Cupa Ligii Scoțiene 2021–22 - 2021–22 Scottish League Cup
Țară | Scoţia |
---|---|
Datele | 9 iulie 2021 - 19 decembrie 2021 |
Echipe | 45 |
Campioni în apărare | Sf. Johnstone |
Meciuri jucate | 86 |
Goluri marcate | 237 (2,76 pe meci) |
Cel mai bun marcator | Ally Roy (6 goluri) |
← 2020–21
2022–23 →
Toate statisticile sunt corecte începând cu 23 septembrie 2021. |
2021-22 Cupa Ligii scoțiene ( de asemenea , cunoscut sub numele de sport Premier Cup din motive de sponsorizare) este sezonul 76th al Scoției doilea cel mai prestigios e fotbal concurență knock - out.
Formatul pentru competiția 2021–22 este similar cu cel al celor cinci sezoane anterioare. Începe cu opt grupuri de cinci echipe, inclusiv toate cluburile din Liga Profesională de Fotbal Scoțiană 2020-2021 (SPFL), cu excepția celor care concurează în calificările Ligii Campionilor , Ligii Europa și Ligii Conferinței Europa , precum și câștigătorilor Ligii de fotbal Highland 2020–21 ( Brora Rangers ) și Liga de fotbal Lowland 2020–21 ( Kelty Hearts ).
O diferență față de ultimele sezoane este că cinci cluburi primesc un pauză în ultimele 16 în loc de patru, din cauza reprezentării sporite în competiția europeană. Acest lucru a însemnat că un alt club fără ligă ( East Kilbride ) a fost invitat să completeze etapa grupelor.
Drepturile de difuzare internă pentru competiție sunt deținute exclusiv de Premier Sports , care a devenit sponsorul principal al turneului în aprilie 2021.
St Johnstone sunt campionii în acțiune după ce au învins-o pe Livingston cu 1-0 în finală .
Programa
Rundă | Prima întâlnire | Luminări | Cluburi |
---|---|---|---|
Etapa grupelor | 9 iulie 2021 | 80 | 45 → 16 |
Runda a doua | 13 august 2021 | 8 | 16 → 8 |
Sferturi de finala | 22 septembrie 2021 | 4 | 8 → 4 |
Semifinale | 20 noiembrie 2021 | 2 | 4 → 2 |
Final | 19 decembrie 2021 | 1 | 2 → 1 |
Format
Competiția a început cu opt grupe de cinci echipe. Cele cinci cluburi care concurează în turele de calificare din UEFA Champions League ( Rangers și Celtic ), Europa League ( St Johnstone ) și Conference Conference ( Hibernian și Aberdeen ) au primit un bye până în runda a doua. Cele 40 de echipe care au concurat în faza grupelor au fost formate din celelalte șapte echipe care au concurat în Premiera din Scoția 2020–21 și din toate echipele care au concurat în Campionatul Scoțian 2020–21 , 2020–21 Scoțian League One și 2020–21 Scoțian Liga a doua . Au concurat, de asemenea, campionii Ligii de fotbal Highland 2020–21 și campionii Ligii de fotbal Lowland 2020–21 . Datorită faptului că a cincea echipă scoțiană a participat la competiția europeană și a primit o pauză la runda a doua, un loc suplimentar a fost disponibil în faza grupelor. Acest lucru a fost luat de echipa Lowland League East Kilbride , după ce au fost sortate loturi între Lowland League și Highland League, în locul doi în locul final în grupe.
Câștigătorii fiecăreia dintre cele opt grupe, precum și cei mai buni trei subcampioni au progresat în etapa a doua (finalele 16), care a inclus cele cinci cluburi de calificare UEFA. În această etapă, competiția a revenit la formatul tradițional knock-out . Cei trei câștigători ai grupei cu cel mai mare punctaj total și cluburile care au intrat în această etapă au fost clasați, cu cei cinci câștigători ai grupei cu cele mai mici puncte nemaivăzute, împreună cu cei trei cei mai buni vicecampioni.
