Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 - Sculluri duble ușoare pentru bărbați - Rowing at the 2012 Summer Olympics – Men's lightweight double sculls
Sculete duble ușoare pentru bărbați la Jocurile Olimpiadei XXX
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Eton Dorney | ||||||||||||
Data | 29 iulie - 4 august | ||||||||||||
Concurenți | 40 din 20 de națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 6: 37.17 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
MENS ușor dublu vâsle competiție la Jocurile Olimpice de vară 2012 din Londra a avut loc sunt la Dorney Lake , care, în scopul locul de desfășurare jocuri, este numit oficial Eton Dorney.
Programa
Toate orele sunt ora de vară britanică ( UTC + 1 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Duminică, 29 iulie 2012 | 11:10 | Incalzeste |
Marți, 31 iulie 2012 | 10:30 | Repescări |
Miercuri, 1 august 2012 | 09:50 | Semifinale C / D |
Joi, 2 august 2012 | 10:50 | Semifinale |
Sâmbătă, 4 august 2012 | 09:40 | Final D |
Sâmbătă, 4 august 2012 | 10:10 | Final C |
Sâmbătă, 4 august 2012 | 10:50 | Finala B |
Sâmbătă, 4 august 2012 | 12:10 | Final |
Rezultate
Incalzeste
Primii doi din fiecare manșă se califică în semifinale, restul merge în repechage.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Pietro Ruta Elia Luini |
Italia | 6: 35,72 | Î |
2 |
Pedro Fraga Nuno Mendes |
Portugalia | 6: 37.91 | Î |
3 |
Douglas Vandor Morgan Jarvis |
Canada | 6: 42,59 | R |
4 |
Sandeep Kumar Manjeet Singh |
India | 6: 56,60 | R |
5 |
Mohamed Nofel Omar Al-Sabahi |
Egipt | 6: 59,57 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Zac Purchase Mark Hunter |
Marea Britanie | 6: 36.29 | Î |
2 |
Furtuna Uru Peter Taylor |
Noua Zeelandă | 6: 37.02 | Î |
3 |
Roderick Chisholm Thomas Gibson |
Australia | 6: 47,33 | R |
4 |
Zhang Fangbing Sun Jie |
China | 6: 57,67 | R |
5 |
Mario Cejas Miguel Mayol |
Argentina | 7: 01.76 | R |
Încălziți 3
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Mads Rasmussen Rasmus Quist Hansen |
Danemarca | 6: 33.11 | Î |
2 |
Kristoffer Brun Are Strandli |
Norvegia | 6:34.00 | Î |
3 |
Manuel Suárez Yunior Perez |
Cuba | 6: 36.31 | R |
4 |
Zsolt Hirling Tamás Varga |
Ungaria | 6: 36,90 | R |
5 |
Eleftherios Konsolas Panagiotis Magdanis |
Grecia | 6: 42.13 | R |
Încălziți 4
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Stany Delayre Jérémie Azou |
Franţa | 6: 40,89 | Î |
2 |
Linus Lichtschlag Lars Hartig |
Germania | 6: 49,44 | Î |
3 |
Kazushige Ura Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 54.01 | R |
4 |
Rodolfo Collazo Emiliano Dumestre |
Uruguay | 6: 58,63 | R |
5 |
Leung Chun Shek Lok Kwan Hoi |
Hong Kong | 6: 59,52 | R |
Repescare
Primii doi se califică în semifinale.
Repescare 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Eleftherios Konsolas Panagiotis Magdanis |
Grecia | 6: 31.13 | Î |
2 |
Zsolt Hirling Tamás Varga |
Ungaria | 6: 32.31 | Î |
3 |
Roderick Chisholm Thomas Gibson |
Australia | 6: 34.29 | |
4 |
Douglas Vandor Morgan Jarvis |
Canada | 6: 36.03 | |
5 |
Rodolfo Collazo Emiliano Dumestre |
Uruguay | 6: 51,67 | |
6 |
Mohamed Nofel Omar Emira |
Egipt | 6: 57.06 |
Repechage 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Manuel Suarez Barrios Yunior Perez |
Cuba | 6: 37.04 | Î |
2 |
Kazushige Ura Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 39,81 | Î |
3 |
Zhang Fangbing Sun Jie |
China | 6: 40.12 | |
4 |
Leung Chun Shek Lok Kwan Hoi |
Hong Kong | 6: 47.04 | |
5 |
Mario Cejas Miguel Mayol |
Argentina | 6: 48,21 | |
6 |
Sandeep Kumar Manjeet Singh |
India | 6: 54.20 |
Semifinale
Semifinale C / D
Primii trei se califică în Finala C, restul în Finala D.
