Festivalul de Film de la Cannes 2015 - 2015 Cannes Film Festival
Film de deschidere | Stand inalt |
---|---|
Film de închidere | Gheață și cerul |
Locație | Cannes , Franța |
Fondat | 1946 |
Premii | Palme d'Or ( Dheepan ) |
Găzduit de | Lambert Wilson |
Nr. De filme | 19 (În competiție) 19 ( Un Certain Regard ) 9 ( Film scurt ) |
Data festivalului | 13 - 24 mai 2015 |
Site-ul web | www |
Cel de-al 68-lea Festival de Film de la Cannes a avut loc în perioada 13-24 mai 2015. Joel și Ethan Coen au fost președinții juriului pentru competiția principală. A fost prima dată când două persoane au condus juriul. Deoarece frații Coen au primit fiecare un vot separat, li s-au alăturat alți șapte jurați pentru a forma comisia obișnuită din nouă jurați. Actorul francez Lambert Wilson a fost gazda ceremoniilor de deschidere și închidere.
Palme d'Or a fost acordat filmului francez Dheepan regizat de Jacques Audiard . Când a câștigat premiul, Audiard a spus: „A primi un premiu de la frații Coen este ceva destul de excepțional. Sunt foarte emoționat”.
Pe afișul festivalului era prezentată vedeta de la Hollywood și actrița suedeză Ingrid Bergman , fotografiată de David Seymour . Afișul a fost ales pentru a aduce un omagiu lui Bergman pentru contribuțiile sale la filme și care a servit și ca președinte al juriului la Festivalul de Film de la Cannes din 1973 . Ca parte a tributului adus lui Bergman, documentarul suedez Ingrid Bergman: In Her Own Words a fost proiectat în secțiunea Cannes Classics.
Standing Tall , regizat de Emmanuelle Bercot , a fost primul film al festivalului. Acesta a fost cel de-al doilea film de deschidere din istoria festivalului care a fost regizat de o femeie, după A Man in Love de Diane Kurys care a deschis Festivalul de la Cannes din 1987 . Ice and the Sky , în regia lui Luc Jacquet , a fost filmul de închidere al festivalului. Atât filmele de deschidere cât și cele de închidere au fost selectate pentru puterea și importanța mesajelor lor - Standing Tall pentru modul în care temele sale răspund la filmările Charlie Hebdo și Ice and the Sky pentru preocuparea sa pentru viitorul planetei.
Regizorul francez de film Agnès Varda a fost înmânat cu Palma de Aur onorifică la ceremonia de închidere a festivalului. Ea este, de asemenea, prima femeie cineastă care a primit vreodată premiul.
Selecția oficială de filme pentru festivalul din 2015, inclusiv gama pentru Concursul principal, a fost anunțată pe 16 aprilie 2015.
La festival, regizorul Thierry Frémaux a cerut vedetelor să se abțină de la a face selfie-uri pe covorul roșu. În timp ce nu avea puterea de a interzice cu totul imaginile de pe covorul roșu, Thierry Fremaux a îndemnat vedetele să reziste tentației.
