Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1964 - Sculluri duble masculine - Rowing at the 1964 Summer Olympics – Men's double sculls
Sculele duble masculine la Jocurile Olimpiadei a XVIII-a
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Curs de canotaj Toda | ||||||||||||
Data | 12-15 octombrie | ||||||||||||
Timp de câștig | 7: 10.66 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1964 | |
---|---|
Sculele singure | bărbați |
Sculluri duble | bărbați |
Pereche Coxless | bărbați |
Pereche de Coxed | bărbați |
Coxless patru | bărbați |
Coxed patru | bărbați |
Opt | bărbați |
Evenimentul dublu sculls a fost un eveniment de canotaj desfășurat în cadrul programului Jocurilor Olimpice de vară din 1964 .
Medaliști
Aur | Argint | Bronz |
Oleg Tyurin Boris Dubrovskiy ( URS ) |
Seymour Cromwell Jim Storm ( SUA ) |
Vladimír Andrs Pavel Hofmann ( TCH ) |
Rezultate
Incalzeste
Echipa de top din fiecare manșă a avansat în finală, cu toți ceilalți trimiși la repescări.
Încălziți 1 | |||
1. | Seymour Cromwell și Jim Storm ( SUA ) | 6: 31,63 | QF |
2. | Helmut Lebert și Josef Steffes-Mies ( EUA ) | 6: 41,24 | QR |
3. | Melchior Bürgin și Martin Studach ( SUI ) | 6: 45,58 | QR |
4. | Arnold Cooke și Peter Webb ( GBR ) | 6: 49,83 | QR |
5. | Barclay Wade și Gary Pearce ( AUS ) | 7: 01.21 | QR |
Încălziți 2 | |||
1. | Oleg Tyurin și Boris Dubrovskiy ( URS ) | 6: 51.03 | QF |
2. | Max Alwin și Peter Bots ( NED ) | 7: 07.52 | QR |
3. | Susumi Hosoya și Yasushi Murase ( JPN ) | 7: 25,64 | QR |
4. | Roberto Friedrich și Fernando Scheffler ( MEX ) | 7: 34.34 | QR |
Încălziți 3 | |||
1. | Vladimír Andrs și Pavel Hofmann ( TCH ) | 6: 39,67 | QF |
2. | M. de Meulemeester și Gerard Higny ( BEL ) | 6: 45,69 | QR |
3. | René Duhamel și Bernard Monnereau ( FRA ) | 6: 48,70 | QR |
4. | Juan Carlos Gómez și José María Robledo ( ARG ) | 6: 58.08 | QR |
Repescări
Finisherul de top din fiecare dintre cele trei repescări s-a alăturat finaliștilor. Locurile doi și trei au concurat într-o finală de consolare pentru locurile 7-12. Cel care a terminat pe locul al patrulea, în singurul repechage cu atât de mulți concurenți, a fost eliminat.
Repescare 1 | |||
1. | Melchir Burgin și Martin Studach ( SUI ) | 6: 47,18 | QF |
2. | M. de Meulemeester și Gerard Higny ( BEL ) | 6: 49,28 | QC |
3. | Roberto Friedrich și Fernando Scheffler ( MEX ) | 7: 35.14 | QC |
Repechage 2 | |||
1. | Helmut Lebert și Josef Steffes-Mies ( EUA ) | 6: 39.92 | QF |
2. | Juan Gomez și Jose Robledo ( ARG ) | 7: 05.02 | QC |
3. | Hosoya Susumu și Murase Yasushi ( JPN ) | 7: 18.98 | QC |
Repechage 3 | |||
1. | René Duhamel și Bernard Monnereau ( FRA ) | 6: 49.38 | QF |
2. | Arnold Cooke și Peter Webb ( GBR ) | 6: 50,48 | QC |
3. | Max Alwin și Peter Bots ( NED ) | 6: 56,59 | QC |
4. | Barclay Wade și Gary Pearce ( AUS ) | 7: 07.12 | 13 |
Final de consolare
Finala de consolare a determinat locurile de la 7 la 12.
7. | Arnold Cooke și Peter Webb ( GBR ) | 6: 44,39 |
8. | Max Alwin și Peter Bots ( NED ) | 6: 47.07 |
9. | M. de Meulemeester și Gerard Higny ( BEL ) | 6: 49,70 |
10. | Hosoya Susumu și Murase Yasushi ( JPN ) | 7: 15.22 |
11. | Roberto Friedrich și Fernando Scheffler ( MEX ) | 7: 27.47 |
12. | Juan Gomez și Jose Robledo ( ARG ) | Nu a început |
Final
Oleg Tyurin și Boris Dubrovskiy ( URS ) | 7: 10.66 | |
Seymour Cromwell și Jim Storm ( SUA ) | 7: 13.16 | |
Vladimír Andrs și Pavel Hofmann ( TCH ) | 7: 14.23 | |
4. | Melchior Burgin și Martin Studach ( SUI ) | 7: 24.97 |
5. | Helmut Lebert și Josef Steffes-Mies ( EUA ) | 7: 30.03 |
6. | René Duhamel și Bernard Monnereau ( FRA ) | 7: 41,80 |
Referințe
Surse
- Comitetul de organizare din Tokyo (1964). Jocurile Olimpiadei a XVIII-a: Tokyo 1964, vol. 2 .