Lista absolvenților Universității Brigham Young - List of Brigham Young University alumni
Această listă de absolvenți Brigham Young University include absolvenți notabile, non-universitare foști studenți, și actualii studenți de la Universitatea Brigham Young (BYU), un privat , coeducational universitate de cercetare deținute de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (LDS Church) situat în Provo, Utah , Statele Unite . Este cea mai veche instituție existentă în cadrul sistemului educațional al bisericii LDS , este cea mai mare universitate religioasă din America și are a doua cea mai mare înscriere la universitatea privată din Statele Unite. Aproximativ 98% din cei 34.000 de studenți de la BYU sunt mormoni ; două treimi din studenții săi americani provin din afara statului Utah . În plus față de programul său de licență, oferte BYU absolvent de grade în 47 de departamente și include două școli profesionale: School of Business Marriott și Clark Facultatea de Drept J. Reuben . BYU are aproximativ 370.000 de absolvenți vii.
Peste 26 de absolvenți ai BYU au lucrat în Senatul SUA și în Camera Reprezentanților SUA , cum ar fi fostul decan al Senatului SUA Reed Smoot (clasa 1876). Membrii cabinetului președinților americani includ fostul secretar al agriculturii din Statele Unite al președintelui Dwight D. Eisenhower , Ezra Taft Benson '26 și Rex E. Lee '60, care a fost avocat general al SUA sub președintele Ronald Reagan . Mitt Romney , fost guvernator al Massachusetts și nominalizat la președinția republicană din 2008 și 2012 , a fost valedictorian al clasei sale în 1971.
Absolvenții BYU din mediul academic includ fostul decan al Harvard Business School Kim B. Clark , vicepreședinte al Yale, Scott Strobel '87 și Michael K. Young '73, președinte al Universității Texas A&M și fost președinte al Universității din Washington . De asemenea, Universitatea a absolvit premiul Nobel , Paul D. Boyer , precum și Philo Farnsworth (inventatorul televiziunii electronice) și Harvey Fletcher (inventatorul aparatului auditiv). Șapte din cei doisprezece președinți ai BYU erau absolvenți ai Universității. Exemple de absolvenți ai BYU care au servit ca lideri de afaceri includ Citigroup CFO Gary Crittenden '76, fostul CEO Dell Dell Rollins '84, Deseret Book CEO Sheri L. Dew și Matthew K. McCauley, CEO al companiei de îmbrăcăminte pentru copii Gymboree .
În literatură și jurnalism, BYU a produs mai mulți autori best-seller, inclusiv Orson Scott Card '75, Brandon Sanderson '00 & '05 și Stephenie Meyer '95. Alte personalitati media includ ESPN sportiv si a fost Miss America Sharlene Wells Hawkes '86 și fost co-gazdă a CBS lui timpurie Salonul Jane Clayson Johnson -'90. În divertisment și televiziune, BYU este reprezentată de Jon Heder '02 (cel mai bine cunoscut pentru rolul său de Napoleon Dynamite ), Aaron Eckhart , nominalizat la Globul de Aur , '94 și Jeopardy! campion din toate timpurile Ken Jennings '00. În industria muzicală, BYU este reprezentată de fostul concurent American Idol, Carmen Rasmusen, și The Tabernacle Choir la Temple Square, regizorul Mack Wilberg .
BYU a produs, de asemenea, mai mulți lideri ai religiei. Absolvenții au cuprins mai multe autorități generale ale Bisericii lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă , inclusiv doi președinți ai bisericii ( Thomas S. Monson '74 și Ezra Taft Benson '26), șase apostoli ( Neil L. Andersen , D. Todd Christofferson ' 69, David A. Bednar '76, Jeffrey R. Holland '65 și '66, Dallin H. Oaks '54 și Reed Smoot 1876) și doi președinți ai Societății Generale de Alinare ( Julie B. Beck '73 și Belle Spafford '20 ).
|
O serie de absolvenți ai BYU au găsit succes în sporturile profesionale, reprezentând Universitatea în 7 MLB World Series , 5 finale NBA și 25 Super Bowls NFL . În baseball, absolvenții BYU includ All-Stars Rick Aguilera '83, Wally Joyner '84 și Jack Morris '76. Jucătorii de baschet profesioniști includ de trei ori campionul finalei NBA , Danny Ainge '81 și de trei ori medaliat olimpic Krešimir Ćosić '73. BYU susține , de asemenea , jucători de fotbal profesionist notabile , inclusiv Super Bowl MVP Steve Young '84 & '94, Heisman Trophy câștigător Ty Detmer -'90, si de doua ori castigator al Super Bowl Jim McMahon . În golf, absolvenții BYU includ doi câștigători majori ai campionatului : Johnny Miller ('69) la US Open din 1973 și British Open din 1976 și Mike Weir ('92) la Masters din 2003.
