Statele Unite la Jocurile Olimpice de vară din 1952 - United States at the 1952 Summer Olympics
Statele Unite la Jocurile Olimpice de vară din 1952 | |
---|---|
Cod IOC | Statele Unite ale Americii |
NOC | Comitetul Olimpic al Statelor Unite |
în Helsinki | |
Concurenți | 286 (245 bărbați și 41 femei) în 18 sporturi |
Purtator de steag | Norman Armitage |
Medalii clasate pe locul 1 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate |
Statele Unite au concurat la Jocurile Olimpice de vară 1952 în Helsinki , Finlanda . 286 de concurenți - 245 bărbați și 41 femei - au participat la 133 de evenimente din 18 sporturi. A câștigat 76 de medalii (40 de aur), inclusiv 6 măturări pe podium; cel mai mare număr de medalii într-o singură olimpiadă de o țară de la al doilea război mondial și încă un record (deși a fost realizat de câteva ori de atunci).
Medaliști
Aur
- Lindy Remigino - Atletism , 100 metri masculin
- Andy Stanfield - Atletism , masculin 200 de metri
- Mal Whitfield - Atletism , 800 de metri masculin
- Harrison Dillard - Atletism , 110 m obstacole masculin
- Charles Moore - Atletism , 400 m obstacole masculin
- Horace Ashenfelter - Atletism , masculin 3000 m Steeplechase
- Harrison Dillard , Lindy Remigino , Dean Smith și Andy Stanfield - Atletism , masculin 4 × 100 m ștafetă masculin
- Walt Davis - Atletism , Salt în înălțime pentru bărbați
- Bob Richards - Atletism , Pole Vault masculin
- Jerome Biffle - Atletism , Salt în lungime pentru bărbați
- Parry O'Brien - Atletism , Lansaj masculin
- Sim Iness - Atletism , Aruncare disc masculin
- Cy Young - Atletism , Aruncare cu javelină masculină
- Bob Mathias - Atletism , Decathlon masculin
- Mae Faggs , Catherine Hardy , Barbara Jones și Janet Moreau - Atletism , ștafetă 4 × 100 m feminin
- Ron Bontemps , Marc Freiberger , Wayne Glasgow , Charlie Hoag , Bill Hougland , John Keller , Dean Kelley , Bob Kenney , Bob Kurland , Bill Lienhard , Clyde Lovellette , Frank McCabe , Dan Pippin și Howie Williams - Baschet, competiție pentru echipe masculine
- Nathan Brooks - Box, greutate muște pentru bărbați
- Charles Adkins - Box, greutate welter ușoară pentru bărbați
- Floyd Patterson - Box, Greutate medie masculină
- Norvel Lee - Box, greutate ușoară masculină
- Edward Sanders - Box, greutate masculină
- Frank Havens - Canoe, masculin C1 10.000 m canadian simplu
- David Browning - Scufundări, scufundări pentru bărbați
- Sammy Lee - Scufundări, scufundări cu platformă pentru bărbați
- Pat McCormick - Scufundări, scufundări pentru femei
- Pat McCormick - Scufundări, scufundări pentru femei
- Charlie Logg și Tom Price - canotaj, perechi Coxless pentru bărbați
- Robert Detweiler , James Dunbar , William Fields , Wayne Frye , Charles Manring , Richard Murphy , Henry Proctor , Frank Shakespeare și Edward Stevens - Canotaj, masculin
- Joe Benner - Tir, pistol gratuit pentru bărbați
- Clarke Scholes - Înot, 100 m liberi masculin
- Ford Konno - Înot, 1500 m liber masculin
- Yoshi Oyakawa - Înot, 100 m spate masculin
- Ford Konno , Jimmy McLane , Wayne Moore și Bill Woolsey - Înot, ștafetă masculin 4 × 200 m liber
- Tommy Kono - Halterofilie, ușor pentru bărbați
- Peter George - Haltere, greutate medie pentru bărbați
- Norbert Schemansky - Haltere, greutate mijlocie pentru bărbați
- John Davis - Haltere, greutate masculină
- William Smith - Wrestling, Masă liberă Welterweight
- Britton Chance , Edgar White și Sumner White - Sailing, clasa masculină de 5½ metri
- Everard Endt , John Morgan , Eric Ridder , Julian Roosevelt , Emelyn Whiton și Herman Whiton - Sailing, clasa masculină 6 metri 4870
Argint
- Thane Baker - Atletism, masculin 200 de metri
- Bob McMillen - Atletism, 1500 metri masculin
- Jack Davis - Atletism, 110 m obstacole masculin
- Gene Cole, Ollie Matson , Charles Moore și Mal Whitfield - Atletism, ștafetă masculină 4 × 400 m
- Ken Wiesner - Atletism, săritură în înălțime pentru bărbați
- Don Laz - Atletism, Pole Vault masculin
- Meredith Gourdine - Atletism, Salt în lungime masculin
- Darrow Hooper - Atletism, Lansaj masculin
- Bill Miller - Atletism, Aruncare cu javelină masculină