Juriile
Concursul principal
Juriul complet al Concursului Principal a fost anunțat pe 21 aprilie 2015:
- Joel și Ethan Coen , regizori de film americani, președinți ai juriului
- Rossy de Palma , actriță spaniolă
- Sophie Marceau , actriță și regizor francez de film
- Sienna Miller , actriță engleză
- Rokia Traoré , cantautor și compozitor malian
- Guillermo del Toro , regizor mexican de film
- Xavier Dolan , regizor și actor de film canadian
- Jake Gyllenhaal , actor american
Un Certain Regard
- Isabella Rossellini , actriță italo-americană, președintă
- Haifaa al-Mansour , regizor de film din Arabia Saudită
- Nadine Labaki , regizor și actriță de film libanez
- Panos H. Koutras , regizor de film grec
- Tahar Rahim , actor francez
Camera d'Or
- Sabine Azéma , actriță franceză, președinte
- Delphine Gleize , regizor francez
- Melvil Poupaud , actor francez
- Claude Garnier, cinematograf francez
- Didier Huck, executiv francez Technicolor
- Yann Gonzalez , regizor francez
- Bernard Payen, critic și curator de film francez
Cinéfondation și scurtmetraje
- Abderrahmane Sissako , regizor mauritanian, președinte
- Joana Hadjithomas , regizor de film libanez
- Rebecca Zlotowski , regizor francez
- Cécile de France , actriță belgiană
- Daniel Olbrychski , actor polonez
Juriile independente
Marele Premiu Nespresso (Săptămâna Internațională a Criticii)
- Ronit Elkabetz , actriță și regizor israelian, președinte
- Katell Quillévéré , regizor francez
- Peter Suschitzky , cinematograf englez
- Andréa Picard, curator și critic canadian de film
- Boyd van Hoeij, critic de film olandez cu sediul în Franța
L'Œil d'or
- Rithy Panh , regizor de film documentar franco-cambodgian, președinte
- Nicolas Philibert , regizor francez de film documentar
- Irène Jacob , actriță franco-elvețiană
- Diana El Jeiroudi , producătoare siriană de film documentar
- Scott Foundas, critic de film american
Queer Palm
- Desiree Akhavan , regizor și actriță de film american-iranian, președinte
- Ava Cahen, jurnalist francez
- Elli Mastorou, jurnalist de film belgian
- Nadia Turincev, producător de film francez
- Laëtitia Eïdo , actriță franceză
Selecția oficială
În competiție
Filmele care concurează pentru Palme de Aur au fost anunțate la o conferință de presă din 16 aprilie 2015. Două filme au fost adăugate la linia principală a competiției din 23 aprilie 2015, Valley of Love , în regia lui Guillaume Nicloux și Chronic , în regia de Michel Franco . Câștigătorul Palmei de Aur a fost evidențiat .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Asasinul | 聶隱娘 / Nie Yin Niang | Hou Hsiao-hsien | Taiwan, China, Hong Kong, Franța |
Carol (QP) | Todd Haynes | Regatul Unit, Statele Unite | |
Cronic | Michel Franco | Mexic, Franța | |
Dheepan | Jacques Audiard | Franţa | |
Homarul | Yorgos Lanthimos | Grecia, Franța, Irlanda, Olanda, Regatul Unit | |
Mai tare decât bombele | Joachim Trier | Norvegia, Franța, Danemarca, Statele Unite | |
Macbeth | Justin Kurzel | Regatul Unit, Franța, Statele Unite | |
Marguerite & Julien (QP) | Marguerite et Julien | Valérie Donzelli | Franţa |
Măsura unui om | La Loi du marché | Stéphane Brizé | Franţa |
Mia Madre | Nanni Moretti | Italia | |
Munții pot pleca | 山河 故人 / Shan He Gu Ren | Jia Zhangke | China, Japonia, Franța |
Regele meu | Mon roi | Maïwenn | Franţa |
Sora noastră mică | 海 街 jurnal / Umimachi Diary | Hirokazu Koreeda | Japonia |
Marea copacilor | Gus Van Sant | Statele Unite | |
Sicario | Denis Villeneuve | Statele Unite | |
Fiul lui Saul (CdO) | Saul fia | László Nemes | Ungaria |
Poveste a povestilor | Il racconto dei racconti | Matteo Garrone | Italia, Franța, Regatul Unit |
Valea Iubirii | La Vallée de l'amour | Guillaume Nicloux | Franţa |
Tineret | La giovinezza | Paolo Sorrentino | Italia, Franța, Elveția, Regatul Unit |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. -Film (QP) eligibil pentru Queer Palm .