Academia și cercetarea
Administrația universității
Profesori și cercetători
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Randy L. Bott | 1988 | Ed.D. | Profesor de religie, 2008 Ratemyprofessors.com Cel mai bun profesor | |
Paul D. Boyer | 1939 | BS | Co-laureat al 1997 Premiul Nobel pentru Chimie pentru cercetările sale cu privire la mecanismul enzimatic care stă la baza sintezei de adenozin trifosfat (ATP) | |
Jeffrey M. Bradshaw | BS | Cercetător principal la IHMC în domeniul informaticii | ||
Stephen Cameron | 1986 | BA | Studii asupra GED ; Profesor universitar Columbia și analist financiar | |
Clayton M. Christensen | 1975 | BA | A inventat termenul „ tehnologie disruptivă ”; Harvard Business School profesor | |
J. Scott Dutcher | 2002 | BS ( Marriott ) | Câștigător al premiului Burton 2006 pentru realizarea juridică | |
Philo Farnsworth | 1923 1968 |
BS Onorabil D.Sc. |
Co-inventator al televiziunii electronice | |
Harvey Fletcher | 1907 | BS | Fizician creditat cu inventarea aparatului auditiv ; decan fondator al Colegiului de Inginerie BYU | |
Chauncy Harris | 1933 | BA ( valedictorian ) | Pionier al geografiei moderne și expert în geografie urbană sovietică și americană; Primul bursier Rhodos al BYU | |
Howard Judd | 1959 | BS | Cercetător medical în domeniul sănătății femeilor | |
Charles Reigeluth | 1977 | Doctorat | Cercetător și dezvoltator de teorie de proiectare instructivă | |
Tara Westover | 2008 | BA | Istoric și autor | |
Nathan Whetten | 1926 1928 |
BA MA |
Sociolog; decan al Școlii de Absolvent de la Universitatea din Connecticut | |
David A. Wiley | 2000 | Doctorat | A inventat termenul „ conținut deschis ” | |
Angus M. Woodbury | 1927 | BS | Ecolog din Utah, primul naturalist din Parcul Național Zion |
Arte
Nume | Clasă | Grad | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Earl W. Bascom | 1940 | BA | Artist și sculptor cowboy numit „cowboy of cowboy artisti” | |
Don Bluth | 1954 | BA | Regizor, producător și animator de filme | |
Blair Buswell | 1984 | BA | Sculptor sportiv | |
James C. Christensen | 1967 1968 |
BA MA |
Pictor de fantezie | |
Brian Lee Durfee | BFA | Artist de viață sălbatică, peisaj și fantezie, autor de fantezie și groază | ||
Dan Lemmon | 1997 | BFA | Premiul Academiei - artist câștigător de efecte vizuale de filme precum Lord of the Rings (2001, 2002, 2003) și The Jungle Book (2016) | |
Jon McNaughton | BA | Pictor | ||
Kathleen Peterson | BA | Pictor | ||
Reed P. Smoot | 1969 |
BA MA |
Maestru cinematograf | |
Rita Wright | 1976 1997 |
BA MA |
Istoric de artă, director al muzeului Muzeului de artă Springville |
Afaceri și finanțe
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Bill Aho | 1983 | MBA ( Marriott ) | Fost CEO al ClearPlay Inc. | |
Fraser Bullock | 1978 1980 |
BS ( Marriott ) MBA ( Marriott ) |
Director General, Sorenson Capital; fost director executiv al Comitetului Olimpic din Salt Lake | |
M. Anthony Burns | 1963 | BS | Fost președinte și CEO al Ryder Systems | |
Dave Checketts | 1983 | MBA ( Marriott ) | Fost președinte al Madison Square Garden ; fost director general al Utah Jazz ; proprietarul francizei Major League Soccer Real Salt Lake ; proprietar al francizei Ligii Naționale de Hochei St. Louis Blues | |
Jonathan C. Coon | 1994 | BA | CEO și cofondator al 1-800 de contacte | |
Stephen Covey | 1994 | DRE | Autor al bestseller-ului New York Times The Seven Habits of Highly Effective People , listat în Top 25 dintre cei mai influenți americani ai revistei Time | |
Gary Crittenden | 1967 | BS ( Marriott ) | Director financiar al Citigroup Inc. | |
Richard Culatta | 2003
2006 |
BA MS |
CEO al Societății Internaționale pentru Tehnologie în Educație | |
Sheri L. Dew | 1967 | BA | CEO al Deseret Book , autor | |
Jeff Green | 2001 | BA | Cofondator platformă de publicitate digitală buy-side The Trade Desk al cărui președinte și CEO | |