- Milt Campbell - Atletism, Decathlon masculin
- Miller Anderson - Scufundări, scufundări masculine
- Paula Myers-Pope - Scufundări, scufundări pentru femei
- Ford Konno - Înot, 400 m liber masculin
- Bowen Stassforth - Înot, 200 m bărbați sân
- Stanley Stanczyk - Haltere, greutate ușoară pentru bărbați
- James Bradford - Haltere, Masă grea pentru bărbați
- Jay Thomas Evans - Wrestling, Freestyle masculin ușor
- Henry Wittenberg - Wrestling, Freestyle masculin ușor greu
- John Price și John Reid - Sailing, Men's Star
Bronz
- James Gathers - Atletism, masculin 200 de metri
- Ollie Matson - Atletism, 400 metri masculin
- Arthur Barnard - Atletism, 110 m obstacole masculin
- James Fuchs - Atletism, Lansaj masculin
- James Dillion - Atletism, Aruncarea discului masculin
- Floyd Simmons - Atletism, Decathlon masculin
- Bob Clotworthy - Scufundări, scufundări pentru bărbați
- Zoe Olsen-Jensen - Scufundări, scufundări pentru femei
- Juno Irwin - Scufundări, scufundări pentru femei
- Charles Hough, Jr. , Walter Staley și John Wofford - Echitație de echitație, competiție în trei zile pentru evenimente
- Arthur McCashin , John Russell și William Steinkraus - Concurs de echitație, echipă de sărituri
- Matt Leanderson , Carl Lovsted , Al Rossi , Al Ulbrickson și Richard Wahlstrom - Canotaj, Coxed Fours pentru bărbați
- Arthur Jackson - împușcare, pușcă masculină cu foraj mic, predispusă
- Jack Taylor - Înot, 100 m spate masculin
- Evelyn Kawamoto - Înot, 400 m liber feminin
- Jody Alderson , Evelyn Kawamoto , Jackie LaVine și Marilee Stepan - înot, ștafetă 4 × 100 m feminin
- Josiah Henson - Wrestling, masculin Freestyle Featherweight
Atletism
100 de metri masculin
- Prima rundă - 10.6s
- A doua rundă - 10.4s
- Semifinale - 10.6s
- Finala - 10.4s (→ locul 4)
Baschet
- Competiție masculină pe echipe
- Runda principală (grupa A)
- A învins Ungaria (66-48)
- Cehoslovacia învinsă (72-47)
- A învins Uruguay (57-44)
- Runda finală (grupa B)
- Uniunea Sovietică învinsă (86-58)
- A învins Chile (103-55)
- A învins Brazilia (57-53)
- Semifinale
- A învins Argentina (85-76)
- Final
- Lista echipei
Box
Canotaj
Ciclism
- Concurs rutier
Cursă individuală rutieră masculină (190,4 km)
- Donald Sheldon - 5: 22: 33.3 (→ locul 32)
- Thomas O'Rourke - 5: 22: 33,7 (→ locul 36)
- David Rhoads - nu a terminat (→ fără clasament)
- Ronald Rhoads - nu a terminat (→ fără clasament)
- Concurență de pistă
Cronometru 1.000 m masculin
- Finala - 1: 17,8 (→ locul 23)
1.000 m Sprint Scratch Race masculin
- Steven Hromjak - locul 22
Urmărire în echipă de 4.000 m masculin
- Steven Hromjak , James Lauf, Tom Montemage, Donald Sheldon - 5: 11,6 (locul 18, runda de calificare)
Scufundări
Trambulină masculină de 3 m
Platforma de 10 m pentru femei
Ecvestru
Împrejmuire
20 de scrimari au reprezentat Statele Unite în 1952.
- Edward Vebell , Paul Makler, Sr. , Alfred Skrobisch , Joe de Capriles , James Strauch , Albert Wolff
Fotbal
- Runda preliminară
Italia | 8-0 | Statele Unite |
---|---|---|
Gimona 3 ' , 51 ' , 75 ' Pandolfini 16 ' , 62 ' Venturi 27 ' Fontanesi 52 ' Mariani 87 ' |
Raport |
Lista:
- Bob Burkard
- Charlie Colombo
- Bill Conterio
- Elwood Cook
- Jack Dunn
- Harry Keough
- Ed McHugh
- Ruben Mendoza
- Lloyd Monsen
- Willy Schaller
- Bill Sheppell
- John Souza
- Larry Surock
Antrenor: John Wood
Gimnastică
Pentatlon modern
Trei pentatleti au reprezentat Statele Unite în 1952.
- Individual
- Echipă
- Frederick Denman
- Thad McArthur
- Guy Troy
Canotaj
Statele Unite au avut 26 de vâsle participând la toate cele șapte probe de canotaj din 1952.
- Frank Shakespeare
- William Fields
- James Dunbar
- Richard Murphy
- Robert Detweiler
- Henry Proctor
- Wayne Frye
- Edward Stevens
- Charles Manring (cox)
Navigație
Filmare
Șase trăgători au reprezentat Statele Unite în 1952. Huelet Benner a câștigat aurul cu pistolul de 50 m, iar Art Jackson a câștigat bronzul la pușca de 50 m, predispusă.
Înot
Polo pe apă
Ridicare de greutăți
lupte libere
Referințe
linkuri externe
- Scurtmetrajul Big Picture: Olympics este disponibil pentru descărcare gratuită de pe Internet Archive