Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 - Pereche coxless pentru femei - Rowing at the 2012 Summer Olympics – Women's coxless pair
Pereche coxless pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXX
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Eton Dorney | ||||||||||||
Data | 28 iulie - 1 august | ||||||||||||
Concurenți | 20 din 10 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 7: 27.13 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Femeilor fără cîrmaci pereche competiție la Jocurile Olimpice de vară 2012 din Londra , a avut loc la Dorney Lake , care, în scopul locul de desfășurare jocuri, este numit oficial Eton Dorney.
Programa
Toate orele sunt ora de vară britanică ( UTC + 1 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Sâmbătă, 28 iulie 2012 | 09:30 | Incalzeste |
Luni, 30 iulie 2012 | 09:30 | Repescare |
Miercuri, 1 august 2012 | 10:10 | Finala B |
Miercuri, 1 august 2012 | 11:50 | Final |
Rezultate
Incalzeste
Primii doi din fiecare manșă se califică la finală, restul merge la repescare.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Helen Glover Heather Stanning |
Marea Britanie | 6: 57.29 | Q, OB |
2 |
Sara Hendershot Sarah Zelenka |
Statele Unite | 6: 59.29 | Î |
3 |
Georgeta Damian Viorica Susanu |
România | 7: 05.39 | R |
4 |
Kerstin Hartmann Marlene Sinnig |
Germania | 7: 10.28 | R |
5 |
Maria Laura Abalo Gabriela Best |
Argentina | 7: 12.17 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Kate Hornsey Sarah Tait |
Australia | 7: 01.60 | Î |
2 |
Juliette Haigh Rebecca Scown |
Noua Zeelandă | 7: 06.93 | Î |
3 |
Zhang Yage Gao Yulan |
China | 7: 13.38 | R |
4 |
Naydene Smith Lee-Ann Persse |
Africa de Sud | 7: 14.31 | R |
5 |
Claudia Wurzel Sara Bertolasi |
Italia | 7: 21.44 | R |
Repescare
Primii doi se califică în finală.
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Georgeta Damian Viorica Susanu |
România | 7: 08.42 | Î |
2 |
Kerstin Hartmann Marlene Sinnig |
Germania | 7: 10.42 | Î |
3 |
Zhang Yage Gao Yulan |
China | 7: 15.18 | |
4 |
Claudia Wurzel Sara Bertolasi |
Italia | 7: 18.14 | |
5 |
Naydene Smith Lee-Ann Persse |
Africa de Sud | 7: 18,96 | |
6 |
Maria Laura Abalo Gabriela Best |
Argentina | 7: 20.94 |
Finale
Notă: vânturi puternice
Finala B
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Zhang Yage Gao Yulan |
China | 7: 55.18 | |
2 |
Naydene Smith Lee-Ann Persse |
Africa de Sud | 7: 56,40 | |
3 |
Maria Laura Abalo Gabriela Best |
Argentina | 8: 03.53 | |
4 |
Claudia Wurzel Sara Bertolasi |
Italia | 8: 06.14 |
Finala A
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Helen Glover Heather Stanning |
Marea Britanie | 7: 27.13 | ||
Kate Hornsey Sarah Tait |
Australia | 7: 29,86 | ||
Juliette Haigh Rebecca Scown |
Noua Zeelandă | 7: 30.19 | ||
4 |
Sara Hendershot Sarah Zelenka |
Statele Unite | 7: 30.39 | |
5 |
Georgeta Damian Viorica Susanu |
România | 7: 37,67 | |
6 |
Kerstin Hartmann Marlene Sinnig |
Germania | 7: 42.06 |