Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1980 - opt femei - Rowing at the 1980 Summer Olympics – Women's eight
Opt de femei la Jocurile Olimpiadei a XXII-a
| |
---|---|
Locul de desfășurare | Bazinul de canotaj și canotaj al complexului sportiv Krylatskoye |
Data | 21-26 iulie |
Concurenți | 54 din 6 națiuni |
Timp de câștig | 3: 03.32 |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 1980 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Pereche de Coxed | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Coxed patru | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Competiția de canotaj feminin la Jocurile Olimpice de vară din 1980 a avut loc la bazinul de canotaj și canotaj al complexului sportiv Krylatskoye , Moscova , Uniunea Sovietică . Evenimentul a avut loc în perioada 21-26 iulie.
Incalzeste
Cea mai rapidă echipă din fiecare manșă a avansat în finală. Echipele rămase trebuie să concureze în repescare pentru locurile rămase în finală.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 | Frolova , Paziun , Pivovarova , Preobrazhenskaya , Prishchepa , Stetsenko , Tereshina , Umanets , Zhulina | Uniunea Sovietică (URS) | 3: 11,72 |
2 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright | Marea Britanie (GBR) | 3: 18.18 |
3 | Niebrzydowska , Lewandowska , Piatkowska , Kamuda , Modlińska , Soroka , Ambros , Kiełsznia , Różańska | Polonia (POL) | 3: 25,15 |
Încălziți 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 | Boesler , Knetsch , Kühn , Metze , Neisser , Richter , Sandig , Schütz , Wilke | Germania de Est (RDG) | 3: 13.41 |
2 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Dobritoiu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni | România (ROM) | 3: 16.21 |
3 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Minceva , Aleksandrova , Georgieva | Bulgaria (BUL) | 3: 20.25 |
Repescare
Trei echipe mai rapide din repechage au avansat în finală.
Rang | Vâslașii | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Dobritoiu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni | România (ROM) | 3: 10.24 |
2 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Minceva , Aleksandrova , Georgieva | Bulgaria (BUL) | 3: 15.49 |
3 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright | Marea Britanie (GBR) | 3: 15,77 |
4 | Niebrzydowska , Lewandowska , Piatkowska , Kamuda , Modlinska , Soroka , Ambros , Kielsznia , Rózanska (cox) | Polonia (POL) | 3: 24.04 |
Final
Rang | Vâslașii | Țară | Timp |
---|---|---|---|
1 | Boesler , Knetsch , Kühn , Metze , Neisser , Richter , Sandig , Schütz , Wilke (cox) | Germania de Est | 3: 03.32 |
2 | Paziun , Pivovarova , Preobrazhenskaya , Prishchepa , Stetsenko , Tereshina , Umanets , Zhulina , Frolova (cox) | Uniunea Sovietică | 3: 04.29 |
3 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni , Dobritoiu (cox) | România | 3: 05.63 |
4 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Minceva , Aleksandrova , Gheorghieva (cox) | Bulgaria | 3: 10.03 |
5 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright (cox) | Marea Britanie | 3: 13,85 |
Referințe
Surse
- Raportul oficial al Jocurilor XXII Olimpiada Moscova 1980 Volumul trei (PDF) (PDF). p. 121. Arhivat din original (PDF) la 27 septembrie 2007.