Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 1980 - Sculluri duble pentru femei - Rowing at the 1980 Summer Olympics – Women's double sculls
Cranii duble pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
loc de întâlnire | Canalul de canotaj Krylatskoye | ||||||||||||
Data | 21–26 iulie | ||||||||||||
concurenţii | 14 din 7 națiuni | ||||||||||||
medaliaţi | |||||||||||||
| |||||||||||||
Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 1980 | ||
---|---|---|
Cranii unice | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Pereche coxless | bărbați | femei |
Pereche coxedă | bărbați | |
Cvadrupluri cvadruple | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Coxed patru | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Cele dublu vâsle femei canotaj competiție la Jocurile Olimpice de vară 1980 a avut loc la Krylatskoye Complexul sportiv canoe și canotaj bazinul , Moscova , Uniunea Sovietică . Evenimentul a avut loc între 21 și 26 iulie.
cuprins
Incalzeste
Câștigător al fiecărei călduri avansat până la final. Echipele rămase trebuie să concureze în mod repetat pentru locurile rămase din finală.
Încălziți unul
Rang | Numele sportivilor | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 |
Yelena Khloptseva Larisa Popova |
Uniunea Sovietică (URS) | 3: 25.51 |
2 |
Olga Homeghi Valeria Răcilă |
România (ROM) | 3: 27,70 |
3 |
Cornelia Linse Heidi Westphal |
Germania de Est (RDG) | 3: 32,23 |
4 |
Svetla Otsetova Zdravka Yordanova |
Bulgaria (BUL) | 3: 37,86 |
Căldură două
Rang | Numele sportivilor | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 |
Hanna Jarkiewicz Janina Klucznik |
Polonia (POL) | 3: 34,11 |
2 |
Sue Handscomb Astrid Ayling |
Marea Britanie (GBR) | 3: 39.27 |
3 |
Ilona Bata Klára Langhoffer-Pétervári |
Ungaria (HUN) | 3: 44.33 |
Recalificări
Rang | Numele sportivilor | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 |
Cornelia Linse Heidi Westphal |
Germania de Est (RDG) | 3: 20.49 |
2 |
Svetla Otsetova Zdravka Yordanova |
Bulgaria (BUL) | 3: 21.36 |
3 |
Olga Homeghi Valeria Răcilă |
România (ROM) | 3: 21.74 |
4 |
Ilona Bata Klára Langhoffer |
Ungaria (HUN) | 3: 31.37 |
5 |
Sue Handscomb Astrid Ayling |
Marea Britanie (GBR) | 3: 33,32 |
Finala
Rang | Numele sportivilor | Țară | Timp |
---|---|---|---|
Yelena Khloptseva Larisa Popova |
Uniunea Sovietică (URS) | 3: 16.27 | |
Cornelia Linse Heidi Westphal |
Germania de Est (RDG) | 3: 17.63 | |
Olga Homeghi Valeria Răcilă |
România (ROM) | 3: 18,91 | |
4 |
Svetla Otsetova Zdravka Yordanova |
Bulgaria (BUL) | 3: 23.14 |
5 |
Hanna Jarkiewicz Janina Klucznik |
Polonia (POL) | 3: 27.25 |
6 |
Ilona Bata Klára Langhoffer |
Ungaria (HUN) | 3: 35,70 |
Referințe
surse
- Fizkultura i sport (ed.). Raportul oficial al Jocurilor Olimpiadei a XXII-a Moscova 1980 Volumul trei (PDF) . p. 116. Arhivat din original (PDF) la 27 septembrie 2007.