Nathan Gwilliam | 2014 | MBA | Fondator și CEO al Adoption.com | |
Josh James | (nu a absolvit niciodată) | Fondator și CEO Domo ; co-fondator și fost CEO al Omniture | ||
Rex Maughan | (transferat la ASU înainte de absolvire) | Fondator, președinte și CEO Forever Living Products | ||
Darl McBride | 1984 | BS | CEO al grupului SCO | |
Bill Nelson | 1967 | BS ( Marriott ) | Fost CEO al Intermountain Health Care | |
Brady Nelson | 2002 | BS ( Marriott ) | Proprietar majoritar al Spokane Shock | |
Kevin Rollins | 1983 1984 |
BA MBA ( Marriott ) |
Fost președinte și CEO al Dell Computers | |
Mitt Romney | 1971 | BA ( valedictorian ) | Fondator al Bain Capital ; fost director executiv al Bain & Company , senator în funcție și la Jocurile Olimpice de iarnă din 2002 | |
Blake Roney | 1983 | BS | Fondator și fost președinte al Nu Skin Enterprises | |
Aaron Skonnard | 1996 | BS | CEO și cofondator al Pluralsight | |
Ryan Smith | 2016 | BS ( Marriott ) | Proprietar al Utah Jazz și cofondator al Qualtrics | |
Cydni Tetro | 1998 | MBA ( Marriott ) | CEO al Brandless, cofondator al Women Tech Council |
Divertisment
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Don Collier | BA | Actor de film și televiziune occidental | ||
Jeremy Coon | 2002 | BA | Producător al filmului Napoleon Dynamite | |
C. Jay Cox | 1986 | BA | Regizor și scenarist | |
Brian Crane | 1973 | BA | Creator de benzi desenate Murături | |
Mitch Davis | 1982 | BA | Regizor și producător de film | |
Curt Doussett | BA | Actor , gazdă pe Hazard Pay de la Discovery Channel , proprietar al ComedySportz Utah | ||
Richard Dutcher | 1988 | BA | Regizor , producător și actor de film ; „tatăl cinematografului mormon ” | |
Aaron Eckhart | 1994 | BA | Globul de Aur - nominalizat actor de film cel mai cunoscut pentru rolurile sale din Mulțumesc pentru fumat (2006), Erin Brockovich (2000), Paycheck (2003) și The Dark Knight (2008) | |
Mireille Enos | 1997 | BA | Premiul Tony - nominalizat actor de film și televiziune | |
Steven Fales | 1994 | BA | Dramaturg și actor | |
Jon Heder | 2004 | BFA | Actor în Napoleon Dynamite (2004), Just Like Heaven (2005), The Benchwarmers (2006), School for Scoundrels (2006), Blades of Glory (2007) | |
Brett Helquist | 1993 | BFA | Illustrator cel mai bine cunoscut pentru munca sa la O serie de evenimente nefericite | |
Jared și Jerusha Hess | 2002 | BA | Regizori și scenaristi pentru Napoleon Dynamite (2004) și Nacho Libre (2006) | |
Ken Jennings | 2000 2000 |
BA BS |
Primejdie! campion din toate timpurile | |
Neil LaBute | 1995 | BA | Regizor de film, scenarist, dramaturg | |
Kieth Merrill | 1967 | BA | Premiul Oscar - regizor de film câștigător | |
Aaron Ruell | 2001 | BA | Actor, regizor | |
Tim Skousen | 2001 | BA | Producător de filme , The Sasquatch Gang (2006) | |
Daryn Tufts | 1998 | BA | Regizor și scenarist | |
Johnny Whitaker | 1986 | BA | Actor cel mai bine cunoscut pentru rolul din Family Affair |
guvern și politică
Membrii Cabinetului Statelor Unite
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Ezra Taft Benson | 1926 | BS | Secretar american al agriculturii pentru Dwight D. Eisenhower (1953-1961) |
Guvernatori ai Statelor Unite
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Norman H. Bangerter | 1955 | BA | Al treisprezecelea guvernator al Utah (1985-1993) | |
Henry H. Blood | Al șaptelea guvernator al Utah (1933-1941) | |||
Culbert Olson | 1895 | BA | Al douăzeci și nouălea guvernator al Californiei (1939-1943) | |
Mitt Romney | 1971 | BA | Cel de- al șaptesprezecelea guvernator al Massachusetts (2003-2007), 2012 nominalizat la președinția republicană | |
Olene S. Walker | 1953 | BS | Al cincisprezecelea guvernator al Utah (2003-2005) | |
Gary Herbert | Al șaptesprezecelea guvernator al Utah (2009-2021) |
Membri ai Congresului Statelor Unite
- Notă: „D” indică un democrat în timp ce „R” indică un republican .
