Înot la Campionatele Mondiale de acvatică din 1998 - Swimming at the 1998 World Aquatics Championships
Campionatele Mondiale FINA 1998 | ||
---|---|---|
Scufundări | ||
Individual | ||
1 m | bărbați | femei |
3 m | bărbați | femei |
10 m | bărbați | femei |
Înot în apă deschisă | ||
Singur | ||
5 km | bărbați | femei |
5 km | ratingul echipei | |
25 km | bărbați | femei |
25 km | ratingul echipei | |
Înot | ||
Freestyle | ||
50 m | bărbați | femei |
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
400 m | bărbați | femei |
800 m | femei | |
1500 m | bărbați | |
Spate | ||
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Braț | ||
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Fluture | ||
100 m | bărbați | femei |
200 m | bărbați | femei |
Medley individual | ||
200 m | bărbați | femei |
400 m | bărbați | femei |
Ștafetă liberă | ||
4 × 100 m | bărbați | femei |
4 × 200 m | bărbați | femei |
Releu Medley | ||
4 × 100 m | bărbați | femei |
Inot sincronizat | ||
Solo | femei | |
Duet | femei | |
Echipă | femei | |
Polo pe apă | ||
Turneu | bărbați | femei |
Acestea sunt rezultatele competiției de înot la Campionatele Mondiale de acvatică din 1998 .
Dopajul
În timpul unui control vamal de rutină asupra bagajelor înotătorului chinez Yuan Yuan , a fost descoperit suficient hormon de creștere uman pentru a furniza întreaga echipă de înot feminin pe durata campionatelor. Doar Yuan a fost sancționat pentru incident, cu speculații că acest lucru ar fi fost legat de nominalizarea lui Juan Antonio Samaranch de către China pentru Premiul Nobel pentru Pace în 1993. Testele din Perth au constatat, de asemenea, prezența agentului de mascare diuretic interzis triamterină în urina a patru înotători, Wang Luna, Yi Zhang, Huijue Cai și Wei Wang. Înotătorii au fost suspendați de la competiție timp de doi ani, cu trei antrenori asociați cu înotătorii, Zhi Cheng, Hiuqin Xu și Zhi Cheng, fiecare suspendat timp de trei luni.
Tabel de medalii
* Națiune gazdă ( Australia )
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii (SUA) | 14 | 5 | 5 | 24 |
2 | Australia (AUS) * | 7 | 6 | 7 | 20 |
3 | China (CHN) | 3 | 2 | 2 | 7 |
4 | Germania (GER) | 1 | 4 | 3 | 8 |
5 | Franța (FRA) | 1 | 3 | 0 | 4 |
6 | Olanda (NED) | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | Rusia (RUS) | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Ucraina (UKR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Ungaria (HUN) | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Belgia (BEL) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Costa Rica (CRC) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Japonia (JPN) | 0 | 2 | 3 | 5 |
13 | Slovacia (SVK) | 0 | 2 | 1 | 3 |
14 | Italia (ITA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Canada (CAN) | 0 | 1 | 3 | 4 |
16 | Suedia (SWE) | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Marea Britanie (GBR) | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Puerto Rico (PUR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaluri (18 națiuni) | 32 | 32 | 33 | 97 |
Rezumatul medaliilor
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
50 m liber |
Bill Pilczuk ( SUA ) 22.29 |
Alexander Popov ( RUS ) 22.43 |
Michael Klim ( AUS ) Ricardo Busquets ( PUR ) 22.47
|
100 m liber |
Alexander Popov ( RUS ) 48,93 |
Michael Klim ( AUS ) 49.20 |
Lars Frölander ( SWE ) 49.53 |
200 m liber |
Michael Klim ( AUS ) 1: 47.41 |
Massimiliano Rosolino ( ITA ) 1: 48.30 |
Pieter van den Hoogenband ( NED ) 1: 48,65 |
400 m liber |
Ian Thorpe ( AUS ) 3: 46.29 |
Grant Hackett ( AUS ) 3: 46.44 |
Paul Palmer ( GBR ) 3: 48.02 |
1500 m liber |
Grant Hackett ( AUS ) 14: 51,70 |
Emiliano Brembilla ( ITA ) 15: 00.59 |
Daniel Kowalski ( AUS ) 15: 03.94 |
100 m spate |
Lenny Krayzelburg ( SUA ) 55,00 |
Mark Versfeld ( CAN ) 55.17 |
Stev Theloke ( GER ) 55.20 |
200 m spate |
Lenny Krayzelburg ( SUA ) 1: 58,84 |
Ralf Braun ( GER ) 1: 59.23 |
Mark Versfeld ( CAN ) 1: 59.39 |
100 m bras |
Frédérik Deburghgraeve ( BEL ) 1: 01.34 |
Zeng Qiliang ( CHN ) 1: 01.76 |
