Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2016 - patru bărbați ușori fără cox - Rowing at the 2016 Summer Olympics – Men's lightweight coxless four
Bărbați ușor fără coxless patru la Jocurile Olimpiadei XXXI
| |
---|---|
Locul de desfășurare | Laguna Rodrigo de Freitas |
Data | 6-11 august 2016 |
Concurenți | 52 din 13 națiuni |
Echipe | 13 |
Timp de câștig | 6: 20.51 |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară 2016 | ||
---|---|---|
Calificare | ||
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Competiția masculină ușoară fără patru coxless la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro a avut loc în perioada 6-11 august la Laguna Rodrigo de Freitas . Aceasta a fost ultima dată când s-a întrecut această clasă de bărci, deoarece FISA l-a ajutat după Campionatele Mondiale de canotaj din 2017 cu efect imediat.
Rezultate
Incalzeste
Primii trei din fiecare manșă se califică în semifinale, restul merge în repechage.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Stefano Oppo Martino Goretti Livio La Padula Pietro Ruta |
Italia | 6: 03.26 | SA / B |
2 |
Jin Wei Zhao Jingbin Yu Chenggang Wang Tiexin |
China | 6: 03.43 | SA / B |
3 |
Lucas Tramèr Simon Schürch Simon Niepmann Mario Gyr |
Elveţia | 6: 03.52 | SA / B |
4 |
Franck Solforosi Thomas Baroukh Guillaume Raineau Thibault Colard |
Franţa | 6: 07.31 | R |
5 |
Jan Vetešník Ondřej Vetešník Jiří Kopáč Miroslav Vraštil Jr. |
Republica Cehă | 6: 39,95 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacob Barsøe Jacob Larsen Kasper Winther Jørgensen Morten Jørgensen |
Danemarca | 5: 58,21 | SA / B |
2 |
Chris Bartley Mark Aldred Jono Clegg Peter Chambers |
Marea Britanie | 6: 01.27 | SA / B |
3 |
Spyridon Giannaros Panagiotis Magdanis Stefanos Ntouskos Ioannis Petrou |
Grecia | 6: 05.27 | SA / B |
4 |
Jonathan Koch Lars Wichert Tobias Franzmann Lucas Schäfer |
Germania | 6: 14,87 | R |
Încălziți 3
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
James Lassche Peter Taylor Alistair Bond James Hunter |
Noua Zeelandă | 6: 03.34 | SA / B |
2 |
Robin Prendes Anthony Fahden Edward King Tyler Nase |
Statele Unite | 6: 05.61 | SA / B |
3 |
Joris Pijs Tim Heijbrock Jort van Gennep Björn van den Ende |
Olanda | 6: 07.88 | SA / B |
4 |
Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicolas Pratt Eric Woelfl |
Canada | 6: 19,44 | R |
Repescare
Primii trei de căldură se califică în semifinale.
