Echipa Unită a Germaniei la Jocurile Olimpice de vară din 1960 - United Team of Germany at the 1960 Summer Olympics
Echipa Unită a Germaniei la Jocurile Olimpice de vară din 1960 | |
---|---|
Cod IOC | EUA |
NOC | Echipa Unită a Germaniei |
la Roma | |
Concurenți | 293 (238 bărbați, 55 femei) în 17 sporturi |
Purtator de steag | Fritz Thiedemann (ecvestru) |
Medalii clasate pe locul 4 |
|
Apariții la Jocurile Olimpice de vară ( prezentare generală ) | |
Alte apariții conexe | |
Germania (1896–1936, 1992–) Germania de Est (1968–1988) Germania de Vest (1968–1988) |
Sportivi din Germania de Est (Republica Democrată Germană; RDG) și Germania de Vest (Republica Federală Germania; RFA) au concurat împreună ca Echipa Unită a Germaniei la Jocurile Olimpice de vară din 1960, la Roma , Italia . 293 de concurenți, 238 de bărbați și 55 de femei, au participat la 148 de evenimente în 17 sporturi.
Medaliști
Naționalitatea între paranteze.
Aur
- Armin Hary ( Germania de Vest ) - Atletism, 100 m masculin
- Bernd Cullmann , Armin Hary , Walter Mahlendorf , Martin Lauer (toți din Germania de Vest ) - Atletism, ștafetă masculină 4 × 100 m
- Dieter Krause ( Germania de Est ), Günter Perleberg ( Germania de Est ), Paul Lange ( Germania de Vest ), Friedhelm Wentzke ( Germania de Vest ) - Canoe, K1 masculin 4 × 500 m
- Ingrid Krämer ( Germania de Est ) - Scufundări, trambulină feminină de 3 m
- Ingrid Krämer ( Germania de Est ) - Scufundări, platformă de 10 m pentru femei
- Hans Günter Winkler , Fritz Thiedemann , Alwin Schockemöhle (toți din Germania de Vest ) - Echipă, Echipă de sărituri
- Heidi Schmid ( Germania de Vest ) - Scrimă, folie pentru femei
- Bernhard Knubel , Heinz Renneberg , Klaus Zerta (toți din Germania de Vest ) - Canotaj, perechi de bărbați
- Gerd Cintl , Horst Effertz , Klaus Riekemann , Jürgen Litz , Michael Obst (toți din Germania de Vest ) - Canotaj, Coxed Fours pentru bărbați
- Manfred Rulffs , Walter Schröder , Frank Schepke , Kraft Schepke , Karl-Heinrich von Groddeck , Karl-Heinz Hopp , Klaus Bittner , Hans Lenk , Willi Padge (toți din Germania de Vest ) - Canotaj, Opt bărbați
- Peter Kohnke ( Germania de Vest ) - Împușcare, predispus la pușcă masculină de 50 m
- Wilfried Dietrich ( Germania de Vest ) - Luptă, Masă liberă pentru bărbați
Argint
- Carl Kaufmann ( Germania de Vest ) - Atletism, 400 de metri masculin
- Hans Grodotzki ( Germania de Est ) - Atletism, 5.000 metri masculin
- Hans Grodotzki ( Germania de Est ) - Atletism, 10.000 metri masculin
- Manfred Kinder , Joachim Reske , Johannes Kaiser , Carl Kaufmann (toți din Germania de Vest ) - Atletism, ștafetă masculină 4 × 400 m
- Jutta Heine ( Germania de Vest ) - Atletism, 200 metri feminin
- Martha Langbein , Anni Biechl , Brunhilde Hendrix , Jutta Heine (toate din Germania de Vest ) - Atletism, Ștafetă 4 × 100 m feminin
- Walter Krüger ( Germania de Est ) - Atletism, Aruncare cu javelină masculină
- Johanna Lüttge ( Germania de Est ) - Atletism, Lansaj la femei
- Therese Zenz ( Germania de Vest ) - Canoe, K1 500 m feminin, caiac simplu
- Therese Zenz , Ingrid Hartmann (ambele din Germania de Vest ) - Canoe, perechi de caiac K2 500 m pentru femei
- Gustav-Adolf Schur , Egon Adler , Erich Hagen , Günter Lörke (toți din Germania de Est ) - Ciclism, Cronometru pe echipe masculin