Sistem de puncte bonus
În decembrie 2015, SPFL a anunțat că, alături de noul format al etapei grupelor, va fi introdus un sistem de puncte bonus pentru a oferi o emoție mai mare și a crește numărul de jocuri semnificative în această etapă. Sistemul tradițional de punctare de acordare a trei puncte pentru o victorie și un punct pentru o remiză este utilizat, totuși, pentru fiecare meci din etapa grupelor care se termină la egalitate, are loc o lovitură de penalizare , câștigătorului i se acordă un punct bonus.
Etapa grupelor
Faza grupelor a fost formată din șapte echipe din Premiera Scoției 2020–21 și toate cele zece echipe din fiecare din Campionatul Scoțian 2020–21 , 2020–21 Liga 1 Scoțiană și 2020–21 Liga Scoțiană Două , precum și câștigători și în al doilea loc al Ligii de fotbal Lowland 2020–21 și câștigătorii Ligii de fotbal Highland 2020–21 . Cele 40 de echipe au fost împărțite în două secțiuni - Nord și Sud - fiecare secțiune conținând patru semințe de top, patru semințe secundare și 12 echipe nesemănate. Fiecare secțiune a fost împărțită în patru grupe, fiecare grup cuprinzând o sămânță superioară, o a doua sămânță și trei echipe nesemănate.
Extragerea pentru faza grupelor a avut loc pe 28 mai 2021 și a fost transmisă în direct pe FreeSports și pe canalul YouTube SPFL .
Nord
Grupa A
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | HOM | ITS | INV | COV | ANIMAL DE COMPANIE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Inima lui Midlothian | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 12 | Calificare pentru runda a doua | - | - | 1-0 | 3-0 | - | |
2 | Stirling Albion | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 8 | 0–2 | - | - | - | 3-1 | ||
3 | Inverness Caledonian Thistle | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | 6 | −1 | 4 | - | 2–2p | - | - | 2-0 | ||
4 | Cove Rangers | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 10 | −4 | 3 | - | 2-3 | 3-1 | - | - | ||
5 | Peterhead | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | −4 | 3 | 0–2 | - | - | 3-1 | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Grupa B
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | DUN | ARB | KEL | ELG | EFI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dundee United | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 12 | Calificare pentru runda a doua | - | 1-0 | - | 6–1 | - | |
2 | Arbroath | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | - | - | 3–2 | - | 2-0 | ||
3 | Kelty Hearts | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 6 | 0-1 | - | - | - | 3-0 | ||
4 | Elgin City | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 5 | 12 | −7 | 3 | - | 0-1 | 1–3 | - | - | ||
5 | East Fife | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 9 | −7 | 0 | 0-1 | - | - | 2-3 | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Grupa C
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | DUN | PENTRU | ROS | LUN | BRO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dundee | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | +12 | 12 | Calificare pentru runda a doua | - | 5–2 | - | - | 4-0 | |
2 | Forfar Athletic | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | - | - | 3-0 | p0-0 | - | ||
3 | Județul Ross | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 6 | 0–3 | - | - | 4-1 | - | ||
4 | Montrose | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 4 | 0–2 | - | - | - | 3-0 | ||
5 | Brora Rangers | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 9 | −9 | 0 | - | 0-1 | 0-1 | - | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Note:
Grupa D
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | RAI | LIV | VACĂ | ALO | BRE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Raith Rovers | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | Calificare pentru runda a doua | - | - | - | p0-0 | 4-0 | |
2 | Livingston | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 8 | p0-0 | - | 3-1 | - | - | ||
3 | Cowdenbeath | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1 | 6 | 0-1 | - | - | - | 3–2 | ||
4 | Alloa Athletic | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | −1 | 4 | - | 2–1 | 0-1 | - | - | ||
5 | Orașul Brechin | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | 10 | −7 | 3 | - | 0–3 | - | 1-0 | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Sud
Grupa E
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | AYR | ȘUNCĂ | ALB | EDI | FAL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ayr United | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 | 10 | Calificare pentru runda a doua | - | - | - | 3-0 | 3-0 | |
2 | Hamilton Academical | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 8 | 0-1 | - | p2–2 | - | - | ||
3 | Albion Rovers | 4 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 | −4 | 5 | p0-0 | - | - | p1–1 | - | ||
4 | Edinburgh City | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 5 | −1 | 4 | - | 0-1 | - | - | 3-0 | ||
5 | Falkirk | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 9 | −3 | 3 | - | 1-2 | 5-1 | - | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Note:
Grupa F