Senatori
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Mike Crapo | 1973 | BA | Senator (R) din Idaho (1999-prezent) | |
Jeff Flake | 1986 1987 |
BA MA |
Fost senator (R) din Arizona (2013-2019); nominalizat pentru ambasadorul Statelor Unite în Turcia | |
Orrin Hatch | 1958 | BA | Fost senator (R) din Utah (1977-2019); Președinte Pro Tempore (2015-2019) | |
William H. King | 1887 | BS | Fost senator (D) din Utah (1917-1941); Președinte Pro Tempore (1940-1941) | |
Mike Lee | 1994 1997 |
BS JD ( Clark ) |
Senator (R) din Utah (2011-prezent) | |
Bert H. Miller | 1901 | Fost senator (D) din Idaho (1949) | ||
Mitt Romney | 1971 | BA | Senator (R) din Utah (2019-prezent, cel de-al șaptesprezecelea guvernator al Massachusetts , 2012 candidat la președinția republicană | |
Gordon H. Smith | 1976 | BA | Fost senator (R) din Oregon (1997-2009), CEO al Asociației Naționale a Radiodifuzorilor | |
Reed Smoot | 1876 | Diploma de liceu | Fost senator (R) din Utah (1903-1933) | |
George Sutherland | 1881 | Fost senator (R) din Utah (1905-1917) | ||
Arthur Vivian Watkins | - | (nu a absolvit niciodată) | Fost senator (R) din Utah (1947-1959) | |
Kyrsten Sinema | 1995 |
BA |
Senator (D) din Arizona (2019-prezent) |
Reprezentanți
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Raúl Labrador | 1992 | BA | Fost reprezentant (R) din primul district congresional din Idaho (2011-2019) | |
Jason Chaffetz | 1989 | BA | Fost reprezentant (R) din al treilea district congresional din Utah (2009-2017) | |
Chris Cannon | 1974 1980 |
BA JD ( Clark ) |
Fost reprezentant (R) din al treilea district congresional din Utah (1997-2009) | |
Don B. Colton | 1896 | BA | Fost reprezentant (R) din primul district congresional din Utah (1921-1933) | |
John Curtis | BS | Reprezentant (R) din al treilea district congresional din Utah (2017-prezent) | ||
Henry Aldous Dixon | 1914 | Fost reprezentant (R) din primul district congresional din Utah (1955-1961) | ||
Eni Fa'aua'a Hunkin Faleomavaega, Jr. | 1966 | BA | Fost delegat la Congres (D) din Samoa Americană (1989-2015) | |
Enid Greene | 1983 | JD ( Clark ) | Fost reprezentant (R) din al doilea district congresional din Utah (1995-1997) | |
Ralph R. Harding | 1956 | Fost reprezentant (D) din al doilea district congresional din Idaho (1961-1965) | ||
William H. King | 1887 | BS | Fost reprezentant (D) din primul district congresional din Utah (1897-1899; 1900-1901) | |
JW Robinson | 1909 | BS | Fost reprezentant (D) din al doilea district congresional din Utah (1933-1947) | |
Matt Salmon | 1986 | MPA ( Marriott ) | Fost reprezentant (R) din districtul 1 al Congresului din Arizona | |
Jeff Flake | 1986 1987 |
BA MA |
Fost reprezentant (R) din al 6-lea district congresional din Arizona (1995-2001; 2013-2017) | |
Buck McKeon | 1985 | BA | Fost reprezentant (R) din cel de-al 25-lea district congresional din California (1993-2015) | |
Bill Orton | 1973 1979 |
BA JD ( Clark ) |
Fost reprezentant (D) din al treilea district congresional din Utah (1991-1997) | |
Ron Packard | 1975 | BS | Fost reprezentant (R) din districtele congresului 43 și 48 din California (1983-2001) | |
Karen Shepherd | 1963 | MA | Fost reprezentant (D) din al doilea district congresional din Utah (1993-1995) | |
Kyrsten Sinema | 1995 | BA | Fost reprezentant (D) din al 9-lea district congresional din Arizona (2013-2019) | |
George Sutherland | 1881 | BA | Fost reprezentant (R) din primul district congresional din Utah (1901-1903) |
Ofițerii constituționali ai statelor Unite
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Larry EchoHawk | 1970 | BS | Fost procuror general al Idaho (1991-1995); Secretar adjunct de interne pentru afaceri indiene pentru Barack Obama (2009-2012) | |
Deidre Henderson | Locotenent-guvernator al Utah (2021-prezent) | |||
Marilyn Howard | Ed.D. | Superintendentul de Instrucțiuni Publice din Idaho (1999-2007) | ||
Julie Ellsworth | BA | Trezorier de stat din Idaho (2019-prezent) | ||
Marlo Oaks | BS | Trezorierul statului Utah (2021-prezent) | ||
Lawrence Wasden | 1982 | BA | Procurorul General al Idaho (2003-prezent) | |
JD Williams (politician) | Procuror General Idaho (1989-2002) |
Oficialii guvernamentali din afara SUA
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Cindy Ady | 1979 | BA | Fost membru al Adunării Legislative din Alberta , Canada | |
Krešimir Ćosić | 1973 | BA | Fost diplomat croat în SUA | |
