Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 - opt femei - Rowing at the 2004 Summer Olympics – Women's eight
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Acestea sunt rezultatele competiției pentru opt femei , una dintre cele șase evenimente pentru concurente feminine la canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2004 de la Atena .
Femei opt
Aur: | Argint: | Bronz: |
România Rodica Florea Viorica Susanu Aurica Bărăscu Ioana Papuc Liliana Gafencu Elisabeta Lipă Georgeta Damian Doina Ignat Elena Georgescu (cox) |
Statele Unite ale Americii Kate Johnson Samantha Magee Megan Dirkmaat Alison Cox Caryn Davies Laurel Korholz Anna Mickelson Lianne Nelson Mary Whipple (cox) |
Olanda Froukje Wegman Marlies Smulders , Nienke Hommes Hurnet Dekkers Annemarieke van Rumpt Annemiek de Haan Sarah Siegelaar Helen Tanger Ester Workel (cox) |
Încălzește - 15 august
Încălziți 1
- Statele Unite : Kate Johnson , Samantha Magee , Megan Dirkmaat , Alison Cox , Caryn Davies , Laurel Korholz , Anna Mickelson , Lianne Nelson , Mary Whipple (coxswain) 5: 56.55 OB , WB -> Final A
- România : Rodica Florea , Viorica Susanu , Aurica Bărăscu , Ioana Papuc , Liliana Gafencu , Elisabeta Lipă , Georgeta Damian , Doina Ignat , Elena Georgescu (coxswain) 5: 56.77 -> Repechage
- Germania Elke Hipler , Britta Holthaus , Maja Tucholke , Anja Pyritz , Susanne Schmidt , Nicole Zimmermann , Silke Günther , Lenka Wech , Annina Ruppel (coxswain) 5: 59.75 -> Repechage
- Australia : Sarah Outhwaite , Jodi Winter , Catriona Oliver , Monique Heinke , Julia Wilson , Sally Robbins , Vicky Roberts , Kyeema Doyle , Katie Foulkes (coxswain) 6: 02.77 -> Repechage
Încălziți 2
- Olanda : Froukje Wegman , Marlies Smulders , Nienke Hommes , Hurnet Dekkers , Annemarieke van Rumpt , Annemiek de Haan , Sarah Siegelaar , Helen Tanger , Ester Workel (coxswain) 6: 04.10 -> Final A
- China : Yu Fei , Luo Xiuhua , Cheng Ran , Yan Xiaoxia , Wu You , Yang Cuiping , Gao Yanhua , Jin Ziwei , Zheng Na (coxswain) 6: 06.20 -> Repechage
- Canada : Anna-Marie de Zwager , Pauline van Roessel , Jacqui Cook , Andréanne Morin , Roslyn McLeod , Karen Clark , Romina Stefancic , Sabrina Kolker , Sarah Pape (coxswain) 6: 12.40 -> Repechage
Repescare
18 august
Repechage 1
- România : Rodica Florea , Viorica Susanu , Aurica Bărăscu , Ioana Papuc , Liliana Gafencu , Elisabeta Lipă , Georgeta Damian , Doina Ignat , Elena Georgescu (coxswain) 6: 03.99 -> Final A
- Germania : Elke Hipler , Britta Holthaus , Maja Tucholke , Anja Pyritz , Susanne Schmidt , Nicole Zimmermann , Silke Günther , Lenka Wech , Annina Ruppel (coxswain) 6: 06.86 -> Final A
- Australia : Sarah Outhwaite , Jodi Winter , Catriona Oliver , Monique Heinke , Julia Wilson , Sally Robbins , Vicky Roberts , Kyeema Doyle , Katie Foulkes (coxswain) 6: 09.64 -> Final A
- China : Yu Fei , Luo Xiuhua , Cheng Ran , Yan Xiaoxia , Wu You , Yang Cuiping , Gao Yanhua , Jin Ziwei , Zheng Na (coxswain) 6: 09.87 -> Final A
- Canada : Anna-Marie de Zwager , Pauline van Roessel , Jacqui Cook , Andréanne Morin , Roslyn McLeod , Karen Clark , Romina Stefancic , Sabrina Kolker , Sarah Pape (coxswain) 6: 15.18
Final - 22 august
Rang | Vâslașii | Țară | Timp |
---|---|---|---|
Rodica Florea , Viorica Susanu , Aurica Bărăscu , Ioana Papuc , Liliana Gafencu , Elisabeta Lipă , Georgeta Damian , Doina Ignat , Elena Georgescu (coxswain) | România | 6: 17.70 | |
Kate Johnson , Samantha Magee , Megan Dirkmaat , Alison Cox , Caryn Davies , Laurel Korholz , Anna Mickelson , Lianne Nelson , Mary Whipple (coxswain) | Statele Unite | 6: 19.56 | |
Froukje Wegman , Marlies Smulders , Nienke Hommes , Hurnet Dekkers , Annemarieke van Rumpt , Annemiek de Haan , Sarah Siegelaar , Helen Tanger , Ester Workel (coxswain) | Olanda | 6: 19,85 | |
4 | Yu Fei , Luo Xiuhua , Cheng Ran , Yan Xiaoxia , Wu You , Yang Cuiping , Gao Yanhua , Jin Ziwei , Zheng Na (coxswain) | China | 6: 21,71 |
5 | Elke Hipler , Britta Holthaus , Maja Tucholke , Anja Pyritz , Susanne Schmidt , Nicole Zimmermann , Silke Günther , Lenka Wech , Annina Ruppel (coxswain) | Germania | 6: 21.99 |
6 | Sarah Outhwaite , Jodi Winter , Catriona Oliver , Monique Heinke , Julia Wilson , Sally Robbins , Vicky Roberts , Kyeema Doyle , Katie Foulkes (coxswain) | Australia | 6: 31,65 |