Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2000 - Sculluri duble ușoare pentru bărbați - Rowing at the 2000 Summer Olympics – Men's lightweight double sculls
Sculete duble ușoare pentru bărbați la Jocurile Olimpiadei XXVII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Sydney International Regatta Center | ||||||||||||
Data | 18–24 septembrie | ||||||||||||
Concurenți | 38 din 19 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 6: 21.75 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2000 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
La bărbați ușor dublu vâsle competiție la Jocurile Olimpice de vară 2000 în Sydney , Australia , a avut loc la International Regatta Center Sydney .
Formatul concursului
Acest eveniment de canotaj este un eveniment dublu scull, ceea ce înseamnă că fiecare barcă este propulsată de o pereche de canotieri. Porțiunea „scull” înseamnă că vâslitorul folosește două vâsle, unul pe fiecare parte a bărcii; acest lucru contrastează cu vâslitul în care fiecare vâslaș are un vâsle și rânduri pe o singură parte. Ca o competiție de canotaj ușoară , masa corporală a vâslașilor a fost limitată la maximum 72,5 kilograme fiecare și 70 de kilograme în medie.
Competiția a constat în mai multe runde. S-au ținut finale pentru a determina amplasarea fiecărei bărci; acestor finale li s-au dat litere cu cele mai apropiate de începutul alfabetului, ceea ce înseamnă o clasare mai bună. Semifinalele au fost numite în funcție de finalele pe care le-au alimentat, fiecare semifinală având două finale posibile.
Cu 19 bărci în manșă, cele mai bune bărci se califică direct în semifinale. Toate celelalte bărci progresează în runda de repescare, care oferă o a doua șansă de calificare în semifinale. Barcile nereușite de la repescare trebuie să treacă la C final, care determină locurile 13-18. Cele mai bune trei bărci din fiecare dintre cele două semifinale se califică în finala A, care determină locurile 1-6 (inclusiv medaliile). Barcile nereușite din semifinalele A / B merg în finala B, care determină locurile 7-12.
Programa
Toate orele sunt Ora australiană ( UTC + 10 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Luni, 18 septembrie 2000 | 09:00 | Incalzeste |
Miercuri, 20 septembrie 2000 | 09:00 | Repescări |
Vineri, 22 septembrie 2000 | 08:50 | Semifinale |
Sâmbătă, 23 septembrie 2000 | 11:20 | Finala B |
Sâmbătă, 23 septembrie 2000 | 12:20 | Final C |
Duminică, 24 septembrie 2000 | 08:50 | Final |
Rezultate
Incalzeste
Câștigătorul fiecărei manșete a avansat în semifinale, restul merge în repechage.
Încălziți 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Tomasz Kucharski Robert Sycz |
Polonia | 6: 34,28 | Î |
2 |
Markus Gier Michael Gier |
Elveţia | 6: 37,88 | R |
3 |
Ulf Lienhard Sebastián Massa |
Argentina | 6: 40.16 | R |
4 |
Steve Tucker Conal Groom |
Statele Unite | 6: 42.08 | R |
5 |
Josef Källström Anders Båtemyr |
Suedia | 6: 42,67 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Haimish Karrasch Bruce Hick |
Australia | 6: 33.48 | Î |
2 |
Ingo Euler Bernhard Rühling |
Germania | 6: 40.53 | R |
3 |
Raúl León Osmani Martín |
Cuba | 6: 42,24 | R |
4 |
Serghei Dmitryaychev Dmitry Ovechko |
Rusia | 6: 46,34 | R |
5 |
Zahid Ali Pirzada Hazrat Islam |
Pakistan | 7: 13.62 | R |
Încălziți 3
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Pascal Touron , Thibaud Chapelle |
Franţa | 6: 32,73 | Î |
2 |
Juan Zunzunegui Rubén Álvarez |
Spania | 6: 34,89 | R |
3 |
Maarten van der Linden Pepijn Aardewijn |
Olanda | 6: 38,62 | R |
4 |
Tom Kay Tom Middleton |
Marea Britanie | 6: 41,74 | R |
5 |
Lo Sing Yan Lui Kam Chi |
Hong Kong | 7: 09.75 | R |
Încălziți 4
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Elia Luini , Leonardo Pettinari |
Italia | 6: 24,73 | Î |
2 |
Hitoshi Hase Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 27,00 | R |
3 |
Vasileios Polymeros Panagiotis Miliotis |
Grecia | 6: 29,68 | R |
4 |
Rómulo Bouzas Gerardo Gómez |
Mexic | 6: 31.24 | R |
Repescare
Primii doi se califică în semifinalele A / B, restul în finala C.
