Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Pereche coxless pentru femei - Rowing at the 2020 Summer Olympics – Women's coxless pair
Pereche coxless pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXXII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Căile navigabile ale pădurii marine | ||||||||||||
Datele | 24-29 iulie 2021 | ||||||||||||
Concurenți | 26 din 13 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 6: 50,19 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||
---|---|---|
Calificare | ||
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | femei |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Evenimentul feminin de perechi coxless la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 24-29 iulie 2021 la Sea Forest Waterway . Au concurat 26 de vâslași din 13 națiuni.
Programa
Competiția s-a desfășurat pe parcursul a șase zile.
Toate orele sunt ora standard a Japoniei ( UTC + 9 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Sâmbătă, 24 iulie 2021 | 9:20 | Incalzeste |
Duminică, 25 iulie 2021 | 9:50 | Repescare |
Miercuri, 28 iulie 2021 | 12:20 | Semifinale A / B * |
Joi, 29 iulie 2021 | 8:40 | Finala B * |
Joi, 29 iulie 2021 | 9:30 | Finala A |
* Evenimentul a fost reprogramat.
Rezultate
Incalzeste
Primii trei din fiecare manșă s-au calificat în semifinale, în timp ce restul s-a dus la repescare.
Încălziți 1
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Filmul lui Caileigh Hillary Janssens |
Canada | 7: 18.34 | Î |
2 | 2 |
Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș |
România | 7: 20.36 | Î |
3 | 3 |
Kiri Tontodonati Aisha Rocek |
Italia | 7: 22,79 | Î |
4 | 1 |
Megan Kalmoe Tracy Eisser |
Statele Unite | 7: 26,95 | R |
5 | 5 |
Maria Kyridou Christina Bourmpou |
Grecia | 7: 33.94 | R |
Încălziți 2
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 |
Jessica Morrison Annabelle McIntyre |
Australia | 7: 21.75 | Î |
2 | 1 |
Vasilisa Stepanova Elena Oriabinskaia |
ROC | 7: 23.39 | Î |
3 | 2 |
Helen Glover Polly Swann |
Marea Britanie | 7: 23.98 | Î |
4 | 4 |
Huang Kaifeng Liu Jinchao |
China | 7: 45,55 | R |
Încălziți 3
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 |
Grace Prendergast Kerri Gowler |
Noua Zeelandă | 7: 19.08 | Î |
2 | 3 |
Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen |
Danemarca | 7: 22,86 | Î |
3 | 1 |
Aina Cid Virginia Díaz Rivas |
Spania | 7: 23.14 | Î |
4 | 4 |
Aileen Crowley Monika Dukarska |
Irlanda | 7: 24,71 | R |
Repescare
Primele trei perechi din repechage s-au calificat în semifinale, în timp ce a patra pereche a fost eliminată.
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Maria Kyridou Christina Bourmpou |
Grecia | 7: 28,00 | Î |
2 | 1 |
Megan Kalmoe Tracy Eisser |
Statele Unite | 7: 29,87 | Î |
3 | 2 |
Aileen Crowley Monika Dukarska |
Irlanda | 7: 31,99 | Î |
4 | 3 |
Huang Kaifeng Liu Jinchao |
China | 7: 45.17 |
Semifinale
Semifinala A / B 1
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 |
Maria Kyridou Christina Bourmpou |
Grecia | 6: 48,70 WB | FA |
2 | 2 |
Helen Glover Polly Swann |
Marea Britanie | 6: 49.39 | FA |
3 | 3 |
Filmul lui Caileigh Hillary Janssens |
Canada | 6: 49,46 | FA |
4 | 4 |
Jessica Morrison Annabelle McIntyre |
Australia | 6: 49,82 | FB |
5 | 1 |
Aileen Crowley Monika Dukarska |
Irlanda | 7: 06.07 | FB |
6 | 5 |
Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen |
Danemarca | 7: 08.44 | FB |
Semifinala A / B 2
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Grace Prendergast Kerri Gowler |
Noua Zeelandă | 6: 47,41 WB | FA, |
2 | 5 |
Vasilisa Stepanova Elena Oriabinskaia |
ROC | 6: 50,24 | FA |
3 | 6 |
Aina Cid Virginia Díaz Rivas |
Spania | 6: 50,63 | FA |
4 | 3 |
Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș |
România | 6: 58,55 | FB |
5 | 1 |
Megan Kalmoe Tracy Eisser |
Statele Unite | 7: 02.52 | FB |
6 | 2 |
Kiri Tontodonati Aisha Rocek |
Italia | 7: 04.52 | FB |
Finale
Finala B
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
7 | 3 |
Jessica Morrison Annabelle McIntyre |
Australia | 6: 56,46 | |
8 | 6 |
Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen |
Danemarca | 6: 59,48 | |
9 | 4 |
Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș |
România | 7: 01.02 | |
10 | 2 |
Megan Kalmoe Tracy Eisser |
Statele Unite | 7: 02.16 | |
11 | 5 |
Aileen Crowley Monika Dukarska |
Irlanda | 7: 02.22 | |
12 | 1 |
Kiri Tontodonati Aisha Rocek |
Italia | 7: 04.46 |
Finala A
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
4 |
Grace Prendergast Kerri Gowler |
Noua Zeelandă | 6: 50,19 | ||
5 |
Vasilisa Stepanova Elena Oriabinskaia |
ROC | 6: 51,45 | ||
1 |
Filmul lui Caileigh Hillary Janssens |
Canada | 6: 52.10 | ||
4 | 2 |
Helen Glover Polly Swann |
Marea Britanie | 6: 54,96 | |
5 | 3 |
Maria Kyridou Christina Bourmpou |
Grecia | 6: 57.11 | |
6 | 6 |
Aina Cid Virginia Díaz Rivas |
Spania | 7: 00.05 |