Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 2000 - pereche coxless pentru femei - Rowing at the 2000 Summer Olympics – Women's coxless pair
Pereche de femei coxless la Jocurile Olimpiadei XXVII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
loc de întâlnire | Sydney International Regatta Center | ||||||||||||
Data | 17–23 septembrie | ||||||||||||
concurenţii | 20 din 10 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 7: 11.00 | ||||||||||||
medaliaţi | |||||||||||||
| |||||||||||||
Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 2000 | ||
---|---|---|
Cranii unice | bărbați | femei |
Pereche coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Scrindere duble | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Cvadrupluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Nu sunt coxless patru | bărbați | |
La femei fără cîrmaci pereche competiție la Jocurile Olimpice de vară 2000 în Sydney, Australia , a avut loc la Sydney International Regatta Center .
Formatul competiției
Acest eveniment de rem a fost un eveniment măturat, ceea ce înseamnă că fiecare rower are câte un vâsle și rânduri pe o singură parte. Doi vâsnitori au echipat fiecare barcă, fără coxswain . Competiția constă în mai multe runde. Au fost organizate finale pentru a determina amplasarea fiecărei bărci; aceste finale au primit litere cu cei mai apropiați de începutul alfabetului, ceea ce înseamnă un clasament mai bun. Semifinale au fost numite în funcție de ce finale s-au alăturat, fiecare semifinală având două finale posibile.
Cu 10 bărci la căldură, cele mai bune bărci se califică direct pentru "Final A". Toate celelalte bărci progresează spre runda de repetiție, care oferă o a doua șansă de a se califica pentru „finala A”. Barcile nereușite din reîncărcare trebuie să treacă la finala B, care determină ultimele patru locuri, între 7-10. Clasamentul final pentru acest eveniment s-a bazat pe ordinea de finalizare. Primele trei echipe au obținut medalii olimpice pentru plasarea primei, a doua și a treia, în timp ce restul echipelor „finale A” s-au clasat pe locul patru până la al șaselea, în funcție de finalul lor final.
Programa
Toate orele sunt ora australiană ( UTC + 10 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Duminică, 17 septembrie 2000 | 09:50 | Incalzeste |
Marți, 19 septembrie 2000 | 09:50 | recalificări |
Vineri, 22 septembrie 2000 | 10:30 | Final B |
Sâmbătă, 23 septembrie 2000 | 09:10 | Final |
Rezultate
Incalzeste
Câștigătorul fiecărei călduri a avansat în finala A, restul trece la revizie.
Căldură 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Georgeta Damian Doina Ignat |
România | 7: 16.22 | Q |
2 |
Karen Kraft Melissa Ryan |
Statele Unite | 7: 18.74 | R |
3 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Germania | 7: 20.23 | R |
4 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ucraina | 7: 30.82 | R |
5 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Olanda | 7: 47.99 | R |
Căldură 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Helen Fleming Colleen Orsmond |
Africa de Sud | 7: 17.83 | Q |
2 |
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australia | 7: 20.69 | R |
3 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 20.84 | R |
4 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusia | 7: 22.69 | R |
5 |
Dot Blackie Cath Bishop |
Marea Britanie | 7: 40.73 | R |
Recalificări
Primii doi se califică în finala A, restul până în finala B.
Recomandare 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Karen Kraft Melissa Ryan |
Statele Unite | 7: 21.00 | A |
2 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 24.69 | A |
3 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ucraina | 7: 31.11 | B |
4 |
Dot Blackie Cath Bishop |
Marea Britanie | 7: 36,53 | B |
Recomandare 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australia | 7: 19.79 | A |
2 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Germania | 7: 20.12 | A |
3 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusia | 7: 20.51 | B |
4 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Olanda | 7: 40.00 | B |
Finala
Final B
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusia | 7: 17.87 | |
2 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ucraina | 7: 20.82 | |
3 |
Dot Blackie Cath Bishop |
Marea Britanie | 7: 26.95 | |
4 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Olanda | 7: 27.22 |
Final A
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
Georgeta Damian Doina Ignat |
România | 7: 11.00 | ||
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australia | 7: 12,56 | ||
Karen Kraft Melissa Ryan |
Statele Unite | 7: 13.00 | ||
4 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 15.48 | |
5 |
Helen Fleming Colleen Orsmond |
Africa de Sud | 7: 16.84 | |
6 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Germania | 7: 20.08 |