Jeffrey Max Jones | 1982 | BA | Fost subsecretar pentru agricultură, Mexic | |
Greg Melchin | 1977 | BA | Fost ministru al energiei din Alberta; fost membru al Adunării Legislative din Alberta | |
Bhichit Rattakul | 1976 | Doctorat | Fost guvernator al Bangkokului, Thailanda | |
Da Samake | MPP | Ambasador Mali în India, 2013 candidat la președinția Mali și fost primar al Ouelessebougou |
Alte figuri politice americane
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Marian Bergeson | 1949 | BA | Fost senator de stat (R) din California | |
Brady Brammer | 2004 2007 2008 |
BA JD MPA |
Membru (R) al Camerei Reprezentanților din Utah | |
Joseph A. Cannon | 1974 1977 |
BA JD ( Clark ) |
Fost președinte al Partidului Republican din Utah , actual editor manager al Deseret News | |
Kathleen Clark | - | (nu a absolvit niciodată) ( Clark ) | Director al Biroului SUA pentru Managementul Terenului | |
Kristen Cox | 1995 | BS | Numit de George W. Bush ca asistent special al comisarului pentru administrarea serviciilor de reabilitare din cadrul Departamentului Educației din SUA | |
Rex E. Lee | 1960 1996 |
BA Onor. DL |
Fost solicitor general al SUA | |
Roger B. Porter | 1970 | BA | Director al Biroului pentru Dezvoltarea Politicilor de la Casa Albă în administrația Reagan ; Secretar executiv al consiliului de politici economice al președintelui în timpul administrației Ford ; Rhodos Scholar ; Profesor de afaceri și guvern la Harvard | |
Rory Reid | 1985 1988 |
BA JD ( Clark ) |
Fost președinte al comisiei Clark County , Nevada | |
Ronna Romney McDaniel | BA | Președinte al Comitetului Național Republican | ||
Kyle Sampson | 1993 | BA | Fost șef de cabinet și consilier al procurorului general al SUA, Alberto Gonzales ; jucător cheie în controversa legată de demiterea avocaților din SUA | |
Paull Shin | 1962 | BA | Membru (D) al Senatului statului Washington | |
Scott Smith | 1980 | BS | Treizeci și opt de primar din Mesa, Arizona | |
Nick Udall | 1936 | Fost primar din Phoenix, Arizona | ||
Paul M. Warner | 1973 1976 1984 |
BA JD ( Clark ) MPA ( Marriott ) |
Președinte al Procurorului General Comitetul consultativ al SUA Avocati | |
Noall Wootton | 1961 | BA | Procurorul județului care l-a trimis în judecată pe Gary Gilmore , prima persoană executată în SUA după ce pedeapsa cu moartea a fost reintegrată în 1976; portretizat de Charles Cyphers în filmul The Executioner's Song |
Jurnalism și mass-media
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Carlos Amezcua | 1975 | BA | Ancoră pentru afiliatul Fox KTTV din Los Angeles, California ; fostă ancoră de dimineață pentru KTLA | |
Heather Armstrong | 1997 | BA | Autor al popularului blog dooce | |
Steve Benson | 1978 | BFA | Premiul Pulitzer - caricaturist editorial câștigător | |
Clayton Brough | 1974 |
BS MS |
Weatherman al ABC 4 | |
Joe Dana | 2003 | BA | Ancoră pentru afiliatul NBC KPNX din Phoenix, Arizona | |
Kent Dana | 1968 | BA | Ancoră pentru afiliatul CBS KPHO ; „Decan” al știrilor de la Valley din metropolitanul Phoenix, Arizona | |
Steve Eagar | 1987 | BA | Ancoră pentru afiliatul Fox KDFW din Dallas / Fort Worth, Texas | |
Amy Freeze | 1995 | BA | Meteorolog pentru filiala Fox WFLD din Chicago, Illinois | |
Pete Grigsby | 1989 | BA | Meteorolog pentru afiliatul ABC KMBC din Kansas City, Missouri | |
Jane Clayson Johnson | 1990 | BA | Fost co-gazdă a emisiunii The Early Show de la CBS | |
Gifford Nielsen | 1983 | BA | Radiodifuzor sportiv pentru KUHF Houston | |
Kelsey Nixon | 2007 | BA | Bucătar de televiziune | |
Dick Nourse | 1962 | BA | Fostă ancoră pentru afiliatul NBC KSL-TV din Salt Lake City, Utah | |
Art Rascon | 1985 | BA | Ancoră pentru afiliatul ABC KTRK din Houston, Texas | |
Jim Siebert | 1992 | BA | Meteorolog pentru afiliatul Fox KRIV din Houston, Texas | |
Vai Sikahema | 2002 | BA | Director sportiv și ancoră pentru filiala NBC WCAU din Philadelphia, Pennsylvania | |
Ben Swann | 1993 | BA | Jurnalist de investigație și prezentator de știri, premiul Edward R. Murrow și câștigătorul Premiului Emmy | |
Ruth Todd | 1983 | BA | Fostă ancoră pentru afiliatul NBC KSL-TV și afiliatul ABC KTVX din Salt Lake City, Utah | |
Holly Rowe | (transferat în Utah înainte de absolvire) | Telecaster sport nominalizat la Emmy, scriitor și producător pentru ESPN , KBYU și FOX13. |
Drept și justiție
Judecătorii Curții Supreme a Statelor Unite