Un Certain Regard
Următoarele filme au concurat în secțiunea Un Certain Regard . Lamb , primul lungmetraj regizat de Yared Zeleke , este, de asemenea, primul film etiopian inclus în Selecția Oficială. Sweet Red Bean Paste , în regia lui Naomi Kawase , a fost anunțat ca film de deschidere pentru secțiunea Un Certain Regard . A fost evidențiat câștigătorul Premiului Un Certain Regard .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Alias Maria | José Luis Rugeles Gracia | Columbia, Argentina, Franța | |
Cimitirul Splendorului | รัก ที่ ขอนแก่น / Rak Ti Khon Kaen | Apichatpong Weerasethakul | Tailanda |
Cei aleși | Las elegidas | David Pablos | Mexic |
Tulburare | Maryland | Alice Winocour | Franţa |
Fly Away Solo (CdO) | Masaan | Neeraj Ghaywan | India |
A patra direcție | Chauthi Koot | Gurvinder Singh | India |
Soarele cel Mare | Zvizdan | Dalibor Matanić | Croația, Slovenia |
Sunt un soldat (CdO) | Je suis un soldat | Laurent Larivière | Franța, Belgia |
Călătorie la țărm | 岸 辺 の 旅 / Kishibe no tabi | Kiyoshi Kurosawa | Japonia |
Miel (CdO) | Yared Zeleke | Etiopia, Franța, Germania, Norvegia | |
Madonna | 마돈나 | Shin Su-won | Coreea de Sud |
Nahid (CdO) | ناهید / Nahid | Ida Panahandeh | Iran |
Un etaj mai jos | Un etaj mai jos | Radu Muntean | România |
Cealaltă parte (ŒdO) | Roberto Minervini | Statele Unite, Italia | |
Berbecii | Hrútar | Grímur Hákonarson | Islanda |
Rușinosul | 무뢰한 / Muroehan | Oh Seung-uk | Coreea de Sud |
Pasta de fasole roșie dulce | あ ん / An | Naomi Kawase | Japonia |
Capcană | Taklub | Brillante Mendoza | Filipine |
Comoara | Comoara | Corneliu Porumboiu | România |
- (CdO) film eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. - (ŒdO) film eligibil pentru Œil d'or ca documentar.
În afara competiției
Următoarele filme au fost selectate pentru a fi proiectate în afara competiției:
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Ice and the Sky (film de închidere) (ŒdO) | La Glace et le ciel | Luc Jacquet | Franţa |
Pe dos | Pe dos | Pete Docter | Statele Unite |
Omul irațional | Omul irațional | Woody Allen | Statele Unite |
Micul Print | Micul Print | Mark Osborne | Franţa |
Mad Max: Fury Road | Mad Max: Fury Road | George Miller | Australia, Statele Unite |
Standing Tall (film de deschidere) | La Tête haute | Emmanuelle Bercot | Franţa |
Proiecții la miezul nopții | |||
Amy (ŒdO) (QP) | Amy | Asif Kapadia | Regatul Unit |
Dragoste (QP) | Dragoste | Gaspar Noé | Franţa |
Birou (CdO) | 오피스 Opiseu | Hong Won-chan | Coreea de Sud |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. - (ŒdO) film eligibil pentru Œil d'or ca documentar. -Film (QP) eligibil pentru Queer Palm .
Proiecții speciale
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Afterthought (CdO) | היורד למעלה / Hayored lema'ala | Elad Keidan | Israel |
Amnezie | Barbet Schroeder | Elveția, Franța | |
Nu-mi spune că băiatul a fost nebun | Une histoire de fou | Robert Guédiguian | Franţa |
Povești Macadam | Asfalt | Samuel Benchetrit | Franţa |
Casa noastră (ŒdO) | Oka | Souleymane Cissé | Mali |
Panama (CdO) | Pavle Vučković | Serbia | |
A Tale of Love and Darkness (CdO) | סיפור על אהבה וחושך / Sipur al ahava ve choshech | Natalie Portman | Statele Unite, Israel |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. - (ŒdO) film eligibil pentru Œil d'or ca documentar.
