Campionatele Europene de acvatică 2018 - 2018 European Aquatics Championships
34 Campionatele Europene de acvatic 1 Campionate europene de sport | |
---|---|
Orașul gazdă | Glasgow , Edinburgh & Luss , Regatul Unit |
Datele) | 3-12 august |
Locul (locurile) |
Tollcross International Swimming Centre (înot) Royal Commonwealth Pool (scufundări) Scotstoun Sports Campus (sincronizat) Loch Lomond (în aer liber) |
Națiuni participante | 48 |
Campionatele Europene de acvatică 2018 | ||
---|---|---|
Înot | ||
Freestyle | ||
50 m | bărbați | femei |
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
400 m | bărbați | femei |
800 m | bărbați | femei |
1500 m | bărbați | femei |
Spate | ||
50 m | bărbați | femei |
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Braț | ||
50 m | bărbați | femei |
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Fluture | ||
50 m | bărbați | femei |
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Medley individual | ||
200 m | bărbați | femei |
400 m | bărbați | femei |
Ștafetă liberă | ||
4 × 100 m | bărbați | femei |
amestecat | ||
4 × 200 m | bărbați | femei |
amestecat | ||
Releu Medley | ||
4 × 100 m | bărbați | femei |
amestecat | ||
Scufundări | ||
Individual | ||
1 m | bărbați | femei |
3 m | bărbați | femei |
10 m | bărbați | femei |
Sincronizat | ||
3 m | bărbați | femei |
10 m | bărbați | femei |
Amestecat | 3 m | 10 m |
Echipă | echipă | |
Inot sincronizat | ||
Solo | Liber | Tehnic |
Duet | Liber | Tehnic |
Echipă | Liber | Tehnic |
Amestecat | Liber | Tehnic |
Combinaţie | Combinaţie | |
Înot în apă deschisă | ||
5 km | bărbați | femei |
10 km | bărbați | femei |
25 km | bărbați | femei |
Echipă | echipă | |
În 2018 Campionatele Europene Aquatics a avut loc la Glasgow , Edinburgh și Luss în centura centrală a Scoției, de la trei-12 august 2018.
Campionatele au făcut parte din primele campionate europene, cu alte evenimente care au loc în Scoția și Berlin.
Locul de desfășurare
Tollcross Internațional de înot Centrul a găzduit evenimentele de înot cu scufundări fiind găzduit de Royal Commonwealth Pool din Edinburgh. Competiția de înot în apă deschisă a avut loc la Loch Lomond , în timp ce Scotstoun Sports Campus a găzduit evenimentele de înot sincronizat.
Programa
Datele competiției pe discipline au fost:
- Înot : 3-9 august
- Scufundări : 6-12 august
- Înot în apă deschisă : 8-12 august
- Sincronizare : 3-7 august
Clasamentul general al medaliilor
Natiune gazdă
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 23 | 15 | 9 | 47 |
2 | Marea Britanie * | 13 | 12 | 9 | 34 |
3 | Italia | 8 | 12 | 19 | 39 |
4 | Ungaria | 6 | 4 | 2 | 12 |
5 | Ucraina | 5 | 6 | 2 | 13 |
6 | Olanda | 5 | 5 | 2 | 12 |
7 | Franţa | 4 | 2 | 6 | 12 |
8 | Suedia | 4 | 0 | 0 | 4 |
9 | Germania | 3 | 6 | 10 | 19 |
10 | Elveţia | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Danemarca | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Lituania | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Spania | 0 | 1 | 4 | 5 |
14 | Grecia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Norvegia | 0 | 1 | 0 | 1 |
România | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Armenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Irlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaluri (22 de națiuni) | 72 | 72 | 72 | 216 |
Înot
Tabel de medalii
Natiune gazdă
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 10 | 10 | 6 | 26 |
2 | Marea Britanie * | 9 | 7 | 8 | 24 |
3 | Italia | 6 | 5 | 11 | 22 |
4 | Ungaria | 4 | 3 | 2 | 9 |
5 | Franţa | 4 | 1 | 2 | 7 |
6 | Suedia | 4 | 0 | 0 | 4 |
7 | Ucraina | 3 | 1 | 0 | 4 |
8 | Germania | 2 | 2 | 4 | 8 |
9 | Elveţia | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Olanda | 0 | 4 | 1 | 5 |
11 | Danemarca | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Lituania | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Grecia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Spania | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Norvegia | 0 | 1 | 0 | 1 |
România | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Irlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaluri (21 de națiuni) | 43 | 43 | 43 | 129 |
Bărbați
a Înotători care au participat doar la manșă și au primit medalii.
femei
b Înotătorii care au participat doar la manșă și au primit medalii.
Evenimente mixte
c Înotătorii care au participat doar la manșă și au primit medalii.
