Autostrada de stat Texas 67 - Texas State Highway 67
Autostrada de stat 67 | ||||
---|---|---|---|---|
Informații despre traseu | ||||
Menținut de TxDOT | ||||
Lungime | 49,52 km | |||
A existat | 1923 – prezent | |||
Intersecții majore | ||||
Capătul sudic | SUA 180 la Breckenridge | |||
Capătul nordic | US 380 / SH 16 la Graham | |||
Locație | ||||
Județe | Stephens , Young | |||
Sistem de autostradă | ||||
|
Autostrada de stat 67 ( SH 67 ) este o autostradă de stat din Texas care circulă între Breckenridge și Graham .
Traseul a fost inițial desemnat la 21 august 1923 de-a lungul unor porțiuni renumerotate de SH 22 , SH 18 și SH 2 care se extind de la Graham la Breckenridge, apoi la sud-est de Breckenridge, ajungând la capătul sudic al Waco . La 31 iulie 1929, SH 67 urma să fie redirecționat departe de Carlton și prin Clairette și Alexander, dacă obligațiile erau votate. La 17 decembrie 1929, a fost redirecționat departe de Carlton și prin Clairette și Alexander. La 26 septembrie 1945, secțiunea de la Breckenridge la Waco a fost transferată la SH 6 . O parte a devenit US 183 și SH 69 (mai târziu SH 112). La 6 mai 1974, SH 67 a fost mutat în Graham pe o nouă rută și o porțiune din FM 61 .
SH 67A a fost un pinten care a fost desemnat la 27 aprilie 1925 de la SH 67 în Breckenridge până la Woodson . A fost extins pe 16 ianuarie 1928 la Throckmorton . La 19 martie 1930, aceasta a fost renumerotată ca SH 157 (mai târziu SH 6, acum US 183).
Referințe