Scrimă la Jocurile Olimpice de vară 2020 - Fencing at the 2020 Summer Olympics
Împrejmuire la Jocurile Olimpiadei XXXII
| |
---|---|
Locul de desfășurare | Makuhari Messe |
Datele | 24 iulie - 1 august 2021 |
Nr. Evenimente | 12 |
Concurenți | 261 din 42 de națiuni |
Scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||
---|---|---|
Listă de scrimari Calificare | ||
Spadă | bărbați | femei |
Echipa spate | bărbați | femei |
Folie | bărbați | femei |
Folie de echipă | bărbați | femei |
Sabre | bărbați | femei |
Sabia echipei | bărbați | femei |
Competițiile de scrimă de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 de la Tokyo au prezentat 12 evenimente, prima dată când atât echipa, cât și evenimentele individuale au avut loc în toate cele trei arme, atât pentru bărbați, cât și pentru femei.
Programate inițial pentru 25 iulie - 2 august 2020, jocurile au fost amânate din cauza pandemiei COVID-19 și reprogramate la 24 iulie la 1 august 2021.
Calificare
Au existat 200 de locuri de cotă pentru garduri la Jocurile Olimpice de vară din 2020. Calificarea s-a bazat în primul rând pe Clasamentul oficial Fédération Internationale d'Escrime (FIE) începând cu 4 aprilie 2020, cu locuri individuale suplimentare disponibile la 4 turnee de calificare zonale.
Pentru evenimentele pe echipe, 8 echipe se califică în fiecare eveniment. Fiecare echipă trebuie să fie compusă din cel puțin 3 scrimari. Primele 4 echipe clasate se califică. Următoarea echipă cea mai bine clasată din fiecare zonă (Africa, America, Europa și Asia-Oceania) se va califica atâta timp cât este clasată în top 16. Dacă o zonă nu are echipe clasate între 5 și 16, echipa cea mai bine plasată care nu este deja calificată va fi selectată indiferent de zonă.
Pentru probele individuale, cei 3 scrimari din proba echipei se califică automat pentru competiția individuală. Încă șase locuri vor fi acordate pe baza clasamentului (ignorând scrimarii din țările cu calificări de echipă și luând în considerare doar scrimele de top din fiecare țară): primii 2 scrimari din fiecare din Europa și Asia-Oceania și primii 1 scrimari din fiecare din America și Africa, calificați-vă. Încă 4 locuri (1 pe zonă) vor fi acordate prin turnee de calificare a zonei; doar țările fără un scrimist calificat într-un eveniment vor fi eligibile să participe la aceste turnee de calificare a zonei.
Țara gazdă, Japonia, are garantat un minim de 8 locuri de cotă.
Națiuni participante
261 de sportivi din 42 de națiuni s-au întrecut la olimpiada în proba de scrimă.
- Algeria (4)
- Argentina (1)
- Azerbaidjan (1)
- Brazilia (2)
- Canada (11)
- Chile (1)
- China (14)
- Columbia (1)
- Republica Cehă (2)
- Egipt (14)
- Estonia (4)
- Franța (18)
- Georgia (1)
- Germania (9)
- Marea Britanie (1)
- Grecia (1)
- Hong Kong (8)
- Ungaria (13)
- India (1)
- Iran (4)
- Italia (24)
- Japonia (21) Gazde
- Kazahstan (1)
- Kârgâzstan (1)
- Mexic (1)
- Maroc (1)
- Olanda (1)
- Peru (1)
- Polonia (5)
- ROC (26)
- România (2)
- Senegal (1)
- Singapore (2)
- Coreea de Sud (18)
- Spania (1)
- Elveția (4)
- Tunisia (8)
- Turcia (1)
- Ucraina (6)
- Statele Unite (23)
- Uzbekistan (3)
- Venezuela (2)
Programa
P | Preliminarii | QF | Sferturi de finala | SF | Semifinale | F | Finale | M | Dimineaţă | E | Seară |
Eveniment | 24 iulie | 25 iulie | 26 iulie | 27 iulie | 28 iulie | 29 iulie | 30 iulie | 31 iulie | 1 august | |||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | E | M | E | M | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | |||||||||||||||||||||