Cinéfondation
Secțiunea Cinéfondation se concentrează pe filme realizate de elevi la școlile de film. Următoarele 18 lucrări (14 filme de ficțiune și 4 filme de animație) au fost selectate din 1.600 de înregistrări. Mai mult de o treime din filmele selectate reprezintă școli care participă pentru prima dată la Cinéfondation . Este, de asemenea, prima dată când a fost selectat un film care reprezintă o școală de film spaniolă. Câștigătorul Premiului I Cinéfondation a fost evidențiat .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Şcoală |
---|---|---|---|
14 pași | Четырнадцать шагов / Chetyrnadtsat 'shagov | Maksim Shavkin | Școala de Cinema Nou din Moscova, Rusia |
Absent | Abwesend | Eliza Petkova | dffb , Germania |
Amfibiu | Anfibio | Héctor Silva Núñez | EICTV , Cuba |
Leonardo | Félix Hazeaux, Thomas Nitsche, Edward Noonan, Franck Pina și Raphaëlle Plantier | MOPA (fosta Supinfocom-Arles) , Franța | |
Regine pierdute | Locas perdidas | Ignacio Juricic Merillán | Carrera de Cine și TV Universidad de Chile , Chile |
Natura magnetică | El ser mágnetico | Mateo Bendesky | Universidad del Cine , Argentina |
Manoman | Simon Cartwright | Școala Națională de Film și Televiziune , Regatul Unit | |
Paradis | Het Paradijs | Laura Vandewynckel | RITS School of Arts Bruxelles , Belgia |
Copoi | Tomáš Klein și Tomáš Merta | FAMU Praga , Republica Cehă | |
Întoarcerea lui Erkin | возвращение Эркин / Vozvrashenie Erkina | Maria Guskova | Cursuri superioare pentru scenaristi si regizori de film , Rusia |
Acțiune | Pippa Bianco | Atelier de regie AFI pentru femei , Statele Unite | |
Abator | کشتارگاه / Koshtargah | Behzad Azadi | Universitatea de Artă din Teheran , Iran |
Zece clădiri departe | עשרה רחובות, מאה עצים | Miki Polonski | Minshar for Art, Israel |
A reveni până | Ainahan ne palaa | Salla Sorri | Aalto University-ELO Film School Helsinki Finlanda |
Tsunami | Sofie Kampmark | Atelierul de animație , Danemarca | |
Sub soare | 日光 之下 / Ri guang zhi xia | Qiu Yang | The VCA, Film & TV School, Melbourne University , Australia |
Victor XX | Ian Garrido López | ESCAC, Spania | |
Roata Emoțiilor | Les Chercheurs | Aurélien Peilloux | La Fémis , Franța |
Filme scurte
Din 4.550 de înregistrări, următoarele filme au fost selectate pentru a concura la scurtmetrajul Palme d'Or . A fost evidențiat câștigătorul scurtmetrajului Palme d'Or .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Ave Maria | السلام عليك يا مريم / Assalammu 'aleiki ya Maryam | Vasile Khalil | Palestina, Franța, Germania |
Amice | Copain | Jan Roosens și Raf Roosens | Belgia |
Oaspeții | Shane Danielsen | Australia | |
Dragostea e oarba | Dan Hodgson | Regatul Unit | |
Patriot | Eva Riley | Regatul Unit | |
Prezent Imperfect | Presente imperfecto | Iair a spus | Argentina |
Prânzul duminical | Le Repas dominical | Céline Devaux | Franţa |
marţi | Salı | Ziya Demirel | Turcia, Franța |
Valuri '98 | موج ٩٨ / Moug 98 | Ely Dagher | Liban, Qatar |
Cannes Classics
Linia completă pentru secțiunea Cannes Classics a fost anunțată la 30 aprilie 2015. Regizorul greco-francez Costa-Gavras a fost anunțat ca invitat de onoare. În omagiu pentru regizorul portughez recent decedat, Cannes Classics a ecranizat filmul postum al lui Manoel de Oliveira din 1982 Memories and Confessions . Filmul a fost nevăzut anterior în afara Portugaliei.
