Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 1956 - Pereche masculină coxless - Rowing at the 1956 Summer Olympics – Men's coxless pair
Perechile masculine coxless la Jocurile Olimpiadei XVI
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
loc de întâlnire | Lacul Wendouree | ||||||||||||
Data | 23 noiembrie - 27 noiembrie | ||||||||||||
concurenţii | 18 din 9 națiuni | ||||||||||||
medaliaţi | |||||||||||||
| |||||||||||||
Plimbare la Olimpiada de vară din 1956 | |
---|---|
Cranii unice | bărbați |
Sculluri duble | bărbați |
Pereche coxless | bărbați |
Pereche coxedă | bărbați |
Coxless patru | bărbați |
Coxed patru | bărbați |
Opt | bărbați |
Competiția masculină de perechi inegale la Olimpiada de vară din 1956 a avut loc la Lacul Wendouree, lângă Ballarat , Australia. Evenimentul a avut loc între 23 și 27 noiembrie. Competiția a fost câștigată de James Fifer și Duvall Hecht reprezentând Statele Unite.
cuprins
Incalzeste
În clasament primele două perechi au avansat direct în semifinale. Ceilalți s-au întrecut în revizia pentru locurile rămase din semifinale.
Căldură 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Reg Douglas Bob Parker |
Noua Zeelandă (NZL) | 7: 32.6 | SF |
2 |
Peter Raper Maurice Grace |
Australia (AUS) | 7: 37.2 | SF |
3 |
Alvaro Bianchi Maurizio Clerici |
Italia (ITA) | 7: 41.2 |
Căldură 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Helmut Sauermilch Claus Heß |
Echipa Unită a Germaniei (EUA) | 7: 30.1 | SF |
2 |
Finn Pedersen Kjeld Østrøm |
Danemarca (DEN) | 7: 36,6 | SF |
3 |
Bob Baetens Michel Knuysen |
Belgia (BEL) | 7: 45.6 |
Căldură 3
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
James Fifer Duvall Hecht |
Statele Unite (SUA) | 7: 19,5 | SF |
2 |
Igor Buldakov Viktor Ivanov |
Uniunea Sovietică (URS) | 7: 29.9 | SF |
3 |
Josef Kloimstein Alfred Sageder |
Austria (AUT) | 7: 37.0 |
Recalificări
Primele două perechi au avansat direct în semifinale.
Căldură 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Josef Kloimstein Alfred Sageder |
Austria (AUT) | SF | |
2 |
Alvaro Bianchi Maurizio Clerici |
Italia (ITA) | SF | |
3 |
Bob Baetens Michel Knuysen |
Belgia (BEL) |
Semifinale
Primele două perechi au avansat direct în finală.
Căldură 1
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Igor Buldakov Viktor Ivanov |
Uniunea Sovietică (URS) | 8: 41.3 | F |
2 |
Josef Kloimstein Alfred Sageder |
Austria (AUT) | 8: 42,4 | F |
3 |
Reg Douglas Bob Parker |
Noua Zeelandă (NZL) | 8: 44,7 | |
4 |
Finn Pedersen Kjeld Østrøm |
Danemarca (DEN) | 8: 55.1 |
Căldură 2
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
James Fifer Duvall Hecht |
Statele Unite (SUA) | 8: 37,7 | F |
2 |
Peter Raper Maurice Grace |
Australia (AUS) | 8: 48.2 | F |
3 |
Helmut Sauermilch Claus Heß |
Echipa Unită a Germaniei (EUA) | 8: 52,3 | |
4 |
Alvaro Bianchi Maurizio Clerici |
Italia (ITA) | 9: 11.1 |
Final
Rang | Numele sportivului | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
James Fifer Duvall Hecht |
Statele Unite (SUA) | 7: 55,4 | ||
Igor Buldakov Viktor Ivanov |
Uniunea Sovietică (URS) | 8: 03.9 | ||
Josef Kloimstein Alfred Sageder |
Austria (AUT) | 8: 11,8 | ||
4 |
Peter Raper Maurice Grace |
Australia (AUS) | 8: 22.2 |