Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 - Sculluri duble pentru femei - Rowing at the 2012 Summer Olympics – Women's double sculls
Sculluri duble pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXX
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Eton Dorney | ||||||||||||
Data | 30 iulie - 3 august | ||||||||||||
Concurenți | 20 din 10 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 6: 55,82 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2012 | ||
---|---|---|
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Femei dublu vâsle concurs la Jocurile Olimpice de vară 2012 din Londra a avut loc sunt la Dorney Lake , care, în scopul locul de desfășurare jocuri, este numit oficial Eton Dorney.
Programa
Toate orele sunt ora de vară britanică ( UTC + 1 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Luni, 30 iulie 2012 | 10:20 | Incalzeste |
Marți, 31 iulie 2012 | 09:50 | Repescare |
Vineri, 3 august 2012 | 10:30 | Finala B |
Vineri, 3 august 2012 | 12:10 | Final |
Rezultate
Incalzeste
Primii doi din fiecare manșă se califică la finală, restul merge la repeachge.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Anna Watkins Katherine Grainger |
Marea Britanie | 6: 44,33 | Q, OB |
2 |
Fiona Paterson, Anna Reymer |
Noua Zeelandă | 6: 49,44 | Î |
3 |
Wang Min Zhu Weiwei |
China | 6: 50,64 | R |
4 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Olanda | 7: 00.10 | R |
5 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Republica Cehă | 7: 05.05 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Kim Crow Brooke Pratley |
Australia | 6: 48,80 | Î |
2 |
Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Polonia | 6: 50,85 | Î |
3 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Statele Unite | 6: 55,25 | R |
4 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Germania | 7: 08.36 | R |
5 |
Hanna Kravchenko Olena Buryak |
Ucraina | 7: 09.40 | R |
Repescare
Primii doi se califică în finală.
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Wang Min Zhu Weiwei |
China | 7: 09.65 | Î |
2 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Statele Unite | 7: 10.37 | Î |
3 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Republica Cehă | 7: 11,68 | |
4 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Germania | 7: 18,37 | |
5 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Olanda | 7: 19.80 | |
6 |
Anna Kravchenko Olena Buryak |
Ucraina | 7: 23.02 |
Finale
Finala B
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Republica Cehă | 7: 24.93 | |
2 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Olanda | 7: 29.57 | |
3 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Germania | 7: 33.32 | |
4 |
Anna Kravchenko Olena Buryak |
Ucraina | 7: 36,65 |
Finala A
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Anna Watkins Katherine Grainger |
Marea Britanie | 6: 55,82 | ||
Kim Crow Brooke Pratley |
Australia | 6: 58,55 | ||
Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Polonia | 7: 07.92 | ||
4 |
Wang Min Zhu Weiwei |
China | 7: 08.92 | |
5 |
Fiona Paterson, Anna Reymer |
Noua Zeelandă | 7: 09.82 | |
6 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Statele Unite | 7: 10.54 |