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | MOT | QPK | QOS | AER | ANN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Motherwell | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 9 | Calificare pentru runda a doua | - | - | 3–2 | - | 2-0 | |
2 | Parcul Reginei | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | 0-1 | - | - | 0–0p | - | ||
3 | Regina Sudului | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 | 6 | - | 0-1 | - | 4-1 | - | ||
4 | Airdrieonieni | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 6 | 2-0 | - | - | - | 1–1p | ||
5 | Annan Athletic | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 | −5 | 2 | - | 1-2 | 1–3 | - | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Grupa G
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | KIL | STR | OMG | EKI | CLY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kilmarnock | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 6 | −1 | 8 | Calificare pentru runda a doua | - | 2–1 | p1–1 | - | - | |
2 | Stranraer | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 6 | - | - | 3-0 | 1-0 | - | ||
3 | Greenock Morton | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | −2 | 6 | - | - | - | p0-0 | 2–1 | ||
4 | East Kilbride | 4 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 5 | 3-0 | - | - | - | 2–2p | ||
5 | Clyde | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1 | 5 | 1-2 | 1-0 | - | - | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Note:
Grupa H
Pos | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare | STM | DNF | PAR | STE | DUM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sf. Mirren | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 12 | Calificare pentru runda a doua | - | 1-0 | 2-0 | - | - | |
2 | Dunfermline Athletic | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 13 | 5 | +8 | 9 | - | - | - | 4-1 | 5-1 | ||
3 | Partick Thistle | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 | 7 | −1 | 6 | - | 2–4 | - | - | 2-0 | ||
4 | Stenhousemuir | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 5 | 10 | −5 | 3 | 1–3 | - | 1-2 | - | - | ||
5 | Dumbarton | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 12 | −10 | 0 | 0–3 | - | - | 1-2 | - |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Note:
Cel mai bun finalist
Pos | Grp | Echipă | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | H | Dunfermline Athletic | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 13 | 5 | +8 | 9 | Calificare pentru runda a doua |
2 | B | Arbroath | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | |
3 | D | Livingston | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 8 | |
4 | A | Stirling Albion | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 8 | |
5 | C | Forfar Athletic | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | |
6 | E | Hamilton Academical | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 8 | |
7 | F | Parcul Reginei | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | |
8 | G | Stranraer | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 6 |
Reguli de clasificare: 1) diferență de goluri, 2) goluri marcate, 3) goluri marcate în deplasare, 4) meciuri câștigate, 5) meciuri câștigate în deplasare, 6) tragere la sorți.
Faza eliminatorie
Runda a doua
Desenați și însămânțați
Aberdeen , Celtic , Hibernian , Rangers și St Johnstone au intrat în competiție în această etapă, după ce au primit un pauză pentru faza grupelor datorită participării lor la competițiile cluburilor UEFA .
Cele cinci cluburi de calificare UEFA și cei trei câștigători ai grupei cu cel mai bun record au fost clasați la tragerea la sorți.
Tragerea la sorți pentru a doua rundă a avut loc pe 25 iulie 2021.
Echipele din Bold au avansat în sferturile de finală.
Semințele | Nesămânțat |
---|---|
- Note
- † denotă echipele care joacă în campionat .
Chibrituri
13 august 2021 | Rangers | 5-0 | Dunfermline Athletic | Glasgow |
19:30 | Stadion: Ibrox Stadium Participare: 41.467 Arbitru: Willie Collum |
14 august 2021 | Ayr United |
1-1 ( aet ) ( 3-4 p ) |
Dundee United | Ayr |
Ora 15:00 | Adeloye 56 ' | Clark 80 ' ( pen. ) | Stadion: Somerset Park Prezență: 2.196 Arbitru: Nick Walsh |
|
Pedepse | ||||
14 august 2021 | Dundee | 1-0 | Motherwell | Dundee |
Ora 15:00 | Ashcroft 78 ' | Stadion: Dens Park Participare: 3.700 Arbitru: Kevin Clancy |
14 august 2021 | Livingston |
1-1 ( aet ) ( 4-3 p ) |
Sf. Mirren | Livingston |
Ora 15:00 | Forrest 41 ' | McCarthy 82 ' | Stadion: Stadionul Almondvale Prezență: 1.855 Arbitru: David Munro |
|
Pedepse | ||||
15 august 2021 | Raith Rovers | 2–1 | Aberdeen | Kirkcaldy |
12:00 | Emmanuel-Thomas 13 ' | Stadion: Stark's Park Prezență: 3.297 Arbitru: Steven McLean |
15 august 2021 | Arbroath |
2-2 ( aet ) ( 2-3 p ) |
Sf. Johnstone | Arbroath |
Ora 14:00 | Stadion: Gayfield Park Prezență: 1.842 Arbitru: Colin Steven |
|||
Pedepse | ||||
15 august 2021 | Hibernian | 2-0 | Kilmarnock | Edinburgh |
Ora 14:00 | Stadion: Easter Road Participare: 5.990 Arbitru: Bobby Madden |
15 august 2021 | celtic | 3–2 | Inima lui Midlothian | Glasgow |
Ora 15:00 | Stadion: Celtic Park Participare: 42.361 Arbitru: John Beaton |
Sferturi de finala
A desena
Echipele din Bold au avansat în semifinale.
