Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Sculluri duble ușoare pentru femei - Rowing at the 2020 Summer Olympics – Women's lightweight double sculls
Sculluri duble ușoare pentru femei la Jocurile Olimpiadei XXXII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Căile navigabile ale pădurii marine | ||||||||||||
Datele | 24-29 iulie 2021 | ||||||||||||
Concurenți | 36 din 18 națiuni | ||||||||||||
Timp de câștig | 6: 47,54 | ||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||
| |||||||||||||
Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||
---|---|---|
Calificare | ||
Sculele singure | bărbați | femei |
Pereche Coxless | bărbați | femei |
Sculluri duble | bărbați | femei |
Lwt dublu sculls | bărbați | femei |
Coxless patru | bărbați | femei |
Sculluri cvadruple | bărbați | femei |
Opt | bărbați | femei |
Evenimentul feminin ușor dublu , cu ocazia Jocurilor Olimpice de vară din 2020, a avut loc în perioada 24-29 iulie 2021 la Sea Forest Waterway . Au concurat 36 de vâslași din 18 națiuni.
Programa
Competiția s-a desfășurat pe parcursul a șase zile.
Toate orele sunt ora standard a Japoniei ( UTC + 9 )
Data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Sâmbătă, 24 iulie 2021 | 10:20 | Incalzeste |
Duminică, 25 iulie 2021 | 10:20 | Repescare |
Miercuri, 28 iulie 2021 | 11:40 | Semifinale A / B * |
Joi, 29 iulie 2021 | 9:00 | Finala B * |
Joi, 29 iulie 2021 | 10:10 | Finala A |
Joi, 29 iulie 2021 | 11:30 | C final * |
* Evenimentul a fost reprogramat.
Rezultate
Incalzeste
Primii doi din fiecare manșă s-au calificat în semifinale, în timp ce restul s-a dus la repescare.
Încălziți 1
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 |
Laura Tarantola Claire Bové |
Franţa | 7: 03.47 | Î |
2 | 1 |
Valentina Rodini Federica Cesarini |
Italia | 7: 04.66 | Î |
3 | 6 |
Mary Reckford Michelle Sechser |
Statele Unite | 7: 05.30 | R |
4 | 3 |
Patricia Merz Frédérique Rol |
Elveţia | 7: 08.66 | R |
5 | 4 |
Aoife Casey Margaret Cremen |
Irlanda | 7: 17,67 | R |
6 | 5 |
Mutiara Rahma Putri Melani Putri |
Indonezia | 7: 52,57 | R |
Încălziți 2
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Marieke Keijser Ilse Paulis |
Olanda | 7: 07.73 | Î |
2 | 1 |
Jill Moffatt Jennifer Casson |
Canada | 7: 11.30 | Î |
3 | 6 |
Chiaki Tomita Ayami Oishi |
Japonia | 7: 22.47 | R |
4 | 5 |
Lường Thị Thảo Đinh Thị Hảo |
Vietnam | 7: 36.21 | R |
5 | 3 |
Nour El-Houda Ettaieb Khadija Krimi |
Tunisia | 7: 39,61 | R |
6 | 2 |
Yulisa López Jennieffer Zúñiga |
Guatemala | 7: 53,35 | R |
Încălziți 3
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 |
Ionela-Livia Cozmiuc Gianina Beleagă |
România | 7: 01.74 | Î |
2 | 5 |
Emily Craig Imogen Grant |
Marea Britanie | 7: 03.29 | Î |
3 | 4 |
Anastasia Lebedeva Maria Botalova |
ROC | 7: 07.67 | R |
4 | 3 |
Ina Nikulina Alena Furman |
Bielorusia | 7: 10.15 | R |
5 | 2 |
Valentina Cavallar Louisa Altenhuber |
Austria | 7: 26.22 | R |
6 | 6 |
Milka Kraljev Evelyn Silvestro |
Argentina | 7: 29.27 | R |
Repescare
Primele trei perechi din repechage s-au calificat în semifinale, rămânând în echipa finală C.