Spada individual masculin | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Epée la echipa masculină | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Folie individuală masculină | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Folie echipă masculină | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sabie individuală masculină | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sabia echipei masculine | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Spadă individual feminin | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Spada echipei feminine | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Folie individuală pentru femei | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Folie de echipă feminină | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sabie individuală pentru femei | P | QF | SF | F | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sabia echipei feminine | P | QF | SF | F |
Surse: baza de date Olympian, Olympics.com
Rezumatul medaliilor
Tabel de medalii
* Națiune gazdă ( Japonia )
Rang | NOC | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | ROC | 3 | 4 | 1 | 8 |
2 | Franţa | 2 | 2 | 1 | 5 |
3 | Coreea de Sud | 1 | 1 | 3 | 5 |
4 | Ungaria | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Estonia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Statele Unite | 1 | 0 | 1 | 2 | |
7 | China | 1 | 0 | 0 | 1 |
Hong Kong | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japonia * | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Italia | 0 | 3 | 2 | 5 |
11 | România | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Republica Cehă | 0 | 0 | 1 | 1 |
Ucraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaluri (13 NOC) | 12 | 12 | 12 | 36 |
Medaliști
a bărbaților
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Romain Cannone Franța |
Gergely Siklósi Ungaria |
Ihor Reizlin Ucraina |
|
Japonia Koki Kano Kazuyasu Minobe Masaru Yamada Satoru Uyama |
ROC Sergey Bida Sergey Khodos Pavel Sukhov Nikita Glazkov |
Coreea de Sud Park Sang-young Ma Se-geon Song Jae-ho Kweon Young-jun |
|
Cheung Ka-long Hong Kong |
Daniele Garozzo Italia |
Alexander Choupenitch Republica Cehă |
|
Franța Enzo Lefort Erwann Le Péchoux Julien Mertine Maxime Pauty |
ROC Anton Borodachev Kirill Borodachev Vladislav Mylnikov Timur Safin |
Cursa Statelor Unite Imboden Nick Itkin Alexander Massialas Gerek Meinhardt |
|
Áron Szilágyi Ungaria |
Luigi Samele Italia |
Kim Jung-hwan Coreea de Sud |
|
Coreea de Sud Oh Sang-uk Kim Jun-ho Kim Jung-hwan Gu Bon-gil |
Italia Luca Curatoli Luigi Samele Enrico Berrè Aldo Montano |
Ungaria Áron Szilágyi András Szatmári Tamás Decsi Csanád Gémesi |
Surse: Olympics.com
Femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Sun Yiwen China |
Ana Maria Popescu România |
Katrina Lehis Estonia |
|
Estonia Julia Beljajeva Irina Embrich Erika Kirpu Katrina Lehis |
Coreea de Sud Choi In-jeong Kang Young-mi Lee Hye-in Song Se-ra |
Italia Rossella Fiamingo Federica Isola Mara Navarria Alberta Santuccio |
|
Lee Kiefer Statele Unite |
Inna Deriglazova ROC |
Larisa Korobeynikova ROC |
|
ROC Inna Deriglazova Larisa Korobeynikova Marta Martyanova Adelina Zagidullina |
Franța Anita Blaze Astrid Guyart Pauline Ranvier Ysaora Thibus |
Italia Martina Batini Erica Cipressa Arianna Errigo Alice Volpi |
|
Sofia Pozdniakova ROC |
Sofya Velikaya ROC |
Manon Brunet Franța |
|
ROC Olga Nikitina Sofia Pozdniakova Sofya Velikaya |
Franța Sara Balzer Cécilia Berder Manon Brunet Charlotte Lembach |
Coreea de Sud Kim Ji-yeon Yoon Ji-su Seo Ji-yeon Choi Soo-yeon |
Surse: Olympics.com
Vezi si
- Scrimă la Jocurile Asiatice din 2018
- Scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 2018
- Scrimă la Jocurile Africane din 2019
- Scrimă la Jocurile Panamericane din 2019
- Scrimă pentru scaune cu rotile la Paralimpiadele de vară din 2020