Lupte la Jocurile Olimpice de vară 2016 - Freestyle masculin 97 kg - Wrestling at the 2016 Summer Olympics – Men's freestyle 97 kg
Freestyle masculin 97 kg la Jocurile Olimpiadei XXXI
| |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locul de desfășurare | Carioca Arena 2 | ||||||||||||||||
Data | 21 august | ||||||||||||||||
Concurenți | 19 din 19 națiuni | ||||||||||||||||
Medaliști | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Lupte la Jocurile Olimpice de vară 2016 | |||
---|---|---|---|
Calificare | |||
Freestyle | Greco-romană | femei | |
57 kg | 59 kg | 48 kg | |
65 kg | 66 kg | 53 kg | |
74 kg | 75 kg | 58 kg | |
86 kg | 85 kg | 63 kg | |
97 kg | 98 kg | 69 kg | |
125 kg | 130 kg | 75 kg | |
Competiția masculină de 97 de kilograme libere la Jocurile Olimpice de vară 2016 de la Rio de Janeiro , Brazilia , a avut loc pe 21 august pe Carioca Arena 2 din Barra da Tijuca .
Această competiție de lupte libere constă într-un turneu cu o singură eliminare, cu o repescare folosită pentru a determina câștigătorul a două medalii de bronz. Cei doi finaliști se confruntă cu medalii de aur și argint. Fiecare luptător care pierde în fața unuia dintre cei doi finaliști se mută în repescare, culminând cu o pereche de meciuri cu medalii de bronz care prezintă pierzătorii din semifinale care se confruntă fiecare cu adversarul rămas repechage din jumătatea lor din paranteză.
Fiecare luptă constă dintr-o singură rundă într-o limită de șase minute. Luptătorul care obține mai multe puncte este câștigătorul.
Programa
Toate orele sunt Ora standard Brasilia ( UTC − 03: 00 )
Data | Timp | Eveniment |
---|---|---|
21 august 2016 | 08:30 | Runde de calificare |
Ora 13:00 | Repescare | |
13:45 | Finale |
Rezultate
- Legendă
- F - A câștigat până la toamnă
- WO - Câștigat prin trecere
Final
Final | ||||
Kyle Snyder ( SUA ) | 2 | |||
Khetag Gazyumov ( AZE ) | 1 |
Jumătatea de sus
Calificări | 1/8 finale | 1/4 finale | Semifinale | ||||||||||||||||
Kyle Snyder ( SUA ) | 10 | ||||||||||||||||||
Javier Cortina ( CUB ) | 3 | ||||||||||||||||||
Kyle Snyder ( SUA ) | 7 | ||||||||||||||||||
Albert Saritov ( ROU ) | 0 | ||||||||||||||||||
Albert Saritov ( ROU ) | 5 | ||||||||||||||||||
Nicolae Ceban ( MDA ) | 2 | ||||||||||||||||||
Kyle Snyder ( SUA ) | 9 | ||||||||||||||||||
Elizbar Odikadze ( GEO ) | 4 | ||||||||||||||||||
José Daniel Díaz ( VEN ) | 0 | ||||||||||||||||||
Mamed Ibragimov ( KAZ ) | 11 | ||||||||||||||||||
Mamed Ibragimov ( KAZ ) | 1 | ||||||||||||||||||
Elizbar Odikadze ( GEO ) | 6 | ||||||||||||||||||
Elizbar Odikadze ( GEO ) | 8 | ||||||||||||||||||
Georgy Ketoev ( ARM ) | 1 |
Jumatatea de jos
Calificări | 1/8 finale | 1/4 finale | Semifinale | ||||||||||||||||
Dorjkhandyn Khüderbulga ( MGL ) | 0 | ||||||||||||||||||
Magomed Musaev ( KGZ ) | 9 | ||||||||||||||||||
Magomed Musaev ( KGZ ) | 2 | ||||||||||||||||||
Valeriy Andriytsev ( UKR ) | 5 | ||||||||||||||||||
Valeriy Andriytsev ( UKR ) | 8 | ||||||||||||||||||
Anzor Boltukaev ( RUS ) | 5 | ||||||||||||||||||
Valeriy Andriytsev ( UKR ) | 0 | ||||||||||||||||||
Khetag Gazyumov ( AZE ) | 11 | ||||||||||||||||||
Soso Tamarau ( NGR ) | 0 | ||||||||||||||||||
Magomed Ibragimov ( UZB ) | WO | Magomed Ibragimov ( UZB ) | 13 | ||||||||||||||||
Bedopassa Buassat ( GBS ) | Magomed Ibragimov ( UZB ) | 3 | |||||||||||||||||
Reza Yazdani ( IRI ) | 10 | Khetag Gazyumov ( AZE ) | 12 | ||||||||||||||||
İbrahim Bölükbașı ( TUR ) | 0 | Reza Yazdani ( IRI ) | 1 | ||||||||||||||||
Radosław Baran ( POL ) | 0 | Khetag Gazyumov ( AZE ) | 2 | ||||||||||||||||
Khetag Gazyumov ( AZE ) | 3 |
Repescare
Repetați runda 1 | Repechage runda 2 | Medalii de bronz | |||||||||
Javier Cortina ( CUB ) | 1 | Albert Saritov ( ROU ) | 10 | ||||||||
Albert Saritov ( ROU ) | 8 | Elizbar Odikadze ( GEO ) | 0 | ||||||||
Radosław Baran ( POL ) | 2 | Reza Yazdani ( IRI ) | 0 | Magomed Ibragimov ( UZB ) | 6 | ||||||
Reza Yazdani ( IRI ) | 5 | Magomed Ibragimov ( UZB ) | 5 F | Valeriy Andriytsev ( UKR ) | 4 |
Starea finală
Rang | Atlet |
---|---|
Kyle Snyder ( SUA ) | |
Khetag Gazyumov ( AZE ) | |
Albert Saritov ( ROU ) | |
Magomed Ibragimov ( UZB ) | |
5 | Elizbar Odikadze ( GEO ) |
5 | Valeriy Andriytsev ( UKR ) |
7 | Reza Yazdani ( IRI ) |
8 | Mamed Ibragimov ( KAZ ) |
9 | Magomed Musaev ( KGZ ) |
10 | Javier Cortina ( CUB ) |
11 | Anzor Boltukaev ( RUS ) |
12 | Nicolae Ceban ( MDA ) |
13 | Radosław Baran ( POL ) |
14 | Georgy Ketoev ( ARM ) |
15 | Bedopassa Buassat ( GBS ) |
16 | Dorjkhandyn Khüderbulga ( MGL ) |
17 | İbrahim Bölükbașı ( TUR ) |
18 | José Daniel Díaz ( VEN ) |
19 | Soso Tamarau ( NGR ) |