Chibrituri
22 septembrie 2021 | Rangers | 2-0 | Livingston | Glasgow |
19:45 | Stadion: Ibrox Stadium Participare: 35.579 Arbitru: Don Robertson |
22 septembrie 2021 | Dundee | 0–2 | Sf. Johnstone | Dundee |
19:45 | Stadion: Dens Park Participare: 4.707 Arbitru: Steven McLean |
23 septembrie 2021 | celtic | 3-0 | Raith Rovers | Glasgow |
19:45 | Stadion: Celtic Park Prezență: 26.714 Arbitru: David Munro |
23 septembrie 2021 | Dundee United | 1–3 | Hibernian | Dundee |
19:45 | Pawlett 58 ' | Stadion: Tannadice Park Participare: 5.395 Arbitru: Willie Collum |
Semifinale
A desena
Extragerea pentru semifinale a avut loc pe 23 septembrie 2021 în direct pe Premier Sports în urma meciului Celtic v Raith Rovers .
Chibrituri
20 noiembrie 2021 | celtic | v | Sf. Johnstone | Glasgow |
17:15 | Stadion: Parcul Hampden |
21 noiembrie 2021 | Rangers | v | Hibernian | Glasgow |
Ora 16:00 | Stadion: Parcul Hampden |
Acoperire media
Drepturile de difuzare interne pentru competiție sunt deținute exclusiv de Premier Sports, care va transmite între 12 și 16 Premier Sports Cup meciuri în direct pe sezon, precum și momente importante.
Următoarele meciuri au fost transmise în direct la televiziunea britanică:
Rundă | Data | Meci |
---|---|---|
Etapa grupelor | 9 iulie 2021 | Kelty Hearts împotriva Dundee United |
13 iulie 2021 | Heart of Midlothian v Cove Rangers | |
14 iulie 2021 | Queen's Park împotriva Motherwell | |
18 iulie 2021 |
|
|
21 iulie 2021 | Airdrieonians v Motherwell | |
25 iulie 2021 |
St Mirren v Partick Thistle Heart of Midlothian v Inverness CT |
|
Runda a doua | 13 august 2021 | Rangers împotriva Dunfermline Athletic |
15 august 2021 |
Raith Rovers v Aberdeen Celtic v Heart of Midlothian |
|
Sferturi de finala | 22 septembrie 2021 |
Dundee v St Johnstone Rangers v Livingston |
23 septembrie 2021 |
Celtic v Raith Rovers Dundee United v Hibernian |
|
Semifinale | 20 noiembrie 2021 | Celtic v St Johnstone |
21 noiembrie 2021 | Rangers v Hibernian | |
Final |
- Note
-
^ R: Dundee a primit o victorie tehnică cu 3-0 asupra județului Ross, care nu a reușit să ridice o echipă după un focar COVID-19 în rândul jucătorilor și al personalului.
Cei mai buni marcatori
- Începând cu 23 septembrie 2021
Rang | Jucător | Club | Obiective |
---|---|---|---|
1 | Aliat Roy | Regina Sudului | 6 |
2 | Liam Boyce | Inima lui Midlothian | 4 |
Nathan Austin | Kelty Hearts | ||
Brian Graham | Partick Thistle |
Sursă: