Al 70-lea Festival Internațional de Film din Berlin - 70th Berlin International Film Festival
Film de deschidere | Anul meu Salinger |
---|---|
Film de închidere | Nu există rău |
Locație | Berlin , Germania |
Fondat | 1951 |
Premii | Ursul de Aur ( Nu există rău ) |
Data festivalului | 20 februarie - 1 martie 2020 |
Site-ul web | http://www.berlinale.de |
Cel de -al 70-lea Festival Internațional Internațional de Film din Berlin a avut loc în perioada 20 februarie - 1 martie 2020. A fost primul sub conducerea noilor șefi ai Festivalului de Film din Berlin, directorul de administrare a afacerilor Mariette Rissenbeek și directorul artistic Carlo Chatrian . Festivalul s-a deschis cu gala de deschidere prezentată de actorul Samuel Finzi urmată de premiera mondială a filmului Anul meu Salinger, care a fost selectat pentru secțiunea specială Berlinale. Ursul de Aur a fost acordat filmului iranian nu există rău , în regia lui Mohammad Rasoulof .
Juriu
Concursul principal
Au fost în juriu pentru secțiunea Berlinale Competition:
Juriul internațional
- Jeremy Irons , actor (Regatul Unit) - Președinte al juriului
- Bérénice Bejo , actriță (Franța / Argentina)
- Bettina Brokemper , producător (Germania)
- Annemarie Jacir , realizator și poet (Palestina)
- Kenneth Lonergan , dramaturg și regizor (Statele Unite)
- Luca Marinelli , actor (Italia)
- Kleber Mendonça Filho , regizor, scenarist, producător și critic de film (Brazilia)
Juriul Premiilor Întâlnirilor
Următoarele persoane au fost în juriul pentru premiile Encounters:
- Shōzō Ichiyama , producător (Japonia)
- Dominga Sotomayor , regizor, scriitor și producător (Chile)
- Eva Trobisch , regizor de film (Germania)
Juriul celui mai bun premiu pentru prima lung metraj
Următoarele persoane au fost în juriul pentru Premiul pentru cea mai bună primă lungime:
- Ognjen Glavonić , regizor și scriitor (Serbia)
- Hala Lotfy , regizor, producător și fondator al Hassala Films (Egipt)
- Gonzalo de Pedro Amatria , savant de film (Spania)
Juriul Premiului Documentar
Următoarele persoane au fost în juriul pentru Berlinale Documentary Award Award:
- Gerd Kroske , regizor (Germania)
- Marie Losier , realizator și curator (Franța / Statele Unite)
- Alanis Obomsawin , cineast, cântăreț și artist (Canada)
Juriul internațional de scurtmetraj
Următoarele persoane au fost în juriul secțiunii Shorts Berlinale:
- Réka Bucsi , regizor (Ungaria)
- Fatma Çolakoğlu , curator (Turcia)
- Lemohang Jeremiah Mosese , cineast și artist (Lesotho)
În competiție
Următoarele filme au fost selectate pentru competiția principală pentru premiile Ursul de Aur și Ursul de Argint :
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Toți cei morți | Todos os mortos | Caetano Gotardo și Marco Dutra | Brazilia, Franța |
Povesti rele | Favolacce | Damiano și Fabio D'Innocenzo | Italia, Elveția |
Berlin Alexanderplatz | Burhan Qurbani | Germania, Olanda, Franța | |
DAU. Natasha | Ilya Khrzhanovskiy și Jekaterina Oertel | Germania, Ucraina, Regatul Unit, Rusia | |
Zile | 日子 | Tsai Ming-liang | Taiwan |
Ștergeți istoricul | Effacer l'historique | Benoît Delépine și Gustave Kervern | Franța, Belgia |
Prima vacă | Kelly Reichardt | Statele Unite | |
Ascuns | Volevo nascondermi | Giorgio Diritti | Italia |
Intrusul | El Prófugo | Natalia Meta | Argentina, Mexic |
Iradiat | Irradiés | Rithy Panh | Franța, Cambodgia |
Sora mea cea mica | Schwesterlein | Stéphanie Chuat și Véronique Reymond | Elveţia |
Niciodată Rar Uneori Mereu | Eliza Hittman | Statele Unite | |
Drumurile nu sunt luate | Sally Potter | Regatul Unit | |
Sarea lacrimilor | Le sel des larmes | Philippe Garrel | Franța, Elveția |
Siberia | Abel Ferrara | Italia, Germania, Mexic | |