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Omagii | |||
Citizen Kane (1941) | Orson Welles | Statele Unite | |
Doamna din Shanghai (1947) | Orson Welles | Statele Unite | |
Lumière! | Louis Lumière | Franţa | |
Mai mult (1969) | Barbet Schroeder | Germania de Vest, Franța, Luxemburg | |
Amintiri și mărturisiri | Visita ou Memórias e Confissões | Manoel de Oliveira | Portugalia |
Z (1969) | Costa-Gavras | Franța, Algeria | |
Documentare despre cinema | |||
De Sidney Lumet (ŒdO) | Nancy Buirski | Statele Unite | |
Gerard Depardieu: Larger Than Life (CdO) (ŒdO) | Depardieu măreția naturii | Richard Melloul | Franţa |
Harold și Lillian: O poveste de dragoste la Hollywood * (ŒdO) | Daniel Raim | Statele Unite | |
Hitchcock / Truffaut (ŒdO) | Kent Jones | Statele Unite | |
Ingrid Bergman: În propriile cuvinte (ŒdO) | Jag är Ingrid | Stig Björkman | Suedia |
Orson Welles: Umbre și lumină (ŒdO) | Orson Welles, autopsie d'une légende | Elisabeth Kapnist | Franţa |
Sembene! (CdO) (ŒdO) | Samba Gadjigo și Jason Silverman | Statele Unite, Senegal | |
Steve McQueen: The Man & Le Mans (ŒdO) | Gabriel Clarke și John McKenna | Statele Unite, Regatul Unit | |
Acesta este Orson Welles (film) | Acesta este Orson Welles (ŒdO) | Clara Kuperberg și Julia Kuperberg | Franţa | |
Aniversarea celor șaizeci de ani de la crearea Palmei de Aur | |||
Legenda Palmei de Aur * (CdO) (ŒdO) | La Légende de la Palme d'or | Alexis Veller | Franţa |
Imprimări restaurate | |||
---|---|---|---|
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
Bătălii fără onoare și umanitate (1973) | 仁義 な き 戦 い/ Jingi naki tatakai | Kinji Fukasaku | Japonia |
Black Girl * (1966) | La Noire de ... | Ousmane Sembène | Franța, Senegal |
Elevator to the Hangows (1958) | Ascenseur pour l'échafaud | Louis Malle | Franţa |
Insiang * (1976) | Lino Brocka | Filipine | |
Marius (1931) | Alexander Korda | Franţa | |
La Marseillaise (1938) | Jean Renoir | Franţa | |
Povestea oficială (1985) | La historia oficial | Luis Puenzo | Argentina |
Comenzi (1974) | Les Ordres | Michel Brault | Canada |
Panică (1946) | Panique | Julien Duvivier | Franţa |
Ran (1985) | 乱 | Akira Kurosawa | Japonia |
Rocco și frații săi * (1960) | Rocco ei suoi fratelli | Luchino Visconti | Italia, Franța |
The Round-Up (1965) | Szegénylegények | Miklós Jancsó | Ungaria |
Povestea ultimelor crizanteme (1939) | 残 菊 物語/ Zangiku monogatari | Kenji Mizoguchi | Japonia |
Sur (1988) | Fernando Solanas | Argentina, Franța | |
Al treilea om (1949) | Carol Reed | Regatul Unit | |
A Touch of Zen (1971) | 俠女/ Xiá nǚ | Regele Hu | Taiwan |
Bine ați venit, sau fără intrare (1964) |
Добро пожаловать, или Посторонним вход воспрещён Dobro pozhalovat, ili Postoronnim vkhod vospreshchen |
Elem Klimov | Uniunea Sovietică |
Les yeux brûlés (1986) | Laurent Roth | Franţa |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. - (ŒdO) film eligibil pentru Œil d'or ca documentar.
- * screening-ul eventual anulat.
Cinéma de la Plage
Cinéma de la Plage face parte din Selecția oficială a festivalului. Proiecțiile în aer liber la cinematograful de pe plajă din Cannes sunt deschise publicului.
