Cvadruplul masculin sculează evenimentele la Jocurile Olimpice
Sculluri cvadruple pentru bărbați
la Jocurile Olimpiadei XXX
|
Germania vâslește spre aur în finală
|
Locul de desfășurare |
Eton Dorney |
Data |
28 iulie - 3 august |
Concurenți |
52 din 13 națiuni |
Timp de câștig |
5: 42,48 |
|
|
Cei bărbați patru rame concurs la Jocurile Olimpice de vară 2012 din Londra a avut loc sunt la Dorney Lake , care, în scopul locul de desfășurare jocuri, este numit oficial Eton Dorney.
Programa
Toate orele sunt ora de vară britanică ( UTC + 1 )
Data
|
Timp
|
Rundă
|
Sâmbătă, 28 iulie 2012 |
11:30 |
Incalzeste
|
Luni, 30 iulie 2012 |
10:00 |
Repescare
|
Miercuri, 1 august 2012 |
10:40 |
Semifinale
|
Vineri, 3 august 2012 |
10:10 |
Finala B
|
Vineri, 3 august 2012 |
11:30 |
Final
|
Rezultate
Incalzeste
Primii trei din fiecare manșă se califică în semifinale, restul merge în repechage.
Încălziți 1
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Ryabtsev , Svirin , Morgachyov , Fedorovtsev
|
Rusia
|
5: 42,26
|
Î
|
2
|
Jämsä , Raja , Endrekson , Taimsoo
|
Estonia
|
5: 42,87
|
Î
|
3
|
Chabanet , Androdias , Peltier , Hardy
|
Franţa
|
5: 44,25
|
Î
|
4
|
Piermarini , Osborne , Graves , Hovey
|
Statele Unite
|
5: 50,25
|
R
|
5
|
Stefanini , Fossi , Frattini , Raineri
|
Italia
|
6: 08,99
|
R
|
Încălziți 2
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Sain , Sinkovic , Martin , Sinkovic
|
Croaţia
|
5: 39.08
|
Î
|
2
|
Wasielewski , Kolbowicz , Jeliński , Korol
|
Polonia
|
5: 40.56
|
Î
|
3
|
Morgan , Forsterling , McRae , Noonan
|
Australia
|
5: 41,56
|
Î
|
4
|
Trott , Arms , Manson , Storey
|
Noua Zeelandă
|
5: 41,62
|
R
|
Încălziți 3
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Schulze , Wende , Schoof , Grohmann
|
Germania
|
5: 39,69
|
Î
|
2
|
Rowbotham , Cousins , Solesbury , Wells
|
Marea Britanie
|
5: 41,75
|
Î
|
3
|
Pavlovskiy , Zaitsev , Gryn , Dovgodko
|
Ucraina
|
5: 43,46
|
Î
|
4
|
Stofer , Stahlberg , Vonarburg , Maillefer
|
Elveţia
|
5: 45.13
|
R
|
Repescare
Primii trei se califică în semifinale.
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Trott , Arms , Manson , Storey
|
Noua Zeelandă
|
5: 43,82
|
Î
|
2
|
Stefanini , Fossi , Frattini , Raineri
|
Italia
|
5: 44,57
|
Î
|
3
|
Stofer , Stahlberg , Vonarburg , Maillefer
|
Elveţia
|
5: 44,90
|
Î
|
4
|
Piermarini , Osborne , Graves , Hovey
|
Statele Unite
|
5: 45,62
|
|
Semifinale
Primii trei se califică în Finala A, restul în Finala B.
Semifinala 1
Croația (banda 4), Marea Britanie (5) și Noua Zeelandă (6) în prima semifinală
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Sain , Sinkovic , Martin , Sinkovic
|
Croaţia
|
6: 03.39
|
Î
|
2
|
Morgan , Forsterling , McRae , Noonan
|
Australia
|
6: 05.45
|
Î
|
3
|
Rowbotham , Cousins , Solesbury , Wells
|
Marea Britanie
|
6: 05.71
|
Î
|
4
|
Trott , Arms , Manson , Storey
|
Noua Zeelandă
|
6: 10.95
|
|
5
|
Ryabtsev , Svirin , Morgachyov , Fedorovtsev
|
Rusia
|
6: 13.61
|
|
6
|
Stofer , Stahlberg , Vonarburg , Maillefer
|
Elveţia
|
6: 19,64
|
|
Semifinala 2
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Schulze , Wende , Schoof , Grohmann
|
Germania
|
6: 05.85
|
Î
|
2
|
Jämsä , Raja , Endrekson , Taimsoo
|
Estonia
|
6: 07.85
|
Î
|
3
|
Wasielewski , Kolbowicz , Jeliński , Korol
|
Polonia
|
6: 10.75
|
Î
|
4
|
Chabanet , Androdias , Peltier , Hardy
|
Franţa
|
6: 12,81
|
|
5
|
Pavlovskiy , Zaitsev , Gryn , Dovgodko
|
Ucraina
|
6: 16.23
|
|
6
|
Stefanini , Fossi , Frattini , Raineri
|
Italia
|
6: 18,96
|
|
Finale
Finala B
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
1
|
Trott , Arms , Manson , Storey
|
Noua Zeelandă
|
5: 58,88
|
|
2
|
Ryabtsev , Svirin , Morgachyov , Fedorovtsev
|
Rusia
|
5: 59.17
|
|
3
|
Pavlovskiy , Zaitsev , Gryn , Dovhodko
|
Ucraina
|
6: 01.23
|
|
4
|
Chabanet , Androdias , Peltier , Hardy
|
Franţa
|
6: 02.12
|
|
5
|
Stefanini , Fossi , Frattini , Raineri
|
Italia
|
6: 02.57
|
|
6
|
Stofer , Stahlberg , Vonarburg , Maillefer
|
Elveţia
|
6: 04.37
|
|
Finala A
Rang
|
Vâslașii
|
Țară
|
Timp
|
Note
|
|
Schulze , Wende , Schoof , Grohmann
|
Germania
|
5: 42,48
|
|
|
Sain , Sinkovic , Martin , Sinkovic
|
Croaţia
|
5: 44,78
|
|
|
Morgan , Forsterling , McRae , Noonan
|
Australia
|
5: 45.22
|
|
4
|
Jämsä , Raja , Endrekson , Taimsoo
|
Estonia
|
5: 46.96
|
|
5
|
Rowbotham , Cousins , Solesbury , Wells
|
Marea Britanie
|
5: 49.19
|
|
6
|
Wasielewski , Kolbowicz , Jeliński , Korol
|
Polonia
|
5: 51,74
|
|
Referințe