Plimbare la Jocurile Olimpice de vară din 2008 - Femei ușoare duble Rowing at the 2008 Summer Olympics – Women's lightweight double sculls
Cizme duble ușoare pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXIX
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
medaliaţi | |||||||||||||
| |||||||||||||
Plimbare la Olimpiada de vară 2008 | ||
---|---|---|
Cranii unice | bărbați | femei |
Pereche coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Scrindere duble | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Cvadrupluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Nu sunt coxless patru | bărbați | |
Competiția feminină ușoară dublă de scrime la Olimpiada de vară din 2008, la Beijing, a avut loc între 10 și 17 august în Parcul Olimpic de canotaj-canotaj Shunyi .
Acest eveniment de canotaj este un eveniment dublu sculls, ceea ce înseamnă că fiecare barcă este propulsată de o pereche de călători. Porțiunea „scull” înseamnă că rower-ul folosește două vâsle, unul pe fiecare parte a bărcii; acest lucru contrastează cu vâslitul în care fiecare rower are un vâslit și rânduri pe o singură parte. Ca o competiție ușoară de rem , masa corporală a remorcherilor a fost limitată la maximum 59 de kilograme fiecare și 57 de kilograme în medie.
Competiția a constat în mai multe runde. Au fost organizate finale pentru a determina amplasarea fiecărei bărci; aceste finale au primit litere cu cei mai apropiați de începutul alfabetului, ceea ce înseamnă un clasament mai bun. Semifinale au fost numite în funcție de ce finale s-au alăturat, fiecare semifinală având două finale posibile.
În prima rundă au avut loc trei încălziri. Primele două bărci din fiecare căldură au înaintat în semifinale A / B, restul urmând să se repete . Căldurile de repetare au oferit șoferilor o altă șansă la semifinale de top, întrucât cele mai bune trei bărci din fiecare din cele două călduri repetate au trecut și în semifinale A / B. Barcile rămase au plecat de la reîncărcare la finala C.
Au fost organizate doar semifinale A / B. Pentru fiecare dintre cele două curse de semifinală, primele trei bărci au trecut la cele mai bune din cele două finale (finala A), în timp ce cele trei bărci de jos s-au deplasat la minima celor două finale (finala B).
Cea de-a treia și ultima rundă a fost finala. Fiecare finală a determinat un set de clasamente. Finala A a determinat medaliile, împreună cu restul locurilor până pe locul 6. Finala B a acordat clasamente între 7 și 12. Finala C a acordat restul clasamentului, pe locul 17 din cele 17 bărci concurente.
cuprins
Programa
Toate orele sunt ora standardă a Chinei ( UTC + 8 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Duminică, 10 august 2008 | 14: 50-15: 20 | Incalzeste |
Marți, 12 august 2008 | 16: 00-16: 20 | recalificări |
Vineri, 15 august 2008 | 15: 30-15: 50 | Semifinale A / B |
Sâmbătă, 16 august 2008 | 14: 10-14: 20 | C finală |
Sâmbătă, 16 august 2008 | 14: 30-14: 40 | Final B |
Duminică, 17 august 2008 | 15: 30-15: 40 | Final A |
Rezultate
Incalzeste
Reguli de calificare: 1-2-> SA / B , 3 ..-> R
Căldură 1
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen | Olanda | 6: 50.90 | SA / B |
2 | Amber Halliday , Marguerite Houston | Australia | 6: 53.23 | SA / B |
3 | Renee Hykel , Jennifer Goldsack | Statele Unite | 6: 53,32 | R |
4 | Gabriela Huerta , Lila Pérez-Rul | Mexic | 7: 11.71 | R |
5 | Camila Carvalho , Luciana Granato | Brazilia | 7: 25.90 | R |
6 | Nataliya Voronova , Alexandra Opachanova | Kazahstan | 7: 29.07 | R |
Căldură 2
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Berit Carow , Marie-Louise Dräger | Germania | 6: 51,96 | SA / B |
2 | Melanie Kok , Tracy Cameron | Canada | 6: 54,07 | SA / B |
3 | Hester Goodsell , Helen Casey | Marea Britanie | 6: 55,23 | R |
