Teritoriile / datele
|
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kish |
Uruk |
ADAB |
umma
|
Lagash |
ur |
Elam
|
4000–3100 î.e.n.
|
Perioada sumeriană (4000–2340 î.Hr.)
|
Perioada pre-dinastică (4000–2900 î.e.n.)
|
Perioada Uruk (anonim „Regi-preoți”)
|
3100–2900 î.e.n.
|
Perioada Jemdet Nasr
Conducători Ante-deluvieni: ÎnEridu:Alulim,Alalngar, apoi înBad-tibira:En-men-lu-ana,En-men-gal-ana,Dumuzid, Păstorul, apoi înLarag:En-sipad-zid-ana, apoi înZimbir:En-men-dur-ana, apoi înShuruppag:Ubara-Tutu "apoiinundația amăturat"
|
Potop Mare
|
|
2900 î.e.n.
|
Perioada I dinastică timpurie (2900-2700 î.e.n.)
|
|
Kish I dinastia Jushur,Kullassina-bel Nangishlishma, En-tarah-ana Babum,Puannum,Kalibum
|
|
2800 î.e.n.
|
|
Kalumum , Zuqaqip , Atab Mashda , Arwium , Etana , Balih , En-me-nuna melem-Kish , Barsal-nuna
|
Dinkastia Uruk I Mesh-ki-ang-gasher Enmerkar
|
|
2700 î.Hr.
|
Perioada dinastică timpurie II (2700–2600 î.e.n.)
|
|
Zamug , Tizqar , Ilku Iltasadum , En-me-barage-si Aga of Kish
|
Lugalbanda Dumuzid , pescarul Gilgamesh
|
|
2600 î.e.n.
|
Perioada dinastică timpurie III (2600–2340 î.e.n.)
|
Primul Regat Eblaite (semitic) Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
Dinastia Kish II (5 regi) Uhub Mesilim
|
Ur-Nungal Udulkalama Labashum
|
|
Lagash En-hegal Lugalshaengur
|
Ur A-Imdugud Ur-PabilsagMeskalamdug(reginaPuabi)Akalamdug
|
|
Enun-dara-anna Mes-he Melamanna Lugal-kitun
|
Adab Nin-kisalsi Me-durba Lugal-dalu
|
2575 î.Hr.
|
Dinastia Ur I Mesannepada "Regele lui Ur și Kish", victorios peste Uruk
|
|
2500 î.Hr.
|
Al doilea regat al lui Mari (semitic) Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-Ishar Ikun-MariIblul-IlNizi
|
Dinastia Akshak Unzi Undalulu
|
Kish III dinastia Ku-Baba
|
Enshakushanna dinastia Uruk II
|
Mug-si
|
Umma I dinastia
Pabilgagaltuku
|
Dinastia Lagash I
Ur-NansheAkurgal
|
A'annepada Meskiagnun Elulu Balulu
|
Dinastia Awan Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 î.Hr.
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Ush Enakalle
|
Elamită invazii (3 regi)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 î.Hr.
|
Kun-Damu
|
Eannatum (Regele lui Lagash, Sumer, Akkad, cuceritorul Elamului)
|
2400 î.Hr.
|
Adub-Damu Igrish-Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
Kish IV dinastia Puzur-Suen Ur-Zababa
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (regina Bara-Irnun )
|
Enannatum Entemena Enannatum II Enentarzi
|
Dinastia Ur II Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
2380 î.Hr.
|
Dinastia Adab Lugalannemundu "Regele celor patru sferturi ale lumii"
|
2370 î.Hr.
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Invazia lui Mari Anbu, Anba, Bazi, Zizi din Mari, Limer, Sharrum-iter |
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-Ishan
|
2350 î.Hr.
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Dinastia Uruk III Lugalzagesi (guvernatorul Umma, regele tuturor Sumerului)
|
2340 î.Hr.
|
Perioada akkadiană (2340–2150 î.e.n.)
|
Imperiul Akkadian (semitic)Sargonul lui Akkad Rimush Manishtushu
|
Guvernatori akkadieni: Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 î.Hr.