Seară | Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țară |
---|---|---|---|---|
Joi 14 | Omul înalt și blond cu un pantof negru (1972) | Le grand blond avec une chaussure noire | Yves Robert | Franţa |
Vineri 15 | Ran (1985) | Akira Kurosawa | Japonia | |
Sâmbătă 16 | Hôtel du Nord (1938) | Marcel Carné | Franţa | |
Duminică 17 | Ivan cel Groaznic (1944) | Иван Грозный / Ivan Grozny | Serghei Eisenstein | Uniunea Sovietică |
Luni 18 | Rabid Dogs (2015) | Enragés | Eric Hannezo | Franța, Canada |
Marți 19 | Joe Hill (1971) | Bo Widerberg | Suedia, Statele Unite | |
Miercuri 20 | Terminatorul (1984) | James Cameron | Statele Unite | |
Joi 21 | Apollo 13 (1995) | Ron Howard | ||
Vineri 22 | Hibernatus (1969) | Edouard Molinaro | Franța, Italia | |
Sâmbătă 23 | Suspecții obișnuiți (1995) | Bryan Singer | Statele Unite |
Secțiuni paralele
Săptămâna internațională a criticii
Selecția completă pentru secțiunea Săptămâna Criticii Internaționale a fost anunțată pe 20 aprilie 2015, pe site-ul web al secțiunii. Anarhiștii , în regia lui Elie Wajeman , și Învățarea din inimă , în regia lui Mathieu Vadepied , au fost selectați ca filme de deschidere și de închidere pentru secțiunea Săptămâna Criticii Internaționale.
Lungmetraje - A fost evidențiat câștigătorul Marelui Premiu Nespresso .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Dégradé (CdO) | Arab și Tarzan | Franța, Qatar | |
Krisha (CdO) | Trey Edward Shults | Statele Unite | |
Teren și umbră (CdO) | La tierra y la sombra | César Augusto Acevedo | Columbia, Franța, Olanda, Chile, Brazilia |
Mediterranea (CdO) | Jonas Carpignano | Italia, Franța, Statele Unite, Germania | |
Paulina | La patota | Santiago Mitre | Argentina, Brazilia, Franța |
Sleeping Giant (CdO) | Andrew Cividino | Canada | |
Frontul Wakhan (CdO) (QP) | Ni le ciel ni la terre | Clément Cogitore | Franța, Belgia |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. -Film (QP) eligibil pentru Queer Palm .
Selecție de scurtmetraje - A fost evidențiat câștigătorul Premiului Discovery pentru scurtmetraj .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Băieți | Pojkarna | Isabella Carbonell | Suedia |
Varicelă | Varicela | Fulvio Risuleo | Italia |
Comandă Acțiune | João Paulo Miranda Maria | Brazilia | |
Dispariția Dragonului | La Fin de dragon | Marina Diaby | Franţa |
Totul va fi bine | Alles wird gut | Patrick Vollrath | Germania |
Vulpea exploatează puterea tigrului | Norocos Kuswandi | Indonezia | |
Dragostea vine mai târziu | Sonejuhi Sinha | Statele Unite | |
Monștrii se transformă în iubitori | Jeunesse des Loups-Garous | Yann Delattre | Franţa |
Ramona | Andrei Crețulescu | România | |
Prea smecher pentru scoala | Kevin Phillips | Statele Unite |
Proiecții speciale
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Anarhiștii | Les Anarchistes | Elie Wajeman | Franţa |
Coin Locker Girl (CdO) | 차이나 타운 / Chainataun | Han Jun-hee | Coreea de Sud |
Learn by Heart (CdO) | La Vie en grand | Mathieu Vadepied | Franţa |
Two Friends (CdO) (QP) | Les Deux Amis | Louis Garrel | Franţa |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. -Film (QP) eligibil pentru Queer Palm .
Săptămâna directorilor
Selecția completă pentru secțiunea „Săptămâna directorilor” a fost anunțată pe 21 aprilie 2015, pe site-ul web al secțiunii. În umbra femeilor , în regia lui Philippe Garrel , și Dope , în regia lui Rick Famuyiwa, au fost selectate ca filme de deschidere și de închidere pentru secțiunea „A doua săptămână a regizorilor”. Actua 1 , un scurtmetraj nevăzut din 1968, regizat de Garrel, a precedat proiecția In umbra femeilor .
