Volei la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Volleyball at the 2020 Summer Olympics
Volei la Jocurile Olimpiadei XXXII
| |
---|---|
Locul de desfășurare |
Ariake Arena (interior) Parcul Shiokaze (plajă) |
Datele | 24 iulie - 8 august 2021 |
Nr. Evenimente | 4 |
Volei la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||
---|---|---|
De interior | ||
Calificare | bărbați | femei |
Turneu | bărbați | femei |
Listele | bărbați | femei |
plajă | ||
Calificare | bărbați | femei |
Turneu | bărbați | femei |
Turneele de volei la Jocurile Olimpice de vară 2020 în Tokyo , au fost jucate între 24 iulie și 08 august 2021. 24 de echipe de volei și 48 de echipe de volei pe plajă au participat la turneu. Competiția de volei indoor a avut loc la Ariake Arena din Ariake , și turneul de volei pe plajă la parcul Shiokaze , pe stadionul temporar Shiokaze Park.
Acesta a fost inițial programat să aibă loc în 2020, dar, din cauza pandemiei COVID-19 , CIO și comitetul de organizare Tokyo 2020 au anunțat pe 24 martie 2020 că Jocurile Olimpice de vară 2020 vor fi amânate până în 2021.
Programa
P | Runda preliminară | ⅛ | Optimi | ¼ | Sferturi de finala | ½ | Semifinale | B | Meci de medalie de bronz | F | Final |
Data
Eveniment
|
Sâmbătă 24 | Soarele 25 | Luni 26 | Mar 27 | Miercuri 28 | Joi 29 | Vineri 30 | Sâmbătă 31 | Soarele 1 | Luni 2 | Mar 3 | Miercuri 4 | Joi 5 | Vineri 6 | Sâmbătă 7 | Soarele 8 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bărbați în interior | P | P | P | P | P | ¼ | ½ | B | F | |||||||||||
Femei în interior | P | P | P | P | P | ¼ | ½ | B | F | |||||||||||
Plaja pentru bărbați | P | P | P | P | P | P | P | P | ⅛ | ⅛ | ¼ | ½ | B | F | ||||||
Plaja femeilor | P | P | P | P | P | P | P | P | ⅛ | ⅛ | ¼ | ½ | B | F |
Rezumatul medaliilor
Tabel de medalii
* Națiune gazdă ( Japonia )
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Franţa | 1 | 0 | 0 | 1 |
Norvegia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
4 | ROC | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Australia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Brazilia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
7 | Argentina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Elveţia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaluri (10 națiuni) | 4 | 4 | 4 | 12 |
Medaliști
Volei de interior
volei pe plajă
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Norvegia Anders Mol Christian Sørum |
ROC Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy |
Qatar Ahmed Tijan Cherif Younousse |
|
Statele Unite ale Americii Alix Klineman April Ross |
Australia Mariafe Artacho del Solar Taliqua Clancy |
Elveția Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré |
Rezumatul calificărilor
Această cale de calificare a fost confirmată de Federația Internațională de Volei pe 23 septembrie 2018.