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
George Sutherland | 1881 | BA | Justiție asociată a Curții Supreme a Statelor Unite |
Judecătorii Circuitului SUA
Judecătorii instanțelor supreme de stat
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
G. Richard Bevan | 1984 1987 |
BS JD ( Clark ) |
Judecător șef, Curtea Supremă din Idaho | |
Matthew B. Durrant | 1981 | BA | Justiție, Curtea Supremă din Utah | |
Charles E. Jones | 1959 | BA | Fost judecător șef, Curtea Supremă din Arizona | |
Thomas Rex Lee | 1988 | BA | Justiție, Curtea Supremă din Utah | |
Gregory Moeller | 1987 1990 |
BS JD ( Clark ) |
Justiție, Curtea Supremă din Idaho | |
Dallin H. Oaks | 1954 | BA | Fost judecător, Curtea Supremă din Utah |
Judecătorii de district din SUA
Literatură, scriere și traducere
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Elizabeth H. Boyer | Autor al mitologiei nordice - a influențat seria de romane fantastice Alfar | |||
Juanita Brooks | 1925 | BA | Autor al masacrului The Mountain Meadows | |
Orson Scott Card | 1975 | BA | Autor al jocului Ender (serie) , care a primit două premii Hugo și Nebula | |
Becca Fitzpatrick | 2001 | BS | Autor al seriei Hush, Hush | |
Steven L. Kent | 1986 1990 |
BA MA |
Scriitor, cunoscut pentru jurnalismul de jocuri video și romanele de science fiction militare | |
Stephenie Meyer | 1995 | BA | Autor al seriei Twilight și The Host | |
James Dashner | 1999 1999 |
BA MA |
Autor al The Maze Runner (serie) | |
Brian Evenson | 1989 | BA | Autor al Tatălui Minciunilor și beneficiar al a trei premii O. Henry | |
Brian McClellan | 2009 | BA | Autor al trilogiei The Powder Mage | |
Brandon Mull | 2000 | BA | Autor al celor mai vândute serii fantastice Fablehaven din New York Times | |
Joe Navarro | 1975 | BS | Fost profiler psihologic FBI și autor al Tipurilor de personalitate periculoase și alte cărți despre decodarea comportamentului uman | |
Jay A. Parry | 1974 | BA | Autor al non-ficțiunii LDS, cel mai bine cunoscut pentru compilarea seriei Deseret Book 's Best-Loved and Everyday | |
Kerry Patterson | 1976 | MOB ( Marriott ) | Co-autor al best-seller- ului New York Times Crucial Conversations | |
Carol Lynn Pearson | 1968 | BA | Autor al muzicalului My Turn On Earth | |
Brandon Sanderson | 2000 2005 |
BA MA |
Autor al Arhivei Stormlight , seria Mistborn și ultimele trei cărți din seria târzie a lui Robert Jordan The Wheel of Time , care a primit un premiu Hugo și un premiu David Gemmell Legend | |
Samuel W. Taylor | 1930 | Autor de nuvele pe care s-au bazat filmele Disney The Absent-Minded Professor , Flubber și Son of Flubber | ||
Robison Wells | 2009 | MBA ( Marriott ) | Autor al falsificării , președinte al premiilor Whitney | |
Jack Weyland | 1969 | Doctorat | Autor al lui Charly |
Muzică
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Kurt Bestor | 1993 | BA | Premiul Emmy - câștigător și premiul Grammy - compozitor nominalizat | |
Elaine Bradley | BS | Baterist pentru câștigătorii premiului Billboard Music Neon Trees | ||
Ariel Bybee | 1965 | BS | Mezzo-soprană la Metropolitan Opera timp de 18 sezoane | |
Sam Cardon | 1993 | BA | Compozitor câștigător al Premiului Emmy | |
Rob Gardner | BS | Compozitor | ||
Daniel E. Gawthrop | 1988 | BM | Compozitor | |
Gregg Hale | - | Transferat la UVU în 2001 | Chitarist pentru Spiritualized | |
Merrill Jenson | 1980 | BM | Compozitor de filme pentru mai multe filme IMAX și LDS, inclusiv Testamentele unui singur pli și ale unui păstor | |
Michael McLean | 1974 | BM | Compozitor și producător | |
Janice Kapp Perry | 1960 | BM | Compozitor | |
Carmen Rasmusen | - | (nu a absolvit niciodată) | Cântăreț și compozitor country; fost concurent American Idol | |
Daniel Reynolds | - | (nu a absolvit niciodată) | Cântărețul principal al câștigătorilor Premiului Grammy, Imagine Dragons , care a primit premiul Hal Famei Songwriters Hal David Starlight Award | |
Lindsey Stirling | 2015 | BS ( Marriott ) | Premiul Billboard Music - câștigător și premiul Emmy - violonist nominalizat | |
Dan Truman | 1984 | BA | Tastaturi / pian pentru Premiul Grammy câștigătorii Diamond Rio | |
Mack Wilberg | 1979 | BM | Director muzical, The Tabernacle Choir din Temple Square ; compozitor și aranjator |
Religie
- Notă: Toate pozițiile enumerate se află în Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, cu excepția cazului în care se menționează altfel.