Încălziți 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Franck Solforosi Thomas Baroukh Guillaume Raineau Thibault Colard |
Franţa | 6: 01.18 | SA / B |
2 |
Jonathan Koch Lars Wichert Tobias Franzmann Lucas Schäfer |
Germania | 6: 03.29 | SA / B |
3 |
Jan Vetešník Ondřej Vetešník Jiří Kopáč Miroslav Vraštil Jr. |
Republica Cehă | 6: 04.30 | SA / B |
4 |
Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicolas Pratt Eric Woelfl |
Canada | 6: 05.35 |
Semifinale
Semifinala 1
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Stefano Oppo Martino Goretti Livio La Padula Pietro Ruta |
Italia | 6: 06.56 | FA |
2 |
Franck Solforosi Thomas Baroukh Guillaume Raineau Thibault Colard |
Franţa | 6: 07.32 | FA |
3 |
James Lassche Peter Taylor Alistair Bond James Hunter |
Noua Zeelandă | 6: 08.96 | FA |
4 |
Chris Bartley Mark Aldred Jono Clegg Peter Chambers |
Marea Britanie | 6: 10.46 | FB |
5 |
Joris Pijs Tim Heijbrock Jort van Gennep Björn van den Ende |
Olanda | 6: 12,87 | FB |
6 |
Jonathan Koch Lars Wichert Tobias Franzmann Lucas Schäfer |
Germania | 6: 18.43 | FB |
Semifinala 2
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Lucas Tramèr Simon Schürch Simon Niepmann Mario Gyr |
Elveţia | 6: 17,85 | FA |
2 |
Jacob Barsøe Jacob Larsen Kasper Winther Jørgensen Morten Jørgensen |
Danemarca | 6: 19,62 | FA |
3 |
Spyridon Giannaros Panagiotis Magdanis Stefanos Ntouskos Ioannis Petrou |
Grecia | 6: 23,95 | FA |
4 |
Robin Prendes Anthony Fahden Edward King Tyler Nase |
Statele Unite | 6: 26,82 | FB |
5 |
Jin Wei Zhao Jingbin Yu Chenggang Wang Tiexin |
China | 6: 27,27 | FB |
6 |
Jan Vetešník Ondřej Vetešník Jiří Kopáč Miroslav Vraštil Jr. |
Republica Cehă | 6: 33.43 | FB |
Final
Finala B
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Chris Bartley Mark Aldred Jono Clegg Peter Chambers |
Marea Britanie | 6: 31.54 | |
2 |
Jin Wei Zhao Jingbin Yu Chenggang Wang Tiexin |
China | 6: 32,78 | |
3 |
Jonathan Koch Lars Wichert Tobias Franzmann Lucas Schäfer |
Germania | 6: 35,83 | |
4 |
Robin Prendes Anthony Fahden Edward King Tyler Nase |
Statele Unite | 6: 36.93 | |
5 |
Joris Pijs Tim Heijbrock Jort van Gennep Björn van den Ende |
Olanda | 6: 37,28 | |
6 |
Jan Vetešník Ondřej Vetešník Jiří Kopáč Miroslav Vraštil Jr. |
Republica Cehă | 6: 43,52 |
Finala A
Medaliile pentru competiție au fost prezentate de Denis Oswald , Elveția , membru al Comitetului Internațional Olimpic , iar cadourile au fost prezentate de Matt Smith , Statele Unite ale Americii , Director Executiv al Federației Internaționale de Canotaj .
Rang | Vâslașii | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Lucas Tramèr Simon Schürch Simon Niepmann Mario Gyr |
Elveţia | 6: 20.51 | ||
Jacob Barsøe Jacob Larsen Kasper Winther Jørgensen Morten Jørgensen |
Danemarca | 6: 21,97 | ||
Franck Solforosi Thomas Baroukh Guillaume Raineau Thibault Colard |
Franţa | 6: 22,85 | ||
4 |
Stefano Oppo Martino Goretti Livio La Padula Pietro Ruta |
Italia | 6: 25,52 | |
5 |
James Lassche Peter Taylor Alistair Bond James Hunter |
Noua Zeelandă | 6: 28.14 | |
6 |
Spyridon Giannaros Panagiotis Magdanis Stefanos Ntouskos Ioannis Petrou |
Grecia | 6: 36.47 |
Urmări
Aceasta a fost ultima dată când au participat danezii Gold Gold Four , întrucât nu și-au nominalizat barca pentru Campionatele Mondiale de canotaj din 2017 .
Pentru a obține egalitatea de gen în canotaj, FISA a sugerat la începutul anului 2017 să renunțe la cei patru bărbați ușori din programul olimpic, iar recomandarea a fost adoptată de consiliul executiv al Comitetului Olimpic Internațional în iunie 2017. La scurt timp după campionatele din 2017, consiliul FISA a votat eliminarea celor patru bărbați ușori din campionatele mondiale cu efect imediat.