Volei masculin
Eveniment | Datele | Locul (locurile) | Cotă | Calificativ (e) | |
---|---|---|---|---|---|
Natiune gazdă | 7 septembrie 2013 | Buenos Aires | 1 | Japonia | |
Calificator intercontinental | Bazinul A | 9-11 august 2019 | Varna | 1 | Brazilia |
Bazinul B | Rotterdam | 1 | Statele Unite | ||
Bazinul C | Bari | 1 | Italia | ||
Bazinul D | Gdańsk - Sopot | 1 | Polonia | ||
Bazinul E | Saint Petersburg | 1 | ROC | ||
Bazinul F | Ningbo | 1 | Argentina | ||
Calificativ european | 5-10 ianuarie 2020 | Berlin | 1 | Franţa | |
Calificator asiatic | 7-12 ianuarie 2020 | Jiangmen | 1 | Iran | |
Calificativ african | 7-11 ianuarie 2020 | Cairo | 1 | Tunisia | |
Calificativ sud-american | 10-12 ianuarie 2020 | Mostazal | 1 | Venezuela | |
Calificativ nord-american | 10-12 ianuarie 2020 | Vancouver | 1 | Canada | |
Total | 12 |
Volei feminin
Eveniment | Datele) | Locul de desfășurare | Cotă | Calificativ | |
---|---|---|---|---|---|
Natiune gazdă | 7 septembrie 2013 | Buenos Aires | 1 | Japonia | |
Calificator intercontinental | Bazinul A | 1-4 august 2019 | Wrocław | 1 | Serbia |
Bazinul B | Ningbo | 1 | China | ||
Bazinul C | Bossier City | 1 | Statele Unite | ||
Bazinul D | Uberlândia | 1 | Brazilia | ||
Bazinul E | Kaliningrad | 1 | ROC | ||
Bazinul F | Catania | 1 | Italia | ||
Calificativ african | 5-9 ianuarie 2020 | Yaoundé | 1 | Kenya | |
Calificativ sud-american | 7-9 ianuarie 2020 | Bogota | 1 | Argentina | |
Calificator asiatic | 7-12 ianuarie 2020 | Nakhon Ratchasima | 1 | Coreea de Sud | |
Calificativ european | 7-12 ianuarie 2020 | Apeldoorn | 1 | Curcan | |
Calificativ nord-american | 10-12 ianuarie 2020 | Santo Domingo | 1 | Republica Dominicană | |
Total | 12 |
Volei de plajă pentru bărbați
Mijloace de calificare | Data | Locul de desfășurare | Posturi vacante | Calificat |
---|---|---|---|---|
Natiune gazdă | 7 septembrie 2013 | Buenos Aires | 1 | Japonia |
Campionatele Mondiale 2019 | 28 iunie - 7 iulie 2019 | Hamburg | 1 | ROC |
Turneul olimpic de calificare FIVB 2019 | 18-22 septembrie 2019 | Haiyang | 2 | Italia |
Letonia | ||||
Clasamentul olimpic FIVB de volei pe plajă | 13 iunie 2021 | Lausanne | 15 | Norvegia |
Qatar | ||||
Brazilia | ||||
Polonia | ||||
Olanda | ||||
Brazilia | ||||
Germania | ||||
ROC | ||||
Republica Cehă | ||||
Statele Unite | ||||
Statele Unite | ||||
Spania | ||||
Polonia | ||||
Italia | ||||
Chile | ||||
Finala Cupei Continentale CEV 2018–2020 | 23-26 iunie 2021 | Haga | 1 | Elveţia |
Finala Cupei Continentale AVC 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Nakhon Pathom | 1 | Australia |
Finala Cupei Continentale CAVB 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Agadir | 1 | Maroc |
Finala Cupei Continentale NORCECA 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Colima | 1 | Mexic |
Finala Cupei Continentale CSV 2018–2020 | 26-27 iunie 2021 | Santiago | 1 | Argentina |
Total | 24 |
Volei de plajă pentru femei
Mijloace de calificare | Data | Locul de desfășurare | Posturi vacante | Calificat |
---|---|---|---|---|
Natiune gazdă | 7 septembrie 2013 | Buenos Aires | 1 | Japonia |
Campionatele Mondiale 2019 | 28 iunie - 7 iulie 2019 | Hamburg | 1 | Canada |
Turneul olimpic de calificare FIVB 2019 | 18-22 septembrie 2019 | Haiyang | 2 | Letonia |
Spania | ||||
Clasamentul olimpic FIVB de volei pe plajă | 13 iunie 2021 | Lausanne | 15 | Statele Unite |
Brazilia | ||||
Brazilia | ||||
Australia | ||||
Statele Unite | ||||
Elveţia | ||||
ROC | ||||
Canada | ||||
Elveţia | ||||
Olanda | ||||
China | ||||
Republica Cehă | ||||
Germania | ||||
Germania | ||||
Italia | ||||
Finala Cupei Continentale CEV 2018–2020 | 23-26 iunie 2021 | Haga | 1 | Olanda |
Finala Cupei Continentale AVC 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Nakhon Pathom | 1 | China |
Finala Cupei Continentale CAVB 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Agadir | 1 | Kenya |
Finala Cupei Continentale NORCECA 2018–2020 | 25-27 iunie 2021 | Colima | 1 | Cuba |
Finala Cupei Continentale CSV 2018–2020 | 26-27 iunie 2021 | Asunción | 1 | Argentina |
Total | 24 |
Turneu masculin de interior
Bazinul A
Pos | Echipă | Pld | W | L | Pct | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polonia | 5 | 4 | 1 | 13 | 14 | 4 | 3.500 | 435 | 365 | 1.192 | Sferturi de finala |
2 | Italia | 5 | 4 | 1 | 11 | 12 | 7 | 1.714 | 447 | 411 | 1,088 | |
3 | Japonia (H) | 5 | 3 | 2 | 8 | 10 | 9 | 1.111 | 437 | 433 | 1.009 | |
4 | Canada | 5 | 2 | 3 | 7 | 9 | 9 | 1.000 | 396 | 387 | 1,023 | |
5 | Iran | 5 | 2 | 3 | 6 | 9 | 11 | 0,818 | 453 | 460 | 0,985 | |
6 | Venezuela | 5 | 0 | 5 | 0 | 1 | 15 | 0,067 | 281 | 393 | 0,715 |
Bazinul B
Pos | Echipă | Pld | W | L | Pct | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ROC | 5 | 4 | 1 | 12 | 13 | 5 | 2.600 | 427 | 397 | 1,076 | Sferturi de finala |
2 | Brazilia | 5 | 4 | 1 | 10 | 12 | 8 | 1.500 | 476 | 450 | 1,058 | |
3 | Argentina | 5 | 3 | 2 | 8 | 12 | 10 | 1.200 | 476 | 464 | 1,026 | |
4 | Franţa | 5 | 2 | 3 | 8 | 10 | 10 | 1.000 | 449 | 442 | 1,016 | |
5 | Statele Unite | 5 | 2 | 3 | 6 | 8 | 10 | 0,800 | 432 | 412 | 1,049 | |
6 | Tunisia | 5 | 0 | 5 | 1 | 3 | 15 | 0,200 | 339 | 434 | 0,781 |
Faza eliminatorie
Sferturi de finala | Semifinale | Meci de medalie de aur | ||||||||
3 august | ||||||||||
Polonia | 2 | |||||||||
5 august | ||||||||||
Franţa | 3 | |||||||||
Franţa | 3 | |||||||||
3 august | ||||||||||
Argentina | 0 | |||||||||
Italia | 2 | |||||||||
7 august | ||||||||||
Argentina | 3 | |||||||||
Franţa | 3 | |||||||||
3 august | ||||||||||
ROC | 2 | |||||||||
Japonia | 0 | |||||||||
5 august | ||||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
Brazilia | 1 | |||||||||
3 august | ||||||||||
ROC | 3 | Meci de medalie de bronz | ||||||||
Canada | 0 | |||||||||
7 august | ||||||||||
ROC | 3 | |||||||||
Argentina | 3 | |||||||||
Brazilia | 2 | |||||||||
Clasament final
Rang | Echipă |
---|---|
Franţa | |
ROC | |
Argentina | |
4 | Brazilia |
5 | Polonia |
6 | Italia |
7 | Japonia |
8 | Canada |
9 | Iran |