Repescare 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Hitoshi Hase Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 33,81 | A / B |
2 |
Maarten van der Linden Pepijn Aardewijn |
Olanda | 6: 36,99 | A / B |
3 |
Josef Källström Anders Båtemyr |
Suedia | 6: 38,77 | C |
4 |
Sergey Dmitryaychev Dmitri Ovetchko |
Rusia | 6: 44,53 | WD |
Repechage 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Juan Zunzunegui Rubén Álvarez |
Spania | 6: 39.20 | A / B |
2 |
Steve Tucker Conal Groom |
Statele Unite | 6: 39,72 | A / B |
3 |
Raúl León Osmani Martin |
Cuba | 6: 44.08 | WD |
Repechage 3
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Ingo Euler Bernhard Rühling |
Germania | 6: 36,26 | A / B |
2 |
Romu Bouzas Rodriguez Gerard Gomez Counahan |
Mexic | 6: 38.07 | A / B |
3 |
Ulf Lienhard Sebastian Rodrigo Massa |
Argentina | 6: 41,10 | C |
4 |
Cântă Yan Lo Kam Chi Lui |
Hong Kong | 7: 05.05 | C |
Repechage 4
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Markus Gier Michael Gier |
Elveţia | 6: 35.39 | A / B |
2 |
Vasileios Polymeros Panagiotis Miliotis |
Grecia | 6: 38,78 | A / B |
3 |
Tom Kay Tom Middleton |
Marea Britanie | 6: 43,25 | C |
4 |
Zahid Ali Pirzada Hazrat Islam |
Pakistan | 7: 13.98 | C |
Semifinale
Primele trei locuri trec în Finala A, restul în Finala B.
Semifinala 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Tomasz Kucharski Robert Sycz |
Polonia | 6: 20.60 | A |
2 |
Markus Gier Michael Gier |
Elveţia | 6: 23.08 | A |
3 |
Ingo Euler Bernhard Rühling |
Germania | 6: 24,55 | A |
4 |
Haimish Karrasch Bruce Hick |
Australia | 6: 25.20 | B |
5 |
Steve Tucker Conal Groom |
Statele Unite | 6: 32,86 | B |
6 |
Maarten van der Linden Pepijn Aardewijn |
Olanda | 6: 43,80 | B |
Semifinala 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Pascal Touron , Thibaud Chapelle |
Franţa | 6: 21.32 | A |
2 |
Elia Luini , Leonardo Pettinari |
Italia | 6: 21,59 | A |
3 |
Hitoshi Hase Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 23.37 | A |
4 |
Vasileios Polymeros Panagiotis Miliotis |
Grecia | 6: 25,38 | B |
5 |
Romu Bouzas Rodriguez Gerard Gomez Counahan |
Mexic | 6: 33,62 | B |
6 |
Juan Zunzunegui Rubén Álvarez |
Spania | 6: 39.49 | B |
Finale
Final C
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Ulf Lienhard Sebastian Rodrigo Massa |
Argentina | 6: 29.19 | |
2 |
Tom Kay Tom Middleton |
Marea Britanie | 6: 32,67 | |
3 |
Josef Källström Anders Båtemyr |
Suedia | 6: 34.11 | |
4 |
Cântă Yan Lo Kam Chi Lui |
Hong Kong | 6: 49.19 | |
5 |
Zahid Ali Pirzada Hazrat Islam |
Pakistan | 6: 52.12 |
Finala B
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Haimish Karrasch Bruce Hick |
Australia | 6: 26,21 | |
2 |
Vasileios Polymeros Panagiotis Miliotis |
Grecia | 6: 27,79 | |
3 |
Juan Zunzunegui Rubén Álvarez |
Spania | 6: 31.49 | |
4 |
Romu Bouzas Rodriguez Gerard Gomez Counahan |
Mexic | 6: 31,70 | |
5 |
Steve Tucker Conal Groom |
Statele Unite | 6: 32.41 | |
6 |
Maarten van der Linden Pepijn Aardewijn |
Olanda | 6: 43,80 |
Finala A
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Tomasz Kucharski Robert Sycz |
Polonia | 6: 21.75 | ||
Elia Luini , Leonardo Pettinari |
Italia | 6: 23.47 | ||
Pascal Touron , Thibaud Chapelle |
Franţa | 6: 24,85 | ||
4 |
Ingo Euler Bernhard Rühling |
Germania | 6: 26,54 | |
5 |
Markus Gier Michael Gier |
Elveţia | 6: 28,52 | |
6 |
Hitoshi Hase Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 29,74 |