Semifinala 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Roderick Chisholm Thomas Gibson |
Australia | 7: 06.24 | Î |
2 |
Mario Cejas Miguel Mayol |
Argentina | 7: 06.24 | Î |
3 |
Leung Chun Shek Lok Kwan Hoi |
Hong Kong | 7: 13.67 | Î |
4 |
Mohamed Nofel Omar Emira |
Egipt | 7: 19.29 |
Semifinala 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Douglas Vandor Morgan Jarvis |
Canada | 7: 02.85 | Î |
2 |
Zhang Fangbing Sun Jie |
China | 7: 09.39 | Î |
3 |
Rodolfo Collazo Emiliano Dumestre |
Uruguay | 7: 11.20 | Î |
4 |
Sandeep Kumar Manjeet Singh |
India | 7: 19.31 |
Semifinale A / B
Primii trei se califică în Finala A, restul în Finala B.
Semifinala 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Mads Rasmussen Rasmus Quist Hansen |
Danemarca | 6: 33,25 | Î |
2 |
Furtuna Uru Peter Taylor |
Noua Zeelandă | 6: 36,71 | Î |
3 |
Linus Lichtschlag Lars Hartig |
Germania | 6: 37,44 | Î |
4 |
Eleftherios Konsolas Panagiotis Magdanis |
Grecia | 6: 40,89 | |
5 |
Pietro Ruta Elia Luini |
Italia | 6: 41,17 | |
6 |
Kazushige Ura Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 48,61 |
Semifinala 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Zac Purchase Mark Hunter |
Marea Britanie | 6: 36,62 | Î |
2 |
Stany Delayre Jérémie Azou |
Franţa | 6: 37.29 | Î |
3 |
Pedro Fraga Nuno Mendes |
Portugalia | 6: 37,99 | Î |
4 |
Kristoffer Brun Are Strandli |
Norvegia | 6: 39,59 | |
5 |
Zsolt Hirling Tamás Varga |
Ungaria | 6: 42,81 | |
6 |
Manuel Suarez Barrios Yunior Perez |
Cuba | 6: 52,26 |
Finale
Final D
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Sandeep Kumar Manjeet Singh |
India | 7: 08.39 | |
2 |
Mohamed Nofel Omar Emira |
Egipt | 7: 12,79 |
Final C
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Roderick Chisholm Thomas Gibson |
Australia | 6: 44,40 | |
2 |
Douglas Vandor Morgan Jarvis |
Canada | 6: 46,62 | |
3 |
Zhang Fangbing Sun Jie |
China | 6: 49.39 | |
4 |
Rodolfo Collazo Emiliano Dumestre |
Uruguay | 6: 51,94 | |
5 |
Mario Cejas Miguel Mayol |
Argentina | 6: 53,71 | |
6 |
Leung Chun Shek Lok Kwan Hoi |
Hong Kong | 7: 00.01 |
Finala B
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Pietro Ruta Elia Luini |
Italia | 6: 29,92 | |
2 |
Eleftherios Konsolas Panagiotis Magdanis |
Grecia | 6: 31,71 | |
3 |
Kristoffer Brun Are Strandli |
Norvegia | 6: 32,82 | |
4 |
Manuel Suarez Barrios Yunior Perez |
Cuba | 6: 34,96 | |
5 |
Zsolt Hirling Tamas Varga |
Ungaria | 6: 39,98 | |
6 |
Kazushige Ura Daisaku Takeda |
Japonia | 6: 48,27 |
Finala A
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Mads Rasmussen Rasmus Quist Hansen |
Danemarca | 6: 37.17 | ||
Zac Purchase Mark Hunter |
Marea Britanie | 6: 37,78 | ||
Furtuna Uru Peter Taylor |
Noua Zeelandă | 6: 40,86 | ||
4 |
Stany Delayre Jérémie Azou |
Franţa | 6: 42,69 | |
5 |
Pedro Fraga Nuno Mendes |
Portugalia | 6: 44,80 | |
6 |
Linus Lichtschlag Lars Hartig |
Germania | 6: 49.07 |