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (vasal al akkadienilor)
|
2200 î.e.n.
|
Al doilea Regat Eblaite
(Semitic)
(Vasile UR III)
|
Dinastia Shakkanakku (semitică) Idhish Shu-Dagan Ishma-Dagan (vasalii Akkadienilor)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 ani) Dudu Shu-turul
|
Dinastia Uruk IV Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Dinastia Lagash II Puzer-Mama Ur- NingirsuIPirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
2150 î.Hr.
|
Perioada neo-sumeriană (2150-2000 î.e.n.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Dinastia Gutian (21 de regi)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Dinastia Umma II Lugalannatum (vasalul Gutienilor)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
2125 î.Hr.
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun-Dagan (Vasile din Ur III) |
Uk-hengal dinastiei Uruk V
|
2100 î.Hr.
|
Dinastia Ur III „Regii Ur, Sumer și Akkad”Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 î.Hr.
|
2000 î.Hr.
|
circa 2000 î.e.n.
|
amoriti invazii
|
Elamită invazie Kindattu ( Shimashki dinastiei )
|
2025-1763 î.Hr.
|
Vechi Imperiu Asirian (2025–1378 î.e.n.)
|
Perioada Isin-Larsa ( Amoriți ) Dinastia lui Isin :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-kuga Suen-magir Damiq-ilishu dinastiei Larsa:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Hadad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Hadad Warad-Sin Rim-Sin I(...)Rim-Sin II
|
Dinastia Sukkalmah
|
1894–1595 î.Hr.
|
Perioada babiloniană (1894–80 î.e.n.)
|
Prima dinastie babiloniană („Epoca babiloniană veche”) ( amoriți ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu -Ditana
|
A doua dinastie babiloniană (" dinastia Sealand ") Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi-ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ + U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
1531–1155 î
|
A treia babiloniană dinastia ( Kassites ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulamburiash Agum III Karaindash Kadashman-harbe I Kurigalzu I Kadashman-Enlil I Burnaburiash II Kara-hardash nazist-Bugash Kurigalzu II -nazist Maruttash Kadashman-Turgu Kadashman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti-Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin-shumi Kadashman-Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa-shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Dinastia Kinuinuid dinastia Igehalkid
|
1392–1025 î
|
Imperiul Asirian Mijlociu
|
A patra dinastie babiloniană (" A doua dinastie a lui Isin ") Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebuchadnezzar I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Dinastia Shutrukid
|
1025–934 î.Hr.
|
Al cincilea, al șaselea, al șaptelea, al optulea dinastiilor babilonieni („Perioada haosului”) Simbar-shipak Ea-mukin-zeri Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shi Transform-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabu-mukin-APLI
|
911–745 î.Hr.
|
Imperiul Neo-Asirian Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat(regent)Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
A noua dinastie babiloniană Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (cinci regi) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin-zeri Nabu-shuma-ukin II Nabu-mukin-zeri
|
Dinastia Humban-Tahrid
|
745–609 î.Hr.
|
Imperiul Neo-Asirian
( Dinastia Sargonid ) Tiglat-Pileser † Șalmaneser † Marduk-APLA-iddina II Sargon † Senaherib † Marduk-Zakir-Shumi II Marduk-APLA-iddina II Bel-Ibni Ashur-nadin-Shumi † Nergal-ushezib Mushezib-Marduk Asarhadon † Ashurbanipal Ashur-etil-ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
626–539 î.Hr.
|
Imperiul neobabiloniu Nabopolassar Nebucadnezzar II Amel-Marduk Neriglissar Labashi-Marduk Nabonidus
|
539–331 î.Hr.
|
Imperiul Ahemenid Cyrus Cambyses Darius I Xerxes Artaxerxes I Darius II Artaxerxes II Artaxerxes III Artaxerxes IV Darius III
|
331–141 î.Hr.
|
Perioada elenistică Dinastia Argead : Alexandru I Filip Alexandru al II - lea Antigonus
Imperiul Seleucid : Seleucus I Antiohia I Antiohus II Seleucus II Seleucus III Antiohia III Seleucus IV Antiohia IV Antiohus V Demetriu I Alexandru III Demetriu II
|
141–80 î.Hr.
|
Partă Imperiul Mithridates I Phraates Hyspaosines Artabanus Mithridates II Gotarzes
|
|