Nu există rău | شیطان وجود ندارد | Mohammad Rasoulof | Germania, Republica Cehă, Iran |
Undină | Christian Petzold | Germania, Franța | |
Femeia care a fugit | 도망친 여자 | Hong Sang-soo | Coreea de Sud |
Întâlniri
Următoarele filme au fost selectate pentru noua secțiune Întâlniri:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Fata amuzanta | Tim Sutton | Statele Unite | |
Gunda | Victor Kossakovsky | Norvegia, Statele Unite | |
Isabella | Matías Piñeiro | Argentina | |
Omoară-l și părăsește acest oraș | Zabij to i wyjedz z tego miasta | Mariusz Wilczyński | Polonia |
Los Conductos | Camilo Restrepo | Brazilia, Columbia, Franța | |
Ultimul oraș | Die letzte Stadt | Heinz Emigholz | Germania |
Malmkrog | Cristi Puiu | Bosnia, Macedonia de Nord, România, Serbia, Suedia, Elveția | |
Metamorfozarea păsărilor | A metamorfose dos pássaros | Catarina Vasconcelos | Portugalia |
Animale goale | Nackte Tiere | Melanie Waelde | Germania |
Orphea | Khavn și Alexander Kluge | Germania | |
Servitorii | Služobníci | Ivan Ostrochovský | Republica Cehă, Irlanda, România, Slovacia |
Ciobănească și cele șapte cântece | Laila aur satt geet | Pushpendra Singh | India |
Shirley | Josephine Decker | Statele Unite | |
Problema cu a fi născut | Sandra Wollner | Austria, Germania | |
Lucrările și zilele (ale lui Tayoko Shiojiri în bazinul Shiotani) | Anders Edström și CW Winter | Japonia, Suedia, Regatul Unit, Statele Unite |
Panoramă
Următoarele filme au fost selectate pentru secțiunea Panorama:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Toate mâinile pe punte | À L'abordage | Guillaume Brac | Franţa |
Mereu Chihlimbar | Alltid Amber | Lia Hietala și Hannah Reinikainen | Suedia |
Asistentul | Kitty Green | Statele Unite | |
Lapte negru | Schwarze Milch | Uisenma Borchu | Germania, Mongolia |
O infracțiune comună | Un crimen común | Francisco Márquez | Argentina, Brazilia, Elveția |
Excavator | Georgis Grigorakis | Grecia, Franța | |
Vânt uscat | Vento Seco | Daniel Nolasco | Brazilia |
Eeb Allay Ooo! | Prateek Vats | India | |
Exil | Exil | Visar Morina | Belgia, Germania, Kosovo |
Tată | Otac | Srdan Golubović | Bosnia și Herțegovina, Croația, Franța, Germania, Serbia, Slovenia |
Speranţă | Håp | Maria Sødahl | Norvegia, Suedia |
Dacă ar fi fost dragoste | Si c'était de l'amour | Patric Chiha | Franţa |
Mare | Andrea Štaka | Croația, Elveția | |
Minyan | Eric Steel | Statele Unite | |
Mughal Mowgli | Bassam Tariq | Regatul Unit | |
Fara resentimente | Futur Drei | Faraz Shariat | Germania |
Note din lumea interlopă | Aufzeichnungen aus der Unterwelt | Tizza Covi și Rainer Frimmel | Austria |
Unul în mii | Las Mil y Una | Clarisa Navas | Argentina, Germania |
Una din aceste zile | Bastian Günther | Germania, Statele Unite | |
Pari | Siamak Etemadi | Bulgaria, Franța, Grecia, Olanda | |
Straluceste-ti ochii | Cidade Pássaro | Matias Mariani | Brazilia |
Semănați vântul | Semina il vento | Danilo Caputo | Franța, Grecia, Italia |
Suk Suk | Ray Yeung | Hong Kong | |
Surge | Aneil Karia | Regatul Unit | |
Wildland | Kød & Blod | Jeanette Nordahl | Danemarca |
Panorama Dokumente
Următoarele filme au fost selectate pentru secțiunea Panorama Dokumente:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Amazon Mirror | O reflexo do lago | Fernando Segtowick | Brazilia |
Nas sângeros, buzunare goale | Bill și Turner Ross | Statele Unite | |
Zile de canibalism | Teboho Edkins | Franța, Olanda, Africa de Sud | |
Groapa Fundației | Kotlovan | Andrey Gryazev | Rusia |
Visez la Singapore | Lei Yuan Bin | Singapore, Malaezia, Regatul Unit | |
Dacă ar fi fost dragoste | Si c'était de l'amour | Patric Chiha | Franţa |
Fetiță | Petite fille | Sébastien Lifshitz | Franța, Belgia |
Nardjes A. | Karim Aïnouz | Algeria, Brazilia, Franța, Germania, Qatar | |