Kurt Grote ( SUA ) 1: 01.93 |
200 m bras |
Kurt Grote ( SUA ) 2: 13.40 |
Jean-Christophe Sarnin ( FRA ) 2: 13.42 |
Norbert Rózsa ( HUN ) 2: 13.59 |
100 m fluture |
Michael Klim ( AUS ) 52,25 |
Lars Frölander ( SWE ) 52,79 |
Geoff Huegill ( AUS ) 52,90 |
200 m fluture |
Denys Sylantyev ( UKR ) 1: 56,61 |
Franck Esposito ( FRA ) 1: 56,77 |
Tom Malchow ( SUA ) 1: 57,26 |
200 m amestec individual |
Marcel Wouda ( NED ) 2: 01.18 |
Xavier Marchand ( FRA ) 2: 01.66 |
Ron Karnaugh ( SUA ) 2: 01.89 |
400 m amestec individual |
Tom Dolan ( SUA ) 4: 14.95 |
Marcel Wouda ( NED ) 4: 15.53 |
Curtis Myden ( CAN ) 4: 16.45 |
Ștafetă 4 × 100 m liber |
Statele Unite ale Americii ( SUA ) Scott Tucker Neil Walker Jon Olsen Gary Hall, Jr. 3: 16.69 |
Australia ( AUS ) Adam Pine Richard Upton Michael Klim Chris Fydler 3: 16.97 |
Rusia ( RUS ) Roman Yegorov Denis Pimankov Vladislav Kulikov Alexander Popov 3: 18.45 |
Ștafetă 4 × 200 m liber |
Australia ( AUS ) Michael Klim Grant Hackett Ian Thorpe Daniel Kowalski 7: 12.48 |
Olanda ( NED ) Pieter van den Hoogenband Mark van der Zijden Martijn Zuijdweg Marcel Wouda 7: 16.77 |
Marea Britanie ( GBR ) Paul Palmer Gavin Meadows Andrew Clayton James Salter 7: 17.33 |
Releu 4 × 100 m medley |
Australia ( AUS ) Matt Welsh Phil Rogers Michael Klim Chris Fydler 3: 37.98 |
Statele Unite ale Americii ( SUA ) Lenny Krayzelburg Kurt Grote Neil Walker Gary Hall, Jr. 3: 38.56 |
Ungaria ( HUN ) Attila Czene Norbert Rózsa Péter Horváth Attila Zubor 3: 39.53 |
Legendă: WR - Record mondial; CR - Record de campionat
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
50 m liber |
Amy Van Dyken ( SUA ) 25.15 |
Sandra Völker ( GER ) 25.32 |
Shan Ying ( CHN ) 25.36 |
100 m liber |
Jenny Thompson ( SUA ) 54,95 |
Martina Moravcová ( SVK ) 55.09 |
Shan Ying ( CHN ) 55.10 |
200 m liber |
Claudia Poll ( CRC ) 1: 58,90 |
Martina Moravcová ( SVK ) 1: 59.61 |
Julia Greville ( AUS ) 1: 59.92 |
400 m liber |
Chen Yan ( CHN ) 4: 06,72 |
Brooke Bennett ( SUA ) 4: 07.07 |
Dagmar Hase ( GER ) 4: 08.82 |
800 m liber |
Brooke Bennett ( SUA ) 8: 28,71 |
Diana Munz ( SUA ) 8: 29,97 |
Kirsten Vlieghuis ( NED ) 8: 32.34 |
100 m spate |
Lea Loveless-Maurer ( SUA ) 1: 01.16 |
Mai Nakamura ( JPN ) 1: 01.28 |
Sandra Völker ( GER ) 1: 01.47 |
200 m spate |
Roxana Maracineanu ( FRA ) 2: 11.26 |
Dagmar Hase ( GER ) 2: 11.45 |
Mai Nakamura ( JPN ) 2: 12.22 |
100 m bras |
Kristy Kowal ( SUA ) 1: 08.42 |
Helen Denman ( AUS ) 1: 08.51 |
Lauren van Oosten ( CAN ) 1: 08.66 |
200 m bras |
Ágnes Kovács ( HUN ) 2: 25.45 |
Kristy Kowal ( SUA ) 2: 26.19 |
Jenna Street ( SUA ) 2: 26,50 |
100 m fluture |
Jenny Thompson ( SUA ) 58,46 |
Ayari Aoyama ( JPN ) 58,79 |
Petria Thomas ( AUS ) 58.97 |
200 m fluture |
Susie O'Neill ( AUS ) 2: 07.93 |
Petria Thomas ( AUS ) 2: 09.08 |
Misty Hyman ( SUA ) 2: 09.98 |
200 m amestec individual |
Wu Yanyan ( CHN ) 2: 10.88 |
Chen Yan ( CHN ) 2: 13,66 |
Martina Moravcová ( SVK ) 2: 14.26 |
400 m amestec individual |
Chen Yan ( CHN ) 4: 36,66 |
Yana Klochkova ( UKR ) 4: 38,60 |
Yasuko Tajima ( JPN ) 4: 39,45 |
Ștafetă 4 × 100 m liber |
Statele Unite ale Americii ( SUA ) Lindsey Farella Barbara Bedford Amy Van Dyken Jenny Thompson 3: 42.11 |
Germania ( GER ) Sandra Völker Franziska van Almsick Simone Osygus Katrin Meissner 3: 43.11 |
Australia ( AUS ) Sarah Ryan Rebecca Creedy Angela Kennedy Susie O'Neill 3: 43.71 |
Ștafetă 4 × 200 m liber |
Germania ( GER ) Franziska van Almsick Dagmar Hase Silvia Szalai Kerstin Kielgass 8: 01.46 |
Statele Unite ale Americii ( SUA ) Cristina Teuscher Lindsay Benko Brooke Bennett Jenny Thompson 8: 02.88 |
Australia ( AUS ) Julia Greville Anna Windsor Petria Thomas Susie O'Neill 8: 04.19 |
Releu 4 × 100 m medley |
Statele Unite ale Americii ( SUA ) Lea Loveless-Maurer Kristy Kowal Amy Van Dyken Jenny Thompson 4: 01.93 |
Australia ( AUS ) Meredith Smith Helen Denman Petria Thomas Susie O'Neill 4: 05.12 |
Japonia ( JPN ) Mai Nakamura Masami Tanaka Ayari Aoyama Sumika Minamoto 4: 06.27 |
Legendă: WR - Record mondial; CR - Record de campionat