Lungmetraje - A fost evidențiat câștigătorul Premiului Art Cinema .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
nopți arabe | Ca 1001 Noiti | Miguel Gomes | Portugalia |
Beyond My Grandfather Allende (CdO) (ŒdO) | Allende, mi abuelo Allende | Marcia Tambutti Allende | Chile, Mexic |
Noul Testament | Le Tout Nouveau Testament | Jaco Van Dormael | Luxemburg, Franța, Belgia |
Cowboys (CdO) | Les Cowboys | Thomas Bidegain | Franţa |
Dope (QP) | Rick Famuyiwa | Statele Unite | |
Îmbrățișarea Șarpelui | El abrazo de la serpiente | Ciro Guerra | Columbia, Venezuela, Argentina |
Fatima | Phillipe Faucon | Franţa | |
Camera verde | Jeremy Saulnier | Statele Unite | |
The Here After (CdO) | Efterskalv | Magnus von Horn | Franța, Polonia, Suedia |
În umbra femeilor | L'Ombre des femmes | Philippe Garrel | Franţa |
Mult iubit (QP) | Nabil Ayouch | Maroc, Franța | |
Mustang (CdO) (QP) | Deniz Gamze Ergüven | Franţa | |
Zilele mele de aur | Trois souvenirs de ma jeunesse | Arnaud Desplechin | Franţa |
Pace pentru noi în visele noastre | Šarūnas Bartas | Lituania, Franța, Rusia | |
O zi perfectă | Fernando León de Aranoa | Spania | |
Cântece My Brothers Taught Me (CdO) | Chloé Zhao | Statele Unite |
- (CdO) indică filmul eligibil pentru Caméra d'Or ca lungmetraj de regie. - (ŒdO) film eligibil pentru Œil d'or ca documentar. -Film (QP) eligibil pentru Queer Palm .
Selecție de scurtmetraje - A fost evidențiat câștigătorul Premiului Illy pentru scurtmetraj .
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Curtea din spate | Chintal | André Novais Oliveira | Brazilia |
Tunet albastru | Bleu tonnerre | Jean-Marc E. Roy și Philippe David Gagné | Canada |
Trecutul spart | El pasado roto | Martín Morgenfeld și Sebastián Schjaer | Argentina |
Calme ta joie | Emmanuel Laskar | Franţa | |
Corpusul rafinat | Peter Tscherkassky | Austria | |
Câteva secunde | Quelques secondes | Nora El Hourch | Franţa |
Kung Fury | David Sandberg | Suedia | |
Pitchoune | Reda Kateb | Franţa | |
Pueblo | Elena López Riera | Spania | |
Evaluează-mă | Fyzal Boulifa | Regatul Unit | |
Încercări, exorcisme | Provas, Exorcismos | Susana Nobre | Portugalia |
Proiecții speciale
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
Yakuza Apocalypse: The Great War of the Underworld | 極 道 大 戦 争 Gokudō daisensō | Takashi Miike | Japonia |
ACID
ACID , o asociație de regizori francezi și străini, își demonstrează sprijinul pentru nouă filme în fiecare an, încercând să ofere sprijin din partea cineaștilor altor regizori. Selecția completă ACID a fost anunțată pe 21 aprilie 2015, pe site-ul web al secțiunii.
Titlu englezesc | Titlul original | Director (i) | Țara de producție |
---|---|---|---|
(Fii) Dor | Volta à Terra | João Pedro Plácido | Portugalia, Elveția, Franța |
Cosmodrama | Philippe Fernandez | Franţa | |
Gaz de France | Benoît Forgeard | Franţa | |
Durerea altora | Patrick Wang | Statele Unite | |
Eu sunt oamenii | Je suis le peuple | Anna Roussillon | Franţa |
Pauline (QP) | Pauline s'arrache | Emilie Brisavoine | Franţa |
Trandafir furibund | Crache Coeur | Julia Kowalski | Franța, Polonia |
Vanity (QP) | La Vanité | Lionel Baier | Elveția, Franța |
Unde există umbră (QP) | De l'ombre il ya | Nathan Nicholovitch | Franţa |
- (QP) indică filmul eligibil pentru Queer Palm .