Reformele sociale
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Randy Thorsteinson | (nu a absolvit niciodată) | Fost lider al Partidului Alianței din Alberta ; fost lider al Partidului de Credit Social din Alberta |
Sport
Baseball
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Danny Ainge | 1981 | BA | Fost al doilea bază pentru Toronto Blue Jays din MLB și în prezent președinte al operațiunilor de baschet pentru Boston Celtics | |
Rick Aguilera | 1983 | BA | Fost pitcher pentru patru echipe MLB , câștigător al 1986 și 1991 World Series , de trei ori All-Star | |
Jeremy Guthrie | (transferat la Stanford înainte de absolvire) | Fost pitcher pentru cinci echipe MLB , participant la 2014 World Series | ||
Ken Hunt | 1983 | BS | Fost pitcher pentru Cincinnati Reds al MLB , participant la 1961 World Series | |
Wally Joyner | 1984 | BA | Fost prim bază pentru cinci echipe MLB , 1986 All-Star , actual antrenor pentru Detroit Tigers | |
Jack Morris | 1976 | BA | Fost pitcher pentru cinci echipe MLB ; câștigător al 1984 , 1991 (MVP), 1992 și 1993 World Series ; de cinci ori All-Star | |
Cory Snyder | 1986 | BA | Fost outfielder pentru cinci echipe MLB , medaliat cu argint olimpic din 1984 | |
Kevin Towers | 1982 | BA | Fost director general al San Diego Padres și Arizona Diamondbacks |
Baschet
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Danny Ainge | 1981 | BA | Director general al Boston Celtics din NBA ; fost antrenor principal pentru Phoenix Suns și gardian pentru patru echipe NBA; câștigător al finalei NBA din 1984 și 1986 ; John R. Premiul de lemn câștigător | |
Ambrosia Anderson | 2006 | BS | Atacant pentru Siemens ( Grecia ) din liga europeană de femei ; fost jucător pentru două echipe WNBA | |
Rafael Araújo | 2004 | BS | Centrul pentru Clube de Regatas do Flamengo din Brazilia; fost jucător în două echipe NBA | |
Shawn Bradley | 1993 | BA | Fost centru pentru trei echipe NBA ; fost jucător al echipei naționale de baschet din Germania | |
Krešimir Ćosić | 1973 | BS | Fost centru și antrenor principal în ligile europene de baschet ; de trei ori medaliat olimpic cu Iugoslavia ( aur în 1980 ); numit unul dintre cei mai mari 50 de contribuitori ai Euroliga ; angajat la Naismith Memorial , FIBA și College Basketball Halls of Fame | |
Devin Durrant | 1984 | BS | All-american înainte la BYU în 1984, a jucat profesional în NBA și în Europa | |
Jimmer Fredette | 2011 | BA | 2011 colegiu baschet jucător bărbați naționale a anului , anterior cu Sacramento Kings , Chicago Bulls , New Orleans pelicani , New York Knicks , și San Antonio Spurs ; CBA International MVP (2017), în prezent cu Shanghai Sharks | |
Bernie Fryer | 1972 | BS | Vicepreședinte și director al oficialilor pentru NBA ; fost arbitru NBA timp de 28 de sezoane; fost jucător pentru o echipă ABA și două echipe NBA | |
Travis Hansen | 2003 | BS | Fost jucător pentru Atlanta Hawks din NBA și în Real Madrid din Europa | |
Greg Kite | 1983 | BS | Fost centru pentru șase echipe NBA , câștigător al finalei NBA din 1984 și 1986 , actual comisar al Asociației de Baschet din Florida | |
Dick Nemelka | 1966 | BS | Fost jucător de baschet ABA și All-American | |
Fred Roberts | 1982 | BS | Fost atacant pentru șase echipe NBA | |
Michael Smith | 1988 | BA | All-american înainte la BYU în 1988, a jucat profesional în NBA și Europa , în prezent , un post de televiziune pentru Los Angeles Clippers | |
Erin Thorn | 2003 | BS | Fost gardian în WNBA |
- Elijah Bryant (născut în 1995) - jucător de baschet în Liga de baschet israelian
Fotbal
Track and field
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Ed Eyestone | 1985 1990 |
BS MS |
Alergător de maraton pentru Samoa Americană la Jocurile Olimpice de vară din 1988 și 1992 ; fost antrenor principal pentru echipa BYU de fond | |
Frankie Fredericks | 1987 | BA | Namibian sprinter și de patru ori olimpic medaliat cu argint | |
Tiffany Lott-Hogan | 1998 | BS | Deținător al recordului mondial la obstacolele de 55 de metri | |
Henry Marsh | 1978 | BA | Alergător la distanță pentru Statele Unite și de trei ori olimpic | |