Care rulează pe gol | Jetzt oder morgen | Lisa Weber | Austria |
Schlingensief - O voce care a zguduit tăcerea | Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien | Bettina Böhler | Germania |
Bine ați venit în Cecenia | David France | Statele Unite ale Americii |
Special Berlinale
Următoarele filme au fost selectate pentru secțiunea specială Berlinale:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Sectorul american | Courtney Stephens și Pacho Velez | Statele Unite | |
Şarlatan | Agnieszka Holland | Republica Cehă, Irlanda, Polonia, Slovacia | |
Minge cu efect | Johannes Naber | Germania | |
DAU. Degenerare | DAU. Degeneratia | Ilya Khrzhanovskiy și Ilya Permyakov | Germania, Ucraina, Regatul Unit, Rusia |
Golda Maria | Patrick Sobelman și Hugo Sobelman | Franţa | |
Loc înalt | Stephen Maxwell Johnson | Australia | |
Hillary | Nanette Burstein | Statele Unite | |
Ultimii și primii bărbați | Jóhann Jóhannsson | Islanda | |
Minamata | Andrew Levitas | Regatul Unit | |
Anul meu Salinger | Philippe Falardeau | Canada, Irlanda | |
Tura de noapte | Politie | Anne Fontaine | Franţa |
Numere | Nomera | Oleg Sentsov în colaborare cu Akhtem Seitablaiev | Ucraina, Polonia, Republica Cehă, Franța |
Profesorul Nutty | Jerry Lewis | Statele Unite | |
Înainte | Dan Scanlon | Statele Unite | |
Paris Calligrammes | Ulrike Ottinger | Germania, Franța | |
Lecții persane | Vadim Perelman | Rusia, Germania, Belarus | |
Pinocchio | Matteo Garrone | Italia, Franța, Regatul Unit | |
Speer merge la Hollywood | Vanessa Lapa | Israel | |
Înotând până când Marea devine albastră | 一直 游 到 海水 变 蓝 | Jia Zhangke | China |
E timpul să vânăm | 사냥 의 시간 | Yoon Sung-hyun | Coreea de Sud |
Pantaloni scurți Berlinale
Următoarele filme au fost selectate pentru secțiunea de scurte Berlinale:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
2008 | Blake Williams | Canada | |
À l'entrée de la nuit | Anton Bialas | Franţa | |
Aletsch Negativ | Laurence Bonvin | Elveţia | |
Atkūrimas | Laurynas Bareisa | Lituania | |
Cauza mortii | Jyoti Mistry | Africa de Sud / Austria | |
O demonstrație | Sasha Litvintseva, Beny Wagner | Germania / Olanda / Marea Britanie | |
Filipiñana | Rafael Manuel | Filipine / Marea Britanie | |
Spumă | Écume | Omar Elhamy | Canada |
Geniu Loci | Adrien Mérigeau | Franţa | |
Fată și trup | Charlotte Mars | Australia | |
Gumnaam Din | Ekta Mittal | India | |
HaMa'azin | Omer Sterenberg | Israel | |
Cum să dispari | Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf | Austria | |
Gara Huntsville | Jamie Meltzer, Chris Filippone | Statele Unite ale Americii | |
Inflorescenţă | Nicolaas Schmidt | Germania | |
Nu a fost muntele potrivit, Mohammad | Mili Pecherer | Franţa | |
Galacticul meu Galactic Twin | Sasha Svirsky | Rusia | |
Redare | Ensayo de una despedida | Agustina Comedi | Argentina |
Ea care poartă ploaia | Celle qui porte la pluie | Marianne Métivier | Canada |
Deci trăim | Rand Abou Fakher | Belgia | |
Stump the Guesser | Guy Maddin , Evan Johnson, Galen Johnson | Canada | |
T | Keisha Rae Witherspoon | Statele Unite ale Americii | |
Județul Union | Adam Meeks | Statele Unite ale Americii | |
Veitstanz / Feixtanz | Gabriele Stötzer | Germania de Est (1988) |
Alte secțiuni
Retrospectiva Berlinale a inclus peste 30 de filme ale regizorului hollywoodian King Vidor . Omagiul a fost dedicat Helen Mirren , Mirren fiind distins cu Ursul de Aur onorific . Berlinale Camera a fost acordat Ulrike Ottinger , urmat de premiera mondiala a lui Ottinger documentar Paris caligramele .
Noua secțiune Seria este dedicată seriilor de televiziune de lungă durată . În 2020, au existat două intrări australiene: Stateless și Mystery Road Series 2.
