Statele Unite la Jocurile Olimpice de vară din 1956 - United States at the 1956 Summer Olympics
Statele Unite la Jocurile Olimpice de vară din 1956 | |
---|---|
Cod IOC | Statele Unite ale Americii |
NOC | Comitetul Olimpic al Statelor Unite |
în Melbourne / Stockholm | |
Concurenți | 297 (251 bărbați și 46 femei) în 18 sporturi |
Purtator de steag | Norman Armitage |
Medalii clasate pe locul 2 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
1906 Jocuri intercalate |
Statele Unite au concurat la Jocurile Olimpice de vară 1956 în Melbourne , Australia . 297 de concurenți, 251 de bărbați și 46 de femei, au participat la 139 de evenimente în 18 sporturi.
Medaliști
Aur
- Bobby Morrow - Atletism, 100 metri masculin
- Bobby Morrow - Atletism, masculin 200 de metri
- Charles Jenkins - Atletism, 400 de metri masculin
- Tom Courtney - Atletism, 800 de metri masculin
- Lee Calhoun - Atletism, 110 m obstacole masculin
- Glenn Davis - Atletism, 400 m obstacole masculin
- Thane Baker , Leamon King , Bobby Morrow și Ira Murchison - Atletism, ștafetă masculină 4 × 100 m
- Tom Courtney , Charles Jenkins , Lou Jones și Jesse Mashburn - Atletism, ștafetă masculină 4 × 400 m
- Charles Dumas - Atletism, Salt în înălțime masculin
- Bob Richards - Atletism, Pole Vault masculin
- Greg Bell - Atletism, Salt în lungime pentru bărbați
- Parry O'Brien - Atletism, Lansaj masculin
- Harold Connolly - Atletism, Aruncarea cu ciocanul pentru bărbați
- Milt Campbell - Atletism, Decathlon masculin
- Millie McDaniel - Atletism, Salt în înălțime feminin
- Al Oerter - Atletism, Aruncare disc masculin
- Dick Boushka , Carl Cain , Chuck Darling , William Evans , Gib Ford , Burdette Haldorson , Bill Hougland , Bob Jeangerard , KC Jones , Bill Russell , Ron Tomsic și Jim Walsh - Baschet, competiție pentru echipe masculine
- Jim Boyd - Box, greutate ușoară masculină
- Pete Rademacher - Box, greutate masculină
- Bob Clotworthy - scufundări, trambulină pentru bărbați
- Pat McCormick - Scufundări, trambulină pentru femei
- Pat McCormick - Scufundări, Platforma pentru femei
- Jim Fifer și Duvall Hecht - Canotaj, perechi Coxless pentru bărbați
- Arthur Ayrault , Conn Findlay și Kurt Seiffert - Canotaj, perechi de bărbați
- William Becklean , Donald Beer , Thomas Charlton , John Cooke , Caldwell Esselstyn , Charles Grimes , Robert Morey , Rusty Wailes și David Wight - Canotaj, masculin
- William Yorzyk - Înot, 200 m fluture masculin
- Shelley Mann - Înot, 100 m fluture pentru femei
- Charles Vinci - Halterofilie, greutatea bărbătească pentru bărbați
- Isaac Berger - Haltere, Greutate pentru bărbați
- Tommy Kono - Haltere, Greutate ușoară pentru bărbați
- Paul Edward Anderson - Haltere, greutate masculină
- Lawrence Low și Bert Williams - Sailing, Men's Star
Argint
- Thane Baker - Atletism, masculin 100 metri
- Andy Stanfield - Atletism, 200 metri masculin
- Jack Davis - Atletism, 110 m obstacole masculin
- Eddie Southern - Atletism, 400 m obstacole masculin
- Bob Gutowski - Atletism, Pole Vault masculin
- John Bennett - Atletism, Salt în lungime pentru bărbați
- Bill Nieder - Atletism, Lansaj masculin
- Fortune Gordien - Atletism, Aruncarea discului masculin
- Rafer Johnson - Atletism, Decathlon masculin
- Willye White - Atletism, Salt în lungime pentru femei
- José Torres - Box, greutate medie ușoară pentru bărbați