10 | Statele Unite |
11 | Tunisia |
12 | Venezuela |
Turneu feminin de interior
Bazinul A
Pos | Echipă | Pld | W | L | Pct | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brazilia | 5 | 5 | 0 | 14 | 15 | 3 | 5.000 | 434 | 315 | 1,378 | Sferturi de finala |
2 | Serbia | 5 | 4 | 1 | 12 | 13 | 3 | 4.333 | 381 | 313 | 1.217 | |
3 | Coreea de Sud | 5 | 3 | 2 | 7 | 9 | 10 | 0,900 | 374 | 415 | 0,901 | |
4 | Republica Dominicană | 5 | 2 | 3 | 8 | 10 | 10 | 1.000 | 411 | 406 | 1,012 | |
5 | Japonia (H) | 5 | 1 | 4 | 4 | 6 | 12 | 0,500 | 378 | 395 | 0,957 | |
6 | Kenya | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 15 | 0,000 | 242 | 376 | 0,644 |
Bazinul B
Pos | Echipă | Pld | W | L | Pct | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite | 5 | 4 | 1 | 10 | 12 | 7 | 1.714 | 418 | 401 | 1,042 | Sferturi de finala |
2 | Italia | 5 | 3 | 2 | 10 | 11 | 7 | 1,571 | 409 | 377 | 1,085 | |
3 | Curcan | 5 | 3 | 2 | 9 | 12 | 8 | 1.500 | 434 | 416 | 1,043 | |
4 | ROC | 5 | 3 | 2 | 9 | 11 | 8 | 1,375 | 422 | 378 | 1.116 | |
5 | China | 5 | 2 | 3 | 7 | 8 | 9 | 0,889 | 374 | 385 | 0,971 | |
6 | Argentina | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 15 | 0,000 | 275 | 375 | 0,733 |
Faza eliminatorie
Sferturi de finala | Semifinale | Meci de medalie de aur | ||||||||
4 august | ||||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
6 august | ||||||||||
ROC | 1 | |||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
4 august | ||||||||||
Coreea de Sud | 0 | |||||||||
Coreea de Sud | 3 | |||||||||
8 august | ||||||||||
Curcan | 2 | |||||||||
Brazilia | 0 | |||||||||
4 august | ||||||||||
Statele Unite | 3 | |||||||||
Serbia | 3 | |||||||||
6 august | ||||||||||
Italia | 0 | |||||||||
Serbia | 0 | |||||||||
4 august | ||||||||||
Statele Unite | 3 | Meci de medalie de bronz | ||||||||
Republica Dominicană | 0 | |||||||||
8 august | ||||||||||
Statele Unite | 3 | |||||||||
Coreea de Sud | 0 | |||||||||
Serbia | 3 | |||||||||
Clasament final
Rang | Echipă |
---|---|
Statele Unite | |
Brazilia | |
Serbia | |
4 | Coreea de Sud |
5 | Curcan |
6 | Italia |
7 | ROC |
8 | Republica Dominicană |
9 | China |
10 | Japonia |
11 | Argentina |
12 | Kenya |
Competiție masculină de volei pe plajă
Faza eliminatorie
Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Medalie de aur | |||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Semenov - Leshukov ( ROC ) | 2 | |||||||||||||
4 august | ||||||||||||||
M. Grimalt - E. Grimalt ( CHI ) | 0 | |||||||||||||
Semenov - Leshukov ( ROC ) | 0 | |||||||||||||
1 august | ||||||||||||||
Mol - Sørum ( NOR ) | 2 | |||||||||||||
Mol - Sørum ( NOR ) | 2 | |||||||||||||
5 august | ||||||||||||||
Brouwer - Meeuwsen ( NED ) | 0 | |||||||||||||
Mol - Sørum ( NOR ) | 2 | |||||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Pļaviņš - Točs ( LAT ) | 0 | |||||||||||||
Evandro - Schmidt ( BRA ) | 0 | |||||||||||||
4 august | ||||||||||||||
Pļaviņš - Točs ( LAT ) | 2 | |||||||||||||