Premii
Premii oficiale
În competiție
- Palme d'Or : Dheepan de Jacques Audiard
- Marele Premiu : Fiul lui Saul de László Nemes
- Cel mai bun regizor : Hou Hsiao-hsien pentru Asasin
- Cel mai bun scenariu : Michel Franco pentru Chronic
-
Cea mai bună actriță :
- Emmanuelle Bercot pentru Mon roi
- Rooney Mara pentru Carol
- Cel mai bun actor : Vincent Lindon pentru Măsura unui om
- Premiul juriului : Homarul de Yorgos Lanthimos
- Premiu special - Palma de Aur onorifică: Agnès Varda
Un Certain Regard
- Prix Un Certain Regard : Rams de Grímur Hákonarson
- Premiul juriului Un Certain Regard: The High Sun de Dalibor Matanić
- Premiul Un Certain Regard pentru cel mai bun regizor: Kiyoshi Kurosawa pentru Journey to the Shore
- Prix Un Certain Talent: The Treasure de Corneliu Porumboiu
- Premiul special Un Certain Regard pentru viitorul promițător:
Camera de Aur
Cinéfondation
- Premiul I : Distribuție de Pippa Bianco
- Premiul II: Reginele pierdute de Ignacio Juricic Merillán
- Premiul III: Întoarcerea lui Erkin de Maria Guskova și Victor XX de Ian Garrido López
Filme scurte
Premii independente
- Son of Saul de László Nemes (În competiție)
- Masaan de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
- Paulina de Santiago Mitre (Săptămâna internațională a criticii)
Premiul Vulcan al artistului tehnic
- Premiul Vulcan : Tamás Zányi (proiectant de sunet) pentru Fiul lui Saul
Juriul ecumenic
- Premiul juriului ecumenic : Mia Madre de Nanni Moretti
- Laudări:
Premii în cadrul Săptămânii internaționale a criticii
- Marele Premiu Nespresso: Paulina de Santiago Mitre
- Premiul francez Vision 4 : Land and Shade de César Augusto Acevedo
- Premiul SACD: Land and Shade de César Augusto Acevedo
- Sony CineAlta Discovery Premiul pentru film de scurt metraj: Varicela de Fulvio Risuleo
- Premiul Canal +: Ramona de Andrei Crețulescu
- Premiul Gan Foundation Support for Distribution: The Wakhan Front de Clément Cogitore
Premii în cadrul celor două săptămâni de regizori
- Premiul Art Cinema: Îmbrățișarea șarpelui de Ciro Guerra
- Premiul SACD: Zilele mele de aur de Arnaud Desplechin
- Premiul pentru eticheta Europa Cinemas: Mustang de Deniz Gamze Ergüven
- Premiul Illy pentru scurtmetraj: Evaluează-mă de Fyzal Boulifa
- Mențiune specială: Corpusul rafinat de Peter Tscherkassky
Juriul L'Œil d'or
- L'Œil d'or : Beyond My Grandfather Allende de Marcia Tambutti Allende
- Mențiune specială: Ingrid Bergman: În propriile sale cuvinte de Stig Björkman
Juriul Queer Palm
- Premiul Queer Palm : Carol de Todd Haynes
- Mențiune specială: Homarul de Yorgos Lanthimos
- Scurtmetraj Queer Palm: Lost Queens de Ignacio Juricic Merillán
Juriul Palm Dog
- Premiul Palm Dog : Norocosul Maltipoo pentru nopțile arabe
- Marele premiu al juriului: „Bob” de la The Homster
- Premiul Manitarian Palm Dog: Sunt soldat
Prix François Chalais
Premiul Cannes Soundtrack