- Siegried Köhler , Bernd Barleben , Peter Gröning , Manfred Klieme (toți din Germania de Est ) - Ciclism, Urmărire echipă masculină
- Jürgen Simon , Lothar Stäber (ambii din Germania de Est ) - Ciclism, tandem masculin
- Dieter Gieseler ( Germania de Vest ) - Ciclism, Cronometru masculin de 1.000 m
- Achim Hill ( Germania de Est ) - Canotaj, Sculls masculin
- Wiltrud Urselmann ( Germania de Vest ) - Înot, 200 m bras feminin
- Lothar Metz ( Germania de Est ) - Lupte, greutate mijlocie greco-romană pentru bărbați
- Günther Maritschnigg ( Germania de Vest ) - Wrestling, Greutate welter greco-romană pentru bărbați
- Wilfried Dietrich ( Germania de Vest ) - Wrestling, Masă greco-romană pentru bărbați
Bronz
- Ursula Donath ( Germania de Est ) - Atletism, 800 de metri feminin
- Gisela Birkemeyer ( Germania de Est ) - Atletism, 80 m obstacole feminin
- Hildrun Claus ( Germania de Est ) - Atletism, Salt în lungime feminin
- Günter Siegmund ( Germania de Est ) - Box, greutate masculină
- Josef Neckermann ( Germania de Vest ) - Echipaj, Dressage Individual
- Jürgen Theuerkauff , Tim Gerresheim , Eberhard Mehl , Jürgen Brecht (toți din Germania de Vest ) - Scrimă, folie pentru echipă masculină
- Rolf Mulka , Ingo von Bredow (ambii din Germania de Vest ) - Sailing, Flying Dutchman
- Klaus Zähringer ( Germania de Vest ) - Tir, pușcă de 50 m bărbați Trei poziții
- Barbara Göbel ( Germania de Est ) - Înot, 200 m bras, feminin
- Christel Steffin ( Germania de Est ), Heidi Pechstein ( Germania de Est ), Gisela Weiß ( Germania de Est ), Ursel Brunner ( Germania de Vest ) - Înot, Ștafetă feminin 4 × 100 m liber
- Ingrid Schmidt ( Germania de Est ), Ursula Küper ( Germania de Est ), Bärbel Fuhrmann ( Germania de Est ), Ursel Brunner ( Germania de Vest ) - Înot, Ștafetă feminină 4 × 100 m
Atletism
Box
Canotaj
Ciclism
14 bărbați bicicliști au reprezentat Germania în 1960.
Scufundări
Ecvestru
Împrejmuire
19 scrimari, 13 bărbați și 6 femei, au reprezentat Germania în 1960.
- Heidi Schmid , Helga Mees , Helga Stroh , Helmi Höhle , Gudrun Theuerkauff , Rosemarie Weiß-Scherberger
Hochei pe iarbă
Paisprezece jucători masculini de hochei pe câmp au concurat în 1960, când echipa germană a terminat pe locul 7.
- Carsten Keller
- Christian Büchting
- Dieter Krause
- Eberhard Ferstl
- Günther Ullerich
- Helmut Nonn
- Herbert Winters
- Hugo Budinger
- Klaus Greinert
- Klaus Woeller
- Norbert Schuler
- Werner Delmes
- Willi Brendel
- Sfârșitul Wolfgang
Gimnastică
Pentatlon modern
Trei pentatleti masculi au reprezentat Germania în 1960.
- Individual
- Echipă
- Wolfgang Gödicke
- Dieter Krickow
- Ralf Berckhan
Canotaj
Echipa Unită a Germaniei a avut 26 de vâslești de sex masculin care au participat la toate cele șapte probe de canotaj din 1960.
- Sculluri masculine - locul 2 ( medalie de argint)
- Pereche coxless masculin - locul 4
- Pereche cocoșată masculină - locul 1 ( medalie de aur)
- Masculin cu patru locuri - locul 1 ( medalie de aur)
- Opt masculin - locul 1 ( medalie de aur)
- Manfred Rulffs
- Walter Schröder
- Frank Schepke
- Kraft Schepke
- Karl-Heinrich von Groddeck
- Karl-Heinz Hopp
- Klaus Bittner
- Hans Lenk
- Willi Padge
Navigație
Filmare
Zece trăgători au reprezentat Germania în 1960. Peter Kohnke a câștigat aurul la pușca de 50 m, predispus, iar Klaus Zähringer a câștigat bronzul la pușca de 50 m, trei poziții.