Canotaj la Jocurile Olimpice de vară 2016 - Sculluri cvadruple pentru bărbați - Rowing at the 2016 Summer Olympics – Men's quadruple sculls
Sculluri cvadruple pentru bărbați la Jocurile Olimpiadei XXXI
| |
---|---|
Locul de desfășurare | Laguna Rodrigo de Freitas |
Data | 6-11 august 2016 |
Concurenți | 40 din 10 națiuni |
Echipe | 10 |
Timp de câștig | 6: 06.81 |
Medaliști | |
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară 2016 | ||
---|---|---|
Calificare | ||
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Lwt patru fără cox | bărbați | |
Competiția masculină cvadruplă de sculls la Jocurile Olimpice de vară 2016 de la Rio de Janeiro a avut loc în perioada 6-11 august la Laguna Rodrigo de Freitas .
Medaliile pentru competiție au fost prezentate de James Tomkins , Australia , membru al Comitetului Internațional Olimpic , iar cadourile au fost prezentate de Patrick Rombaut , Belgia , Membru al Comitetului Executiv al Federației Internaționale de Canotaj .
Rezultate
Incalzeste
Primii doi din fiecare manșă se califică în Finala A, restul merge la repescare.
Încălziți 1
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Andrei Jämsä Allar Raja Tõnu Endrekson Kaspar Taimsoo |
Estonia | 5: 51.710 | FA |
2 |
Dmytro Mikhay Artem Morozov Oleksandr Nadtoka Ivan Dovhodko |
Ucraina | 5: 52.900 | FA |
3 |
Philipp Wende Lauritz Schoof Karl Schulze Hans Gruhne |
Germania | 5: 53.630 | R |
4 |
Nathan Flannery John Storey George Bridgewater Jade Uru |
Noua Zeelandă | 5: 59.130 | R |
5 |
Julien Bahain Robert Gibson va fi decan Pascal Lussier |
Canada | 6: 34.550 | R |
Încălziți 2
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Karsten Forsterling Alexander Belonogoff Cameron Girdlestone James McRae |
Australia | 5: 50.980 | FA |
2 |
Mateusz Biskup Wiktor Chabel Dariusz Radosz Mirosław Ziętarski |
Polonia | 5: 51.280 | FA |
3 |
Nico Stahlberg Augustin Maillefer Roman Röösli Barnabé Delarze |
Elveţia | 5: 51.520 | R |
4 |
Jack Beaumont Sam Townsend Angus Mirele Peter Lambert |
Marea Britanie | 5: 52.770 | R |
5 |
Dovydas Nemeravičius Martynas Džiaugys Dominykas Jančionis Aurimas Adomavičius |
Lituania | 5: 58.700 | R |
Repescare
Primii doi din calificare se califică în Finala A, restul merge în Finala B.
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Philipp Wende Lauritz Schoof Karl Schulze Hans Gruhne |
Germania | 5: 51,43 | FA |
2 |
Jack Beaumont Sam Townsend Angus Mirele Peter Lambert |
Marea Britanie | 5: 53.10 | FA |
3 |
Dovydas Nemeravičius Martynas Džiaugys Dominykas Jančionis Aurimas Adomavičius |
Lituania | 5: 55,78 | FB |
4 |
Nico Stahlberg Augustin Maillefer Roman Röösli Barnabé Delarze |
Elveţia | 5: 56,13 | FB |
5 |
Julien Bahain Robert Gibson va fi decan Pascal Lussier |
Canada | 5: 56,28 | FB |
6 |
Nathan Flannery John Storey George Bridgewater Jade Uru |
Noua Zeelandă | 5: 58,92 | FB |
Finale
Finala B
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 |
Nico Stahlberg Augustin Maillefer Roman Röösli Barnabé Delarze |
Elveţia | 6: 11.18 | |
2 |
Julien Bahain Robert Gibson va fi decan Pascal Lussier |
Canada | 6: 13,55 | |
3 |
Dovydas Nemeravičius Martynas Džiaugys Dominykas Jančionis Aurimas Adomavičius |
Lituania | 6: 15.16 | |
4 |
Nathan Flannery John Storey George Bridgewater Jade Uru |
Noua Zeelandă | 6: 18,92 |
Finala A
Rang | Vâslaş | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
Philipp Wende Lauritz Schoof Karl Schulze Hans Gruhne |
Germania | 6: 06.81 | Banda 1 | |
Karsten Forsterling Alexander Belonogoff Cameron Girdlestone James McRae |
Australia | 6: 07.96 | Banda 3 | |
Andrei Jämsä Allar Raja Tõnu Endrekson Kaspar Taimsoo |
Estonia | 6: 10.65 | Banda 4 | |
4 |
Mateusz Biskup Wiktor Chabel Dariusz Radosz Mirosław Ziętarski |
Polonia | 6: 12.09 | Banda 2 |
5 |
Jack Beaumont Sam Townsend Angus Mirele Peter Lambert |
Marea Britanie | 6: 13.08 | Banda 6 |
6 |
Dmytro Mikhay Artem Morozov Oleksandr Nadtoka Ivan Dovhodko |
Ucraina | 6: 16.30 | Banda 5 |