Leonard Myles-Mills | 1999 | BA | Sprinter pentru Ghana la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | |
Doug Padilla | 1983 | BS | Alergător la distanță pentru Statele Unite la Jocurile Olimpice de vară din 1984 | |
Jared Ward | 2015 |
BS MS |
Alergător la distanță , campion național de mai multe ori și calificat la Jocurile Olimpice din 2016 la maraton |
Fotbal
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Lindsi Lisonbee Cutshall | 2012 | BS | Fotbalist profesionist pentru Sky Blue FC , Liga Națională de Fotbal Feminin | |
Shauna Rohbock | 1999 | BS | Medalist de argint la bob la Jocurile Olimpice de iarnă din 2006 , fost jucător profesionist de fotbal pentru San Diego Spirit din WUSA | |
Ashley Hatch | Professional de fotbal jucător pentru NWSL Washington Spirit , USWNT jucător | |||
Michele Vasconcelos | Professional de fotbal jucător pentru NWSL Chicago Redstars | |||
Aleisha Cramer | 2005 | BS | Fost jucător USWNT | |
Nádia Gomes | Fostul profesionist de fotbal jucător pentru NWSL Orlando Pride , actual Portugalia Femei Național Echipa de fotbal jucător | |||
Katie Larkin | 2009 | BS | Fost jucător profesionist de fotbal pentru echipa WPS Atlanta Beat |
Alte sporturi
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Earl Bascom | 1940 | BA | Cowboy profesionist rodeo, deținător al recordului mondial, angajat al Cowboy Hall of Fame | |
Werner Hoeger | 1978 | Ed.D. | Olimpic Sanie atlet, 2002 Jocurile Olimpice de iarnă , Jocurile Olimpice de iarnă din 2006 | |
Casey Jennings | 2000 | BS | Jucător profesionist de volei pe plajă , de patru ori campion AVP | |
Arielle Martin | 2007 | BS | Rider profesionist BMX | |
Travis Marx | - | (nu a absolvit niciodată) | 3 în NJCAA pentru lupte; actual artist marțial mixt | |
Hugh McCutcheon | 1993 1998 1999 |
BS MS EMBA ( Marriott ) |
Antrenor principal al echipei masculine de volei din SUA | |
Johnny Miller | 1969 | BA | Fost jucător de golf profesionist ; câștigător al US Open din 1973 , 1976 British Open | |
Ed Parker | 1956 | BA | Fondator al karateului american Kenpo și al centurii negre de gradul 10 | |
Ken Patera | 1987 | BS | Fost luptător profesionist și halterofil olimpic | |
Jean Saubert | 1967 | MRE | Schior alpin american care a câștigat medalii de argint și bronz la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964 | |
Chael Sonnen | - | (au participat) | artist marțial mixt profesionist , concurând în prezent pentru Bellator MMA , anterior cu Campionatul Ultimate Fighting | |
Mike Weir | 1992 | BS | Golf profesionist ; câștigător al turneului Masters 2003 și al trofeului Lou Marsh |
Alte
Nume | Anul (anii) clasei | Grad (e) | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|---|---|
Dave Crenshaw | 2000 | BS ( Marriott ) | Scriitor și vorbitor | |
Avraham Gileadi | 1975 1977 1981 |
BA MA Ph.D. |
Membru al șasei septembrie | |
Sharlene Wells Hawkes | 1986 | BA | Miss America 1985, ESPN sportscaster | |
Colleen Kay Hutchins | 1947 | BA | Miss America 1952 | |
Trevor Packer | 1998 2000 |
BA MA |
Șef al programului Advanced Placement la College Board | |
Soben Huon | 2006 | BS | Miss Utah SUA 2006 | |
Natalie Camille Johnson | 2002 | BS ( Marriott ) | Miss Utah 2002 | |
Jaime Augusto Mayol | 1975 | BA | Câștigător Manhunt International 2006 | |
Katie Millar | 2007 | BS | Miss Utah 2006 | |
Mark Rober | 2004 | BS | Personalitate YouTube și fost inginer mecanic pentru NASA și Apple Inc. | |
Elizabeth Smart | 2010 | BM | Victima răpirii; activist politic; NY Times Cel mai bine vândut autor |
Oameni fictivi
Nume | Notabilitate | Referinţă |
---|---|---|
Cartea Mallory | Personaj Marvel Comics , șeful firmei de avocatură She-Hulk | |
Jeffrey Cole | Solicitant de bursă în serialul TV House , interpretat de Edi Gathegi | |
Jonathon Jordan | Personaj principal în The Singles Ward , interpretat de Will Swenson |
Vezi si
Note
- Celulele goale indică lipsa informațiilor; em-liniuțe (-) indică faptul că absolventul a participat, dar nu a absolvit niciodată BYU.
Referințe
linkuri externe