- Don Harper - scufundări, trambulină pentru bărbați
- Gary Tobian - scufundări, platformă pentru bărbați
- Jeanne Stunyo - Scufundări, trambulină pentru femei
- Juno Irwin - Scufundări, Platforma pentru femei
- Bill André , Jack Daniels și George Lambert - Pentathlon modern, competiție masculină pe echipe
- Pat Costello și Jim Gardiner - Canotaj, dublu scull masculin
- James McIntosh , Art McKinlay , John McKinlay și John Welchli - Canotaj, Coxless Fours pentru bărbați
- George Breen , Richard Hanley , Ford Konno și Bill Woolsey - Înot, ștafetă masculin 4 × 200 m liber
- Carin Cone - Înot, 100 m spate feminin
- Nancy Ramey - Înot, 100 m fluture feminin
- Shelley Mann , Joan Rosazza , Sylvia Ruuska și Nancy Simons - Înot, ștafetă feminin 4 × 100 m liber
- Peter George - Haltere, greutate medie pentru bărbați
- David Sheppard - Haltere, greutate medie pentru bărbați
- Daniel Hodge - Wrestling, masculin Freestyle Greutate medie
Bronz
- Thane Baker - Atletism, masculin 200 de metri
- Joel Shankle - Atletism, 110 m obstacole masculin
- Josh Culbreath - Atletism, 400 m obstacole masculin
- Des Koch - Atletism, Aruncare disc masculin
- Isabelle Daniels , Mae Faggs , Margaret Matthews și Wilma Rudolph - Atletism, ștafetă 4 × 100 m feminin
- Dick Connor - Scufundări, platformă pentru bărbați
- Paula Jean Myers-Pope - Diving, Platforma femeilor
- John Kelly - Canotaj, bărbați singuri pentru bărbați
- Offutt Pinion - Tir, pistol gratuit pentru bărbați
- George Breen - Înot, 400 m liber masculin
- George Breen - Înot, 1500 m stil liber masculin
- Frank McKinney - Înot, 100 m spate masculin
- Sylvia Ruuska - Înot, 400 m liber feminin
- Mary Sears - Înot, 100 m fluture pentru femei
- James George - Haltere, greutate ușoară pentru bărbați
- Peter Blair - Wrestling, Masculin Freestyle Light Heavyweight
- John Marvin - Sailing, Finn masculin
Atletism
Maraton masculin
- Nick Costes - 2:42:20 (→ locul 20)
- John J. Kelley - 2:43:40 (→ locul 21)
- Dean Thackwray - nu a terminat (→ fără clasament)
Baschet
Box
Canotaj
Ciclism
- Jack Disney - locul 5
- Allen Bell - 1: 12,8 (→ locul 10)
-
Donald Ferguson
James Rossi - locul 8
-
Allen Bell
Art Longsjo
David Rhoads
Richard Cortright - locul 15
- Joseph Becker - 5:38:16 (→ locul 43)
- David Rhoads - nu a terminat (→ fără clasament)
- Erhard Neumann - nu a terminat (→ fără clasament)
- George Van Meter - nu a terminat (→ fără clasament)
Scufundări
Platforma 10 m masculin
- Runda preliminară - 75.07
- Finala - 139.12 (→ locul 6)
Platforma de 10 m pentru femei
Împrejmuire
18 scrimari au reprezentat Statele Unite în 1956.
Fotbal (fotbal)
- Runda preliminară
- Pierdut în Iugoslavia (1-9) → nu a avansat
- Lista echipei
Antrenor principal : Jimmy Mills
Gimnastică
Hochei
- Lista echipei
Pentatlonul modern
Trei pentatleti au reprezentat Statele Unite în 1956, câștigând argint la proba pe echipe.
- Individual
- Echipă
- George Lambert
- Bill Andre
- Jack Daniels
Canotaj
Statele Unite au avut 26 de vâslești care au participat la toate cele șapte probe de canotaj din 1956.
- Thomas Charlton
- David Wight
- John Cooke
- Donald Beer
- Caldwell Esselstyn
- Charles Grimes
- Plângeri ruginite
- Robert Morey
- William Becklean (cox)
Navigație
Filmare
Opt trăgători au reprezentat Statele Unite în 1956. Offutt Pinion a câștigat medalia de bronz la proba de pistoale de 50 m.