Scufundări
Tabel de medalii
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 5 | 4 | 3 | 12 |
2 | Marea Britanie * | 4 | 5 | 1 | 10 |
3 | Germania | 1 | 2 | 5 | 8 |
4 | Italia | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Ucraina | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Olanda | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Armenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Franţa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaluri (8 națiuni) | 13 | 13 | 13 | 39 |
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Jack Laugher Marea Britanie |
414,60 |
Giovanni Tocci Italia |
401.10 |
James Heatly Marea Britanie |
391,70 | |
Jack Laugher Marea Britanie |
525,95 |
Ilia Zaharov Rusia |
519.05 |
Evgeny Kuznetsov Rusia |
508.05 | |
Rusia Evgeny Kuznetsov Ilia Zakharov |
431,16 |
Marea Britanie Jack Laugher Chris Mears |
430,62 |
Germania Patrick Hausding Lars Rüdiger |
394,77 | |
Aleksandr Bondar Rusia |
542,05 |
Nikita Shleikher Rusia |
481,15 |
Benjamin Auffret Franța |
480,60 | |
Rusia Aleksandr Bondar Viktor Minibaev |
423.12 |
Marea Britanie Matthew Dixon Noah Williams |
399,90 |
Armenia Vladimir Harutyunyan Lev Sargsyan |
396,84 |
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Maria Poliakova Rusia |
285,55 |
Nadezhda Bazhina Rusia |
276,00 |
Elena Bertocchi Italia |
271,25 | |
Grace Reid Marea Britanie |
329,40 |
Alicia Blagg Marea Britanie |
327,70 |
Tina Punzel Germania |
324,65 | |
Italia Elena Bertocchi Chiara Pellacani |
289,26 |
Germania Lena Hentschel Tina Punzel |
286,80 |
Rusia Nadezhda Bazhina Kristina Ilinykh |
282,90 | |
Celine van Duijn Olanda |
319.10 |
Noemi Batki Italia |
315,00 |
Maria Kurjo Germania |
308,15 | |
Marea Britanie Eden Cheng Lois Toulson |
289,74 |
Rusia Ekaterina Beliaeva Yulia Timoshinina |
288,60 |
Germania Maria Kurjo Elena Wassen |
284,64 |
Evenimente mixte
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Germania Tina Punzel Lou Massenberg |
313,50 |
Marea Britanie Grace Reid Ross Haslam |
308,67 |
Ucraina Viktoriya Kesar Stanislav Oliferchyk |
291,81 | |
Rusia Nikita Shleikher Yulia Timoshinina |
309,63 |
Marea Britanie Matthew Lee Lois Toulson |
307,80 |
Germania Florian Fandler Christina Wassen |
278,64 | |
Ucraina Oleh Kolodiy Sofiya Lyskun |
355,90 |
Germania Lou Massenberg Maria Kurjo |
352,60 |
Rusia Yulia Timoshinina Evgeny Kuznetsov |
349,55 |
Înot în apă deschisă
Tabel de medalii
Natiune gazdă
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Olanda | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | Ungaria | 2 | 1 | 0 | 3 |
3 | Italia | 1 | 1 | 2 | 4 |
4 | Germania | 0 | 2 | 1 | 3 |
5 | Franţa | 0 | 1 | 3 | 4 |
6 | Rusia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totaluri (6 națiuni) | 7 | 7 | 7 | 21 |
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km |
Kristóf Rasovszky Ungaria |
52: 38.9 |
Axel Reymond Franța |
52: 41.7 |
Logan Fontaine Franța |
52: 44.4 |
10 km |
Ferry Weertman Olanda |
1: 49: 28.2 |
Kristóf Rasovszky Ungaria |
1: 49: 28.2 |
Rob Muffels Germania |
1: 49: 33.7 |
25 km |
Kristóf Rasovszky Ungaria |
4: 57.53.5 |
Kirill Belyaev Rusia |
4: 57: 54.6 |
Matteo Furlan Italia |
4: 57: 55.8 |
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km |
Sharon van Rouwendaal Olanda |
56: 01.0 |
Leonie Beck Germania |
56: 17,8 |
Rachele Bruni Italia |
56: 49.7 |
10 km |
Sharon van Rouwendaal Olanda |
1: 54: 45.7 |
Giulia Gabbrielleschi Italia |
1: 54: 53.0 |
Esmee Vermeulen Olanda |
1: 55: 27.4 |
25 km |
Arianna Bridi Italia |
5: 19: 34.6 |
Sharon van Rouwendaal Olanda |
5: 19: 34.7 |
Lara Grangeon Franța |
5: 19: 42.9 |
Evenimente mixte
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Olanda Esmee Vermeulen Sharon van Rouwendaal Pepijn Smits Ferry Weertman |
52: 35.0 |
Germania Leonie Beck Sarah Köhler Sören Meißner Florian Wellbrock |
52: 35.6 |
Franța Lara Grangeon David Aubry Lisa Pou Marc-Antoine Olivier |
52: 46.7 |
Inot sincronizat
Tabel de medalii
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 8 | 0 | 0 | 8 |
2 | Ucraina | 1 | 5 | 1 | 7 |
3 | Italia | 0 | 4 | 5 | 9 |
4 | Spania | 0 | 0 | 3 | 3 |
Totaluri (4 națiuni) | 9 | 9 | 9 | 27 |