Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 - Sculluri cvadruple pentru bărbați - Rowing at the 2004 Summer Olympics – Men's quadruple sculls
Sculluri cvadruple pentru bărbați la Jocurile Olimpiadei XXVIII
| |
---|---|
Concurenți | 52 din 13 națiuni |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Acestea sunt rezultatele concursului masculin cvadruplu de scull la canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 de la Atena, Grecia. A fost unul dintre cele opt evenimente din canotajul masculin care a avut loc.
Aur | Argint | Bronz |
Rusia (RUS) Nikolay Spinyov Igor Kravtsov Aleksey Svirin Sergey Fedorovtsev |
Republica Cehă (CZE) David Kopřiva Tomáš Karas Jakub Hanák David Jirka |
Ucraina (UKR) Sergij Grin Serhiy Biloushchenko Oleh Lykov Leonid Shaposhnykov |
Incalzeste
Paisprezece bărci au concurat în trei manșe pe 14 august. Primele trei bărci din fiecare manșă au avansat în semifinale, iar ambele rămase s-au mutat în repechage.
- SF denotă calificarea în semifinală
- R denotă calificarea la repescare
Încălziți 1
Rang | Țară | Numele sportivului | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Germania | André Willms , Stephan Volkert , Marco Geisler și Robert Sens | 5: 43.17 | SF |
2 | Estonia | Oleg Vinogradov , Igor Kuzmin , Andrei Šilin și Andrei Jämsä | 5: 45,56 | SF |
3 | Australia | Scott Brennan , David Crawshay , Duncan Free și Shaun Coulton | 5: 46,32 | SF |
4 | Statele Unite | Ben Holbrook , Brett Wilkinson , Sloan DuRoss și Kent Smack | 5: 50,61 | R |
5 | Elveţia | Simon Stürm , Christian Stofer , Olivier Gremaud și Florian Stofer | 6: 20,67 | R |
Încălziți 2
Rang | Țară | Numele sportivului | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Polonia | Adam Bronikowski , Marek Kolbowicz , Sławomir Kruszkowski și Adam Korol | 5: 41,98 | SF |
2 | Rusia | Serghei Fedorovtsev , Igor Kravtsov , Aleksey Svirin și Nikolay Spinyov | 5: 43,77 | SF |
3 | Italia | Alessandro Corona , Simone Venier , Federico Gattinoni și Simone Raineri | 5: 45,84 | SF |
4 | Franţa | Xavier Philippe , Cédric Berrest , Jonathan Coeffic și Frédéric Perrier | 5: 50,74 | R |
Încălziți 3
Rang | Țară | Numele sportivului | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Republica Cehă | David Kopřiva , Tomáš Karas , Jakub Hanák și David Jirka | 5: 40,83 | SF |
2 | Ucraina | Sergij Grin , Serhiy Biloushchenko , Oleh Lykov și Leonid Shaposhnykov | 5: 43.23 | SF |
3 | Bielorusia | Valery Rodevich , Stanislau Shcharbachenia , Pavel Shurmei și Andrey Pleshkov | 5: 46,80 | SF |
4 | Marea Britanie | Simon Cottle , Alan Campbell , Peter Gardner și Peter Wells | 5: 54,69 | R |
Repechage - 17 august
- Statele Unite : Ben Holbrook , Brett Wilkinson , Sloan DuRoss și Kent Smack , 5: 46,54 -> Semifinala A / B
- Elveția : Simon Stürm , Christian Stofer , Olivier Gremaud și Florian Stofer , 5: 47,94 -> Semifinala A / B
- Marea Britanie : Simon Cottle, Alan Campbell , Peter Gardner și Peter Wells, 5: 48.65 -> Semifinala A / B
- Franța : Xavier Philippe , Cédric Berrest , Jonathan Coeffic și Frédéric Perrier , 5: 50,83
Semifinale - 19 august
Semifinala A
- Polonia : Adam Bronikowski , Marek Kolbowicz , Sławomir Kruszkowski și Adam Korol , 5: 42,63 -> Finala A
- Germania : André Willms , Stefan Volkert , Marco Geisler și Robert Sens , 5: 42.85 -> Finala A
- Ucraina : Sergij Grin , Serhiy Biloushchenko , Oleh Lykov și Leonid Shaposhnykov , 5: 44.00 -> Finala A
- Australia : Scott Brennan , David Crawshay , Duncan Free și Shaun Coulton , 5: 45,45 -> Finala B
- Italia : Alessandro Corona , Simone Venier , Federico Gattinoni și Simone Raineri , 5: 47.38 -> Finala B
- Marea Britanie : Simon Cottle, Alan Campbell , Peter Gardner și Peter Wells, 5: 48,52 -> Finala B
Semifinala B
- Cehia : David Kopřiva , Tomáš Karas , Jakub Hanák și David Jirka , 5: 42.73 -> Finala A
- Rusia : Sergey Fedorovtsev , Igor Kravtsov , Aleksey Svirin și Nikolay Spinyov , 5: 44.08 -> Finala A
- Belarus : Valery Radzevich , Stanislau Shcharbachenia , Pavel Shurmei și Andrei Pliashkou , 5: 44,70 -> Finala A
- Estonia : Oleg Vinogradov , Igor Kuzmin , Andrei Šilin și Andrei Jämsä , 5: 44,90 -> Finala B
- Statele Unite : Ben Holbrook , Brett Wilkinson , Sloan DuRoss și Kent Smack , 5: 46.65 -> Finala B
- Elveția : Simon Stürm , Christian Stofer , Olivier Gremaud și Florian Stofer , 5: 48,74 -> Finala B
Finale
Finala A - 22 august
- Rusia : Sergey Fedorovtsev , Igor Kravtsov , Aleksey Svirin și Nikolay Spinyov , 5: 56,85
- Cehia : David Kopřiva , Tomáš Karas , Jakub Hanák și David Jirka , 5: 57,43
- Ucraina : Sergij Grin , Serhiy Biloushchenko , Oleh Lykov și Leonid Shaposhnykov , 5: 58,87
- Polonia : Adam Bronikowski , Marek Kolbowicz , Sławomir Kruszkowski și Adam Korol , 5: 58,94
- Germania : André Willms , Stefan Volkert , Marco Geisler și Robert Sens , 6: 07.04
- Belarus : Valery Radzevich , Stanislau Shcharbachenia , Pavel Shurmei și Andrei Pliashkou , 6: 09.33
Finala B - 21 august
- Australia : Scott Brennan , David Crawshay , Duncan Free și Shaun Coulton , 6: 02.31
- Elveția : Simon Stürm , Christian Stofer , Olivier Gremaud și Florian Stofer , 6: 04.53
- Estonia : Oleg Vinogradov , Igor Kuzmin , Andrei Šilin și Andrei Jämsä , 6: 05.11
- Italia : Alessandro Corona , Simone Venier , Federico Gattinoni și Simone Raineri , 6: 06.91
- Statele Unite : Ben Holbrook , Brett Wilkinson , Sloan DuRoss și Kent Smack , 6: 07.83
- Marea Britanie : Simon Cottle, Alan Campbell , Peter Gardner și Peter Wells, 6: 07.87