Pļaviņš - Točs ( LAT ) | 2 | |||||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Alison - Álvaro ( BRA ) | 0 | |||||||||||||
Gaxiola - Rubio ( MEX ) | 0 | |||||||||||||
7 august | ||||||||||||||
Alison - Álvaro ( BRA ) | 2 | |||||||||||||
Mol - Sørum ( NOR ) | 2 | |||||||||||||
1 august | ||||||||||||||
Krasilnikov - Stoyanovskiy ( ROC ) | 0 | |||||||||||||
Cherif - Ahmed ( QAT ) | 2 | |||||||||||||
4 august | ||||||||||||||
Lucena - Dalhausser ( SUA ) | 1 | |||||||||||||
Cherif - Ahmed ( QAT ) | 2 | |||||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Nicolai - Lupo ( ITA ) | 0 | |||||||||||||
Fijałek - Bryl ( POL ) | 0 | |||||||||||||
5 august | ||||||||||||||
Nicolai - Lupo ( ITA ) | 2 | |||||||||||||
Cherif - Ahmed ( QAT ) | 0 | |||||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Krasilnikov - Stoyanovskiy ( ROC ) | 2 | Medalie de bronz | ||||||||||||
Gibb - Bourne ( SUA ) | 1 | |||||||||||||
4 august | 7 august | |||||||||||||
Thole - Wickler ( GER ) | 2 | |||||||||||||
Thole - Wickler ( GER ) | 0 | Pļaviņš - Točs ( LAT ) | 0 | |||||||||||
2 august | ||||||||||||||
Krasilnikov - Stoyanovskiy ( ROC ) | 2 | Cherif - Ahmed ( QAT ) | 2 | |||||||||||
Herrera - Gavira ( ESP ) | 0 | |||||||||||||
Krasilnikov - Stoyanovskiy ( ROC ) | 2 | |||||||||||||
Clasament final
Rang | Echipă |
---|---|
Mol - Sørum ( NOR ) | |
Krasilnikov - Stoyanovskiy ( ROC ) | |
Cherif - Ahmed ( QAT ) | |
4 | Pļaviņš - Točs ( LAT ) |
5 | Alison - Álvaro ( BRA ) |
Thole - Wickler ( GER ) | |
Nicolai - Lupo ( ITA ) | |
Semenov - Leshukov ( ROC ) | |
9 | Evandro - Schmidt ( BRA ) |
M. Grimalt - E. Grimalt ( CHI ) | |
Gaxiola - Rubio ( MEX ) | |
Brouwer - Meeuwsen ( NED ) | |
Fijałek - Bryl ( POL ) | |
Herrera - Gavira ( ESP ) | |
Gibb - Bourne ( SUA ) | |
Lucena - Dalhausser ( SUA ) | |
17 | Kantor - Łosiak ( POL ) |
Heidrich - Gerson ( SUI ) | |
19 | Azaad - Capogrosso ( ARG ) |
McHugh - Schumann ( AUS ) | |
Perušič - Schweiner ( CZE ) | |
Carambula - Rossi ( ITA ) | |
Ishijima - Shiratori ( JPN ) | |
El Graoui - Abicha ( MAR ) |
Competiție feminină de volei pe plajă
Faza eliminatorie
Clasament final
Rang | Echipă |
---|---|
Ross - Klineman ( SUA ) | |
Clancy - Artacho del Solar ( AUS ) | |
Heidrich - Vergé-Dépré ( SUI ) | |
4 | Kravčenoka - Graudiņa ( LAT ) |
5 | Ana Patrícia - Rebecca ( BRA ) |
Bansley - Wilkerson ( CAN ) | |
Pavan - Humana-Paredes ( CAN ) | |
Kozuch - Ludwig ( GER ) | |
9 | Ágatha - Duda ( BRA ) |
Wang F - Xia ( CHN ) | |
Xue - Wang X ( CHN ) | |
Lidy - Leila ( CUB ) | |
Makroguzova - Kholomina ( ROC ) | |
Hüberli - Diagrama pariurilor ( SUI ) | |
Liliana - Baquerizo ( ESP ) | |
Claes - Sponcil ( SUA ) | |
17 | Ishii - Murakami ( JPN ) |
Stam - Schoon ( NED ) | |
19 | Gallay - Pereyra ( ARG ) |
Hermannová - Sluková ( CZE ) | |
Sude - Borger ( GER ) | |
Menegatti - Orsi Toth ( ITA ) | |
Makokha - Khadambi ( KEN ) | |
Keizer - Meppelink ( NED ) |
Vezi si
- Volei la Jocurile Asiatice din 2018
- Volei la Jocurile Panamericane din 2019
- Ședința de volei la Paralimpiadele de vară din 2020