4 | Sanna Stén , Minna Nieminen | Finlanda | 6: 56,61 | R |
5 | Chrysi Biskitzi , Alexandra Tsiavou | Grecia | 7: 05.95 | R |
6 | Alex White , Kirsten McCann | Africa de Sud | 7: 20.51 | R |
Căldură 3
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Xu Dongxiang , Yu Hua | China | 6: 57,58 | SA / B |
2 | Katrin Olsen , Juliane Rasmussen | Danemarca | 6: 58.63 | SA / B |
3 | Misaki Kumakura , Akiko Iwamoto | Japonia | 7: 05.67 | R |
4 | Yaima Velázquez , Ismaray Marrero | Cuba | 7: 13.35 | R |
5 | Ko Young-eun , Ji Yoo-jin | Coreea de Sud | 7: 39.70 | R |
recalificări
Reguli de calificare: 1-3-> SA / B , 4 ..-> FC
Recomandare 1
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Renee Hykel , Jennifer Goldsack | Statele Unite | 7: 22.22 | SA / B |
2 | Sanna Stén , Minna Nieminen | Finlanda | 7: 23.80 | SA / B |
3 | Misaki Kumakura , Akiko Iwamoto | Japonia | 7: 30.92 | SA / B |
4 | Alex White , Kirsten McCann | Africa de Sud | 7: 48.04 | FC |
5 | Natalya Voronova , Alexandra Opachanova | Kazahstan | 7: 54.12 | FC |
6 | Ko Young-Eun , Ji Yoo-Jin | Coreea de Sud | 8: 03.51 | FC |
Recomandare 2
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Hester Goodsell , Helen Casey | Marea Britanie | 7: 24.27 | SA / B |
2 | Chrysi Biskitzi , Alexandra Tsiavou | Grecia | 7: 24.55 | SA / B |
3 | Yaima Velazquez , Ismaray Marrero | Cuba | 7: 32.14 | SA / B |
4 | Gabriela Huerta , Lila Perez Rul | Mexic | 7: 41.97 | FC |
5 | Camila Carvalho , Luciana Granato | Brazilia | 7: 47.53 | FC |
Semifinale A / B
Reguli de calificare: 1-3-> FA , 4 ..-> FB
Semifinic A / B 1
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen | Olanda | 7: 03.87 | FA |
2 | Sanna Stén , Minna Nieminen | Finlanda | 7: 03.91 | FA |
3 | Berit Carow , Marie-Louise Dräger | Germania | 7: 04.95 | FA |
4 | Katrin Olsen , Juliane Rasmussen | Danemarca | 7: 06.31 | pensiune completă |
5 | Hester Goodsell , Helen Casey | Marea Britanie | 7: 17.67 | pensiune completă |
6 | Yaima Velazquez , Ismaray Marrero | Cuba | 7: 30.15 | pensiune completă |
Semifabricat A / B 2
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Melanie Kok , Tracy Cameron | Canada | 7: 10,70 | FA |
2 | Xu Dongxiang , Yu Hua | China | 7: 11.59 | FA |
3 | Chrysi Biskitzi , Alexandra Tsiavou | Grecia | 7: 11.99 | FA |
4 | Renee Hykel , Jennifer Goldsack | Statele Unite | 7: 12.15 | pensiune completă |
5 | Amber Halliday , Marguerite Houston | Australia | 7: 13.80 | pensiune completă |
6 | Misaki Kumakura , Akiko Iwamoto | Japonia | 7: 16.13 | pensiune completă |
Finala
C finală
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Gabriela Huerta , Lila Perez Rul | Mexic | 7: 17.21 | |
2 | Alex White , Kirsten McCann | Africa de Sud | 7: 20.49 | |
3 | Camila Carvalho , Luciana Granato | Brazilia | 7: 22.40 | |
4 | Natalya Voronova , Alexandra Opachanova | Kazahstan | 7: 32.36 | |
5 | Ko Young-Eun , Ji Yoo-Jin | Coreea de Sud | 7: 39.46 |
Final B
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
1 | Katrin Olsen , Juliane Rasmussen | Danemarca | 7: 06.94 | |
2 | Amber Halliday , Marguerite Houston | Australia | 7: 07.17 | |
3 | Misaki Kumakura , Akiko Iwamoto | Japonia | 7: 08.49 | |
4 | Renee Hykel , Jennifer Goldsack | Statele Unite | 7: 09.02 | |
5 | Hester Goodsell , Helen Casey | Marea Britanie | 7: 11.24 | |
6 | Yaima Velazquez , Ismaray Marrero | Cuba | 7: 20.07 |
Final A
Rang | vaslasi | Țară | Timp | notițe |
---|---|---|---|---|
Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen | Olanda | 6: 54,74 | ||
Sanna Stén , Minna Nieminen | Finlanda | 6: 56.03 | ||
Melanie Kok , Tracy Cameron | Canada | 6: 56,68 | ||
4 | Berit Carow , Marie-Louise Dräger | Germania | 6: 56.72 | |
5 | Xu Dongxiang , Yu Hua | China | 7: 01.90 | |
6 | Chrysi Biskitzi , Alexandra Tsiavou | Grecia | 7: 04.61 |