Reîncărcați căldura 1
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Mary Reckford Michelle Sechser |
Statele Unite | 7: 21,25 | Î |
2 | 2 |
Ina Nikulina Alena Furman |
Bielorusia | 7: 26,99 | Î |
3 | 3 |
Chiaki Tomita Ayami Oishi |
Japonia | 7: 34,45 | Î |
4 | 1 |
Milka Kraljev Evelyn Silvestro |
Argentina | 7: 39.53 | FC |
5 | 5 |
Nour El-Houda Ettaieb Khadija Krimi |
Tunisia | 7: 54,95 | FC |
6 | 6 |
Mutiara Rahma Putri Melani Putri |
Indonezia | 8: 03.19 | FC |
Reîncărcați căldura 2
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Patricia Merz Frédérique Rol |
Elveţia | 7: 22.02 | Î |
2 | 3 |
Anastasia Lebedeva Maria Botalova |
ROC | 7: 22,72 | Î |
3 | 5 |
Aoife Casey Margaret Cremen |
Irlanda | 7: 23.46 | Î |
4 | 1 |
Valentina Cavallar Louisa Altenhuber |
Austria | 7: 42.31 | FC |
5 | 2 |
Lường Thị Thảo Đinh Thị Hảo |
Vietnam | 7: 53,69 | FC |
6 | 6 |
Yulisa López Jennieffer Zúñiga |
Guatemala | 8: 13.27 | FC |
Semifinale
Semifinala A / B 1
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 |
Emily Craig Imogen Grant |
Marea Britanie | 6: 41,99 | FA |
2 | 3 |
Laura Tarantola Claire Bové |
Franţa | 6: 42,92 | FA |
3 | 4 |
Marieke Keijser Ilse Paulis |
Olanda | 6: 43,85 | FA |
4 | 2 |
Patricia Merz Frédérique Rol |
Elveţia | 6: 48,92 | FB |
5 | 1 |
Aoife Casey Margaret Cremen |
Irlanda | 6: 49,24 | FB |
6 | 6 |
Ina Nikulina Alena Furman |
Bielorusia | 6: 54,78 | FB |
Semifinala A / B 2
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Valentina Rodini Federica Cesarini |
Italia | 6: 41,36 WB | FA |
2 | 5 |
Mary Reckford Michelle Sechser |
Statele Unite | 6: 41,54 | FA |
3 | 3 |
Ionela-Livia Cozmiuc Gianina Beleagă |
România | 6: 42.08 | FA |
4 | 1 |
Anastasia Lebedeva Maria Botalova |
ROC | 6: 45.23 | FB |
5 | 6 |
Chiaki Tomita Ayami Oishi |
Japonia | 6: 56,52 | FB |
6 | 2 |
Jill Moffatt Jennifer Casson |
Canada | 7: 00.82 | FB |
Finale
Final C
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
13 | 3 |
Milka Kraljev Evelyn Silvestro |
Argentina | 7: 05.82 | |
14 | 4 |
Valentina Cavallar Louisa Altenhuber |
Austria | 7: 15,25 | |
15 | 2 |
Lường Thị Thảo Đinh Thị Hảo |
Vietnam | 7: 19.05 | |
16 | 5 |
Nour El-Houda Ettaieb Khadija Krimi |
Tunisia | 7: 22,25 | |
17 | 1 |
Mutiara Rahma Putri Melani Putri |
Indonezia | 7: 25.06 | |
18 | 6 |
Yulisa López Jennieffer Zúñiga |
Guatemala | 7: 27,51 |
Finala B
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
7 | 3 |
Patricia Merz Frédérique Rol |
Elveţia | 6: 49.16 | |
8 | 5 |
Aoife Casey Margaret Cremen |
Irlanda | 6: 49,90 | |
9 | 4 |
Anastasia Lebedeva Maria Botalova |
ROC | 6: 51,65 | |
10 | 2 |
Chiaki Tomita Ayami Oishi |
Japonia | 6: 54,94 | |
11 | 6 |
Ina Nikulina Alena Furman |
Bielorusia | 6: 57,84 | |
12 | 1 |
Jill Moffatt Jennifer Casson |
Canada | 6: 59,72 |
Finala A
Rang | bandă | Vâslaş | Naţiune | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
4 |
Valentina Rodini Federica Cesarini |
Italia | 6: 47,54 | ||
2 |
Laura Tarantola Claire Bové |
Franţa | 6: 47,68 | ||
1 |
Marieke Keijser Ilse Paulis |
Olanda | 6: 48.03 | ||
4 | 3 |
Emily Craig Imogen Grant |
Marea Britanie | 6: 48.04 | |
5 | 5 |
Mary Reckford Michelle Sechser |
Statele Unite | 6: 48,54 | |
6 | 6 |
Ionela-Livia Cozmiuc Gianina Beleagă |
România | 6: 49,40 |