Premii
Au fost acordate următoarele premii:
- Ursul de Aur - Nu există rău de Mohammad Rasoulof
- Marele Premiu al Juriului Ursul de Argint - Niciodată Rar Uneori Mereu de Eliza Hittman
- Ursul de argint pentru cel mai bun regizor - Hong Sang-soo pentru Femeia care a fugit
- Ursul de argint pentru cea mai bună actriță - Paula Beer pentru Undine
- Ursul de argint pentru cel mai bun actor - Elio Germano pentru Hidden Away
- Ursul de argint pentru cel mai bun scenariu - Damiano și Fabio D'Innocenzo pentru Bad Tales
- Urs de argint pentru contribuție artistică remarcabilă - Jürgen Jürges pentru cinematografie în DAU. Natasha
- Silver Bear 70th Berlinale - Delete History de Benoît Delépine și Gustave Kervern
- Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - Keisha Rae Witherspoon pentru T
- Cea mai bună primă lungime - Camilo Restrepo pentru Los conductos
- Întâlniri
- Cel mai bun film - Lucrările și zilele (ale lui Tayoko Shiojiri în bazinul Shiotani) de CW Winter & Anders Edström
- Cel mai bun regizor - Cristi Puiu pentru Malmkrog
- Premiul special al juriului - Problema cu a fi născut de Sandra Wollner
- Mențiune specială - Isabella de Matías Piñeiro
- Premiul publicului Panorama
- Locul 1: Tată de Srdan Golubović
- Locul 2: No Hard Feelings de Faraz Shariat
- Locul 3: Speranță de Maria Sødahl
- Premiul publicului Panorama - Documentare
- Locul 1: Bun venit în Cecenia de David France
- Locul 2: Saudi Runaway de Susanne Regina Meures
- Locul 3: Fetița de Sébastien Lifshitz
-
Premiul Teddy
- Cel mai bun lungmetraj: No Hard Feelings (Futur drei) de Faraz Shariat
- Cel mai bun film documentar / eseistic: If It Were Love (Si c'était de l'amour) de Patric Chiha
- Cel mai bun scurtmetraj: Redare de Agustina Comedi
- Premiul special al juriului: Zile de Tsai Ming-liang
-
Premiul FIPRESCI
- Competiție: Undine de Christian Petzold
- Panorama: Mogul Mowgli de Bassam Tariq
- Mențiune specială: All Hands on Deck de Guillaume Brac
- Forum: The Twentieth Century de Matthew Rankin
- Mențiune specială: Overturi de ansamblul The Living and the Dead Ensemble
- Întâlniri: metamorfozarea păsărilor de Catarina Vasconcelos
-
Premiul juriului ecumenic
- Competiție: Nu există rău de Mohammad Rasoulof
- Panorama: Tată de Srdan Golubović
- Mențiune specială: Saudi Runaway de Susanne Regina Meures
- Generația 14Plus
- Ursul de cristal pentru cel mai bun film: Doamna Nilului de Atiq Rahimi
- Mențiune specială: White Riot de Rubika Shah
- Ursul de cristal pentru cel mai bun scurtmetraj: Mutts de Halima Ouardiri
- Mențiune specială: Adio Golovin de Mathieu Grimard
- Grand Prix of the Generation 14Plus International Jury for the Best Film: My Name Is Baghdad de Caru Alves de Souza
- Mențiune specială: Vocile în vânt de Nobuhiro Suwa
- Premiul special al juriului internațional Generation 14plus pentru cel mai bun scurtmetraj: Mutts de Halima Ouardiri
- Mențiune specială: Calul cu aripi albe de Mahyar Mandegar
- Ursul de cristal pentru cel mai bun film: Doamna Nilului de Atiq Rahimi
- Generația KPlus
- Ursul de cristal pentru cel mai bun film: Sweet Thing de Alexandre Rockwell
- Mențiune specială: H Is for Happiness de John Sheedy
- Ursul de cristal pentru cel mai bun scurtmetraj: Numele fiului de Martina Matzkin
- Mențiune specială: Miss de Amira Géhanne Khalfallah
- Marele premiu al juriului internațional din generația Kplus pentru cel mai bun film: Lupii de Samuel Kishi Leopo
- Mențiune specială: Cuties de Maïmouna Doucouré
- Mențiune specială: Mamă, mamă, mamă de Sol Berruezo Pichon-Rivière
- Premiul special al juriului internațional din generația Kplus pentru cel mai bun scurtmetraj: Numele fiului de Martina Matzkin
- Mențiune specială: Zmeele de Seyed Payam Hosseini
- Ursul de cristal pentru cel mai bun film: Sweet Thing de Alexandre Rockwell
- Premiul de film Caligari
- Câștigător: Victoria de Sofie Benoot, Liesbeth De Ceulaer și Isabelle Tollenaere
- Premiul Heiner Carow
- Câștigător: Garagenvolk de Natalija Yefimkina
- Premiul Compass-Perspektive
- Câștigător al premiului: Walchensee Forever de Janna Ji Wonders
- Kompagnon-Fellowship
- Perspektive Deutsches Kino: 111 de Hristiana Rykova
- Berlinale Talents: Arctic Link de Ian Purnell