurile Olimpice de vară din 1952 a avut loc la Meilahti , Finlanda . Evenimentul a avut loc în perioada 20 iulie - 23 iulie.
Incalzeste
Primii doi canotieri au trecut direct în semifinale. Ceilalți trebuie să concureze în repechage pentru locurile rămase în semifinale.
Încălziți 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Franța (FRA) | 7: 00.1 | SF |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Germania (GER) | 7: 04.3 | SF |
3 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgia (BEL) | 7: 13.2 | |
4 |
Ebbe Parsner Åge Larsen |
Danemarca (DEN) | 7: 27.3 |
Încălziți 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Uniunea Sovietică (URS) | 7: 02.5 | SF |
2 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 06.9 | SF |
3 |
Peter Stebler Émile Knecht |
Elveția (SUI) | 7: 09.3 | |
4 |
Keijo Koivumäki Eero Koivumäki |
Finlanda (FIN) | 7: 19.5 |
Încălziți 3
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italia (ITA) | 7: 01.3 | SF |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
Statele Unite ale Americii (SUA) | 7: 01.9 | SF |
3 |
John MacMillan Peter Brandt |
Marea Britanie (GBR) | 7: 07.4 | |
4 |
Bob Williams Derek Riley |
Canada (CAN) | 7: 19.3 |
Încălziți 4
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 04.4 | SF |
2 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Cehoslovacia (TCH) | 7: 11.6 | SF |
3 |
John Rogers Murray Riley |
Australia (AUS) | 7: 16.7 | |
4 |
Tore Johansson Curt Brunnqvist |
Suedia (SWE) | 8: 31.3 |
Prima repescare
Câștigătorul din fiecare manșă s-a calificat în semifinale.
Încălziți 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgia (BEL) | 7: 03.2 | SF |
2 |
Peter Stebler Émile Knecht |
Elveția (SUI) | 7: 05.8 | |
3 |
Tore Johansson Curt Brunnqvist |
Suedia (SWE) | 7: 11.4 | |
4 |
Bob Williams Derek Riley |
Canada (CAN) | 7: 15.5 |
Încălziți 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
John Rogers Murray Riley |
Australia (AUS) | 7: 03.0 | SF |
2 |
John MacMillan Peter Brandt |
Marea Britanie (GBR) | 7: 04.4 | |
3 |
Ebbe Parsner Åge Larsen |
Danemarca (DEN) | 7: 09.3 | |
4 |
Keijo Koivumäki Eero Koivumäki |
Finlanda (FIN) | 7: 12.0 |
Semifinale
Câștigătorii din fiecare manșă s-au calificat în finală, în timp ce ceilalți trebuie să concureze în a doua repescare pentru locurile rămase în finală.
Semifinala 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Cehoslovacia (TCH) | 7: 23.5 | F |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
Statele Unite ale Americii (SUA) | 7: 24.3 | |
3 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Uniunea Sovietică (URS) | 7: 26.5 | |
4 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Franța (FRA) | 7: 29.5 |
Semi-finala 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 23.1 | F |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Germania (GER) | 7: 36.3 | |
3 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italia (ITA) | 7: 36.7 | |
4 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 8: 04.0 |
A doua repescare
Câștigătorii din fiecare manșă s-au calificat în finală.
Încălziți 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 01.7 | F |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
Statele Unite ale Americii (SUA) | 7: 03.6 | |
3 |
John Rogers Murray Riley |
Australia (AUS) | 7: 13.1 |
Încălziți 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Franța (FRA) | 7: 06.3 | F |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Germania (GER) | 7: 08.2 | |
3 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgia (BEL) | 7: 25.8 |
Încălziți 3
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Uniunea Sovietică (URS) | 7: 07.5 | F |
2 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italia (ITA) | 7: 16.0 |
Final
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 23.1 | ||
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Uniunea Sovietică (URS) | 7: 07.5 | ||
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 01.7 | ||
4 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Franța (FRA) | 7: 06.3 | |
5 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Cehoslovacia (TCH) | 7: 23.5 |