Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 - Patru coxless masculin - Rowing at the 2004 Summer Olympics – Men's coxless four
Patru bărbați fără cox la Jocurile Olimpiadei XXVIII
| |
---|---|
Concurenți | 52 din 13 națiuni |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Acestea sunt rezultatele competiției masculine fără coxless patru la canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004, la Atena, Grecia. A fost unul dintre cele opt evenimente din canotajul masculin care a avut loc. Evenimentele de canotaj au avut loc la Centrul Olimpic de Canotaj și Canotaj Schinias .
Incalzeste
- SF denotă calificarea la semifinală.
- R denotă calificarea pentru Repechage.
Heat 1 (14 august)
- Canada ( Cameron Baerg , Thomas Herschmiller , Jake Wetzel , Barney Williams ) 6: 26,38 SF
- Polonia ( Jarosław Godek , Mariusz Daniszewski , Artur Rozalski , Rafal Smolinski ) 6: 30.72 SF
- Republica Cehă ( Jakub Makovicka , Jan Schindler , Petr Vitásek , Karel Neffe Jr. ) 6: 31.23 SF
- Croația ( Damir Vučičić , Igor Boraska , Petar Milin , Marko Dragičević ) 6: 34.05 R
- România ( Daniel Măstăcan , Florin Corbeanu , Ovidiu Cornea , Gheorghița Munteanu ) 6: 40.16 R
Heat 2 (14 august)
- Marea Britanie ( Steve Williams , James Cracknell , Ed Coode , Matthew Pinsent ) 6: 20.85 SF
- Italia ( Lorenzo Porzio , Dario Dentale , Luca Agamennoni , Raffaello Leonardo ) 6: 22.58 SF
- Slovenia ( Tomaž Pirih , Jani Klemenčič , Grega Sračnjek , Miha Pirih ) 6: 25.36 SF
- Statele Unite ( Garrett Klugh , Michael Wherley , Jamie Schroeder , Wolfgang Moser ) 6: 30.01 R
Heat 3 (14 august)
- Australia ( Dave McGowan , Rob Jahrling , Tom Laurich , David Dennis ) 6: 21,97 SF
- Noua Zeelandă ( Donald Leach , Mahé Drysdale , Carl Meyer , Eric Murray ) 6: 22,91 SF
- Germania ( Jochen Urban , Sebastian Thormann , Philipp Stüer , Bernd Heidicker ) 6: 33.14 SF
- Rusia ( Sergey Matveyev , Vladimir Volodenkov , Yevgeny Zhigulin , Aleksandr Litvinchev ) 6: 36.93 R
Repescare
- SF denotă calificarea la semifinală.
Repechage 1 (17 august)
- Rusia (Serghei Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 5: 56,94 SF
- Statele Unite (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5: 58,13 SF
- Croația (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5: 58,48 SF
- România (Daniel Măstăcan, Florin Corbeanu, Ovidiu Cornea, Gheorghita Munteanu) 6: 00.10
Semifinale
- FA denotă calificarea la finala A.
- FB denotă calificarea în finala B.
Semifinala A (18 august)
- Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 5: 50.68 FA
- Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 5: 51.81 FA
- Italia (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 5: 52.12 FA
- Germania (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stüer, Bernd Heidicker) 5: 54,45 FB
- Republica Cehă (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitásek, Karel Neffe Jr.) 5: 55,81 FB
- Statele Unite (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5: 56,78 FB
Semifinala B (18 august)
- Marea Britanie (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 5: 50.44 FA
- Noua Zeelandă (Donald Leach, Mahé Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 5: 52,95 FA
- Polonia (Jarosław Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafal Smolinski) 5: 53.32 FA
- Slovenia (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5: 55,53 FB
- Rusia (Serghei Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 6: 02.26 FB
- Croația (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 6: 05.54 FB
Finale
Finala A (21 august)
Momentul decisiv al regatei a fost britanicul Matthew Pinsent, care a câștigat a patra medalie de aur olimpică consecutivă, de data aceasta fără legendarul partener Steve Redgrave . Cei patru bărbați fără bărbați britanici au văzut cu greu provocarea campionului mondial canadian. Finala a fost un accident vascular cerebral, cu liderul schimbând mâinile, iar Marea Britanie a câștigat cu un timp de 6: 06.98, cu 8 sutimi de secundă mai rapid decât canadienii. Pinsent a plâns mai târziu la ceremonia de medalie.
- Marea Britanie (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 6: 06.98
- Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 6: 07.06
- Italia (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 6: 10.41
- Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 6: 13.06
- Noua Zeelandă (Donald Leach, Mahé Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 6: 15.47
- Polonia (Jarosław Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafal Smolinski) 6: 22.43
Finala B (19 august)
- Germania (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stüer, Bernd Heidicker) 5: 48,52
- Republica Cehă (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitásek, Karel Neffe Jr.) 5: 49,99
- Slovenia (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5: 50.59
- Statele Unite (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5: 52,55
- Rusia (Serghei Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 5: 53,58
- Croația (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5: 57,36